WAN IJPEREÏN. 4 FRAKKEN 'S JAARS Ar 358. Achtste Jaar. Politiek. Stads,- kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. Stads Nieuws. VOOR IJ PEREN. Fii. 4-50 VOOR BUITEN STAD Aankondigingen 12 cenlimen den regel. Reklamen 23 cenlimen. ZONDAG5i JANUARI 18G9. BureelDixmudestraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. ongelukkigen koninklijken De dood van den prins van Belgie, heeft in den vreemde een pijnlij ken indruk gemaakt zooals het depechen en de taal der dagbladen vaststellen. Overal sluit zich de openbare denkwijze op de toegeuegenste wijze aan bij de droefheid der koninklijke famillie en van geheel België. Het fransch Wetgevend Korps heeft dinsdag met 195 stemmen tegen 22 het dagorder gestemd op de ondervragingen der oppositie nopens de gebeurte nis van hel eiland la Réunion. M. Jules Simons heeft hel woord gevoerd in naam der oppositie, en hel is de minister der marine die heeft geantwoord. Het algemeen stemrecht heeft in Spanje gespro ken en van heden mag men zeggen, dat het met eene groote meerderheid de omwenteling van Sep tember heeft goedgekeurd De Correspondentia denkt als stellig de volgende cijfers te kunnen mededeelen, van de leden die de Cortes zullen samenstellen. 15 progressisten, 81 unionisten, 69 republiekei- nen. 20dembkraten, 2 gematigden, 18 absolutisten. De katholijke partij is er in gelukt 20 harer kandidaten te doen kiezen 20 op 285, dat is niet veel in het klerikaal Spanje. Tc Madrid, is voor de eerste maal een openbare prolestantsche dienst gedaan dit is de wezen lijke inbezitneming van de vrijheid der eerediensten maar hel is daarom de definitieve overwinning niet van deze vrijheid. De katholijke roomsche Kerk legt zoo gemakkelijk de wapens niet neer, en steu nende op de onwetendheid en de dweepzucht, zal zij, als het oogenblik voordeelig is, zich legen die nieuwe invoering wel verzetten Wij welen lot slissing, welke Griekenland zal nemen in zake van de conferentie. hiertoe niets stellig over de be- Er wordt veel geredeneerd over de zaak der La- motte school slecht bezielden trachten daarvan eene bezwaarnis te maken tegen het ministerie en bijzonderlijk tegen ons Gemeente-Bestuur Zij re deneren alsof het gesticht zou moeten afgeschaft en de religieuzen, die het besturen, noodzakelijk door andere meesteressen moeten vervangen wor den, terwijl er daarover nog niets beslist is. Het eenigste punt dat door het koninklijk besluit is vastgesteld, is dat deze instelling een wettig bestaan krijgt en zal beheerd worden door de regering, welke, wij mogen het bevestigen, in geener wijze de inzichten heeft, van de school aan hare bestem ming te onttrekken: ten ware dat men door slech ten raad opgehist, zich tegen de wereldlijke over heden onzer stad zou verzetten. 5!» IllllfAMl jMlÊiilB it\ i-u Men ziet in de nieuwsbladeren dat er te Roomen reeds ge- reedscha pen worden gemaakt voor het Concilie, hetwelk in den zomer van het lo'opende jaar aldaar zal plaats hebben. Eenieder vraagt zich welk het doel is van die kerkvergadering en welke de voorstellen zijn, die aldaar zullen ontwikkeld worden. Wat ons betreft wij zijn van gevoelen dat een dergelijken oproep in een tijdstip gedurende hetwelk de, partijen tegen elkander zijn opgehitst en de driften ten hoogste zijn opge wonden, zeer gevaarlijk is er is van de oudste tijden weinig not gesproten uit de Conciliën weinige zelfs hebben eenen uitslag gehad, en de Heilige Gfrègorius van Nazianza hééft zelf gezegd, dat hij de kerkvergaderingen vreesde,, omdat hij nimmer eenen gelukkigen uitval van dezelve had geweten, en die integendeel hel bestaande kwaad, in plaats van het te verbeteren, niet hadden verergd! Het is te vreezen dat dit ook denzelfden uitslag zal hebben want, naar alle waarschijnlijkheid, de voorstellen van den Sijilabus en daarbij al de vorderingen van den jesuitieken boel, om de overhand op het tijdelijk gezag te verkrijgen en de maatschappij te doen achteruittreden, zullen in beraadsla ging worden gelegd, en in de tegenwoordigheid van den geest, die over de geestelijkheid in alle landen heerscht, het ware zelfs niet te verwonderen of verschcide nieuwe geloofs punten zoudeil worden daargesteld. Dit zou met dezelfde on verschilligheid als deze der Onbevlekte Ontvangenis aanvaard worden. Iels dat die onverschilligheid bewijst, het is dat niet eene schrijver noch Godsgeleerde zelf zich de moeite heeft gegeven van iets belangrijks er voor of tegen te schrijven terwijl over eenige honderden jaren er daarop bij dmzende boekdoelen hadden het licht gezien. Doch, indien het inzicht is, gelijk men het moet vreezen, van den teugel der 11. Kerk te versterken in al de voordeden, die de maatschappij uit,de franschë omwenteling heeft genoten, liet Concilie zal niet al- leèhlijk zpüdéé uitkómst blijven, maar zal den tegenstand der volkeren opwekken en veel nadeel aan dén Godsdienst toe brengen. Dusdanig ook is de: uitkomst, geweest der beslissin gen van het Concilie van Trenten, hetwelk door de fransche kerk nimmer wérd aangenomen en dat in Duifschland de her vorming meer bevorderde dan Lutlier en Calvin zelve. Wel is waar dat, in den staat waarin de wereld thans ver keert, er geen hervorming te vreezen isde waarborg der vrijheid van geweten is eene weldaad, die de overeenkomsten met de gewetens en de verbonden om hulp en bescherming te bekomen nutteloos maaktmaar integendeel de gevoelens van vrijheid zijn zoo diep geworteld in al de harten dat hel ge vaarlijk is van die te willen uildooven, en indien zulks in sommige landen wordt beproefd het is ongelukkiglijk te vreezen dat de ontevredenheid eerst of laatst zal uitbersten. Indien dus, zoo als wij het verwachten, al de overdreveiie vorderingen der ultramonlaansche partij door het Concilie werden goedgekeurd en er haar aanmoedigingen werden ge geven om daarin te volharden, wij zouden het aanzien als het grootste ongeluk voor den Godsdienst, daar de volkeren zich nooit meer daaraan zouden onderwerpen de beklagelijke te genkanting, die thans bestaat, zou nog veel aangroeien, en eindeling de achting, welke de geestelijkheid zich zou moeten waardig maken om hare heilzame zending naar hehooren te kunnen vervullen, zou geheel vernietigd worden. Kapelaan Lampe is een groot en verstandig manals hij alleen is. Hij heeft moed voor honderdals hij geene vijanden ontwaart. Maar schijnt de zon in zijn gezicht,, dan is hij, gelijk van de hand Gods, blind geslagen en even als een ellendige haast zich in eenen modderpoel te vluchten,alwaar hij weet van zijns gelijken alleen gevolgd te worden. Wij geven hieronder zijn testament-sermoen, den Zondag 24 dezer uitgesproken, liet zuil ons niet verwonderen bij eenige dagen naar de begraving uitgenoodigd te worden. Verwittigd der tegenwoordigheid van de Rousbruggenaars door de kerkdienaren, die even als een generaal op het slag veld, rond en heen zweefden, als moeste een leger de kerk stormiëderhand innemen, loopt M. Lampe, bleek als de dood van kwaadheid, naar den waarheid-stoel, en zonder een kruis te maken leest hij het Evangelie over in dezer voege e Er zijn in de kerk twee mouchards van Róusbrugge, die niet veel geld bezitten en er weinig op hunne parochie te ii verteeren hebben. Zij zijn hier gekomen om het sermoen )i op te'nemen, er artikels van te maken, die zij in slechte ga- II zetten doen zetten. Zij krijgen er belooningen voor, zij ii zijn er voor betaald, ja, ja, betaald. Vandaag zijn zij mis, ii ik zal niets zeggen ii Beminde parochianen, beziet ze maar, na de mis beziet ii ze nog, lacht er maar hertelijk mede en geeft hun elkeen ii cent. Zij zijn toch maar hier gekomen om geid te winnen. li 'Ik verzoek de SUIS er voor te zorgen, omdat zij in de ii kerke geen zulke cochonerien (sic) zouden doen geiijk zij ii in de laatste kiezing te Róusbrugge gedaan hebben, -j- Gelijk hij er naartoe gesneld had verliet Lampe den preèk- stoel in eeneWoedende gramschap, onder een algemeen ge lach van deze die de mis waren gaan aanhooren. Onze aanmerkingen zouden de waarde van dit merkweer- dig sermoen konnen Verminderen, maar uitgesteld is niet verloren. Róusbrugge, 26 Januari I860, Een vorst die nog al redelijk toeneep had de watereu rond onze stad bevrozen en de schaverdijnders (schatsenrijders) en de slijders met hunne sleden er naartoe gelokt tot zooverre dat Zondag en Maandag laatst de Verdronkene Weide en aanpalende vlakten, in den winter overstroomd, letterlijk be dekt waren met vrolijk, ge?elschap van, beide kunne: de IJper- sche Longchamp was aldaar verplaatst. Eene heilzame verandering in den dampkring heeft deze aanlokkende vermaken doen verdwijnen want het dooit sedert twee dagen. DeMajoor-Kommandant derBurgerwacht heeft ineen dag orde, zich steunende op een ministerieelcn omzendbrief, den rouw voorgeschreven aan het batailjon onder zijn bevel. Een rouwflours zal aan het vaandel wapperen en aan de sabels en degens der officieren moet een rouwstrek gehecht zijn. In ons laatste nummer zegden wij dat het gerucht in onze stad liep dat het gesticht Lamotte onder het bestier der Bur gerlijke Godshuizen geplaatst was het was eene misgreep van het publiek, liet Koninklijk besluit stelt dit gesticht on der de instelling afhangende van het Stedelijk Bestuur.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1