VAN IJPEREN. 4 FRANKEN JAARS Nr 369. Achtste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschilligc Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR RUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamcn 25' cenlimen. laag IfOï ZONDAG, 18» APRIL 1869. Bureel: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. De Journal officiel van het franseh keizerrijk kondigt eenen brief af van L. Napoleon aan M. Rouher, staatsminister, gericht, nopens den hon derdsten verjaardag der geboorte van Napoleon I. liet is op 15" Augusti aanstaande dat dien verjaar dag komt. De Keizer zegt dat de beste wijze om dat natio naal Jubelfeest te vereeren, daarin bestaat van wat welzijn te verspreiden onder de oude wapengezellen van Napoleon I. Hij steil derhalve voor, de kas der dépot en con signation te gelasten aan die oude soldaten hoogere pensioenen loc te dienen en hierloe het krediet te bezigen, door de Kamer sedert] verscheidene jaren verleend ter dekking barer voorschotten. De Keizer wenseht dat, te rekenen van den 15" Augusti aanstaande, alle militair, gediend heb bende onder de eerste republiek en onder het eerste Keizerrijk, een levenslang pensioen van 250 francs bekome. De fransche Senaat heeft het traktaat tusschen de stad Parijs en het grondkredict gesloten, goed gekeurd. Uit Weenen meldt men, dat Frankrijk, Oosten rijk en Italië hel eens zouden geworden zijn. om den II. Stoel voor te stellen gedurende den zittijd van het concilie eene gemengde bezetting te Rome te vestigen. In de zitting van de spaansche Cortes heeft de kanonik Manlerola de zienswijze doen kennen van de geestelijkheid over het ontwerp van Grondwet. Ilij heeft, zooals men kan denken, het behoud der roomsche kalholijke Kerk als staatskerk gevraagd en de uitsluiting van elke andere eeredienst van alle recht in Spanje. Hij heeft zich hevig tegen de vrijheid van drukpers uitgelaten. Uit Weenen brengt men eene goede tijding. De dagbladen dier stad spreken van eene aanstaande vermindering van het leger en de verdaging dei- lichting van dit jaar tot in den herfst. Uit hoofde van den 50en verjaardag der priester wijding van den Paus, is er eene kwijtschelding vergund aan de politieke veroordeelden. Men meldt, dat er een erge twist is ontstaan tus schen de spaansche overheden te Cuba en het gou vernement der Yereenigde Staten. Naar alle waarschijnlijkheid zal het spaansch gezag op hel eiland Cuba eerlang ophouden te beslaan en dit land of eene onafhankelijke republiek of een Staat der amerikaansche Unie worden. gunstige invloed zou het niet gehad hebben voor hun gezag, indien zij tan de sukkelaars hadden kunnen doen gelooven dat hel t vuur des Hemels was, dal al die brandcnaldaar had ontsteken, om dal de regeering zich te jen de wil van Monseigneur had verzet met een nie»w kerkhof in te richten En inderdaad men had nog grooter partij kunnen trekken uil de asselié ven zooveel koorn- en haver- vummen, dan uit het wnter van Saletten! In hun nen spijt trachten zij thans de misachting te werpen op de leden van den jurjj,die volgens hun geweten hebben gehandeld met «Ie verdachte brandstichters plichlig te verklaren. Zulk een handelwijze is af- slootclijk en bewijst dat zij noch wetten noch per sonen meer eerbiedigen, wanneer die willen palen stellen aan de overdrevcne vorderingen van hetje- sujtismus. Wij zien wijders hierin nog eene andere strek king, die niet min verachtelijk is, het is dat zij voor het toekomende den jurij de vrees willen in jagen, ten einde hij nooit plichtigen zou vinden in misdadigers, die, op de ophitsingen der geestelijk heid, misdrijven of gruweldaden hebben begaan. De clericale kopstukken kunnen zich niet troos ten over het mislukken van het ingespannen mira kel van S' Genois, en wij verstaan dal. Welke Iels bijzonders, het is dat het altijd tegen het ge moed van den mensch is telkens dat men hem goed wilt doen, bij voorbeeld, wanneer al de Godshuizen en fondaliën, door de wet van den 16" Yendemaire Jaar Y, onder een en hetzelfde Be stuur werden vereenigd, er ontstond eenealgemeene kreet van afkeuring: alsdan ook beschuldigde men het beheer van de goederen, aan de behoeftigen toebehoorende, te willen aanslaan, en indien het schrikbewind de benauwdheid in de herten niet had gejaagd, een dusdanige maatregel had eenen algemeenen opstand verwekt: het is aldus dat ver- scheide der bijzondere Besturen van die gestichten en fondaliën, in het algemeene belang willende handelen, de titels, plans en rekeningen van die ge stichten hadden verdoken, zoodanig dat, niettegen staande de ernstige onderzoeken welke sedert dien werden gedaan, verschelde van die bewijsstukken tot heden toe zijn verloren geblevenen nochtans dat men eens de vergelijking make van hetgene al die gestichten en fondatiën waren, ten tijde dat zij door bijzondere commissiën werden beheerd en het gene zij zijn geworden sedert dat zij onder een en zelfde Bestuur zijn vereenigd; sedert de jaren 1100 waren al de misbruiken in het Hospitaal zelf blij ven bestaan vele ziekten werden aldaar niet aan genomen, en hetgene ongeloof baar is en nochtans tot in de jaren 20 heeft bestaan, het is dat de zie ken, onverschillig van welke kwalen zij waren overvallen, met twecn in hetzelfde bedde werden verpleegd: in de Belle ging het anders,men onder hield aldaar slechts vier mannen en acht vrouwen en het overig van het belangrijk inkomen werd verkermist, terwijl het thans toereikende is om 48 mannen en 28 vrouwen op eenen behoorlijken voet te onderhouden in het Nazareth werden ei- slechts 12 in plaats van 28 verpleegd, en in S' Jans gesticht, dat thans eene schuilplaats voor 42 oude vrouwen oplevert, werden er slechts hier of daar cenigc vagebonden onder den naam van geherbergd. Pilgrims Welnu, hetgene thans plaats heeft ten aanzien der Lamolteschool is te vergelijken aan hetgene destijds is geschied ten aanzien der andere fonda liën, en wij twijfelen in geener wijze, wanneer de wet ten aanzien van dat geslicht zal worden uitge voerd, of het zal dezelfde uilkomsten opleveren. Dat men dus eindige van te zeggen dal de Staat of de Gemeente de hebbenschappen van het gesticht willen aanslaan; verre van daar, het doel is van het hebbenschap tol zijne bestemming teverzekeren en de school op denzelfden voet voort te zetten, behoudens van daarin eenigc verbeteringen in te brengen Bijgevolg zouden de zusters, die men in een politiek belang bedriegt, ongelijk hebben van zich niet vrijwillig aan de bepalingen der wet te onderwerpen, des te meer daar zij het voorbeeld hebben van de handelwijze der bestuurders ten aanzien van al de geestelijke vereenigingen welke de gestichten bedienen die, wij durven het bevesti gen, zich onder geenc betrekking van de wereld lijke overheden te beklagen hebben, VHi DE TOEKOMST Een bijvoegsel van (leu hieuwen Catechismus, dooi* de opvolgers van Christus. V. Wat is eene slechte meisjesschool? A. Dat is eene school door liberale deugenieten ingericht, waar de meesteressen niet aanvaard zijn als zij geen diploma van kunde en wetenschap behaald hebben en als haar gedrag niet onberispelijk is! en waar de werkmanskinderen kosteloos een voldoende onderwijs ontvangen, en daarbij leeren hemden en kleederen maken, breien, stoppen en remaljeren, om toen zij groot geworden zijn door hunne geleerdheid een eerlijk- bestaan te kunnen winnen en fier in de maatschappij te mogen verschijnen nevens de rijken die met het goud aan den hals geboren zijn V. Wat is eene goede meisjesschool A. Dat is een gesticht of om beter te zeggen eene soort van gevangenhuis! ingericht door gemaskerde opvolgers van Christus, waar de meesteressen onwetende en verslaafde nonnen zijn die onbarmhartig de teedere volkstelgen ontgees- leren en verkrenken, waar zij verplicht zijn van alle onderwijs beroofd te blijven en meer dan 12 uren eiken dag moeten speldewerken, alles ten profijte van die christelijke zweetzui- persom toen zij groot zijn, halfblind, verminkten ontzield den onderstand der armkamer te moeten afbedelen! Het is eene goede school waar er omtrent 450 meisjes ver zameld zijn en waar eenige rijke juffers met de medehulp van den langen mageren onderpastoor eiken dag omtrent VIJFTIEN minuten ondersvijs geven, welke meest uit gebeden bestaat, om hun te beletten dat zij vrijdenksters worden! die de waange- drochteo durven verlaten, die door leugens en laster den twist

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1