VAN IJPEBEN. 4 FRAKKEN 'S JAARS Nr 361. Achtste Jaar. Politiek. Stads.- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. Samenspraak VOOR IJPEREN. Fr. 4-30 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centime» den regel. Reklamen 23 centimen. ZONDAG, 21 FEBRUARI 1869. lp Bureel: Dixmudestraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. Dinsdag heeft de eigentlijke opening plaatsgehad van het nieuw engelsch Parlement. Dc koningin heeft de opening niet bijgewoond. De troonrede is in haren naam door een koninklijken kommis- saris gelezen. Dit dokument heeft de belangrijkheid niet, die men mocht verwachten van het eerste politiek pro gramma, dat M. Gladstone aan het Parlement moest onderwerpen. Het is geheel kleurloos. De zitting der engelsche Gemeentenkamer waar in het adres is gediscuteerd, heeft maar weinig belang opgeleverd. Men heeft opgemerkt dat M. Disraëli met veel rechtzinnigheid zijne nederlaag heeft erkend. Te Madrid heeft de opening plaats gehad van de Cortes. Men heeft in de tribunen geroepenLeve cle nationale souvereiniteiten men hoorde eenige kreten van Leve de republiek! M. Olozaga ant- woordc met de kreet van Leve de monarchy! en M. Serrano, met dien van Leve de souvereiniteit der Cortes! Nadat Serrano de gedeputeerden welkom had geheelen, beslatigde hij de ontwaking van Spanje en den zegenpraal der nieuwe denkbeelden, na 60 jaren aanhoudende worsteling. Het gouvernement, zegt hij, heeft enkel den weg effen gemaakt en de voornaamste lijnen van het groot gebouw getrokken, altijd het program ma van de omwenteling volgende. De maarschalk zegt,„dat de vrijheden van ecre- dienst, van drukpers, van onderwijs, van vereeni- ging en van associatie zijn uitgeroepen en dat aan de Cortes is die te regelen zonder ze in te krimpen. Het fransch Wetgevend Korps heeft op Maandag aanstaande de opening bepaald der discussie van het wetsontwerp nopens het traktaat der stad Pa rijs met het grondkrediet. Een keizerlijk dekreet gelast den heer minister van oorloog, maarschalk Niel de discusie op te lei den, aangaande de binnenroeping van 100,000 man voor de lichting van 1869. Men weet dat de linker zijde eene wijziging heeft voorgesteld, strekkende om het cijfer op 80,000 te verminde ren. Eene depeche uit Athenen van 12 meldt, dat er eene volkomene rust te Athenen heerscht. Het ministerie Zaïmis heeft eene proklamatie aan het volk gericht. Dit dokument sluit met de verkla ring: dat dc bijtreding tot dc vezklaringen der con ferentie op dit oogenblik verplichtend is, maar dat zij hoegenaand Griekenland in de toekomst niet verbindt. Stellen wij voor de kuriositeit een feit vast, dat er in Europa een land is, waar het volk, sedert den 8 dezer maand, geene belastingen, wat het ook zij, meer betaalt: noch grondlasten, noch per sonele taksen, noch patent. Dit gelukkig land is het prinsdom Monaco. De vorst heeft met een pen- netrek al zijne onderhoorigen vrijgesteld van de taksen, die op hen drukten. Tenzelfde tijde heeft hij hen alles kwijtgescholen wat zij nog aan achter stellen in hunne belastingen moesten betalen. Wat de openbare lasten betreft, het is zonder twijfel de speelbank, te Monaco gevestigd, die daar zal in voorzien.als hetde bijzondere fortuin van den prins niet is. Eene depeche uit Rio langs Londen komende, meldt de bezetting der hoofdstad van Paraguay, door een braziliaansch eskader, en de gevangne ming van den voorzitter Lopez met een klein ge tal getrouw geblevene, in een bosch, nabij het too- neel der laatste veldslagen. De stemming bij dringenheid door de belgische Kamer der volksvertegenwoordigers, zoo spoedig uitgebracht, nopens den afstand van spoorwegen, zegt de Temps van Perijs, heeft eene grootc ver bittering te weeg gebracht in de fransche gouverne mentele kringen. De Journal ofjiciel en de Con- stilutionnel bewaren een majestueus stilzwijgen de Etendard bepaalt zcih bij de overneming van het artikel, door le Peuple medegedeeld en stelt zijne opmerkingen uitmaar de Patriede Public en le Peuple vallen het brusselsche kabinet hevig aan. De Koster. Meester, hebt gij gehoord welke droevige klachten de IJpersche bevolking doet tegen de afschaffing der Lamotjes? De werkende klasse bijzonderlijk is daardoor in hel hart getroffen wat zullen zij doen met hunne meisjes die aldaar kos teloos het onderwijs genoten en hun ambacht leer den Het is een nieuwe diefstal, waaraan het ministerie zich plichtig maakt ten behoeve der stad. De Meester. Gij hebt u nogmaals laten be driegen, Koster, door slecht gezinden die alles verkeerd uitleggen om de lichtgeloovigen tegen het liberaal beheer op te hitsen. De Koster. Hoe zoo dat? De Meester. Voor eerst, er is in geener wijze kwestie van de Lamotle-school af te schaffen, maar integendeel haar een wettelijk en allezins beter be staan te verzekeren. De Koster. Ja, met haar inkomen ten behoe ve der stad aanteslaan. De Meester. Gij ziet hier insgelijk de zaak onder een geheel valsch daglicht: als het gemeente bestuur in 't bezit der inkomsten van dat gesticht moet worden gesteld, het is in geener wijze om daarover ten behoeve der stad te mogen beschikken, maar wel om ter voorlzetling van de fondatie Zuit- peene gebezigd te worden het za! met de Lamotte- school gaan gelijk met al andere gestichten, onder het beheer van het bestuur der Godshuizen ver- eenigd zijn al die fondatiën afgeschaft of worden de religieusen gekwollen? Verre van daar allen zijn beter beheerd dan voormaals; hunne inkom sten zijn in den zin der stichters beter gebruikt; daar, waar er twaalf grijzaards moesten worden verpleegd, men telt er heden vijftig, en het is bui ten tegenzeg dat al die gestichten beter en bijzon derlijk tot grooter nut van de behoeftigen dan voorrnaals zijn beheerd. Welnu, Koster, het zal ook zoo gaan met de Lamotjes wanneer eenmaal al de misbruiken, die aldaar bestaan, zullen wor den verbeterd, men zal moeten bekennen dat de toepassing der wet eenen heilzamen uitslag heeft gehad. De Koster. Gij spreekt altijd van misbruiken alsof die school op den slechtsten voet ware inge richt, en noglhans gij moet bekennen met mij, dat zij vele diensten aan de werkende volksklas heeft bewezen. De Meester. Ik beken het; maar indien zij getrouw gebleven waren aan de inzichten der stich ters en der keizerin Maria Theresia, die de voor waarden der stichting had goedgekeurd en de zelve met de gift der gebouwen van het afgeschaft kloos ter der Nonncbosschen had begunstigd, zij had nog veel meer goed aan de werkende klas toegebracht. De Koster. Hoe zoo dat De Meester. Omdat men in zoo een geval niet alleenlijk het spellewërken en de Christelijke leering aan de behoeftige kinderen had onderwe zen, maar hun levens op eene behoorlijke wijze had leeren lezen, schrijven en cijferen, hetgene hedendaags hoogst noodzakelijk is om iets aan te gaan en om er goede vrouwen des huisgezins van te maken, en wees verzekerd, Koster, dat het de eerste verbetering zal zijn die aldaar zal worden ingevoerd. Ja, om er goddeloozen van te De Koster, maken. Jan. Dat is nogmaals eene van de kwaad- trouwigé aanhalingen, waarmede slecht bezielden het wettelijk onderwijs bevechten de liberale be stuurders deelen ten vollen inde gevoelens van den heer Guizot, die zegt dat de schoollucht godsdien stig moet zijn' en tot bewijs hier van is er bij ie dere nirichling van nieuwe scholen aan den Bis schop niet gevraagd geweest om tegen besoldiging een geestelijk te zien noemen om aldaar hel gods dienstig onderwijs te geven en indien, door on uitlegbare beweegredens M' de door het Gemeen- m a aiiiwa ÏMlDl ai (k\ üi A 'fX I\M TOEKOMST XSH«Si tusscSitsss «Jeu Sclaaolsiieestes», (lea K®ster et» .Shjï Cioedg'ebMMï».

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1