Stadsnieuws. heeft bewezen toen hij zegde Gij hebt alles be- schuldigd, het leger, de kiezers dat gij als een verrotte vereeniging hebt aangewezen, de Ka- mers die gij aanduidt als een voortbrengsel van de kroeghouders er bleef slechts ecne instelling die gij tot dus verre bad geëerbiedigd en heden betracht gij ze te vernederen, en wanneer gij, >i die u de bewarende partij noemt, alles zult ten onder gebracht hebben, wat zal er u overblij- ven De natie heeft eenen afkeer van uwe vorderingen daar gij met heerzucht zijt over- vallen, maakt u waardig om het beheer in han- den te kunnen nemen. De Minister had er nog moeten bijvoegen Gij vernedert denGodsdienst met er een werktuig uwer geld- en heerzucht van te maken, en wanneer gij al dat eerbiedwaardig is zult getracht hebben ver achtelijk te maken, gij begrijpt niet ongelukkigen die gij zijt, dat gij de eersten onder uw eigen werk zult verpletterd worden Toen de liberalen in 1847, moede van onder het jok der Bisschoppen liet land ten onderen te zien brengen, teeken van leven gaven, aide clericale nieuwsbladeren ontvingen het woord om door de bedroevendste voorzeggingen de bevolking in on rust te brengen de financien gingen in verwarring worden gebracht, de belastingen zouden moeten verdubbeld worden, de Godsdienst moest vernietigd worden, de kerken gesloten en de geestelijken ver volgd, in een woord de kwellingen en al de over drevenheden van 4793 zouden herleefd hebben en, ocli heere geen eene van al die duizendmaals herhaalde voorzeggingen heeft zich ooit verwezen lijkt. Niet te min de clericale drukpers en nog meer de clericale geestelijkheid in hare sermoenen blijft met; aanhoudendheid van dezelfde middels gebruik maken om de eenvoudige lieden te doen gelooven dat alles ten slechten zal gaan Indien de onder vinding van meer dan 20 jaren liberaal beheer de gemoederen van alle redelijke menschen niet ge ruststelde, zij zouden waarachtig de wapens aanvat ten en het land in oproer brengenhet is mogelijk dat dit de begeerte is dier ongelukkigen. Zij ken nen liet spreekwoord dat het c/oed visschen is in troebel wateren zij verhopen hierdoor aan het hoofd te geraken, en mogelijks ook wel ons met eene nieuwe grondwet te begunstigen, gezien dat die waaronder wij leven aan hunne verlangen niet beantwoordmaar men beeft ze aan het werk ge zien de veranderlijke wetten, die zij maakten, hadden den koophandel gedoodigd hunne stijf hoofdigheid om van de nieuwe uitvindingen geen gebruik te maken, hadden onze lijnwaadnijverheid lïï. naar Engeland en Frankrijk doen overgaan mil- lioenen werden aan de Pastors toevertrouwd om aimoesen te doen en de uitgehongerde benden zwerf- den het land dooromjde landbouwers onder bedrei gingen brood en geld af te persen; al dit gebeurde is nog in het geheugen der menigte, en daarom is het dat al hunne pogingen zonder uitslag blijven zij hebben schoon, bij gebrek van gegronde bezwa ren, de toekomst met de duisterste kleuren afte- schilderen, aanhoudelijk te herhalen dat hel va derland in gevaar is, dat de francmacons den oorlog drijven tegen de II. kerk en dat zij den Godsdienst in de modder willen versmachten allen, die niet te dom zijn, weten wat hun doel is en bepalen zich met de schouders opleheffen. Noch de belachelijke uitvallen van den kapcllaan Lampc, noch al dege ne die de geestelijkheid zich toegelaten heeft, ter gelegenheid van de inrichtingen der congregatie van den II. Franciscus de Sales, hebben de gemoederen in geen der wijze ontroerd men heeft slechts ge zegd het is altijd het zelfde, over twintig jaren zij deden dezelfde voorzeggingen en ten hunne spijte alles heeft eenen tegenovergestëlden uitslag gehad de Godsdienst is bevorderd, de geestelijken zijn vrij en onafhankelijk, en in het algemeen het land verkeert in zoo eenen blocienden toestand, waar van er nimmer voorbeelden zijn geweest. Dus al hunne bedreigingen zijn niet anders dan bedrog, om deze te kunnen omwerpen die hun be letten van al de vrijheden, welke wij genieten ten bunnen behoeve aantëslaan. Peer.Jk heel mijn leven heb ik maar drij personen bemind mijne moeder, ons land en u. Maar ik, hervatte zij bitter, ik heb u gezegd dat ik u niet bemin. Dat zal komen. Jodanna sidderde en begon in de kamer over en weêr te stappenna het vertrek eens te hebben rond gegaan, stond zij stil en naderde Peer Dekalk, die steeds zijne pijp rookte. Luister, zegde zij hem snibbig, en wat ik u ga zeggen, overweeg dat goed. Ik verklaar u op mijne eer, dat, als gij met mij trouwt, ik u dood. 't ls wel, zegde hij, ik zal met u trouwen, Op dien oogenblik keerde de wildstrooper Hiel terug. Johanna ging traagzaam naar hare plaats terug, zette ha ren voet weder op de stoof, en hervatte den kuisch van haar geweer, Johonna Hiel en Pieter Dekalk waren sedert acht dagen ge trouwd. De jonge vrouw verkropte in stilte hare tranen, uren en uren, met strakken blik en bleeke lippen, zat zij soms in ge dachten versjonden, op den vensterreigel geleund. In die oogenblikken had Peer het goed verstand zich te verwijderen zonder een woord, zonder eene klacht te uiten. Op eenen Vrijdag zegde hij haar dat hij naar eene afgele gene gemeente moest gaan en eerst tegen 's avonds zou terug komen. Johanna antwoordde hem met eenen hoofdknik en de serjanl verliet zuchtend het huis. Vervolg en slot in het aanstaande n'). Antwoorden door de rede, aan de overdrevene zottighe den, welke kapelaan Lampe van Proven in zijne sermoenen uitbabbeld, Ware zijnen tijd en inkt verliezen. Indien het mogelijk ware aanhoord te worden, zouden wij de clericale representanten, die heden zulk groot lawijt rond de zaak van St. Denijs maken, verzoeken een sermoen van meester Lampe te komen aanhooren. Dan zouden zij oogge tuige zijn, dat Van Eècke weerdige opvolgers heeft en dat het ultramontatiismus, kost wat kost, een nakomelingschap van cretins beoogt te vormen. Ziehier een nieuw staaltje van de Evangelie prediking te Proven, welke wij aan hét oordeel van de ware catholijken overlaten. M. Lampe begint met te verklaren dat het liberalismns moet uitgeroeid, vernietigd en verpletterd worden. Dat alle middelen in het werk moeten gelegd worden, om die zwarte sekte tegentekomen, en gaat voort met te zeggen Daar is een christelijke schrijver, die gevraagd heeft aan Z. It. den Paus, of het zonde is de liberalen tegentekomen, en Z. H. heeft geantwoord, dat het verre van zonde, deze daad eene groote deugd is. Gij'moet in eene kiezing niet zien of er verlies of gewin is, noch ook niet naar de middelen om eenen voordeeligen uitslag te jbekomen. Want, beminde parochia nen: Liberal est impiêtê. Impiété est canaille. Dat ziet men alle dagen. De liberalen komen den Godsdienst tegen en Z. H. den Paus, door hunne slechte gazetten en door spot beelden, welke zij rondsleuren in straten en wegen. Al de straatschenderijen die gebeuren, zijn door de libera len gedaan, gelijk hier te Proven. Wat hebben zij met den voorgaanden onderpastoor gedaan, als zij van de IJpersche kiezing kwamen Zij hebben hem vervolgd, gelijk zij mij nu ook vervolgen. Zij peinzen mij hier moede te maken, maar het zal geen waar zijn. Zij mogen alles doen met mij. Mijn huis plunderen en mijne ruiten insmijten. Ik heb een brief gekregen, beminde parochianen. Een naamlooze brief. Het manneken, die hem geschreven heeft, bezit het karakter niet zijnen naam te durven zetten. Het zijn van die mannekens, die in de Universiteiten van Gent, Brus sel of andere geweest zijn en die de plaats van Notaris, Doc- toor of iets anders trachten te bekomen. Die brief was in eene enveloppe en het adres, was geschreven van eene vrouwsper soon. Zeker van eene hoere. Eene van deze die uit de hoereko- ten van Gent komt In de Constitutie staat er geschreven dat de straatschenders en nachtstoorders strafbaar zijn maar dat staat maar op het papier, gelijk het policie-reglement van Proven. Wat zou de Burgmeester van Proven zeggen indien er iemand zijne deur ging vol schijtten (sic) en zijne deuren en vensters vol schrij ven. Dan zou de policie wel trachten de misdadigers te straf fen Oh! ik kan het niet genoeg zeggen, beminde parochianen, hoe gij die francmacons moet vermijden, moet haten, zij ver volgen Kerk, Godsdienst en Priesters. De Burgmeester van Proven, als hij naar de kiezing gaat, sleept hij niet het vuil tje, de straatschenders van de parochie mede? Somtijds zijt gij verplicht bij die mannen te gaan. Gij weet niet hoe spreken. Gij zijt gegeneerd. Gij weet niet hoe saluee- ren en gij durft den grond niet vuil maken. Eh wel, gij moet u niet geneeren, noch bevreest zijn. Integendeel zijn het zij die moeten beschaamd zijn over hunne handelwijs. Ik eindig, maar ik zeg dat ik alles zal doen, die in mijne macht is, om het liberalismns te verpletteren, te niet te doen. Ik zal ze overal tegenkomen waar ik kan en zij moeten niet vreezen mij moede te maken. In een volgende sermoen zegde hijKatholijken van Pro ven, gij zijl niet eenig genoeg. Gij moet u vereenigen: Niet twee of drij maar met twintig en eene katholijke herberg verkiezen. Indien er aldaar een liberaal binnen komt, gij moet uwe tanden toonen en stout toespreken, ls hij daarmede niet kontent, gij pakt hem vast en gij smijt hem op de straat Men kan op deze sermoenen geene aanmerkingen maken, zonder zulke verderfelijke leering, in den stoel der waar heid uitgeleid, op de strengste wijze te hekelen. Zulke zedeleer verdient niet dan medelijden en haren voorspreider is alleen waardig tamboer Yan de eene of andere velleplotters muziek, als die van St. Denijs, benoemd te worden. Rouhrugge, 1 ti December 1868. X. Zondag middag had het eerste dag-concert plaats, gege ven door het muziek van het 10° regement, in de groote Hallezaal. Zie hierna het programma van dat van heden middag 1. Les Bals de Paris, quadrille, (Boüsquet). 2. Ouver ture (inédite), (Jïaife).' 5, Revue musicale (arr. par Schro der). 4. Le Fifretin, polka pour flute, (Demaret). Zondag avond hadden wij de vertooning der Vlaamsche Ster. Het stuk Ogarila heeft het publiek bovenmate be vallen De Kieêreh vah Mijn' Vrouw »en«EenDief in huis» heide stukken meesterlijk vertolkt,deden de helft des publieks hartelijk lachendoch de andere helft (de kenners) hadden liever een ander stukje gezien dan dat der Kleèren. Wij wil len hier geen hekel zetten tegen de bestierders, wij weten dal het effekt der stukken maar kan geschat worden dan na de eerste vertooning, maar wij mogen, als gazetschrijver, de opinie des publieks niet verzwijgen. Dezer week werd zekeren Jan Degryze, rondzwerver, van Rousselaèrè, aangehouden en in 't IJpersch gevang gebracht. Die kerel had, op 4 Oogst 11., eèh ezel ontvreemd uit eene herberg buiten de ■Statiepoort, ten nadeele van Octavie Ver- Eecke, bijzondere te Locre. Die kerel heeft zich sedert aan verschillige dusdanige feiten plechtig gemaakt en het is dank aan onze onvermoeibare policie dat hij vast is. Vóór de ezel aan zijne eigenaarster terug te geven, deed men het beest naar het gevang om van den dief erkend te worden. Het was daarom dat men in stad zegde: Wil je nu wat weten? men heeft een ezel in 't gevang gesteken -k Er waren deze week twee lijsten in omloop eene om den Burgmeester vanS.Denys een gedenkmetaal op te dragen voor zijne edeié houding in hef conflikt tusschen de wet en de on gegronde eischen der politieke geestelijkheid, en eene andere ter inschrijving der leden van den nieuwen Koophandel- en Nijverheids-Kring. Reide lijsten worden met talrijke hand- teekens bezet. Den 16 dezer was het de trekking der leening Credit. Com munal van Brussel van -18(51(6,800,000 ft-.), hel nummer 55,472 doet 25,000 fr. winnen aan een onzer stadsgenoten, M. Vanierfaéighe, wonende op de Groote Markt. M. Fr. Rohm, vader, zal heden Zondag, in zijnen atelier, eene schilderij tentoonstellen, O.-H. Hemelvaart verbeeldende, welke hij komt te verveerdigen voor het hoogaltaar der kerk van Oostvleteren. Tot Dinsdag aanstaande kunnen de liefhebbers hunne nieuwsgierigheid voldoen. •k Poperinghe, 15 December 1868. De korrespondent van Poperinghe laat weten aan Papa NIÉUWSBLAD dat hij maar de toekomende week veerdig' zal zijn om aan zijne verhevene'en diepgrondige redenering te antwoorden. De tijtel van Sepulchrl dealbatl schijnt zoo vremd van Grammatica eii van Logica, dat hij niet wel weet aan welke taal noch aan welke personenen die twee woorden toe te passen. Daaróm belooft hij hier nopens Primas et No- vissvmus te raadplegen, en dan zal hij van zijne maren zen den. Zoo dus, Papafjé NIEUWSBLAD, tot wederzien:. De heer Ecrevisse, Vrederechter te Eecloo, hield Maandag 14 dezer, zooals aangekondigd was, eene voortreffelijke con- ferencie of voordracht over de drukkunst, hare bakermat, uitbreiding en invloed op de samenleving. Een talrijk publiek hetwelk men op tot 400 personen schatten mag, waaronder eenige der voornaamste ingezetenen onzer stad, alsook een aanmerkelijk groot getal ambachtslieden, vereerde zemet zijne tegenwoordigheid. Dit is de zoetste voldoening, die een spre ker, voor de moeite die hij zich getroost, smaken kan. De welsprekende redenaar stelde ons voor oogen wat de oudheid ons zooal merkwaardigs heeft nagelaten. Volgens hem zijn de prachtige gedenkzuilen, die op heden onze bewondering gaande maken, van weinig.aanbelang, wanneer wij nagaan dat die oude tijden slechts stoffelijke, vergankelijke dinge"

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2