VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr *555, Achtste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. BLIKKEN IN MET LEVEN. nr. VOOR IJ PEREN. Fr. 4-30 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 cenlimen den regel. Reklamcn 23 centiuieu. I i ZONDAG, 10 JANUARI 1809. Bdreel: Dixraudeslraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. Men weet dat de aanspraak van L. Napoleon op ln Januari tot het Wetgevend korps, zeer vrede lievend is geweest; wij vernemen dat het te Berlijn ook alzoo is gegaan. Victor Emanuel, de gewone gelukwenschingen ontvangende ter gelegenheid van 't nieuwjaar, heeft gezegd dat alles deed verhopen dat de rust niet zal worden gestoord. Maar dat in alle geval, Italië zich op zijn leger kon vertrouwen en de ge beurtenissen rustig afwachten. In een woord, al de machtige potentaten spreken dezelfde taal en degenen die hel minst sterk zijn, doen dus te meer hunne wapens klinken. De Paus heeft aan generaal Raoult en eene de putatie der fransche officieren een nieuwjaars-au- dience verleend en bij die gelegenheid de uitdruk king zijner erkentelijkheid jegens Frankrijl hernieuwd. Pius IX zegde, dat hij den dien gezin, alsmede het leger en de Frankrijk zegent. De fransche Journal officiel kondigt eene nota af het programma bevestigende en den dag vaststellende voor de conferentie en meldt dat het grootste gedeelte der mogendheden, dit ont werp bijtredende, hunne volmacht hebben gezon den alsook de noodige inlichtingen voor hunne res- pektieve gevolmachtigden. keizer en vloot van Na M. Sagasla, is het generaal Prim die op zijne beurt eenen brief rondstuurt om de vrijzinnige in zichten van het voorloopig gouvernement te doen kennen en te bevestigen dat het er niet aan denkt de soldaten der vrijheid te ontwapenen en om de kapitein generaal aan te sporen bij de burger lijke overheden de tolken der gedachten van het gouvernement te zijn. Om meer kracht aan deze schielijke en onver wachte omkeering te geven, is de staat van beleg te Cadix opgeheven. De depeche eindigt met de gewone formuul De volkomcnste orde hcerscht in geheel het schier eiland. Het italiaansch gouvernement kan zooveel niet zeggen. De belasting op het maalrecht brengt de bevolkingen in opstand in verschillige provintiön is de staat van beleg moeten uitgeroepen worden. Keizer Napoleon III heeft een bijdrage van 3000 fr. geschonken ten behoeve van de oprich ting te Triest, van een gedenkteeken voor wijlen Maximiliaan, ex-keizer van Mexiko. Burggraaf van Païva, onlangs tot gezant van Portugaal bij het pruisische hof benoemd, heeft in den nacht van 23 op 26 dezer maand, zich te Ber lijn van het leven beroofd. De koning van Saksen heeft zijnen gezant te S* Petersburg terug geroepen, dewijl die vorst begrijpt zich voortaan aldaar niet meer zelfstandig te kun nen doen vertegenwoordigen. De pruissische bla deren juichen deze maatregelen zeer toe en zien daarin op nieuw een bewijs van Saksens gunstige gezindheid ten opzichte van den Noord-duitschen Bond. Tc Nerike, in Zweden, is onder het voorzitter schap van den heer Olof Larsson, lid van den Rijks dag, eene volksvergadering gehouden, waarin be sloten werd tot het indienen van een adres aan den koning, houdende verzoek om: 1° volkomene vrij heid van godsdienst en gelijk stemrecht bij alle open bare verkiezingen 2° opheffing van geheel het ingedeelde leger en invoering der algemeene diens- plichtigheid; 3° verkoop van al de boerengoederen, die de eigendom der kroon zijn, en aanwending van de opbrSngst daarvan tot delging van de staats schuld 4° gclijKmatige belasting van alle grond bezit; 3° beperking van het aantal staatsambten; en 6° verbetering van het volksschoolonderwijs, met name oprichting van eene hoogere volksschool in iedere parochie. De maaltijd door de clericale kopstukken van Brugge aan den heer Neut, opsteller der Patrie, aangeboden als dankbetuiging over de zoogezegde door hem gedane diensten aan hunne partij en aan den Godsdienst, bewijst de overdrevene gevoelens IV. Y. 't Menschelik leven gelijkt aan een alles belovend boek, dat Niemand openen kan naar eigenen keus en weer toeslaan Geldt het er lief of leed in slechts eens mag iedere bladzij' Traagzaam, woord voor woord, maar zonder verpoozen gelezen. Wèl hem, die in het boek naar lichaam en ziele geluk vindt Wèl hem, die met geen tranen bel blad doorweekt van het lieden Noch om dat van het Toen moet treuren in pijnlike wroeging, Minder nog beeft en schrikt yeur Morgen en donkerder ander. Dageliks draait zich zelf een bedroevend of heucheiik blad om, En geen sterveling kan dat blad-omdraaien weerhouden Graag zou men keepen terug tot het blad waar bloeide de jeugd eens, Nog, wanneer men aireede des grafkuils blad in de hand houdt. Zie de Toekomst van 13 September 1868. Viel lïebchenwat zegt ge? 't geven, erlangen, Zoo worde ik der vriendschap 't aanminnelik beeld Wat is er meer waard dan de vriendschap op aarde, War is er meer zoet, dat het harte zoo streelt De bioemen der aarde zijn schoon, maar verwelken, De bloème der vriendschap is eeuwig van duur Laat ons dan de taai van 't viel liebchen gedenken Heijr krachten verminder' geen snelvliedend uur Zoo gaat het in de wereld Wij kenden ze, die weeze, Die 's avonds door de straten, Het hart vol schrik en vreeze, Het stukje brood moest beedlen, Hetgeen haar niemand gaf Dan greep haar de vértwijfling Wat is de wereld laf De wanhoop sloeg haar neder. Heur blanke schoonheid droeg ze Op 't schandlijk venusouter Met eer en schaamte loech ze Wen zij heur eersten kus ons, Heur lijf.en ziele ons gaf Ën wij, wij namen alles.... Wat is de wereld laf 1 Een somher floers viel tusschen De wereld en die droeve Verachting volgde haar dan Tot aan de donkre groeve, Waar men des meisjes lichaam, Dat zé ons ten beste gaf, Terneer plofte als een ondier.... Wat is de wereld Taf Zoo gaat het in de wereld Wanneer de rijke schoone Ook hart en ziel en lichaam Verkoopt in vaders woone Aan d' uifgeputten grijsaard, Met reeds een voet in 't graf Dan balkt de wereld hoerrah Wat is de wereld laf Wanneer nu de eèigeborene In 't bont gewoel der zalen, Heur eer en plicht vergetend, Met vollen mond de schalen Der gulzige ontucht ledigt, En zondigt zonder straf.... Nog balkt de wereld hoerrah Wat is de wereld iaf

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1