SUBSTITUTE, Koningrijk België, (REMPLACEMENT. NATIONALE MILITIE. Vraagt AGENTEN LSCALITE1TEN. «aire Openbare voordrachten. Yerschillige lijdingen. Laatste politieke berichten STAT YPRÉ'. Gemak van betaling Treffelijke en rechtvaardige TREK KING" VAN 1889. j Associatie V. COUAHAYE en (X HE II CU LES 9 Kapitaal: 2 ,,500,0©ö francs. De gadinghebbenden zijn verwittigd dat Zater dag, 26" December, om elf ure 's morgens, in de Benedenzaal van het Stadhuis, zal verpacht wor den, voor een jaar, HET ZUIVEREN DER PRI VATEN in de volgende kazernen, stadgesticblen en pisputten Deze verpachting zal plaats hebben op de ge wone voorwaarden en bespreken, welke ter inzage der liefhebbers berustende zijn op het Sekrela- riaat des gemeente-Bestuurs. Ypre, 14" December 1868. De Burgemeester en schepenen, mits stellende goede borg.| Algemeene Militie-Kas, voor de vrijkooping van den militairen dienst, te beginnen van de geboorte tot de loling. Verzekeringen voor de minderjarigen, aan zeer geringe premiën, per jaar betaalbaar, onder de waarborg van de Verzekering-Maatschappij, tegen de gevaren der Loling, gesticht bij akte gepasseerd vóór Mer TROKAY, Notaris te Luik. Engelsche Verzekering-Maatschappij, met vaste Premiën, op bet LEVEN en tegen BRANDGEVAAR. IN AL DE Zetel: BRUSSEL, Sl Lazarus-straat, Ga. Direktie: GENT, Nieuwe Casino-straat 18. Algemeen Agentschap: IJPEREN, in bel Café du Saumon. bij de Vischmarkt. geleverd hebbenvoor 't geestelijke, onstoffelijke werd er vol- strekt niets gedaan dat de verlichting, beschaving en verede ling der menschen ten doel heeft. Op zijn onderwerp neêrkomende, verklaarde hij dat de uitvinding der Boek drukkunst geroepen was om aan zulk een beweenlijk stilstaan een einde te stellen. Dan sprak hij over den uitvinder, Lau- werens Costers, die hij legen de Franschen, welke beweeren dat aan Guttenberg deze eer ten deele valt, verdedigde. Aan de goddelijke voorzienigheid schreef bij het toe dat de uitvin der op dit voor 't menschdom hoogst voordeelig denkbeeld gebracht werd. Deze kunst noemde hij te recht de kunst der kunsten. Op de allerkundigste wijze bewees hij dat het nut der drukpers, welke ons het middel verschaft hoeken en ga zelten te lezen die onzen geest met al wat voordeelig is, verrijkt Over het geen de boekdrukkunst op het terrein van kunsten, wetenschappen en letteren uitgeoefend heeft, breedvoeriger wijze handelende, gaf hij genoeg te verstaan dat de mensch niet ophouden mag naar volmaking te streven, mits zulks met de inzichten des Scheppers overeenstemt. Dat deze voor het volk zoo leerzame redevoering gretig en met welgevallen aan hoord werd, bewijzen het daverend handgeklap en de luid ruchtige toejuichingen die herhaalde malen, telkens dat zijn krachtig en waarheidsprekend woord de aanwezigen gewetens vol overtuigden. Wij koesteren de hoop het geluk te zullen genieten den geleerden redenaar nog dikwerf in Stads-schouw- burg eene voordracht te zien geven. KUNST- EN LETTERKRING. De heer G. Rotiers, die verleden jare met veel bijval eene redevoering hield over den roep en de zending der ondenvij- zei'i, volbracht in de zitting van Woensdag jl. zijne spreek beurt met eene merkweerdige lofspraak op P.-P. Rubens Prins der vlaamsche schilders. Het achtbaar en talentvol me delid wist in eene boeiende en tevens zuivere taal de ver wachting der vergadering te overtreffen. Gaarne zouden wij eene ontleding van zijn opstel dat van studie en belezendheid getuigt, trachten mede te deelen, doch mangel aan tijd laat ons niet toe zulks te beproeven. Vergenoegen wij ons dus met hier te melden dat de spreker gansch het leven van het wereld beroemd schildervernuft in de minste bijzonderheden ver haalde, vooral drukkende op zijn beminnelijk karakter, ver hevene hoedanigheden, geleerdheid en wonderbaar kunst vermogen, zijne milddadigheid jegens zijne benijders welker vriendschap hij ten allen tijde trachtte te winnen, Hij sprak ook breedvoerig van de onderscheidingen die den onsterfelij- ken man te beurt vielen in de voornaamste Italiaansche steden die hij bezocht om de grootste meesters te bestudeeren en zegde hoe de vorsten en gro.oten zijn uitstekend talent wisten te vereeren en te waardeeren. Wat vooral aan te stippen valt is dat de heer Rotiers den grooten Rubens als een na te volgen toonbeeld aanwees en dezes loffelijke handelswijze tegenoverstelde hij de lage en bekrompen middels welke sommige hedendaagsche schilders in 't werk leggen om hun te verheffen en een ander te verne deren,middels welke hij blootlegde en op de krachtigste wijze schandvlekte als onwaardig van allen echten kunstenaar. Hierin, wij bekennen het, trof de spreker meer dan eens den nagel op den kop. Ook mogen wij zeggen dat wanneer hij zijne sluitrede, eene warme opwekking tot kunst, letteren en wetenschappen, eindigde, er hem geene welverdiende toejui chingen ontbraken. Daarna deelde UI. J. Cordonnier, de onvermoeibare oud- heidsopzoeker, eenige zijner aanteekeningen over de inrich tingen dei'eerste boekdrukkerijen te ld peren mede, welk aan de vergadering uitermaten bevielen. Wij hebben het genoegen te zien dat de belangrijkheid dei- werkzaamheden van den Kring van langs om beter wordt begrepen en dat het getal werkende leden steeds vermeerdert. Immers het kan niet anders, of eene maatschappij die zich van alle politiek onthoudende, enkel de bevordering, van kunst, letteren en wetenschappen ten doel heeft,moet groeien, bloeien en heilzame vruchten voortbrengen. Het is ons aangenaam te vernemen dat de heer Atig.Böhm, onze befaamde landschapschilder, heden Zondag, in de Zaal des Krings, een hieuw tafereeltje zal ten toon stellen. Den 2(5 dezer maand, ten 8 ure des avonds, zal de heer prosessor LENAERTS van Antwerpen, op het verzoek van den Kunst- en Letterkring, eene openbare en kosteiooze voordracht geven over den VOORUITGANG o:ndcs> het wetenschappeUjk, poïstiek en maatschappe lijk oogpunt beschouwd, Wij twijfelen geenszins of iedereen zal de befaamde spre ker wenschen te hooren. Poperingbë, den 17 December 18(58. Hoe meer de inwoners hier klagen over oen slechten toe stand onzer straten, hoe meer het Stadsbestuur schijnt beha gen te nemen in de misachting dezer klachten Reeds menige malen hebben wij, sedert een jaar van hier, de stem verheven tegen de schandelijke onverschilligheid met welke men gedoogt dat de openbare weg hier dagelijks over dekt blijve, van modder en vuilnishoopen die, bijzonderlijk in den avond, aan de voorbijgangers een: ernstig gevaar op leveren, en het is alsof wij zouden préken in de wildernis. Niet alleen men is bijna verplicht van op schatsen de bijzon derste straten der stad te doortrekkenmaar, wanneer een groote regenvlaag van den Hemel schijnt gezonden te zijn om dezelve te wasschen, het water, door de verstopte vervang- putten geenen afloop vindende, verzamelt zich in een uitge- strekten stroom die de inwoners noodzaakt eene plank of eene ladder over de grep te werpen om zich van hun huis op het midden der openbare baan te kunnen begeven. Gister morgend is een vreemde reiziger, die omtrent den dageraad met een rijtuig de IJperstraat doortrok, bijna verongelukt. Zijn peerd verschoten hebbende door den glans van het wa ter dat de pavei overstroomde, is met het rijtuig over de voordammen en tegen de huisgevels geloopen, en het heeft aan niet gescheeld of hij werd met groot gevaar zijns levens ten gronde omgeslagen. Zulke straten en zulke voorvallen kunnen zeker aan de vreemdelingen geen voordeelig gedacht van Poperinghe ge ven Wij weten dat de Gemeente-Raad over acht dagen heslist heeft van morgen of overmorgen, of ter weke, met den ge- woonlijken straatvager een akkoord te maken; maar, dewijl tegenwoordiglijk sommige straten van groote passagie te zeer vervuild zijn om door éénen mensch te kunnen opgekutscht worden, waarom gebruikt men er niet tien om het werk te kunnen in korte dagen voltrokken hebben Het zal Kerstdag en Nieuwjaar zijn, en het is te vreezen dat al wie geen rijtuig heeft, op die ceremonie dagen tot over de knoezels zal moe ten door den modder plassen om zijne visieten af te leggen» 1. Eene depeche van Constantinople, van 16 Deoember 's av., verzekert dat de diplomatioke afbreuk tusschen Turkije en Griekenland een voltrokken feit is. 15 dagen zijn toegestaan aan alle Grieken om Turkije te verlaten. IJPEREM. AARD DES GRANEN ENZ. 12 dec. 19 dec. verkochtte kwantiteit. middenpr. p. lOOkilo. verkochtte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 41,400 26-00 48,000 25-87 Rogge 5,400 21-50 7,900 20-75 Haver 2,200 24-25 1,400 24-25 Erweten 1,400 26-50 5,000 24-25 Boontjes 1,000 26-50 0,500 26-50 Aardappelen 5,600 6-25 6,500 6-25 Boter 510-00 500-00 Leuven. Per IÜ0 kilo 14 dec. N'ieuwetarwe fr. 27 03 a Oude tarwe Rogge Boekweit Haver 00 00 a 20 45 a 24 35 a 22 11 a Aardapp. fr. 5 00 a Boter, de kilo 2 54 a Eiers, de 26 2 40/a Koolzaadolie 67 27 a Lijnzaadolie 67 27 a 1° Bomvrije-Kazerne. 6° Stads Lagere school. 2° Ruiterij-Kazerne. 7° Citerne in het algemeen 3° Capecinessen. Slachthuis (Abatoiij. 4° Militair Hospitaal. j 8° Stads-pisputten. 5° Stads-Kollegie. Bij bevelde Sekretaris L. YANHEULE. «Sde Codt. VERZEKERINGEN ©3? HET LEVEN. VERZEKERINGEN TEGEN BRAN©. De Maatschappij verzekert alle roerende of on roerende goederen tegen den brand, het he melsvuur, de gaz- of stoomketels, ontploffingen, mits eene geringe premie en aan uiterst milde voorwaarden. Wat bijzonderlijk de operatiën van dit depar tement onderscheidt is datvoor iedere risiko een bijzonder tarief is vastgesteld volgens de bijzon dere omstandigheden waarin zij voorkomt. Veranderlijke verzekeringen en van korten duur ten gebruike der nijveraars en entrepot- bezitters, fabrikanten en manufakturiers. Terugbetaling der verliezen veroorzaakt door werkstaMssg gedtis-essde de herop- foonwiesg of de herinrichting, na het rampge- val. Deze voorwaarde wordt hardnekkigiijk geweigerd door al de andere belgische Maat schappijen, en ook door de vreemde die in Belgie zaken doen. De Maatschappij geeft, onder milde voor waarden, polissen uit, die bij het afsterven van eenen mensch of van twee vereenigde menschen aan den overlevenden der twee of op een be paald tijdstip betaalbaar zijn. De premiën kunnen, naar verkiezen van den inschrijver, tot lijfrenten, tijdelijke renten, groeiende of ver minderende renten'gemaakt worden. Zij sluit bovendien kontrakten van lijfrenten aan voor- deelige voorwaarden. Hef overgroot voordeel welk uit de verzeke ring op het leven voortspruit bestaat daarin van de familie tegen de onzekerheid van den duur van het menschelijk leven te waarborgen met er een welzijn aan te verzekeren dat door den langslen en werkzaamsten levensloop niet altijd verkregen wordt.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 3