VAK IJPEREK. 4 FRAKKEN '8 JAARS Kr 3B2. Achtste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschil lij» e Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. Samenspraak VOOR IJ PEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 een timen den regel. Reklamen 25 ccntimen. ZONDAG, 28 FEBRUARI 1869. Bdreei: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. De definitieve samenstelling van de Cortes heeft Zaterdag plaats gehad. l)c tijdingen uit Spanje zijn zeer belangrijk. Het voorloopig gouvernement heeft zijn gezag neerge legd maar maarschalk Serrano is gelast geworden met de zorg een nieuw ministerie samen te stellen. Met toestemming van generaal Prim zal het gezag weèr aan Serrano worden toevertrouwd. De meer derheid heeft hare voldoening uitgedrukt door het stemmen van bedankingen aan het voorloopig be wind. Het zijn maar de republikeinen, die zich bij de meerderheid niet hebben aangesloten. Ter dier gelegenheid hebben de heeren Serrano, Prim en Topeto eene redevoering uitgesproken. Al de geruchten die sedert eenigen tijd in omloop zijn nopens de kandidatuur van koning Ferdinand van Portugaal tot den troon van Spanje, zullen op nieuw tot stilzwijgendheid worden gebracht. Die prins heeft uitdrukkelijk verklaard dat hij zijn kalm, rustig en gelukkig leven tegen de bekomme ringen van eenen troon niet wil verwisselen. Dinsdag M. Thiers heeft in het Wetgevend Korps van Frankrijk aan M. Genteur geantwoord; zijne redevoering heeft geheel de zitting genomen. Hij heeft ook het bestuur van M. Hausmann, prefekt van Parijs, niet gespaard. Men meldt uit Athenen. dat het ministerie Zaï- min, de kamer heeft ontboden, maar dat de nieuwe kiezingen in het begin der maand Mei zullen plaats hebben. De keizer en de keizerin van Oostenrijk maken zich gereed om Croatie te bezoeken. Men verwacht ze te Bude en van daar begeven zij zich naar Agram. De Wetgevende kiezingen zullen den 18 Maart te Pesth plaatsgrijpen. De verwerping van de conventie aangaande de Alabamadoor den amerikaanschen Senaat, had in Engeland eenige misnoegdheid doen ontstaan, maar de Times zegt dat men er integendeel over verheugd mag wezen, dat die conventie weldra door eene meer duidelijke zal worden vervangen. Indien men de Presse van Weenen mag geloo- ven, zou het belgisch gouvernement door zijne gezanten bij al de groole mogendheden hebben doen verklaren, dat Pruisen niet de minste poging heeft aangewend op hel belgisch kabinet, om het spoorweg wetsontwerp te doen aanbieden. De Senaat van Belgie heeft Woensdag den bud- jet van justitie verworpen Des avonds, ten gevolge van de stemming van den Senaat, heefter een ministerraad plaats gehad, onder het voorzitterschap van den koning. Ten dien gevolge is er een ander budjetde Kamers aangebo den en door dezelve aangenomen. tussehen tien Schoolmeester, desa Koster esa Jtjm (teetlgcbcusr. De Meester. Gij hebt mij laalslmaal gezegd, Koster, indien men eene uur of twee daags toe wijdt aan het onderwijs, de ouders zouden zoo veel te min genieten van de kantwerken. Dat is niet klaar, de kanten worden thans verkocht door de religieuzen, God weet hoe; welnu, dat men eens de kantjes rechtstreeks door de ouders laat verkoo- pen, gelijk de fondatie het bepaalt, en ik durfde verzekering geven dat bet verlies van tijd door de meerder bekomen prijzen rijkelijk zal goed ge maakt worden. De Koster. Hoe kan men dat vermoeden De Meester. Hetgene in meest al de kant- weekscholen van het land plaats heeft, en bijzon derlijk de vermeerdering der winst van de kinderen, die de school verlaten hebben. De Koster. Gij redeneert, Meester, alsof er aldaar iets omging dal niet eerlijk is. De Meester. Zoo erg aanzie ik het niet; maar ik redeneer alsof er eene winst op de levering van het garen en eene achterhouding ten titel van schoolgeld op de opbrengst der kantwerken ware gedaan. Jan, Indien het zoo niet ware, waarmede zonden de 22 Nonnen, die zich thans in het kloos ter bevinden, kunnen leven F De Koster. Met het inkomen der stichting. De Meester. Het inkomen der stichting is verre van daarvoor toereikende te zijn; en, of ware het anders, de stichting is niet gemaakt om Nonnen te kweeken, maar wel om de behoeftige kinders hun ambacht te leeren en tevens een ge schikt onderwijs te geven; dit zijn de voorwaarden der gift Van Zuutpeene, door Maria-Theresia bij decreet van den 9" September 1766 goedgekeurd, en het is ter uitwerking derzelve dat Hare Majes teit de gebouwen van het afgesckaft klooster der Nonnebosschen heeft toegestaan. De Koster. Ja, om het ambacht van kant werkster te leerenmaar, zoo als het Journal d' Ypres zegt, niet om er eene school van lager onderwijs van te maken. De Meester. Het Journal d'Ypres blijft in zijne rol. die is van zijne lezers te bedriegen en ai dat ambt enaar is hatelijk te maken; maar de stich ting der Lamotteschool is ontegensprekelijk een gesticht van lager onderwijs geweest, die eenslui dend de bepalingen der wet van 19" December 1864. onder het beheer van het Gemeente-Bestuur moet worden geplaatst. De Koster. Het is juist tegen de bepalingen van die wet, die de schikkingen der fondaliën niet eerbiedigt, dat de catholijke nieuwsbladeren uit vallen doen. De Meester. Zij hebben ongelijk, want het is juist om de inzichten van de stichters op eene betamelijke wijze ter uitwerking te brengen, dat de wet is gemaakt geweest. Jan. De clericalen zijn waarachtig wel in rechte van, ter gelegenheid der Lamotteschool, dergelijke verwijtselen aan het Gouvernement toe- testuren indien iemand dc inzichten der stichters heeft te buiten gegaan, het is wel zij. De Lamotteschool was ingericht om de kinders een geschikt onderwijs te geven, en men heeft er sedert langen tijd niets anders dan den cathcchis- mus en het spellewerken geleerd. De school moest door vier meesteressen beleid worden, en volgens het artikel I van den akt. dei- stichting, het getal meesteressen mocht niet ver meerderd worden zonder de toestemming van het Gouvernement. Volgens het art. 11 de overste was gehouden alle twee jaren rekening te doen aan het Magistraat en aan den Bisschop, en sedert 1794 er is nimmer re kening aan de opvolgende Gemeente-Besturen ge daan geweest. De Meester. Gij vergeet, Jan, van te zeggen dat volgens het art. 5 van het decreet van inrich ting, er duidelijk is bepaald dat, in geene gevallen, dat gesticht in een klooster zou mogen worden ver anderd. Jan. En men heeft in weerwil van zoo een stellig verbod, zonder de tijdelijke overheid te ken nen, er een klooster van 22 nonnen van gemaakt, zoodanig dat de school niet meer gelijkt aan hetgene zij volgens de akten der stichting moest wezen, noch aan hetgeen zij voormaals was. De Meester. En dat zij de mannen, van het tijdelijk beheer durven lasteren, omdat het de ge deeltelijke uitwerking der stichting en het behoud van het hebbenschap wilt verzekeren De Koster, Dit alles is buiten twijfel gedaan geweest om de zalighdid der meesteressen en dei- kinderen te bevorderen. De Meester. Indien het de plicht der geeste lijkheid is voor de zielezaligheid des meesteressen en der leerlingen te zorgen, het is ook eene plicht voor het tijdelijk beheer van voor het stoffelijk en zedelijk welzijn van zijne onderdanen en het be houd van de hebbenschappen te zorgen. De Koster. Gij spreekt alsof men dat hebben schap vervreemde en van zijne bestemming af keerde. De Meester. Zoo veel weetik niet; maar he!- geen mij bekend is, het is dal het gesticht, van in de jaren twintig en daar sedert, verliezen gedaan heeft omdat het geen wettelijk bestaan had en dus T0EK0 B3B9SHBHEB0US89 KSWB®SH3S£^7!EE

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1