Stadsnieuws. zult zien met welke pracht er overal nieuwe kerken en pastorshuizen zijn gebouwd geweest, en dat door het toedoen van die liberale ambtenaren, die beschuldigd zijn van den Godsdienst te willen doo- digen. Ziet hoe dat de steden en de gemeenten bevolkt worden met een oneindig getal Paters en Nonnen van alle kleuren, die leven onder de bescherming van diezelfde ambtenaren die hun zoo gezegd mar telen. Ziet hoe de geestelijkheid wordt vervolgdhare jaarwedden zijn verhoogd geworden 5 zij mag haar ministerie naar verlangen uitoeffenen, congregatiën en kerkvergaderingen inrichten en oproepen, de Bisschoppen noemen en stellen af naar hun goed vinden zij hebben hunne nieuwsbladeren die da gelijks ongestraft al dat treffelijk en eerlijk is mogen honen en beledigen; men laat hun den oorlog voeren tegen de hedendaagsche maatschap pij en de ongehoorzaamheid aan de wetten van bet land preêken. De geestelijkheid heeft hare scholen, alwaar zij de jeugd den haat van 's lands instellingen mag in boezemen, zonder dat iemand het recht heeft van te onderzoeken tot welke toekomst zij haar voor bereid, terwijl zij het recht heeft van deStaals- en Gemeentescholen te bezoeken en te richten. Zij mag van hemel en hel misbruik maken om de kiezingen volgens haren zin te doen draaien. En omdat men haar belet al de vrijheden, welke anderen genieten, uilsluitelijk ten haren behoeve aanteslaan; zij is onvoorzichtig genoeg om eenc nieuwe omwenteling voor te bereiden. Indien men hare vorderingen niet tegenhield, het Staats- en Gemeenteonderwijs zou moeten afge schaft worden, ten einde zij door hel gevolg der medestreving niet zouden gedwongen worden van zelve in hare gestichten een min of meer geschikt onderwijs te geven, en aldus een beletsel ontmoeten om, zoo als het in de vorige eeuwen plaats had, de bovolking te kunnen verbeesten. Zij zouden met het herstellen der dooderhand en de bevoegdheid van testamenten naar goedvinden te mogen doen maken, het hebl^pnschap der fami- liën in vergoeding der hemslsche glorie afpersen, en in weinig jaren meer rijkdommen bezitten dan zij ooit hebben gehad. Zij zouden door de afschaffing van den burger lijken stand en de bevoegdheid van de lijken te onteeren dergenc, die haar niet genoegzaam onder danig zijn geweest, zich meester maken over de familiön. Zij zouden gehoorzamen aan de voorschriften van den Paus, die in zijne aanspraak op het con- cordaatvan Oostenrijk d idelijk heeft gezegd, dat de geestelijkheid in alle inden het bekomen der zelfde voordeelen moet lewerken te weten de geestelijke rechtbanken toen herstellen en tot de tienden toe doen herlever. Blaar dat men zich grust stelle, de clcricale vorderingen zijn ontijdig de Belgen zijn in geener- wijze bereid om de hersteling van al de misbruiken van vroegere lijden te gdoogen, en helgene in Oostenrijk, in Italië en ir Spanje plaats heeft, zou hun moeten overtuigen Ine gevaarlijk het voor hun zou zijn, indien zij ooit tjdelijk in hunne overdre- vene vorderingen moestei lukken. PASSCIÏENÏÏAELE. POSTREGIEM. -¥ En daarop zich tot zijnen medegezel wendende, voegde hij er bij Kom, draag hem weg Neen, neen, riep de verschrikte vrouw, hen weerhou dende, ik zeg dat hij leeft en hij spoedig hersteld zal zijn. Gaat heen gij hebt niets met hem te doen Komt morgen te rug zoo gij wilt, en overtuigd u van de waarheid mijner woorden, doch raakt hem dezen nacht niet aan. Die arme vrouw is ijlhoofdig sprak de oudste, doch wij moeten onze plicht doen. Terug schreeuwde de schier radelooze vrouw, raakt hem niet. Terug begaat geene moord of de straf des Hemels dale op u neder. De twee mannen fluisterden elkander eenige woorden toe, waarop de oudste hervatte Wij zullen hem nog een half uur laten liggen en dan komen wij terug nogthansis hij dood, dat is zeker. Hierop vertrokken zij en toen de ongelukkige vrouw hoor de dat zij zich verwijderden, wierp zij zich op de kniën, dank te God voor de korte verademing en bad dat Hij haar kracht mochte schenken om haren echtgenoot van het reeds geopende graf te redden. Zonderling was dit gebed na het eerste, waarin zij om krachtgebeden had om de aardsche scheiding te kunnen door- Het Journal des Beaux-Ais, in zijn nummer van 21 Oc tober laatst, in zijn vierde arikel over den Salon van Gent, na over de teekeningen van IJl Guffens, die bestemd zijn voor de muurschildering in onze Schepenkamer, uiteengezet en met veel lof er over gesprokm te hebben, geeft nog eenige vleiende woorden aan onze tvee IJpersche artiesten, de hee- ren A. Böhm en T. Ceriez Ceriez, Bezoek in he Klooster. Reuzengrooten voor- uitgang vereenigd in eene schilderij van zes personen, allen naar de natuur genomen in van eene nauwkeurigheid van gevoel en onberispelijke houding, zonder te rekenen dat er in den grond van dit tafereel eene treurige tint heerseht, waarvan het zwart kleedse der twee damen ons den ge- noegzamen uitleg doet. De Landschappen van II. A. Böhm hebben altijd het voorrecht ons te doen deiken aan Horatius zijnen Tibur zingende. Er ligt in den kus der onderwerpen van dien artiest een gezuiverden smaak, die de bijzonderheden voor de massa verwaarloost, en het is alzoo dat hij als hij na- j> tuurgevoel komt op het loortbrengen van een grootsch effekt, waarvan al zijne gewrochten, en voornamelijk la Vanne, het beste der Laidschappen van M. Böhm, den stempel dragen. Het is zoincklaar dat ik onze jonge Land- 11 schapschilders niet wil aanraden dien artiest ten voor- ii heelde te nemen ten «inde tot deze hoedanigheid te 11 klimmen die eigen aan hein is en dat men door geene po- gingen kan leeren, maar ik raad hun aan van de soberheid >1 en de eenvoudigheid te bestuderen, met welke M. Böhm 11 zijn onderwerp schikt, of iiever kiest. Het eerste en mis- >1 schien eenigste van een Landschapschilder, is het gevoel, De reeks wekelijksche winter Concerten is Zaterdag laatst (al October) in de Maatschappij de Concorde begonnen. Een talrijk gezelschap was er tegenwoordig om het uitgelezen muziek van het 10° regement te hooren, die onder het schrander bestuur van den heer Walhain, muziekmeester, zulke sehoone stukken uitvoert. Al de solisten hebben won deren verrichtmaar de hautbois en de fluit bovenal betoo- verden de aanhoorders. Men zegt dat alle Zaterdagen men dusdanige muziekfeesten te verwachten heeft. Dinsdag aanstaande geeft het 10° regement een Militaire Feest in de Stads-Tooneelzaal, alwaar de voornaamste inge zetenen onzer stad zullen uitgenoodigd worden. Dit Feest, doorinengd van muziek, zal samengesteld worden uit dansen, schermen, boksen, sabel-, stok- en andere werkingen. Dit alles is zeer aangenaam en nieuw en zal de IJperlingen een staan. Van waar die verandering Waarom dacht zij dat hij leefde, nu het toch blijkbaar was dat zijne ziel het stoffelijk omhulsel had verlaten Daar lag hij kouden beweegloos, zonder adem, zonder leven. Slechts een haif uur, en zij wier plicht het was de dooden on- middeiijk naar het graf te brengen, ten einde te vermijden dat de vreeselijke ziekte grootere verwoestingen zou aanrichten, zouden terugkomen om het lijk op te eisschen. Er was geen oogenblik te verliezen. Zij bad inwendig, ver warmde zijn lichaam en rolde het heen en weder in het bed, terwijl tranen over hare wangen vloeiden. Middelerwijl zij aldus bezig was en schier bovennatuurlijke middelen beproefde, hoorde zij op nieuw het gedommel van den lijkwagen en daarop den schrikverwekken kreet De doode>1 Iloe naderbij zij kwamen, des te luider werden de kreten en des te ieveriger en wanhopiger werkte zij, en toch geen tee- ken van leven werd er bemerkt. Daar doen zich dezelfde zware stappen in den gang, daar na op den trap hooren de deur wordt langzaam geopend en met een onderdrukt angstgegil keert de bijna zinnelooze vrouw zich om en ziet dezelfde onmenschlievende aangezichten. Wij komen nogmaals om den doode sprak de oudste, ter wijl zij beiden naar het bed toetraden. (Wordt voortgezet). avond goed tijdverdrijf verschaffen. Kolonel Thonon doet zich waarlijk onderscheiden in zijne handelwijze ook vind hij te IJperen ware en oprechte genegenheid. Heden Zondag, hebben wij de zoo langgewenschtc Vertoo ning der Vlaamsche Ster. In onze aankondigingen vindt men er het programma van, dat onder alle opzichten ons een aller schoonst Tooneelfeest voorspelt. De faam welke meest al de spelende leden dezer Maatschappij verworven hebben, doet ons geen oogenblik twijfelen aan den goeden uitslag hunner edele onderneming. Door Koninklijk besluit van 28 October II. is M. Louis Verhaeghe, candidaat-Deurwaarder alhier, Deurwaarder be noemd bij de Rechtbank van eersten aanleg te IJperen, in vervanging van wijlen M. Ch. Deweerdt. Het bureel van dien heer is gevestigd op de Nieuw-Hout- markt, nummer 55. Donderdag heeft de Koormaatschappij hare avondfeesten ingehuldigd met een schoon Concert, gegeven in haar lokaal den Gouden Arend. Al de kooren, zang- en muziekstukken zijn even zeer aangenaam en goed uitgeoefend geweestdoch men gedooge ons dat wij ons Voornaam compliment maken aan M. Godderis, zoon, over zijne kunst orn de toeschouwers hertelijk te doen lachen. De heer Riskchorn is Koning in dc laatste schieting van de Maatschappij Cercle de 1'Union (Rarbara-Hof. De koningvogel is hij de Maatschappij de Ware Kruisboog schutters (Beurze) niet afgeschoten geweest. Het feest is uit gesteld tot Maandag aanstaande. In ons vorig nummer hebben wij vergeten onze lezers mede te deelen dat onze Berg van Bermhartigheid, door be slissing van onzen Gemeenteraad (23 October 1868) voor goed afgeschaft Is. KUNST- EN LETTEKKKING. In zitting van II. woensdag gaf de heer J. Kilsdotik eene overschoone, wij zullen zeggen, een geleerde en ter zelfder- tijd eene leerzame conferencië over de engelsche natie en hare taal. Hij zette breedvoerig uiteen boe de taal, waarin Milton, Shakspaere, Drydel en Pope hunne meesterstukken geschreven hebben, tot stand is gekomen. Spreker beweert dat geene an dere taal zooveel aan vreemde talen ontleend heeft dan het Engelsch. Hij roept de geschiedenis ter hulp om hiervan de Waarsprekendste bewijzen te leveren. Groot-Britanje 's taal werd een dialekt van het Engelsch-Saksisch en van het Nor- mandisch-Fransch zij was de bazes en de grondsteen der hedendaagsche engelsche taal. De Vlamingen hebben hiertoe ook veel bijgedragen. Te allen tijde begaven zij zich naar 't vrije Engeland. Gansch zijn zuidelijk gedeelte bezat gewichtige vlaamsche gestichten. Vooral te Norwich was het een echt Vlaanderen in miniatuur. De Engelschen bedienden zich in hunne taal van eene massa vlaamsche,woorden. Engeland heeft zijne tegenwoordige weelde en zijnen luister grootendeels aan de Vlamingen te danken. Hij sluit met te zeggen dat zij voor geene andere, 't zij gelijk onder welk opzicht moeten onder doen. De heer Kilsdonk verdient ruimschoots ons aller lof. Zijn redevoering getuigt van diepgrondige studie en geleerdheid. Woensdag aanstaande is hetde spreekbeurt van M. J. Du- corney Hij zal handelen over den heldenmoed der vlamingen onder Wijt van Dampierre (Tijdvak van Breidel en De Coninck) Overvloed aan inplaatsingen, ons te laat toegekomen, ge noodzaken ons een ingezonden brief van Passchendaele tot ten naasten weke uit te stellen. Een koninklijk besluit van 26 October beveelt dat getini- breerde enveloppen ter beschikking van het publiek zullen gesteld worden voor de frankeering der brieven van alle ca tegories De minister van openbare werken zal het vorm, het koleur, den stempel en de weerde dier enveloppen, den dag harer uitgeving, even als de prijzen aan dewelke zij zullen verkocht worden, bepalen. De Mo-mteur kondigt een koninklijk besluit af, meldende dat de wet van 29 April 1868, op het postregiem, te begin nen van I November van kracht is. Hel is maar toegelaten in de brieven waardijen aan tooner, zooals banknoten, bons, koepons van intrest of winstaandeel- titels der openbare schuld van België of van vreemde staten, post- of telegraafzegels, aandeelen of obligation van banken of maatschappijen te sluiten, op voorwaarde er de verklaring

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2