Stads Nieuws. 'k Schouw in den naclit yan 't grijs y er leen. Verschillige lijdingen. De clericale nieuwsbladeren en het Journal d'Ypres in het bijzonder wijten in het blang van de geestelijke overheersching, de overleiding van de ongelukkigen toe aan de verzuiming van het godsdienstig onderwijs; vooreerst het is valsch dat het godsdienstig onderwijs in de staats- en ge meentescholen wordt verwaarloosd, en indien, hetgene wij betwisten, hetzelve iets te verlangen overlaat, is het niet aan de geestelijkheid zelve toe te wijten, die, niettegenstaande de menigte gedane aanvragen, weigert het zelve te geven Neen, het is het openhaar onderwijs niet dat de oorzaak is van hetgene plaatsheeft, maar mogelijks grootendeels de handelwijze van den jesuitieken boel, die alle gelegenheden waarneemt om de over heden te vernederen, en zonder zich te hekomme ren van de gevolgen barer onbedaarde handelwijze, allen eerbied voor degene die met het bewaren van de goede orde zijn belast, door herhaalde leugen taal en laster, uitdooven Vertrekuren vail den IJzcrenweg. 111 Mei IJperen, 1 Mei 1869. Zondag laatst is het periood van wapenoefening voor onze Burgerwacht begonnen. Op deze bijeenkomst hebben de hee- ren Iweirïs Henri, Lagrange Arthur, Coniyn Louis, Descamps Leo en Froidure Edouard, hunne exaam op eene voldoende wijze ondergaan en zijn, volgens de wet, nvt voor een jaar ge rangschikt onder de garden die maar 2 maal s jaars moeten gaan exorceeren. Maandag laatst ging de heer Hoffert, leeraar in Weten schappen, in de zaal van den Arend zijne scheikundige proef nemingen ten publieke voorstellen; hij is, door gebrek aan toeschouwers verplicht geweest zijne voorstelling uit te stellen tot eene gunstigere gelegenheid. Eene lijst van in schrijving is.in omloop, ten einde twee voordrachten te kun nen-verwezenlijken. Het is te. hopen dat de heer Hoffert ditmaal gelukkiger zijn zal. 1 il <mli nu li rrm nA,pir •jhlt'IyÜ'J't'iOl Slib HU M. P. Boedt, advokaat en gemeente-raadslid onzer stad, komt in zijne huishoudelijke betrekking hard beproefd te worden. Zijne echtgenote, Mevr. Sop li ia-Mar ia-Josephina De Bufck, is in den Heer ontslapen den 26 April 1869. Donder dag laatst had de teraardbeslelling plaats. Eene onteilijke menigte van alle standen onzer stad en omliggende-plaatsen woonden den lijkstoet bij. De lijkdienst had plaats in de St. Pieters-kerk. Oil J v/iiJ iiv V il-i /IOtKs f 11>1> ïfHfïl'IOVlOfi OAlllOCiCISilOB De'Correctionneelè Rechtbank van IJperen heeft Donderdag laatst de zaak van valschen eed in jacht-overlreding voor den dag gebracht, ten laste van genaamde Henri Maes, August Clarebout en Désire Bekaert, aardewerkers in de Comensche vaart. De 'drij betichten zijn veroordeeld elk afzonderlijk tot een jaar gevang en solidairelijk in de kosten of 8 dagen lijfs dwang. t v'ii -1 1 i«> 1 n~jf Wij vernemen dat onze kunstschilder, de heer Th. Ceriez, zijne schilderij de Partic d'óchec welke tegenwoordig op 'k Schouw in den nacht van 't grijs verleèn daar houdt de huichlarij den staf van aan de wieg tot aan het graf de dweepzucht heerscht en heerscht alleen Het hart is dood voor menschenmin, de geest is koud en koud de zin. - 'k Schouw in den nacht van 't grijs verleèn Het lijdend menschdom kwijnt en zucht. Naar vrijheid zoeken ziel en geest Wie is er die de vrijheid vreest Wat doet hij dié het Licht ontvlucht Als men niet zien wil blijf men blind zoo is de man ook vaak een kind, als 't lijdend menschdom kwijnt en zucht..... Mild klinkt het woord van Rede en Licht. Het sluimrend menschdom wordt gewekt Het Licht doet zien wat 't volk bevlekt de Rede leert het zijnen plicht. Ach 't duister van den nacht verdwijnt, waar Rede met het Licht verschijnt. Aanhoor het woord van Rede en Licht de Tentoonstelling van Roubaix (Frankrijk) prijkt aan de com missie komt te verkoopen voor eene nogal aanzienlijke som. De Tentoonstelling blijft nog tot 51 Mei voor het publiek open. De schieting van Pontoise is uitgesteld er is eene schie ting te Amiens op 15 en 14 Juni aanstaande, waarop onze Burgerwacht is uitgenoodigd. Het is te hopen dat er niemand zal gaan. Er zijn in verschillige steden commissien benoemd om peerden aan te koopen voor het leger, onder anderen ook te Brugge en te IJperen. Programma der stukken welke Zond, in den Publieken Hof, door het muziek van onder het bestuur van den heer Walhain, i worden l.fflare'he, Walhain. 2. Quadrille, Bousquet. 5. Eantaisie de Linda di Chamaunix.4. Polka, Odufré. 5. Valse, Strauss. Den 27 October 1867 las men in onze Toekomst het vol gende artikel it Dinsdag namiddag stonden er wel honderd menschen achter het Nazareth (Oudmannengeslicht) bijeengetroppeld a om het gevecht te aanschouwen dat tusschen twee vrouw- ii menschen van St.-Pieterskwartier plaats had. Het was een ,ii geestig schouwspel, iedereen lachtte om er zich ongemak ii mede te doen, toen eensklaps, het Cariljon aa*n het spelen a ging ;Hoe... wat bèteekent 't en is toch zeker niet li omdat Katrine den slag gewonnen heeft!.... Het is )i maar 's avonds dat wij hekend gemaakt zijn geweest met de n ware oorzaak over het spelen des beiaards de Vrije Sta- ii lenboogschutlersmaatschappij zou officieel verwittigd zijn ii geweest dat Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen, het Eere- ii voorzitterschap van haren kring aanveerd had. Dit artikel, van de eerste letter tot de laatste waarheid zijnde, heeft nochtans aanleiding gegeven om onzen uitgever te doen verdenken er de opsteller van te zijn met in denzel- ven, in eenen spottenden zin, over het aanveerden van het Eere-Vool-zitterschap der Stalenboogschutters-Maatschappij te spreken dit alles weten wij slechts eenige dagen. Indien de vóórige artikels over deze achtbare Maatschappij in ons blad overgenomeiiL ooit anders dan met welverdiende achting gesproken hadden indien sedert de artikels over deze Maatschappij anders dan met eer werden opgesteld, wij zouden kunnen eenigzins begrijpen dat inen daardoor mis leid, de uitgever zou kunnen verdenken van spotternij met bijna al zijne vrienden en kennissen Het bedoelde artikel, uitgelegd op eene wijze om de opsteller of uitgever hatelijk maken, kan inderdaad tweeder lei opgevat worden, met den lezeren te laten gelooven dat de scène der vechtende vrouwen uitgezocht is maar de heer die het kluchtig toöneel, gelijk vallende met het spelen des carillons, op het bureel der Toekomst destijds is komen aan zeggen kan alle dage getuigenis onzer rechtzinnigheid geven en hij heeft toegestemd dat wij desnoods zijnen naam mogen noemen Ten anderen, het geval dat Maandag alhier heeft plaats ge had, toont duidelijk aan hoe altemets het spelen des beiaards samen kan vallen met de eene of andere klucht. Dc heer Deurwaarder S... zette dien dag, 's middags, krachtens zijn ambt, iemand op de straal.Wanneer al de ef- lJi Ontrol des geesten vrijheidsvaan, en draag ze hoog, met vaste hand, en mannenmoed tot 't verste strand, zij zal het bijgeloof verslaan. De Waarheid vliege haar vooruit, de Waarheid die het Licht besluit. Ontrol des gëesten vrijheidsvaan. Verdraagzaamheid is d'eèlste deugd. Zij laat elkeen van meening vrij, en kent geen geestenslavernij, waarin de dweepzucht zich verheugt, ii Geen word' vervolgt gehaat bespot, om zijn geloof om zijnen God. Zoo luid de leer dier schoone deugd. Begeester voor de Waarheid 't volk. De huichlarij zinkt niet in 't stof door huichlarij. Zing niet haar lof. De Waarheid is van 't Licht de tolk. De mensch doordrongen van het Licht vereert de Waarheid, kent zijn' plicht. Begeester voor de Waarheid 't volk. '868. L,-J. Van Acker. -ne fekten vóór de deur op den grond geplaatst waren, meende men alles geëindigd, toen er iemand, zoo men ons verteld heeft, bemerkte dat er nog iets was achtergebleven en gaf het door het venster der eerste verdieping, het was eene erino- lien! Eensklaps ging het carillon aan hel spelen, de omstaan- ders bezagen elkaar en schoten in eenen luiden lach. Velen meenden dat hel daarom was. De beiaard speelde voor de stieren-keuring maar indien hij gespeeld had voor de eene of andere Maatschappij, en wij zouden dc klucht aangehaald hebhen, zou men in zijn recht zijn met binnen eenige jaren de uitgever als spotter te doen doorgaan Het is te hopen dat het hierhóvënstaande genoeg zal be grepen worden om aan de Stalenboogschutters-Maatschappij, tegenwoordig zetelende in het Oud Zilveren Hoofd, te be wijzen dat het INüOiT in het gedacht of in den wil der op stellers of uitgever gekomen is om deze achtbare Maatschappij tc bespotten of eenigzins te beknibbelen. Van IJPEREN naar KORTIUJK. 5,20 6,159,53 12,20 4,45 - 5,53. Van IJPEREN naar ROÜSSELAERE. 7,10 12,23 6,45. Naar POPERINGHE. 9,59 11,01 12,20 5,19 (den Maandag ten 7) 8,54 9,50. Van KORTRIJK naar IJPEREN. 8,33 10,00 10,40 2,15 (den Maandag 4,50) 7,50 8,53. Van ROÜSSELAERE naar IJPEREN. 9,27 1,30 7,42. Van POPERINGHE naar IJPEREN. 5,00 —"li,55 9,15 12,00 —4,15 5,55. (In ons aanstaande nummer zullen wij de algemeene tabel, de veranderingen der vertrek-uren behelzende, aan onze lezers medcdeelen). Ter gelegenheid van de H. Bloed-processïe te Brugge, op Maandag 5 Mei, zullen bijzondere treins ingericht worden en naar Brugge vertrekken op de volgende uren Van Vëurne ten 6 ure 50 m., Lichtervëjde 8-05, aankomst te Brugge ten 8-45. Van Poperinghe ten 7-05, IJperen 7-25, Moorslede-Pas-, schendale 7-47, Rousselare 8-15, Beveren 8,20, Gits 8-27, Lichlervelde 8-4Ó, aankomst te Brugge ten 9-50. Van Kortrijk ten 8-00, Ingelmunster 8-25, Iseghem 8-32, Rumbeke 8-41, Rousselare 8-51, Beveren 8-57, Gits 9-12, Lichlervelde 9-22, aankomst te Brugge ten 10-00. De reizigers van Comen naar Kortrijk Deijnze naar In gelmunster Nieuport naar Dixmude, en Oostende naar Thouröut zullen 's morgens de eerste gewoonlijke treins moeten nemen. Het vertrek uit Brugge zal op de volgende uren gedaan worden Voor Poperinghe, langs Moorslede-Passchendale ten 5-43, voor Veurne ten 6-15, voor Kortrijk, Meulebeke en Thielt ten 7-10, voor Ghistel, Nieuport, ïïeenen, Wervick en Co- men ten 6-40. M. Muvlle, missionaris in de heete streken van Afrika, komt te overlijden. Die ieverige geloofszendeling is geboortig van Gits en was ovei'eenige jaren onderpastor te Alveringhem. Hij is verleden jaar in Europa overgekomen om zijne vervallene gezondheid een weinig le herstellen. M. De Coene, deken te Mecnen, is aldaar den 20 April, in den ouderdom van 55 jaren overleden. Een gedeeltelijke gemeente-kiezing heeft te Wervick plaats gehad. wee kandidaten hebben zich voorgesteld in vervanging van M. Verhaegheoverleden M. Six-l'aret, liberale kandidaat, oud-schepen der stad Wervick, lid der liberale associatie van IJperen, enz., en M. Jan Verhaeghe, katholijken kandidaat. Getal geldende briefkens 230. M. Verhaeghe heeft 155 stemmen bekomen; M. Six-Paret 95. Op Zaterdag 17 April is te Eoesinghe bij het sas in het water gevonden het ligchaam van Karel-Louis De Smedt. De man was sedert een tiental dagen naar zijne woonplaats niet terug gekeerd en moet sinds dien ongelukkiglijk in het water zijn gevallen, daar het ligchaam aireede tot staat van verrot ting gekomen was. Het totaal der giften aan den Paus gezonden,'ter gelegen heid van zijne vijftigjarige jubilé beloopt tot 20 miljoen frs. Maarschalk Vaillant, groot-maarschalk van liet paleis des keizers en der schoone kunsten, is gelast met het opmaken van het programma der feesten, welke er zullen plaats hebben voor de viering der honderdste verjaring van Napoleon I. Die feesten zullen drie dagen duren, van den 14 tot den 16 Augus- ti. Het centrum der plechtigheid zal in de golf van Ajaccio zijn. Een achtbare famillie van Brussel is op dit oogenblik in eene groote droefheid gedompeld. Een der kinderen van deze famillie, Jules V..., oud 12 jaren, is sedert Zaterdag morgend uit de ouderlijke woning werdvvenen, zonder dat men weet waar hij zich mag bevinden. De personen die eeni ge inlichtingen zouden kunnen geven, zijn verzocht dezelve op het midden-bureel van politie te laten geworden. 3g ten middage, 't 10" regement, zullen uitgevoerd

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2