CERCLE COMMERCIAL ET INDUSTRIEL. Yerscliillige tijdingen. Qtielques journaux de la ville s'étant occupés a plusieurs reprises de nolre Société a peine formée, nous désirons que le public sache, qu'aucun jour nal ne doit être considéré comrae l'organe du Cerclecelui-ci n'assume done la responsabilité d'aucun article se rapporlant a la Société et n'enga- gera aucune polémiquc relative a son organisation ou a ses actes. Confiante dans son but, elle le poursuivra avec persévérance, ne cédera a aucune passion et n'ac- eeptera aucun patronage. En attendant qu'il soit jugé nécessaire d'avoir un organe spécial, toule publication émanant de la Commission sera signée par le Président. Dans l'espoir, Monsieur, que vous voudrez bien donner a la présente, l'hospitalité dans vos colon nes, nous vous prions d'accepter, avec nos remer- eiemenls anticipés, l'assurance de notre parfaite considération. Pour la Commission BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Sterfgevallen. Bijna al de Maatscheppijën onzer stap hebben HH. MM. eene rouw-adres toegezonden. De feesten door de familje-hoofden ingericht en op 1" Fe- bruarij moesten plaats hebben zullen, door oorzaak van den algemeenen rouw, geen plaats hebben alles wat op feest ge lijkt is, uit den zelfden hoofde verdaagd of afgeschaft. Zaterdag 50 Januari ten 8 ure 's avonds, in Stads-Tooneel- zaal Vlaamsche voordracht door M. Wouters, leeraar bij het Koninklijk Atheneum van Gent, over Eless Staatkundi gen Toestand der Vlaanderen san de Middel eeuwen. Te Meesen zal men dit jaar op Vastenavond schoone feesten en Cavalcade inrichten ten voordeele van den armen. Reeds zijn de plakbrieven overal aangeplakt. Poperinghe blijft ook niet ten achter en heeft prachtige aflichen doen drukken om nog meer door te slaan. De drukkerij Duflour Vanden- boogaerde heeft een meesterstuk voortgebracht. Wij zijn de heeren inrichters der feesten dankbaar over het goed gedacht dat zij gehad hebben, zich niet huiten hunne stad of streek te begeven wanneer zij iets schoon te verrichten hebben Pope ringhe en omstreken bezitten werkhuizen om, in geval, ook iets werkweerdig voort te brengen. Het Hof van Cassatie heeft beslist, dat het aan de Gemeente- Besturen niet behoort het maken van gebouwen te beletten, die geene bepaalde hoogte hebben. Er zijn Gemeen te-Bestuurders aan wie de gebouwen beha gen enkel voor hunne boogie liet Hof van Cassatie betwist de wettigheid van dien smaak niet, maar het betwist, dat de regels die de Gemeente-Overheid voorschrijft, wat de hoogte der gebouwen betreft hoegenaamd in de bevoegdheid niet vallen van de politie der gemeente korpsen. Zij zijn dus niet verplichtend. Monsieur l'Éditeur, LE PRÉSIDENT, VALCKE-HAGE. LE SECRÉTAIRE, Kmc BotCKEVtEur. Ypres, ce 29 Janvier 1809. Begrafenis van den Erfprins. Leopold- Fer dinand- Elias- Victor- Albert- Maria- Hertog van Brahant, was den 12 Juni 1809, op het kasteel van Laeken geboren en had dus nog niet ten volie tien jaren bereikt. In hem sterft de rechlstreeksche erfgenaam van den belgischen troon. De begrafenisplechtigheden van den koninklijken prins heb ben met de meest hartroerende eenvoudigheid Maandag voor middag plaats gehad. Z. M. de koning stapte, gansch ter neer gedrukt, aan de arm van de graaf van Vlaanderen achter het lijk van zijnen doorluchligen zoon, die naar zijne laatste rustplaats gevoerd werd. Verders volgden al de ministers, hooge ambtenaars, deputa- tien uit alle steden des lands, en eene ontzaggelijke menigte, ■n de blijkbaarste ontroering en ingetogenheid. De kerk van Laeken was uiterst eenvoudig voor deze rouw- plechtigheid versiert. Te midden der kerk stond de cataffalk, waarop, onder een zwarten baldekijn met goude franjen de lijkkist van den prins geplaats werd. Het hoogkoor was gansch in zwart behangen. Langs weers zijden waren de gestoelten versierd met zwarte stoffen omzet met zilveren h ingen, waar de koninklijk famillie en hooge di gnitarissen plaats namen. De konink heeft een rouw van drij maanden bevolen, ter gelegenheid van het afsterven van den hertog van Brabant. Na twee dagen onderzoek heeft het hof van beroep van Gent, kanier van inbeschuldigingstelling, onder het voorzit terschap van den heer eersten voorzitter Van Aelhroeck, zijn arrest uitgebracht in de zaak der branden van S' Denijs. Zij heeft de verzending voor het hof van assisen van West- Vlaanderen uitgesproken, als daders of medeplichtigen van verscheidene dezer branden 1° Frederik Van de Putte, koei- wachter te Goyghenr, oud 27 jaren 2° Virginie Tack, wedu we Morel, oud 52 jaren, dagloonsler te S' Denijs 3°. Camiel Van Overschelde, oud 19 jaren, schoenmaker te S' Denijs, en 4° Jules De Poorter, oud 40 jaren, kloefkapper te S' Denijs. Het arrest der kamer van inbeschuldigingstelling neemt aan, dat de onderpastoor Van Eecke, door het sermoen, dat hij uitgesproken heeft over het lot van Sodoma en van Go- morrlia en door de artikels, die hij in l' Jaar 30 heeft geschre ven, tot de misdaden, welke te S'Denijs zijn gepleegd, heeft 'heeft aangestoken maar dat die aanhitsing niet rechtstreek zijnde geweest, onder de toepassing der strafwet niet valt. De onderpastoor is enkel voor de korrektionele rechtbank van Kortrijk verzonden, als beschuldigd, in zijn sermoen, rechtstreeks de akten der gemeente overheid van S' Denijs te hebben aangevallen. De drukker van het blad t Jaar 30, Ilonoré Van den Ber- ghe is buiten zaak gesteld. Dit arrest is uitgebracht ingevolge het rekwisitorium van den heet advokaatgeneraal De Paepe. Bij ordonnantie van den heer eerste Voorzitter van het Beroeps-Hof van Gent, is de opening der Assisen van de beide Vlaanderen op den I Maart bepaald. De raadsheer De Pauw is aangeduid om de Assisen van Oostvlaanderen voor te zitten en de raadsheer De Ryckman degene van Westvlaanderen. Men leest in den Monüeitr des intéréts matériels: Wij vernemen dat de likwidatie van al de ondernemingen van Langrand-Dumonceau, over eenige dagen te Weenen is besloten. De actionnarissen der vier Maatschappijen van de Nijverheid, de Internationale, de Algemeene Maatschappij van Grondkrediet en de Internationale Landbouwmaatschappij, gaan in algemeene buitengewone vergadering worden bijeen geroepen, om de verschillige voorstellen van likwidatie te on derzoeken. n De likwidatie dier ondernemingen brengt natuurlijk den afstand mede van het aktief,'t is te zeggen der ondernemings- traktaten van Kaschau-Overberg, van de concessie van het turksche net en eindelijk van de onroerende en grondeigen dommen. Er zijn onderhandelingen aangeknoopt voor den afstand van die ondernemingen met oostenrijksche en vreemde bankiers. Volgens de statistiek van een landbouwblad bezit Oos tenrijk 1° 6 hoogescholen van landbouw, met 50 onderwij zers, meer dan 400 leerlingen, en aan den Staat kostende ongeveer 302,000 fr.2° 18 middelbare scholen met 82 on derwijzers 400 leerlingen en eene uitgave van omtrent 462,000 fr.; 3° 4 houtvesterijscholen met 18 meesters, 200 leerlingen en 120,000 fr. uitgave; 4° 9 bijzondere scholen voor den kweek der fruitboomen, van den wijngaard, de ho ven, en het kweeken van zijdewormen en bijen, inet 20 meesters, 200 leerlingen en eene uitgave van 07,000 fr.; 5° 3 veeartsenijscholen, met 15 meesters, 165 leerlingen en eene uitgave van nagenoeg 174,000 fr. Men ziet dus dat Oostenrijk, dat men zich als zoo verach teed inbeeldejaarlijksch een miljoen honderd een en negentig duizend franks uitgeeft voor het onderwijs van landbouw en landhuishoudkunde. Wij zijn in ons land er verre af zulke opofferingen te doen; ook blijven wij tegen Duitschland ten achteren. (Iiull. de la Soc. agr. du Brabant). Men schrijft uit Brussel aan de Meuse De gezondheidstoestand van Brussel is op dit oogenblik zeer slecht. De tijphuskoortsen heerschen in geheel de boven stad en er zijn weinig huizen waar geene zieken zijn. Ver scheidene bestuurders van kostscholen hebben hunne kinders naar huis gezonden. De korpsoversten zijn gemachtigd een onbepaald getal verloven toe te staan. De wapenoefeningen zijn opgeschorst. Het is niet dat de ziekte zeer erg is men stelt maar koort sen vast die van geen kwaaden aard zijn en een klein getal overlijdens. De geneesheeren zeggen dat de koude een goe den invloed op de openbare gezondheid zal maken. De maatschappij van Rhetorica - HKruis-Scerpduer - van Dixmude, gaf Zondag, Dinsdag en Donderdag eene ver tooning, dezelve bestond uit het drama: De Vrouw van Egmond, en het blijspel Een Dief in Huis, met medewerking van Mej. Hermans, eene zeer verdienstvolle aktrice, van Brussel. De maatschappij genoot den besten bijval, getuige het tal rijk publiek, dat telkens de ruime tooneelzaal vervulde. De toejuichingen Qntbraken dan ook niet. Dinsdag, bij een tref fend tooneel, waar Mej. Hermans de hoofdrol vervulde, werden een aantal bloemruikers op het theater geworpen. Op verzoek van verscheide bijzondere ingezetenen der stad, gaf Mej. Hermans, 28 dezer, LINA MARKETENT, too- neelsludie met zang, door Felix Vandezande. Op Donderdag 4 Februari zal de maatschappij - Nu, morgen niet, - te Dixmude, op haren gewonen schouwburg, in de Tafelronde, met medewerking van Mevr. Faecon.nier en Mej. hare dochter eene enkele vertooning geven, bestaande in 1. De arme Dichter. 2. Iwan de Jager, en 3 De Slaap muts. Vrijdag avond, 22 dezer, is te Ruddervoorde het hof stedeken afgebrand, bewoond door den landbouwer Capon, mét al wat het bevatte, behalve 3 koeibeesten die gered zijn. Men schrijft die ramp toe aan het omvallen eener lamp met petrolie, die, in brand schietende, dit onheil te weeg bracht. In den nacht van 22 dezer heeft er eene poging tot brandstichting plaats gehad-te Avecappelle, ter hofstede van den heer burgmeester, J. De Vriend) Zoo men verteld heeft, zou men een hoop boonstrooischoven tegen de staldeur op eengestapeld en dezelve in brand gestoken hebben. Den knecht der hoeve, die in den stal sliep, zou dit gewaar zijn geworden en doordien zou men den brand van in zij begin hebben kunnen dempen. Men zegt dat de vermoedelijke dader in handen der justicie is. Sedert twee maanden, zegt de Presse, verkeert Keizerin Charlotte in een zeer kalmen toestand zij levert zich aan geene beweging over, dikwijls komt zij niet uit haar bed, en meer dan eens blijft zij er twee dagen in liggen. Ook wordt zij buitengewoon diklijvig. Wanneer men haar aanmaant om op te staan, antwoordt zij altijd dat de schilderijen willen wegvluchten en zij op dezelve moet waken. De Meuse van Luik meldt, dat er eene petitie door het Handels- en Nijverheids komlteit van Luik is opgesteld en met 2483 handteekens bekleed, om aan de Kamer de eenvormigen taks van 10 centimen voor de brieven in hel land en degene van 5 centimen voor het inwendige der groote steden te vragen. van den 15 tot deu 22 Januari. rrDncDTuur Mannelijk geslacht 9} GEBOORTEN E.,u J te zaïnen 1/. Vrouwelijk i> 8) Beele, Angelus, daglooner, en Desmarez, Amelia, Dienst meid. Macoq, Petrus, daglooner, en Verleure, Maria, visch- verkoopster. Girardin, Antonius, schoenmaker, en Bouvier, Sylvia, kantwerkster.Cenninck, Ilenricus, koopman, en Vanbecelaere, Florentia, zonder beroep. Easier, Maria, 67 jaren, zonder beroep, weduwe van Caro- lus D'hondt, Rijselstraat. Vandenberghe, Maria, 78 jaren, zonder beroep, weduwe van Ludovicus Polderman, Rijselstraat Breyne, Augustus, 47 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Dixmudestraat. Dumortier, Ludovicus, 41 jaren, dienst knecht, ongehuwd, Meenenstraat. Helsen, Constantia, 76 jaren, kantwerkster, echtgenote van Ludovicus Moyné, Mee nenstraat. Mannelijk geslacht I) Beneden de 7 jaren- Vl.ouwejijkü gj te zamen van den 22 tot den 29 Januari. rmnniiT™ Mannelijk geslacht 5) GF.B00R1EN Yr0UWeJlijku 5j te zamen 10. Smagghe, Amelie, 82 jaren, zonder beroep, weduwe van Ludovicus Annoot, S' Nicolaus nevens IJpre. Goudezeune, Emcrcntia, 31 jaren, kantwerkster, echtgenote van Ludovicus Deprez, Mosccustraat. Verdrue, Joanna, 84 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes Joye, S' Jans hospitaalstraat. - Kerremans Josephus, 20 jaren, soldaat bij het 10° reg. voet volk, ongehuwd, Vleeschhouwerstraat. Mieroo, Maria, 86 jaren, zonder beroep, weduwe van Colombanus Michiel, Rij selstraat. Bouten, Anna, 83 jaren, zonder beroep, onge huwd, Lange Thouroutstraat. Verbeke, Constantinus, 82 jaren, kleermaker, weduwaar van Sophia Warenborg, Lange Thouroutstraat. Taccoen, Nathalia, kleermaakster, wedu we van Fidelis Mahieu, Recollestraat. Vanhove Leo, 48 jaren, dienstknecht, echtgenoot van Amelia Reynaart, Sint Jacobs-nevens-IJperen. Desodt, Maria, 8 jaren, Sint Ja- cobs-nevens-IJperen. Lapiere, Petrus, 90 jaren, zonder beroep, weduwe van Amelia Pinceel, Dixmudestraat. Beneden de 7 jaren lj ,ezamen 2'

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2