Siads Nieuws. Verschillige tijdingen. -Bbnol 919DII» 'ion fioi boiu3£f)2 éi étHüèO») WANORDERS TE SERAING. BURGERSTAND en tweedracht onder het volk zaaien en de onberispelijkste menschen met de schandigste namen bestempelen V. Wat is een slechte jongenschool A. Dat is eene Gemeenteschool ondersteund door den Staat, waar de onderwijzers ook een diploma moeten bekomen heb ben, en verplicht zijn onberispelijk en eerlijk man te blijven, omdat het bestaan en eer van hun, hunne vrouw en kinderen er van afhangt en waar de leerlingen genoegzaam onderwezen worden, om als zij volwassen zijn door hunne geleerdheid alle slacht van posten te kunnen bckleeden waarmede zij een eerlijk bestaan kunnen winnen. V. Wat is een goede jongenschool? A. Dat is wat anders. Dat is eene school waar de meesters grootdeels boerenkinkels zijn, die in broeder verkleed worden, die niet geerne eene exame onderstaan, omdat zij zéker zijn een diploma van onwetendheid te behalen I het zijn de volks kinderen die daar onderwezen worden, die al de beste plaatsen van metsendienders of slraatwerkers bekomen, door hunne uitstekende geleerdheid I liet zijn goede scholen waar broeder Barnardus meer dan 20 jaren lang de walgelijkste daden aan de ladders te Geut heeft geleerd en waar een heilig broederken in een gesticht de ongelukkige doove, blinde en stomme kinderen besmeurd! Het zijn goede scholen waar een kerel die voor priester studeert eene der leerlingen van zijn geslacht zijne vriendin noemt, en eenen anderen die hij meent zijnen medevrijer te zijn eene pistoolscheut in den kop geeft, waardoor hij een oog heeft verloren Het zijn goede scholen waar de broederkens de kinderen bij de voeten ophangen tot dat zij bijna verslikt zijn door het bloed dat bun in de keel komt Het zijn goede scholen, die in omtrent fÖ jaar 271 mees ters aan verschillige gevangenhuizen leveren en die leerlin gen voortbrengen welke hunne confraters met pennemessen doodsteken of met scheersen den hals afsnijden. Amen. (Vrije Burger). IJperea, 17 April 18(11). Dezen morgen is er een gevecht geschied tussclien een sol daat en burgers, langs den kant van het Laboratorium (Rijselpoort). Het moet er schuw gegaan hebben, daar men de soldaat, erg gewond, naar het Hospitaal heeft moeten overvoeren. j "k De heer Th. CERJEZ, onze talentvolle kunstenaar, komt de laatste hand te leggen aan eene zeer fijnen schoon gepenseelde schilderij getiteld De Toebereidsel» der Pantomime. Dezelve is van den 'Zondag 18 April tot Woensdag toeko mende voor alle liefhebbers te zien in de zaal van den Kunst en Leüerkring dezer stad (Cufé du CercleGroote Markt). -f Zondag laatst heeft de Vlaamsche Ster haar tooneelsaizoen gesloten met eene-luisterrijke vertooning, bestaande in 1. De Duivel op 't Dorp (blijspel). 2. Karline (zangspel). 3. Een Liedje van Moeder (tooneelspel). Eene muzikale tus- schenpoos werd gegeven door 31. Schmidt, artiest-muziekant bij het 10° regeinent. Deze vertooning beeft aan de leden der Vlaamsclie Ster veel moeite gekost om op te voeren,doordien dezelve,nu dooi de eene dan door de andere omstandigheid is moeten uitge steld zijn. Het program is den iaalsten dag nog moeten ver anderd worden wilde men de verbindtenissen van het tooneeljaar volkomen. Karline is gegeven geweest in plaats van de Boeren-Vrijagie (operette), uil oorzaak dat Mejuffer Hermans onpasselijk was Mevrouw Faiiconnier, van Gent, heeft haar vervangen, en niettegenstaande al deze tegenslagen heeft d§. laatste vertooning niet moeten onderdoen voor eene der drij vorige: het is te zeggen datzezeér goedafgeloopenis. Niet dan lof kunnen wij spreken over de krachtdadige werking der maatschappij die zich uit eene netelachtige ge steltenis met weerdigheid heeft weten te trekken. Maandag laatst heeft men uit het water, bij de Bixmude- poort, een persoon opgeyischt die er hij ongelukke ingesuk- keld was; men heeft liet lijk naar het Gasthuis gedragen. ■k Morgen, Zondag, sluit de maatschappij De Ware Kruis boogschutters haar wintersaizoen met,eeneToniboia-Rcïiieting gevolgd door een praclitigen maltijd voortskomende der overschietende inleggen en boeten der leden. Deze maatschappij, welke een veertigtal leden telt, doet zich onderscheiden dooi-hare talrijke feesten welke zij jaar lijks hare leden kan aanbieden zonder nogtans te zondigen al den kant der groote onkosten. De bestuurraad dezer sociëteit heeft begrepen dat het vermijden der groote verteeren de eer ste waarborg van lang bestaan en weiovereenkomst vaststelt. Overvloed aan materie verplicht ons het tijdiijk opschorsen onzer feuilletons. De toekomende week zullen wij het genoe gen hebben onze lezeren te mogen vergasten met eenige zoo aangename gedichtjes der lieeren Yande Weghe en VanAcker, twee welgekende vlaamsch gezinde officieren van ons leger. Den 9" April is teSeraing eeie tamelijke belangrijke werk staking uitgeborsten. Eene brnde koolmijnwerkers komende van Lize en voorafgegaan doo- vrouwspersonen, is naar de mijnen van Cockerill, Marihayeen l'Espérance gegaan, om al len arbeid te doen slaken. Een gedeelte van het werkvolk is de opruiers gevolgd, welke, aaigehitst door den Internationa le, vermeerdering van loon en virmindering van werk vroegen. De gerecliterlijke overhedeniijn spoedig Ier plaats geweest, terwijl versterkingen werden gevraagd. Drie bataillons, een van het i° en 2 van het 4C linie-regë- ment, in garnizoen te Lnik, werden naar Seraing gezonden, alwaar zij tusschen 10 ure en middernacht aankwamen. Al de schikkingen voor de aankonst der troepen waren door den stafkapitein Genarh, in dienste 'an generaal Lecocq, komman- dant der gronddivisit-, gcnomei. Bij hunne afkomst bezetteder.de troepen, onder het bevel van kolonel Van Laethem, van het eerste linie-regenient, de verschillende plaatsen, alwaar di wanorders het meest te vree zen waren; doch helgrootste jetul der troepen bezette het etablissement Cockerill. Zaterdag was het de veerlientaagsche betaaldag in dit eta blissement, waarin niet minder tan 5000 werklieden arbeiden, en men was niet zonder eenige «nrust,. De betaling had rustig plaats en de dag ging zonder waiorders voorbijreeds vleide men zich met de hoop dat alles geëindigd was, toen de over- hedm, omtrent 6 ure 's avonds; verwittigd wérden, dat de werklieden zich in massa op ten groolen weg van Seraing naar het gesticht Cockerill begsven. Deoverheden, twee kompagnien van het 10° linie-regement, 50 artilleristen te peerd, deelmakende vaneen eskadron artil lerie, hetwelk in den namiddag was aangekomen, de gendar merie van Luik, en de biigaden van Seraing en Enris begaven zich onmiddeiijk naar den inga tg van het etablissement. Reeds van 6 1 /2 ure was de me du Bac door eene ontetba- re menigte werklieden en vrouven overdekt, welke schreeuw den en schuiffeldennaarmate de avond viel, werd hunne houding dreigender. Men begoi met steenen te wenpen op het geschuifel volgden de btdieigingenTer dood! dat men hen vermoorde! riepen eenige voedenden. Vruchteloos poogden de burgemeester en de burgerlijke overheden de muiters aan te manen zich te verwijderen, ter wijl zij hun de gevaren dedin voorzien waarvan zij zich blootstelden dit hielp niet en files was vruchteloos. De volks menigte vermeerderde en hare houding werd al meer en meer yijhandelijk en bedreigend. M. Dubois, prokureurdes konings, deed de drij gebruikelijke somraatien. Op elke sommatie volgde een trom-gerofielop iedere der- zelve antwoordden de muiters uiljouwingen en het werpen van steenen. Alstoen bevoo! kolonel Van Laethem de charge; rijdende artillerie stond rechts en links aan het hoofd werd door de infanterie en de gendarmerie ondersteund. Er had eene ver schrikkelijke verwarring plaats. De weg was in eene bijna volkomene duisternis gedompeld. Twee ianteernen, aan den ingang van den smeltoven geplaats, wierpen twijfelachtig licht op dit tooneel. Gedurende tien minuten hoorde men niets meer dan smaad of gramschapskreten, den hoefslag der peerden, het gekletter der wapens, het gedruisch der geweerkolven, het dof gerucht der stèenen en andere voorwerpen, welke van de naburige daken en uit de vensters-geworpen werdenDaarna scheen de straat verlaten te zijn. De soldaten keerden naar den smelt oven terug. Hunne houding, hunne verscheurde unifoimen, de afgerukte epauletten, de gebogene bajonnellen en vervol gens het bloed, hetwelk aan hunne wapenen kleefde, bewezen maar al te Wel dal de worsteling verschrikkelijk moest geweest V •''iDflné'x! éloo rtCIW/t ptintinEIn flBV De gekwesten onder het volk zijn talrijk; de gendarmen en de troepen tellen ook eene menigte gekwesten, doch tot hier toe zegt het Journal de JJége, is er aan den kant der troepen of aan dien der oproerlingen nog niemand aan de gevolgen zijner wonden bezweken. De zondag is voorbijgegaan zonder dat de minste wanorders hebben plaats gehad. Het aanzien was geruststellend onge lukkiglijk was die rust maar schijnbaar:, 's avonds borstten er op twee verschillige plaatsen nieuwe wanorders uit, die echter door de militaire over heden wérden onderdrukt doch nog eens zijn er verschelde personen door hajonnetsteken ge wond. De Jfewse zegt dat zij heel voldoende nieqws uit Seraing heeft vernomen. De werkstaking loopt ten einde. Vele arbei ders zijn in nijverheids gestichten terug gekoerd. Alles doet verhopen dat men geene nieuwe wanorders meer zal te betreu ren hebben. Deze werkstaking is ter schande gekeerd van hen, die door valsche beloften hel werkvolk hebben misleid. AI de burgerlijke en militaire overheden hebben krachtda dig, doch zonder overdreven ie ver, hun plicht gedaan. NIEUWE WERRSTARINGEN. De Organe van Bergen meldt, dat eene werkstakerig onder mijnwerkers der Borinage is uitgebroken en dat Men in den bassijn van Charleroi ook bevreesd is. Hel zelfde blad zegt nog dat het schijn! dal eén ordewoord is gegven om het werk te staken in de koolmijnen van Charle roi en in de Borinage, en wij zullen morgen mogelijks nieuwe wanorders aan te stippen hebben, indien de gezonde reden onzer werkende klassen de bovenhand niet bekomt op de on voorzichtige of kwaadwillige verleiders. VÉclio du Parlement zegt op hel laatste oogenbiik verno men te hebben, dat er wanorders te Wasmes, te Jemmapes en te Frameries zijn uitgebroken. In deze laatste plaats, hebben de werkstakers eene kool mijn verwoest, de ophaalkuip afgesneden en de wagens in de putten geworpen. Er heeft eene botsing tusschen de troepen en de muitelin gen plaats gehad. Men telt een groot getal gekwetsten. Men spreekt van zeven dooden. De bezetting van Doornijk heeft bevel ontvangen zich naai de Borinage te begeven. Te Antwerpen is de kwal in het water. De visch drijft boven en men vangt hem aan den kant met eemers en bennen. Men denkt dat de oorzaak hiervan de hevige hitte is, welke sedert eenige dagen heei'scht. ffrassscli-Belglsch geschil. De Patrie van Parijs, brengt ons de volgende inlichtingen over den gang der fransch-belgische onderhandelingen: u. De vroegere traktaten laten aan den Est francais, toe of wel zich den eigendom der belgische wegen te verzekeren of wel de exploitatie te pachten. M. Frère wil van niets anders hooien als van eene conventie, die aan de belgische wegen hun eigen bestaan laat en waardoor de belgische staat alleen het toezicht en de polieie op die wegen zou behouden. Nu blijft te weten i Frankrijk met die manier van zien zal instem men. De ministerraad vn-ike-gi-(ei-ru té- Parijs moest plaats grijpen, is verdaagd, De France zegt van haren kant dat men het sluiten eener definitieve overeenkomst binnen kort mag te gemoet zien. MENGELING. Sedert eenige dagen hebben wij een alleraangenaamst we der en onze wandelaars maken er gebruik van de wande lingen onzer publieke hovingen en deze buiten stad zijn wel bezocht. Men kan denken dat de Muizevalle op het Frezen- bergje er van mededeelt. Geheele gezelschappen trekken aldaar op, ook kan men daar eene lekkere beet ingelegde visch vinden aan zeer geringen prijs; doch er zijn nog men schen die hunnen voorraad medeue-men omdat zij niet geern vreemde kost eten, en, ook het isgoedkooper. - Cissen, zeg, gaat uwe vrouwe 't achternoene niet mede naar den Vijver? de mijne gaat met verschillige andere uit het gebuurtehet is schoon weêre en zij mogen wel 'ne keer uitgaan, ze zitten geheele dagen t' huis. Wat dat meer is, ze dragen haer eten mede en z' amuseeren zich met kleine on- i»sk..t,tt Lui i i i Ja, waarom niet..... Wanneer gaan ze deure i Ten drien. Bon'k zal zeggen dat ze komt. Ten drien waren al de vriendinnen bijeen vergaderd. De vrouw van. Cissen zegde dat haar man gevraagd had, om, dewijl zij naar den Vijver gingen, zij eeii slapken verder zouden wdjen wandelen en deze drij potjes te Dickebusch willen dragen bij N***, waarom niet zegden zij allen, en men plaatste de drij met papier overdekte potjes in den korf met voorraad. Vijf minuten later was het gezelschap de poort uit. De voorraad bestond in saucissen, koeken, kaas) en franschbrood, gedragen hu door de eene dan door de andere. De wandeling was aangenaam; men schertste, men Jachtte, men vertelde farcen, liet artikel van te eten kwam ook oj> het tapijt, de eene wilde eten bij de toekomst aan den Vijver, de andere stelde vóór eerst de potjes naai- Dickebusch te bestel len en maar daarna te eten maar het eerste voorstel werd aangenomen, want van velen begon de maag reeds te trekken en hare oogen vielen gretig op den korf. Kindeling- kwam men in de herborg en men vroeg een stoop bier. De messen werden ten voorschijn gehaald. Deze die de korf droeg gaf al met 'nen keer een ge schreeuw, zij haalde,een groene saucis en een rood fransch brood ten voorschijn, koeken en kaas waren indiga kojeur Zich het geschrei, het getier verbeelden der teleurgestelde vrouwen ware onmogfelijk. Mén onderzocht den korf en de oorzaak van alles was dat de drij potjes, met verwen gevuld, omgevallen zijnde, geheel den voorraad geverwd en bedorven hadden. Zijn eten mededragen is veel goedkoopfermaar is het zoo goed YS8H (less 2 Éot den 9 april. GEBOORTEN :®aonut||fSl:Cht Jj te zamen 13. Huwelijken. Pannecoucke, Aloisius, schoenmaker, en Scheirre, Philo- mena, kleermaakster. Banckaert, Julianus, schoenmaker, en Dehaene, Juliana, kantwerkster. Bosch, Ilenricus, meubelmaker, en Vlaemynck, Maria, kantwerkster. Ela-

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2