VAN MPEREN. ZELFOPOFFERING. w 4 FRANKEN 'S JAARS en Letternieuws. Yerscliillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politiek. Stads.,- Kunst- Politieke berichten. Ar - Zevenste Jaar. VOOR IJ PEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimcn den regel. Reklamen 25 centimen. Bureel: Dixmudesiraat. 59. Alle inzendingen vrachtvrij. In Spanje zijn de republikeinen en de konings- gezinden het om zoo te zeggen goed eens. Men heeft van weerskanten toegevingen gedaan en alles schikt zich om het best. M. S. Olozaga is, zoo als men gemeld heeft, be stemd voor den post van gezant te Parijs, maar hij zal er deze week nog geen bezit van nemen. De de mo kraten, voorstanders van de monarchij vereeni gen zich Maandag in zijn huis om hem hun handteeken te geven, en hij gaat zich onmiddelijk bezig houden om een monarchaal kies-komiteit te vormen, dat zich in betrek zal stellen met de ko- ningsgezinden der provintienhet is maar na dat dit werk gedaan en na dat liet tijdstip der kiezing vastgesteld is dat M. Olozaga naar Parijs zal ver trekken. Er is kwestie van het spaansch vaandel te veran deren. Men zou de kleuren van het oud vaandel van Castilië nemen. Men gaat de wijnen, die in de kelders van het koninklijk paleis zijn gevonden, openbaarlijk ver- koopen. In de vereenigde staten zijn Generaal Grant voorzitter, enM. Aiifax ondervoorzitter gekozen. De staten, die het meest stemmen gegeven heb ben aan den generaal zijn Pensylvanie, Ohio, Ver mont, VirginieIsland, Maine, Mustrchussets, Nebraska en Joeva. Dat maakt 90 stemmen. M. Seymour heeftin de staten Delaware, Ken tucky, Meryland, 21 stemmen bekomen. De redevoering, door den koning van Pruisen, bij de opening der Kamers uitgesproken, huldigt zeer voordeelig de hernening van het parlementair leven in Duitschland in, in zal overal als een stel lig voorteeken van vrede worden onthaald, zonder dat men er ditmaal eene andere uitlegging aan zal kunnen geven. Het woord van koning Willem is ditmaal kort- bondigen duidelijk. Er aau veel kwaden wil of slechte trouw noodig zijn, om er den zin van te ontaarden of er de beteektnis van te verminderen. Keizer Napoleon en zijne famillie zijn eene maand te Compiègne gaan overbrengen. Zaterdag zal ko ningin Isabella uit Pau te Parijs aankomen. De Dirio van Lissabon, kondigd de sluiting aan van een postverdrag tussciien Belgie en Portugal. Het is Dijnsdag aanstaande dat de Kamers moe ten vergaderen; gezien de triestige omstandigheden, waarin de Koninklijke Familie verkeert, de ope ning zal zonder plechtigheid en dus zonder troon rede plaats hebben; dit zal ons veel ijdele redenkavelingen vermijden en aan de Volksverte genwoordigers toelaten de verscheide belangrijke wetsontwerpen reeds aan hunne beraadslaging onderworpen, aftedoen. Van dit getal is de wet op de nationale militie, die veel verbeteringen inhoudt, en die op het tij delijk der kerkfabriekendie in tegendeel ons voorkomt als bevattende veel nuttelooze en onge rijmde schikkingenniet dat wij de noodzakelijk heid derzelve in twijfel stellen, maar in plaats van al de minderachtige schikkingen die het ontwerp bevat, er zou, volgens ons, slechts eene wet in één artikel moeten Worden gemaakt, bij welk al de ZONDAG, 8 NOVEMBER 18G8. schikkingen die bestaan op de rckenpleging der Besturen van Weldadigheid aan die der Kerkfa brieken zouden moeten worden toepasselijk ge maakt. Wij komen van te vernemen dat er sedert den ln November te Kortrijk een nieuw kerkhof is in gericht geworden, en, dewijl de regering aldaar is samengesteld uit onderdanige clericalen, Mgr heeft geene moeilijkheden gemaakt om hetzelve te wij den waarschijnlijk omdat er geene redens bestaan om de dweepende bevolking van Kortrijk tegen hare rechtgeloovige bestuurders optehitsen en gelijk aan die van S' Genois de vreeze te laten injagen dat men nog zegge dat er met den hemel geene overeenkomsten te maken zijn. In welk eenen ongeluklcigen toestand is ons België sedert dat God de wereld heeft geschapen Nooit heeft een land zulk eene dwinglandij moeten onderslaan; al de bronnen van welzijn worden ge- doodigd de vrijheid is een woord zonder bcdiede- nis geworden de geestelijkheid wordt gemarteld de catholijke Godsdienst wordt op eene gruwelijke wijze vervolgd de rechterlijke orde is daargesteld uit verslaafde aanhangers van de Ministers Frère en Bara, die de bcheeren van Neron en Caligula te boven gaan, zoodanig dat er noch veiligheid, noch rust voor niemand meer bestaat Dit is de bediedenis der artikelen die de cleri— cale drukpers dagelijks herhaalt. Welnu, doorwan deld de gemeenten vergelijkt de kerken en de pastoreele huizen aan hetgeene zij waren vóór dat de liberalen het beheer in handen hadden, en gij liüHliliHI Toen over vele jaren de gele koorts in de stad Boston (Ame rika) heersebtte; toen duizenden, door schrik bevangen, hunne woningen verlieten en hunne kranke bloedverwanten aan den vreemden overlieten toen het doffe gerol van de lijkwagens, gepaard met de doodsche kreten Wie heeft er een doode schier het eenige geluid was, dat de sombere stilte der stad afbrak omstreeks dien tijd werd een man, in den bloei van zijn leven, omringd van zijne vrouw en kroost, door de verwoestende ziekte aangetast. Bij de verschijning der eerste kenteekenen, bracht de vrouw hare kinderen oogenbiikkelijk bij hare vrienden, wien zij verzocht hen buiten de stad te brengen. Ga met hen mede riep men haar toe. Neen, luidde haar autwoord, de plaats eener vrouw is aan de zijde van haren echtgenoot, vooral in tijd van nood. Maar hij zal toch sterven, en gij met hem. Zoo God wil. Doch daarom zoudt gij u in gevaarstellen en uwe kin deren tot weezen maken Wilt gij dan dat ik mijnen echtgenoot aan vreemden overlate Hij zal spoedig ijlhoofdig zijn en toch niet weten wie hem bewaakt. Maar dat zal ik weten, antwoordde de goede vrouw, en mocht ik hem overleven, dan zal de gedachten van mijn plicht te hebben gedaan, mij tot troost verwekken, Niets baatte om haar van haar besluit af te brengen. Zij nam met moederlijke liefde afscheid van hare kinderen mis schien was het voor de laatste maal beval hen aan de zorg van God en hare vrienden, en keerde toen naar hare treurige woning terug, die nóg zoo kort geleden het verblijf van geluk en vrede was geweest. He! vreeselijk teeken was er reeds op gevestigd, het teeken dat de voorbijgangers aanduidde, dat hier een nieuw slachtoffer van de pest was, en nogthans ging deze vrouw met heldenmoed de dood als het ware te gemoet. Weldra verviel de zieke in eene ijlende koorts, werd hoe langer hoe zwakker, ondanks de geneeskundige hulp en de teederste zorgen der goede vrouw, en werd eindelijk ijskoud als een doode. In dat plechtig oogenblik, toen zijne bedrukte vrouw aan zijne zijde was gezeten en zij den Hemel om kracht en moed bad, ten einde de scheiding van deze aarde te kunnen verdu ren in dat vreeselijk oogenblik, terwijl zij alléén in huis was en het eentoonig getik der klok de stilte afbrak, hoorde men eensklaps in de verte een luid gerucht, dat steeds nader bij kwam, en eindelijk weérgalmde de schrikverwekkende kreet De doode door de schier ledige straat. Twee of drij raaien herhaaldede persoon, die elk half uur te rugkwam, zijn somber geroep De doode! Deze woorden doorboorden het hart van de arme, met schrik bevangene vrouw. Er is hier geen doode riep zij nu op eenen ijzingwek- kenden toon, terwijl zij haar hoofd met de handen vasthield en een woesten blik in de kamer wierp. «Hier is geen doode riep zij andermaal neen, mijn man is niet dood hij leeft, hij slaapt! Groote God schenk mij de kracht om over hem te waken voor dat hij van mijne zijde gerukt wordt. Inmiddels werden zware stappen in den gangen daarna op den trap gehooi d. Vervolgens werd de deur van de ziekenka mer langszaam geopend, en twee mannen vertoonden zich op den dorpel, terwijl een hunner met ruwe stem vroeg Is het afgeloopen, goede vrouw Neen, neen, mijn man leeft en zal spoedig herstellen. Zonder te antwoorden naderde een der beide personen, nam het licht van den tafel en trad naar het bed toe, waar hij eenen blik op het beweginglooze lichaam wierp, dat daar ne- derlag. Hij is dood, zoo dood als een pier, sprak hij.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1