Stads Nieuws. welke in Junijl. voor de vernieuwing van de helft der Kamer hebben plaats gehad, zijn, niettegen staande al de pogingen der jesuilieke partij, in den liberalen zin afgeloopen indien Brugge, diePope- peringhc vervangt, en even zoo onderdanig als Rousselaere en Kortrijk aan de bevelen van den Bisschop gehoorzaamt,vier liberale representanten door clericalen heeft vervangen, dat belet niet dat de liberale meerderheid nog met eenige stemmen is versterkt geworden, en dien ten gevolge dat het Ministerie op den steun van het land mo gende rekenen met matigheid en onpartijdigheid lot welzijn va» eenieder het land heeft kunnen blijven besturen inderdaad wij houden staande dat, door deszelfs wijs beleid, Belgie nimmer en onder geen Gouvernementen in zulk eenen bloeienden staat heeft verkeerd. De bisschoppelijke nieuwsbladeren hebben schoon zich alle slach van lasteringen toelelaten, om door bedrog de bevolking temisleiden, ten einde de liberale representanten door onderdanige werk tuigen te kunnen doen vervangen, en aldus, zoo niet al de oude misbruiken te doen herleven, ten minsten den vooruitgang te kunnen intoomen, er tot dus verre niets heeft kunnen aan doenalwie een gezond oordeel bezit ziet door ondervinding dat, van al de triestige voorzeggingen, waarmede zij de eenvoudige kiezers in angst hebben gesteld, geen eene zich heeft verwezenlijktdaardoor be gint de meerderheid overtuigd te zijn van de waar heid dat de liberale partij de ware nationale partij is en de eenigste die de vrijheid en liet welzijn van het land kan bewerken. Wij hebben dus de overtuiging dat de waarheid van onze woorden van meer tot meer in den open baren geest zal dringen, en dat het Ministerie, zoo als het samengesteld is, bij voortduring het geluk van het land zal kunnen blijven bewerken en bij gevolg dat het jaar, waarin wij treden, even zoo gelukkig .als bet voorgaande zou afloopen, ware het niet dat de ziekte van den Erlprins eenen betreur- lijken uitslag voorspelt. Mochten wij ons bedrie gen maar, de toestand van het ongelukkige kind laat geene of weinig hoop over, het ware een onberekenbaar verlies voor de toekomst van onze onafhankelijkheid en eene diepe wonde in het hart van den Vorst en van zijne waardige ge malin, waarin alle weldenkende lieden deel zullen nemen. Dat uitgezonderd, hel jaar 1SG9 biedt zich on der den gelukkigsten toestand aan; de verminde ring in de prijs der levensmiddels, levert aan de werkende volksklas de gelegenheid op van met hunnen dagloon hun huisgezin op eene betamelijke wijze te kunnen onderhouden, en de gelegenheid ontbreekt aan geene om kinderen van beide ge slachten een kosteloos en zedelijk onderwijs te doen geven, In een woord, er bestaat in de gansche wereld geen een land, alwaar men meer vrijheid in alles geniet en dat zich onder het stoffelijk oogpunt be schouwd in zoo eenen gelukkigen toestand bevindt, en niets doet vermoeden dat het jaar waarin wij treden veranderingen in onzen toestand zal te wege brengen; het is hetgene wij verhopen en van har ten aan onze landgenoten wensclien Samenspraak De Koster. Meester, indien gij Zondag jl. bij mij geweest waart, gij had eens gehoord hoe uwe ambtgenoot de rechten van de H. Kerk wist te verdedigen; er was kwestie van de vrijheid van het onderwijs en hij hield staande dat de Staat en de steden slechts de vrijheid hadden van scholen interichten, bij geval er daarin door bijzonderen niet was voorzien. Dg Meester. Het is te zeggen voor zoo veel dat de geestelijkheid daarin niet voorziet; dus zij houden staande dat de vrijheid van het onderwijs, door de grondwet zonder uitzondering voor eenie der gewaarborgd voor haar alléén bestaathet is niet gelooflijk dat men zulke vorderingen durft op halen de grondwet houdt geene uitzonderingen in, en indien zij er inhield, het ware geene vrijheid meer geweest maar een voorrecht, dat zij aan eene partij had toegekend. Jan. Al dat Jesuit is of aan die partij toebe hoord, durft alleszij gaan voor niet achteruit, en hoe ongerijmd hunne beweringen mochten wezen, zij zijn onbeschaamd genoeg om dezelve le verde digen. Het is aldus dat zij ook staande houden dat het godsdienstig onderwijs uit de Staats- en Stads scholen is gebannen of verwaarloosd, en dat men in geenerwijze wilt dat de geestelijken zich daar mede bemoeien, terwijl het tegenovergestelde de waarheid is. De Meester. En tot bewijs van uw gezegde, herinnert u de pogingen destijds door de regeering van IJ peren gedaan bij den Bisschop Malou, opdat hij eenen priester tegen eene geschikte belooning zou heiasten met het Godsdienstig onderwijs in het Stads-Coilegie le géven; hij heeft geweigerd onder het voorwendsel dat 'teene nadeelige medestreving voor hel Bisschoppelijk Collegie ware geweest. üe Koster. Uwe ambtgenoot heeft ook gezegd dat het onderwijs moest godsdienstig zijn en dat het dagelijks was overtreden. De Meester. Dit is eene der duizende uitvin dingen, waarmede zij de lichtgeloovigen trachten te bedriegen ik mag bevestigen dat dit onderwijs in al de scholen op eene geschikter wijze wordt gegeven dan door onnoozeie kwezels, hij dewelke uwe mannen dikmaals de kinderen sturen om zich le bereiden voor de eerste communieen daar, vol gens de wet van 1842 de Priesters de intrede in de scholen hebben, waarom is er geen eene alwaar de Pastor of de Kapellaan het Godsdiensttg onderwijs op zich neemt? Jan. Om de gelegenheid te hebben van de Staats- en stadscholen te beknibbelen en te lasteren ten einde er dc ouders eenen afkeer van te geven. De Koster Welk belang kunnen zij daarin hebben? De Meester. Het is niet alleenlijk om hunne scholen te begunstigen, maar ook wel om het on derwijs te kunnen intoomen want het is op de on wetendheid dat zij van allen tijde hunne overheer- sehing hebben gevestigd een Pastor die eens mijne school bezocht deed mij verwijtsclen omdat ik mijne leerlingen te veel trachte te vorderen! In dien ik meester ware, zegde hij, ik zou van al uwe leerlingen goede christenen maken, het is al dat zij zijn moeten. De Koster. Dat is hel zeggen van eenen ménsch, maar er volgt daaruit niet dat zulks de gevoelens zijn van allen. De Meester. Ik stemme daarin toe maar het zijn de gevoelens van de beleiders en de onderda nen moeten gehoorzamen of zij worden vervolgd daarom is het dat er Staads- en Stadscholen noodig zijn, want indien dezelve niet bestonden het on derwijs zou vervallen in de kwijnenden staat waar in liet over vijftig jaren was; de bijzonderste hazen en de bemiddelste landbouwers, tot groole koop lieden toe waren alsdan volstrekt onwetende en konden zelfs hun handteckcn niet zetten. De Koster. Bij voorbeeld, waarom geld ver doen om eene meisjeschool te maken Bestonden er reeds geene meisjescholen genoeg De Meester Ja, om kantwerksters te vormen, maar in geenerwijze om te onderwijzenen wan neer gij vindt. Koster, dat er reeds meisjescholen genoeg bestonden voor de inrichting der Stads school, waarom doen uwe mannen thans gereed schappen om nog eene nieuwe interichten Jan Omdat de clerikalen in de gewoonte zijn van de wandaden, die op hun wegen, aan hunne tegenpartij te verwijten. Wie heeft zich hier plech tig gemaakt van door medestreving de reeds be staande instellingen te benadceligen Er bestond een wel ingerichte Stads collegie, alwaar men door eenen Prieiter het Godsdienstig onderwijs deed ge ven en de Bisschop richt een ander op! Er bestond eene allervoortreffelijkste Stadsschool van lager onderwijs, men heeft eene in medestreving inge richt Er bestaat thans eene allervoortreffelijkste Stads-meisjeschoolmen is plotseling voornemens eene andere opterichlen Zegt thans, Koster, wie is het die das aangaande het verwijtsel van trouw loosheid en eerloosheid verdiend De Koster Ik kan daarop niet antwoorden, maar ik zou wel willen dat de Deken in mijne plaats op staminé zou komen. De Meester Het zou mij zeer aangenaam zijn, en in zoo een geval ik zou den Commissaris van het Nieuwsblad ook verzoeken van met ons den avond te komen overbrengen gij zoudt zien. Kos ter hoe wij klaarlijk zouden bewijzen dat de aan halingen van uwen deken en van al de vuilbladeren die hij schrijft, doet schrijven of ondersteunt, niet anders dan eene aaneenschakeling van kwaadtrou- wige en valsche aanhalingen zijn, die voor doel hebben van de menigte te bedriegen. De Toekonst is in haar 8° jaar getreden. Niet- tegenseaandehet armzalig geraas en de onlellijke scheldende artikelen van Papalje Nieuwsblad lelt zij hoe langer 'toe meer ahonnentcn. De rfedaktie is er zijne lezers dankbaar over en uit den wensch dat men welhaast voorgoed moge verlost worden van de zwarte-ptditiek die aan handel en nijverheid zoo veel kwaad doet, zonder nog te reken de schade welke ze toebrengt aan den invloed der Religie, aan ons allen zoo dierbaar. Inlusschen zullen wij rustig voortvaren en ons weinig bekreunen bij de spartelingen van eenige mannen, die hunne zending verwaarloozcn om eigene wraak te bewerken. Éissscliew desa SclaooJaaaeestea5, s!®sa fiastea» era «Haa C.®edgeSsism'. Onze twee voorgaande mededeelingen, behelzende de christelijke leering', door den eerwaarden kapelaan Lampe Aan Proven aangepredlkt, hebben een wonderbaar effekt ge markt. Zij schijnen mirakuleuslijk M. Lampe van zijne hoofdziekte genezen te hebben. Want deze laatste Zondagen heefl hij hem zoo koüst als eenen mnis gehouden. Mén mag niét.altijd de kwade tongen gelooven, maar zoo het schijnt, heeft er in een dekanaal koncilie of vergadering besloten geweest dat baas Lampe in het vervolg moest zwij gen om geen verder schandaal aan de Provénaars en aan de ander aanhoorders meer te geven. Wat er van zij gelooven wij aan de echtheid dezes verhaals want Zondag lest lieeft M. de pastoor van Rousbrugge eenige onbetaamde uitvallen gedaan, tegen de personen die de lee ring van meester Lampe waren gaan aanhooren. Wij geloo ven met hem dat de leering van kapelaan Lampe verderflijk is en voor gevolg moet hebben het geloof der katholijken te krenken, daarom kan hij niet genoeg de wandelingen naar Proven doen voor slecht voorkomen, M. dc pastoor van Crombeké, die voor geene vlieg ver schiet, is /erder gegaan. Hij heeft opentiijk gezeid dal; in de huisgezinnen of andere bijeenkomsten, men van de sermoenen van Lampe niet moogde handelen en bijzonderlijk, dat eenige uitgesproten woorden, aan de kinderen niet monaden uitge legd worden. He wel, 5. Lampe, is uwe straf groot genoeg Wij wach ten n po niéiw aan het werk. Alleenlijk uit belangstelling uws haids, raden wij u aan ferm op den rug der libera len le slaan,naar een weinig min dezeden uwer aanhoorders te kwetsen vanf zeer gemakkelijk zou men u op de straf- divjsie hij de iene of andere paters konnen steken: teil ware gij verkoos dc stappen van deken Spaas in te slaan. Rousbrurge, 28Decembea 1868. 0. Zondag laatst heeft detrekking plaats gehad der leden van den Tuchtraad der Burgeivvacht. zijn effektieve leden de hee- ren Merghelynck, onder-liilenantDe Bergh, Pieter, wacht meester Wvdooghe, P. kaporaal, Karei Deweerdt, kanon nier. -En suppleanle ledm de heeren Dupret Paul, onder luitenant Demazière Leoiold, serjant Doolaeghe Philip, korporaal en Tack Leo, gade. Maandag avond heeft denaatschappij de Koorzangers van IJperen een Concert gegevei, welk veel bijval genoten heeft

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2