VAK IJPEREN. DE EERSTE BOEKDRUKKERS 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 354. Achtste Jaar. Politiek. Stads,- Kwfiist- en Letternieuws. Yerschiltige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. I1 oIitieke berichten A A N T E EKEN IN GEN VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR RUITEN STAD. x\ankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 25' centimen. ZONDAG 5 JANUARI 1869. Bureel: Dixmudeslraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. Wij hebben tijdingen uit Athencn ontvangen, die tot den 24 's morgens gaan. De Kamer der Gedeputeerden, na den budjet en de krijgsmaatregelen te hebben gestemd, heeft den 23 December haren buitengewonen zittijd gesloten. Op voorstel van M. Drossot, voorzitter, had er den vorigen dag, na de openbare zitting, eene buiten gewone bijeenkomst plaats van de kommissie der 100 miljoen. De minister van buitenlandsche zaken heeft uitleggingen gegeven over den toestand. Men verzekert, dat, na verklaard te hebben dat Griekenland bereid was tot elke opoffering om zij ne onafhankelijkheid te behouden, dat geheel de natie zou opstaan om te strijden indien liet tol dit uiterste moest komen, dat de koning het voorbeeld zou geven, door zich aan het hoofd van zijn leger te stellen, de minister aangekondigd heeft, dat de bescherm-mogendheden naar middels uitzien, om zich te verstaan voor het houden ecnerconferentie, en dat dit ontwerp veel kans van lukken had. Deze laatste lijding is door de aanvezige leden zeer goed onthaald geworden. De minister heeft er bijgevoegd dat de belangen der natie inde conferentie zeer krachtdadig zullen verdedigd worden, en dat hij hoopte, dat men reke ning zou gehouden hebben van de wenschen der bevolking. Deze laatste zinsnede is ook zeer toege juicht. De stoomboot Slurry Dunnes gaande van Alex- andrie naar New-York is den 28 December geheel vergaan op 700 mijlen van de iersche kust. Honderd twee-en-twintig personen hebben het leven verloren. Den 23 december heeft de keizer van Oostenrijk de deputatie van het thans te Pesth vergaderde is- raëlietsch congres ten gehoore ontvangen, welke hem heldoor het congres opgesteldeadres van dank betuiging ter hand stelde. De keizer ontving de de putatie zeer minzaam, onderhield zich met eenige harer leden" en uitte de hoop dat de resultaten der beraadslaging van het congres bevorderlijk mochten zijn aan de welvaart van het israëlietsche kerkgenootschap. Gelijk men weet heeft de italiaansche regering, krachtens een tusschen keizer Napoleon III en ko ning Victor Emanuel gesloten traktaat, overgeno men de betaling der rente van de pauselijke obliga tion van I860 en 1864, en dien ten gevolge moeten deze stuken gestempeld worden. Men meldt uit Spanje, dat de betaling der cou pons van de inwendige en uitwendige schuld ver zekerd is. Dit is eene groote verdienste voor het voorloopig gouvernement en voor den minister van finantiën. M. Figuerola, van op die wijze de moei lijkheden tc zijn te boven gekomen, die door dc omwenteling in den weg waren gelegd. De overige tijdingen nopens den inwendigen toe stand van Spanje, zijn ook voldoende. De twee groote partijen, die tot hiertoe alleen tegenover elkander staan, werken voor den zegepraal van hun programma; zoo als dit hunne plicht en hun recht is, maar zij zijn het ook eens om hunne vrijheid en de rechtzinnigheid der kiezingen te handhaven wat bijgevolg de verplichting mede brengt zich te gedragen naarde uitspraak der natie. liet voorleden jaar is afgeloopen zonder dat wij ons buitengewoon te verblijden of te bedroeven hebben over bijzondere voorvallen. De kiezingen, I T011Q11ST, Y<>\ KxHrsb/<x>- ■rrr-"-"^ WEGENS YAK IJPEREÏ, medegedeeld door den heer J. Cordonnier. Jndocus D'Estrée is de eerste geweest die het boekprinten te IJperen overbracht voor ultsteekberd nemende: «Den Rooden Pelikaen. Om in de kosten van inrichting te helpen voorzien, leenden de wethouders der stad, hem, op den 2a Januari 1346, eene som van hosderd pond parisis, onder voorwaarde jaarlijks daarvan een kroos van twee pond groo- ten te betalen. Een bevelschrift van o Seplerrber in het zelfde jaar uitge geven, meldt dat Jndocus D'Est|ée, geen verboden boeken gedrukt of verkocht hebbende, er hem de noodige geld middels zullen verschoten wordin om hein te bewegen aan zijne drukkerij meer uitbreiding te geven. Zijne werkjes zijn geprent ingottische letters zonder blad zijde-nummers. Judocus D'Estre overleed omtrent 1375 en had voor opvolger Antoon Van tolden, die insgelijks het huis «de Roode Pelikaan-" bewoonde Na Antoon Van Volden vin den wij onmiddellijk Frans Balet die te S' Omaers het beroep van boekdrukker uitoefende en op het aandringen van het Magistraat van IJperen, zich o> den 10 December 1608 in onze stad kwam plaatsen, medffoerende al zijn drukkersge reedschap uit hoofde van welk hij ontving tien pond groo- ten voor reiskosten alsook duizend gulden om hem ter hulp te komen in zijne uitgaven van instelling. Hij werd tenzelfden tijde ontlast van wachten en soldaten te herbergen. In 1610 drukte Frans Ballet een werkje getiteld: Den oorspronck ende cause van de jaerlyksche Feesle der stede van Ipreghenaemt den Thuyndagh. Dit boekje, geschreven door Adriaan Van Schrieck, heer van Rodorne, alsdan Schepen van IJperen, behelsde het ver haal der belegering der stad in 1583 door een Engelsch leger en de vereenigde Gentenaren. Het is daar en boven versierd met twee platen op staal gesneden door Willem Du Thielt, schilder en etser of graveur te IJperen, leerling van Rubens. Een dezer platen verbeeldt den ommegang van O.-L.-V. van Tuine in 1609, de ander, het oude IJperen met deszelfs voorsteden, tijdens het beleg van 1385, toen het omringende leger 57,000 man sterk was en de stad slechts verdedigd werd door de vereenigde gilden, de ambachtslieden en de burgerij Frans Ballet stierf in 1623 en zijn zoon Frans volgde hem op. Verscheide werken van dezen zijn voorafgegaan van éen gedicht gemaakt door den uitgever ter eere van den wethou der der stad en Kasselrij van Belle hetgeen wijlen den archi varis Lambin deed veronderstellen dat hij eerst drukker te Belle was geweest. In 1626 vinden wij ook Sohier-Vandenberghe als boek drukker te IJperen. Deze drukte maar een zeker getal gebe denboekjes. In 1647 treffen wij den boekdrukker Philip De Lobel aan. Na hem kwam in 1669 Dominicus Ramault. De voortbrengsels dezer laatste drukkers, bestonden enkel uit werken over godgeleerdheid en uit sermoen- en leerboe ken. Na de voorgaande ontmoeten wij Jan-Baptiste Moerman van 1685 tot 1707. Zijne drukkerij had voor uithangbord <t In den Gouden Bijbel. Pieter Aernout drukte eene tweede uitgave van het werk van Van Schrieck in 1686. Zijn werkwinkel werd in 1716 gesloten. Antoon De Backer die in de Rijselstraat gevestigd was en voor uitsteekbord droeg In den grooten St. Augustinus» drukte tot in 1683 en werd vervangen door zijnen zoon Mar- tinus De Backer die in 1688 een boekje uitgaf ter gelegenheid van het Jubilé van O.-L.-V. van Tuine gevierd in 1685 en die eene plaat bevatte waarop verheeld stond den IJperschen Reus Goliath, in trotse he houding geplaatst vóór de Halle, alsook het volgende tooneel Ter gelegenheid der Jubilé van 1683, zegt de kroniek schrijver Thomas de Raeve, had men op de markt aan den westkant van het Belfort, eene soort van toren opgetimmerd gesloten met twee overgroote deuren. Wanneer de processie op de markt kwam, gingen deze deuren open en men zag een jonge dochter, omringd van engelen, traagzaam in de wolken stijgen die het hoogste van den toren bekleedden en aldus Maria's Hemelvaart verbeeldde. Op De Backer volgde Jacobus de Raeve in 1714 zijne we duwe stelde in druk een boekje dat zeer zeldzaam is gewor den en voor titel draagt Korte uytlegghinglie eenigher godvruchtighe ghewonlen van de borghers van Ypernaementlyk van 't smylen der Calten, door Aert Hierax, borgher van Yper. Sedert dit tijdstip tot aan de fransche omwenteling vinden wij als boekdrukkers de familien Moerman en Walwein.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1