VAN IJPEREN. Nr 35©. - Achtste Jaar. Politiek. Stads.- Kunst- en Letternieuws. Yerschilligc Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. 4 FRANKEN 'S JAARS Politieke berichten. BLIKKEN IN MET LEVEN. Bureel: ZONDAG, 17 JANUAIU 1869. Dixmudeslraal, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. VOOR IJ PEREN. Fr. 4-50 YOOR BUITEN STAD. -Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 25 centimen. Te Parijs, zet de conferencie hare werkingen voort, in afwezigheid van M. Rangabé. Men voorziet, dat Turkije en Griekenland geen ernstigen tegenstand zullen bieden aan de beslis singen der grootc mogendheden, daar het hier eene kwestie van algemeen europisch belang geldt. M. von Beust, de kanselier van hetOostenrijksch keizerrijk, zal binnen kort in den Reuhsrath een zeer volledig wetsontwerp op het lager onderwijs in Oostenrijk aanbieden. Dit ontwerp stelt de scholen onder de bewaking van toezichters en agenten door den Slaat benoemd maakt hel onderwijs verplichtend en kosteloos voor al de kinderen. In Pruisen neemt men integendeel van den bud- jet voor het onderwijs af om de wapeningen tc ver meerderen. Wij zijn zeker dat Oostenrijk betere uitslagen zal bekomen met zijn onderwijs dan Prui sen met zijne wapens. De Nazione van Florentic, logenstraft het ge rucht volgens welk het ministerie zou beslist hebben eene in verlof zijnde klas onder de wapens te roe pen. De Officiële Gazette zegt dat gisteren de rust overal heersehte. Het schip Chosovaopstandelingen aan boord hebbende, is te Syra aangekomen. Hobart-Pacha heeft beslist, dat zij opdrij mijlen van Syra zullen worden ontscheept en ontwapend. Er zijn te Cairo wonorders uitgeborsten in het eiland de Vereeniging. De soldaten hebben op het volk geschoten. Er zijn 80 dooden of gekwesten. De orde is hersteld. Eene aardbeving heeft zich in Mexiko doen ge voelen, in de steden Colima en Manzainili. Er zijn verscheidene personen gedood. Een groot getal gebouwen zijn vernietigd. In Cuba heeft het opperhoofd der opstandelingen de vrijmaking der slaven uitgeroepen. Woensdag heeft de Kamer de beraadslaging aan gevangen over den budjet van binnenlandsche zaken. Gelijk hel zijne gewoonte is heeft de heer Lehar- dy de Beaulieu het steeds aangroeiende bedrag dei- uitgaven doen uitschijnen. Telkens dat de Justicie een onderzoek doet of eene vervolging inspant tegen eenen van de ver trouwde aanhangers der clerikale partij; of zelfs een proceszonder achterdenken ingespannen, door een van de hunne doet verliezen, al de Bis schoppelijke nieuwsbladeren vallen uit in verwijt- selen, die ons aantoonen waar zij ons zouden willen geleiden. Volgens hun zoohaast een ellen dige hun onderdanige dienaar is, of had hij alle gruweldaden begaan, de Justicie zou hem moeten eerbiedigen en zich wachten van de hand op hem te leggen, ten einde hij, gelijk de kapelaan Van Eecke, in een ander land voor zijnen ijver en het kwaad, dat hij aan de liberale partij heeft gedaan, zou kunnen worden beloond. Integendeel de rech ters die naar geweten hunne plicht vervullen en de Minister wiens zending is van zijne onderdanen te ondersteunen, worden door al de clericale gazetten gehoond en gelasterd. Het vonnis in de zaak dooi den heer Delaet ingespannen tegen de opstellers van de Opinion die hem hadden beschuldigd van 100,000 franken uit den hutsepot der militaire gronden te hebben besproken, helgene ten gevolge eens nauwkeurigen onderzoeks voor waar werd be- statigd,en die dus de opstellers der Opinion van de gevolgen der klacht heeft doen verzenden, heeft de driften onzer abljes ontsteken! Ten gevolge daar van zijn er gene smaadwoorden, die zij niet tegen de leden van den rechtbank van Antwerpen heb ben uitgebraakt. Het zijn verslaafde rechters die aan de bevelen van den Minister gehoorzamenEn nochtans de groote meerderheid der rechters, die dezen rechtbank samenstellen, bchooren aan de clericale partij, maar het zijn achtbare personen, die volgens hun geweten en zonder omzien, aan welke partij de pleiters mogen toebehooren, han delen. Het is daar de oorzaak van den spijt der laste raars indien de rechtbank de heer Delaet had verontschuldigd met zijne klachten tegen alle reden VII. VIII. IX. Ze is stom, maar toch welsprekend, de taal die 't harte fluistert, Door ziel en mond en oogen, maar zonder toon noch klank De spraak waarin de ziele heur zusterziel beluistert, Waarin de blik een woord is, de zachtste zoen een zang. u Kom, sprak mijn lustig lief ken, ik wil thans nimmer vreezen, Ik wil het u bekennen, dit woord van wonne en min Het is... maar neen, ik durf niet, doch zeg eens, kunt ge lezen, Sla dan uw vuurge blikken mijn liefdeblik eens in. "En - sprak weer 't schuchter meisken ,wen op heur rozewangen De bios zich feller kleurde - hoor eens mijns harten klop Eene andre taal der liefde van rein en zoet verlangen, Kom luister naar zijn woord eens, leg er uw hand eens op..» De gloed der ziele zag ik door liefkens oogen glippen, 'k Vernam de taal heurs harten dat op mijn boezem zonk Dan stal ik 't woord der woorden van's meisjes frissche lippen... Stom was die taal, maar sprekend, die ons de liefde schonk. Waarom mij van mijn moeder scheuren En van het lief die om mij treuren In het groene denderdal Waarom, ginds waar de bloemkens fleuren, Mag ik veur haar geen lied gaan neuren, In het groene denderdal Hoe kon ik toch die maagd verlaten, Die mij in de eenzaamheid moet haten, In het groene denderdal Waarom liet ik mijn geest bepraten, Van roem en eer, te vinden baten, Ver van 't groene denderdal Mag ik nog naar 't liefken trachten, Dien hartedroom der zomernachten, Schoon als 't groene denderdal Als wet en wereld, domme machten, Mijn schoon, maar arrem lief verachten, Schooner dan het denderdal O ijdle wereld, valsche roem, Waar hebt gij mij gezonden Uw kluister dien ik vaak verdoem Houdt immer mij gebonden O valsche wereld, ijdle roem. O ijdle wereld, valsche roem, Wat komt gij mij gebieden Haar die 'k mijne uitverkoorne noem Veur immer thans te vlieden Om der wereld eer en roem O ijdle wereld, valsche macht, Hoe lang zult gij nog boven Het licht der waarheid en zijn kracht Het stof der aarde loven O Valsche wereld, ijdle macht 1868. VICTORIEN VANDE WEGHE.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1