Stads Nieuws. Rechterlijke Kronijk Veroordeeling der beschuldigden. Verschillige gen. ven, hel zijn zij die ze zelve aanstoken, die door alle middels de bevolking ophitsen om zich tegen al dat ambtenaar is te verzetten, zonder zich met de gevolgen hunner verwaande handelwijze te be kommeren. Gelnkkiglijk dat er in het getal noch hier of daar oude geestelijken zijn die blijkens van eerlijke ge voelens durven aan den dag leggen; de gewezen pastor van Sl Genois heeft bij zijne getuigenis in de bedoelde zaak hiervan een voorbeeld gegeven er blijkt uil de zelve dat die achtbare priester met de regering van aldaar in verstandhouding was, wegens het verplaatsen van het kerkhof en dat hij het gedrag van zijne kapelaans afkeurde; de har- lelijke dankbetuiging die hij aan den President der Assisen toestuurde wanneer deze hem toeliet het Hof te verlaten, beeft bewezen hoe groot den af keer was dat deze waardige man gevóelde voor al hetgene betrekking tot de zaak van S' Genois had ook velen vragen of het ontslag door dezen pastor uit eigeu beweging is gegeven geweest, of wel de uitslag is der listige bewerkingen van eenige jonge kapelaans en der wraakzucht van de geestelijke overheden. Deze laatste veronderstelling zou wel kunnen de ware zijn Hoe het mag wezen, wij kennen meer den eene parochie, alwaar waardige pastors bet driftig en ongerijmd gedrag van hunne kapelaans afkeuren, en hetzelve moeien dulden op straffe van in de dui nen te worden gezonden of van hun ontslag te moeten geven De clericale partij moet een groot belang stellen in de zaak der Lamoljes, om, gelijk zij het doet, gedurende maanden hare nieuwsbladeren met niets anders te vervullen dan met veronderstellingen, die geenen schijn van waarheid hebben. Zij hebben begonnen met aan de binders en de ouders wijste maken dat men de religieuzen plot seling op de straat ging werpen, en dat men het Christelijk onderwijs uit de school ging bannen, enz. Welk is het doel geweest van al dien praat Is het te verwonderen dat er vele zijn die vermoe den dat er eenen aftrek, God weet voor wien, op den opbrengst van het werk der kinderen wordt ge daan? Anders, zegt de menigte, het zou onver schillig zijn door wien het gesticht wordt bestuurd, des te meer dewijl zij de overtuiging moeten heb ben dat, verre van hetzelve afteschaffen, er niets anders dan verbeteringen zuilen worden ingevoerd. Voor hetgene ons betreft, wij zijn van gevoelen dat de eenvoudige zusters der LamoUeschool door de kopstukken van den jesuitieken boel zijn misleid uit politieke haatzücht en in het vooruitzicht van de bevolking tegen al wat liberaal is oplchitsen het is noch eerlijk noch christelijk, maar de Bis schop Malou, triestiger memorie, heeft geleerd dat alle middels goed zijn. en zijne lessen hebben hem overleefd ióö 11 dig is. Dit vraag ik van uwe gerechtigheid, van uwe goeder tierenheid. Hierom ben ik, door koude en sneeuw, honderde uren ver gekomen. Meer dan eens ontbrak mij een stukje brood, doch de hoop, dat ik bij u genade zou vinden, dat mijn ongelukkige vader in vrijheid zou gesteld worden, on dersteunde mijne bezwijkende krachten. Laat mij, een arm kind, niet ongetroost heengaan, Sire, maar wees mij berm- hertig Uw hert zal dan eene zalige vreugde gevoelen en drij ongelukkige zullen u danken, u zegenen Edelmoedig kind, sprak de keizer, terwijl hij het meisje ophief en tranen van ontroernis in zijne oogen blonken, gij hebt eene verhevene ziel; gij zijt een toonbeeld van ouderlief de. Uwe hoop zal niet te leur gesteld worden. De onschuld uws vaders is bewezen; mijn raadsheer Kosodavleï heeft reeds de zaak onderzocht en bevonden, dat alles louter laster was. Uw vader is vrij. Gij zult met geschenken overladen en in de gelegenheid gesteld worden, om hem die tijding aan te kondigen. Opgetogen van vreugde bedankte Nahyda weenend van blijd schap den keizer, alsmede de liefdadige prinses Trubetzkoï, die haar in de voorzaal afwachtte, waarna zij hare erkentenis ging betuigen aan de goede weerdin der herberg, die haar den vorigen dag zoo liefderijk verzorgd en hare bemiddeling verleend had. Twee dagen later bekwam Nahyda rijke geschenken en een IJperen, 5 April 1809. Zondag aanstaande, 4 April, is er ten Stadhuize, op middag juist, een plechtige zitting aangekondigd der Geschied-, Oud- heids- en Lctterkundige-ffiaatsehappij onzer stad, welke zal voorgezeten worden door onzen achtbaren Staats-Minister M. Aiph. Vandenpeereboom. Het dagorde is 1" Verslag der werking der Maatschappij 2° Goedkeu ring der rekening 5° Verniewing der Commissie4" Benoeming van cenen Schatbewaarder. Getal milicianen dal de gemeenten moeten leveren voor de lichting 1809. inspectie over onze burgerwacht zal komen nemen op Zondag 18 Juli aanstaande. GEMEENTEN. GEMEENTEN'. IJperen l'operinghe. Wervick Neèr-Waastcn Eecelare. iiixschote Boesinghe Briefen Comen Crombeke Di'ckebusch Dranóuter Elvcrdinghe Gheluvelt Gheluwe Hollebeke Houlbem Kemmel. Langemarck Lucre Meessen Niemvkerke Oostvleteren Passchendale Ploegsleert Proven. Reninghelst Rousbrngge St. Jan. Vlamertinghc. Voonnezeele Waasten Watöii. Weslouter Wcstvleteren Woesten Wulvé.rglïem Wijtschate Zantvoorde Zillebeke Zonnebeke Zuidschote 150 0 4 7 jf 4 7 'i 1 5 2 0 0 2 2 4 1 8 2 1 5 2I4 21 11 1 1 1 1 1 De drijmaandèlijksche trekking voor het samenstellen van den Tuchtraad der Burgerwacht heeft Zondag laatst plaats gehad en den volgenden uitslag gegeven Leden MM. Decoene Hilaire, luitenant. Terrier Henri, founder. De Bruyne Pierre, brigadier. Cardinael, kanonnier. PlaatsvervangersMM. Toussaert Edouard, onder-luitenant. Degryze Albert, serjant. Meraini Henri, carporaal. Lambin Justin, kanonnier. Eenige hceren leden der IJpersche Koormaatschappij gaan Zondag faaar Rousseiaere een Concert geven, waarin zij onder andere hunne zoo aangename muziekstukken van Offenbach zuilen uitoefenen, dezelve die ons te IJperen zóó bevallen hebben. Ongetwijfeld zullen zij te Roussela'efe veel bijval be komen. Wij vernemen uit goede bron dat M. de Sorlus, kolonel- generale-staf-hoofd, dienst doende van generale opziener, de bevelschrift van den keizer, waardoor het opperbestuur der posten wei d gelast om ten spoedigste en zonder kosten, van afstand tot afstand, haar bij haren vader terug te brengen. Van zijnen kant ontving de gouverneur van Siberie het bevel van onmiddelijk Tzernikof op vrije voeten te stellen, en hem eervol en op kosten des keizers naar S' Petersburg te doen overvoeren. Gezond en wel te pas kwam Nahyda bij hare goede ouders aan. Wij willen niet ondernemen te beschrijven welke vreugde aüe drie ondervonden, teen zij wéér bij elkander warenwij willen ook niet pogen te beschrijven hoe gelukkig Nahyda was van haren vader gered te hebbeen hoe gelukkig de ramp zalige Tzernikof en zijne echtgenote zich gevoelden van eene zoo deugdzame, zoo edelmoedige dochter te hebben. Alles was weldra tot het vertrek veerdig en in weinig tijds en zonder hinderpalen kwam het huisgezin te S'Petersburg aan. On middelijk werd Tzernikof bij den keizer geroepen, die zich omstandig ai het gebeurde deed verhalen, en hem vervolgens tot een belangrijk ambt verhief. Wat den lasteraar, den koop man van Cherson, betreft, deze was sedert lang gestorven. Nog vele jaren leefde Tzernikof genoegeiijk met de zijnen, en immer verheugde zich zijne dochter van te hebhen bijge dragen om haren vader het geluk en de vrijheid te hebben Programma der stukken welke Zondag ten middage in de groole Halle-Zaal door het muziek van 't 10° regement, onder het bestuur van den heer Walhain, zullen uitgevoerd worden 1Manche, Winter. 2. Ouverture de Martha, Hotou. 5. Potpourri de Zampa, Herold.4.VaIse des Valses, Strauss. De politie heeft den 25 Maart lestleden te Gheluwe de hand gelegd op eenen congreganist van Passchendaele. De brave en dengdzame jongeling maakte deel van eene bende congre- ganisten die te Passchendaele de zending hadden van in de kroegen en staminets te gaan uitvallen tegen de bijzonderste personen der gemeente, die men voor liberalen uitgeeft. Die dwazerik heeft liet oogwit overschreden en te veel ge- sweid en gedronken met zijn congreganisten gezelschap en thans zit hij achter de sprinkels onder verdenking van huisse- lijke diefte bij zijnen meester. Er zijn toch vele tappen in de klavers der congregatie Zuiver van inzichten Is zuiver van zeden. Vuil van binnen, Vuil van buiten. De debatten over de brandstichtingen van S' Denijs hebben elf zittingen beslagen. De trekken van Vandeputtn steken af bij die zijner mede beschuldigden. Hij alleen doet bekentenissen. Zijne antwoor den zijn duidelijk, en verwonderen des te meer, da3r zijne houdingen zijn gestadig schuddebollen hoegenaamd niet lie ten veronderstellen dat zijne verklaringen zoo duidelijk zouden geweest zijn. Zijne zonderlinge manier om onophoudelijk bewegingen te maken wanneer hij luisterd of kijkt, schijnt voor te komen van eenig gebrek aan de oogen. De straal van het linker oog staat rechlstreeksch tegen die van het rechter oog, en daaruit komt wellicht eene hinderlijke houding voort. Als Vandeputte spreekt is hij niet meer de zelfde, hij begrijpt goed, antwoord helder, drukt zich met klare stem uit en kijkt niet meer zoo verwilderd rond. De beschuldigde Virginie Takkens antwoord met levendig heid, vooral wanneer zij hare plechtigheid loochent. Zij spreekt metgemak, en somtijds met hevigheid.Eene pijpmuts ontspant haar gelaat. Zij draagt een kapmantel. Van Overschelde en De Pooi ter loochenen ook de hun ten laste gelegde feiten. Van Overschelde antwoord op doffen toon De Poorter heeft dikwijls iets aanrandends in zijne ant woorden. In de zitting van Donderdag 25 is een zeldzaam geval ge beurd Men heeft A. Buysens, brouwergast te S'Denijs, aan gehouden voor valsche verklaringen te doen. De gezegdens van deze getuige, eerst voor den instruktie-rechter en nu voor het hof, komen niet overeen, ten minste volgens de aanteckc- ningen die deze rechter ervan heeft gedaan. Hieruit ontslaat redetwist lusschen de beschuldigers; men wil de zaak van Dc Poorter tot eene aanstaanden zittijd ver schuiven, maar dit wordt niet aanveerd. Dit feit heeft diepe ontroering te weeg gebracht. 1 April. Het is half zeven ure als den Jurij in zijne ka mer van beraadslaging gaat. (Per telegraph.) De Jurij, na twee uren in beraadslaging te zijn geweest, heeft een verdikt van piichtigheid uitgebracht tegen al de be schuldigden. Vandeputte is veroordeeld tot 12 jaren dwangarbeid. Virginie Takkens tot 15 jaren dwangarbeid. Van Overschelde tot 10 jaren derzelfde straf. De Poorter tot o jaren opsluiting. Eene groote volksmenigte woonde de uitspraak van dit von nis bij. De twee Italianen Bovo en Lapetina, den 18 Maart door het hof van assisen van Westvlaanderen ter dood veroordeeld wegens moord op Felix Braat te Brugge gepleegd, hebben van Z. M. den Koning genade bekomen, die hunne straf ver anderd heeft in levendurenden dwangarbeid. wedergegeven. EINDE. Wij vernemen uit goede bron M. Langrand is te Parijs in onderhandeling 'met Prins Tour et Taxis en met den austreau-anglo Bank. Het schijnt dal in 8 dagen van hier de liquidatie van AL de maatschappijen zal gedaan zijn. De Mechelaars zullen gelukkig zijn als zij het volgende in den Journal de Bruges zullen lezen Woensdag avond klepte de alarmklok. De soldaten werden gewekt en gingen op gezwinden pas naar S' Kruis waar men zegde dat het brandde. Despuiten vlogen er ook naar toe.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2