Stads Nieuws. Nieuwjaargift aan Pius IX. voor het Bisdom van Brugge fr. 73,789,12. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. 't Is nogthans onder de klas n° 5 der bevolking dat het oude Poperinghe, in deze tijden van vooruitgang, den vorm van zijn nieuw wezen gevonden heeft 't is onder die opge waardeerde klas dat men de eerste kiem der nijverheid te Poperinghe heeft zien ontspruiten 't is onder die klas dat uien de mannen vindt die eerste fabrieken (Markt, Veurne- straat, IJperstraat) ingevoerd hebben, die den handel Kuiten de grenzen der stad uitgebreid hebben, die aan talrijke' be- hoeftigen den bedelzak tegen het werk en een eerlijk bestaan hebben doen uitwisselen, en die door hun vernuft, hunnen ijver en hunne onbaatzuchtigheid niet weinig toebrengen aan den voorspoed der nering- en stieiaoeners en aan den vooruitgang der stad. 't Is onder die klas van inwooners dat men hier meest verlichting en geleerdheid vindt, dewijl men onder dezelve telt al wie door zijne bekwaamheid een titel verworven heeft tot de uitoefening van eene publieke bedie ning of van eene liberale professie, welke inwooners nog over eenigen tijd onze bezoldigde Geestelijken zich niet ge schaamd hebben in hunne schimpschriften uit te maken voor gekweekte vreemdelingen en vreemde opeters. 't Is nog bij al die verfoeide mannen der 5e klas dat Poperinghe ten allen tijde de spoedigste en vurigste medewerking vindt aan alle buitengewone maatregels die of wel den onderstand der ar men ten doel hebben, of wel eenige moeilijkheid nopens de algemeene belangen der stad moeten beslissen. Die mannen alléén, indien zij in het Stadsbestuur iets te zeggen hadden, zouden bekwaam geweest zijn om, door hunne voorzienig heid, hunne wakkerheid, hun dévouement en hunnen invloed, bij het Gouvernement, de schoone statie van den Abeele, die ons voor eeuwig ontnomen is, te Poperinghe of op een klei nen afstand der stad te doen plaatsen. En zeker de noodige en hiertoe welgeschikte demarchen zouden bij hen niet ge spaard geweest zijn gelijk bij onze slapende en onmachtige Stadsbestuurders. En nogthans die invloedhebbende mannen zijn niet gere kend onder de Poperingsche bevolking wanneer de plaatse lijke belangen onder een politiek opzicht moeten onderzocht en verhandeld worden. Nooit hebben zij hunne princiepen door een Poperingschen vreemdeling kunnen doen verbeelden noch in den Gemeenteraad, noch in den Provincieraad, noch in de Kamers. Men moet, om hier door de meerderheid van het kiezerskorps in de Bestuurraden aanveerd te worden, of wel een oorspronkelijke inlander zijn, of wel onder het hoog gezag en door eene bijzondere toelating van de geestelijke opperhoofden der bevolking (klas n° 1) langs de katholijke deur binnen dringen. Gelijk men ziet, de reden hiervan is dat het egoïsmus hier alle princiepen boven gaat, dewijl men meer belang stelt in den persoon dan in zijne politieke overtuigingen. En daar de vreemdelingen der 5° klas hier geen genoegzame sijmpathie ontmoeten om, met hoop van goeden uitval, eene kandidatur te kunnen aanveerden, er volgt hieruit dat, iedermaal dat een Poperinghenaar goesting zal hebben om zich ais liberale kandidaat op rang te stellen, gelijk het voor de tegenwoor dige kiezinghet geval is geweest, de liberale partij zonder kandidaat zal moeten blijven. De verantwoordelijkheid van dezen toestand valt geheel en ganschop de eigenaardige Poperinghenaars. Zij alléén zenden aan hunnen verdienstelijken en roemrijken stadsgenoot, M. Vrambout, dien zij in '1847 met zoo veel geestdrift tot het Provinciaal Raadsheerschap verheven hebben en dien zij in I860 de hiistérrijksche ovatie toegedragen hebben, eenen vijand die den Gouverneur van Westvlaanderen zal moeten bestrijden en, indien het mogelijk ware, van zijnen troonzetel rukken, 't Is de middel om van den heer Gouverneur en van hetStaatsbestuurvele voordeelen voor Poperinghe te bekomen. Men moet waarlijk tot in het diepste zijner hersens verblind zijn, men moet noch karakter in het hart noch bloed inde aderen hebben, en onbekwaam zijn van de minste gevoelens van eer en dankbaarheid om de weldaden, welke door den heer Gouverneur aan zijne geboortestad geschonken zijn ge weest, op zoo eene ezelachtige wijze te waarderen en te be- loonen. Dit noemt men: Spouwen in het aangezicht van zijnen beschermen. De vreemdelingen verwerpen uit al hunne kracht de schande van zooeene laffe daad. Een Poperingsche vreemdeling Postscriptum. Zalig zijn ze die arm van geest zijn, want zij weten niet wat zij doenWacht, ik misse want het rijk der Hemelen behoort hun toe. IJperen, 22 Mei 1869. Alhoewel er gcene worsteling te vreezen is voor de kiezing van Maandag, kunnen wij niet genoeg onze vrienden aanspo ren om op hunnen post te zijn. De macht waarover het libe ralism beschikt te IJper, moet eene verrassing onmogelijk maken, en daarom moeten al de liberale Kiezers naarde stem ming gaan om hunne stem te geven aan den Kandidaet der Liberale verceniging. Ongelukkiglijk zijn ea veel kiezers die maar weinig belang echten aan het mandaat van Provinciaal Raadslid het is nochtans eene groote dwaling. Niet alleenlijk is de Provinciale Raad de opperscheidsrechter in veel belang rijke kwestien, maar het is uit die vergadering de Bestendige Deputatie voortkomt, en wij hebben ondervonden wat het kost eene Clericale Deputatie te hebben Het is waar, eene verandering is geenszius mogelijkmaar de steden Brugge, Kortrijk, Meenen. enz., enz. zullen niet ailijd onder het Clericaal juk gebogen gaan, en wanneer het uur der vrijmaking zal geslagen zijn, ware het niet noodig dat IJperen, zou vervallen zijn van de plaats welke het tot he den aan het hoofd van 'tliberalismus heeft weten te behouden. Wij wakeren dus al onze vrienden aan om hunne slem te komen geven voor den Kandidaat der liberale vereeniging M. Rabau is al hun vertrouwen weerdig, want bij het aan veerden van zijn mandaat, heeft hij kiaarlijk zijne bijtreding aan de liberale grondbeginsels veropenbaard, zooveel te meer, daar hij dezelve altijd gevolgd heeft. Door de uitleggingen welke tussehen hem en de afgevaar digden plaats gehad hebben mogen wij met veel vertrouwen onze vrienden aansporen voor den Kandidaat der Liberale Ver eeniging te stemmen. M. RABAU is aan het hoofd eener belangrijke Brouwerij en maakt deel der Koophandels Kamer, hij is dus in staat zich met alle nijverhrids-kwestiën bekend te makenzoodus dat onder dit oogpunt ook M. Rabau het vertrouwen van het Kiezers Korps weerdig is. Het heilig Nieuwsblad heeft Zondag laatst zijn publiek een staalken gegeven van zijnen schrijfstiel, in een artikeltje tegen de Toekomst gericht en die maar twee en half kolommen be slaat! Als vervolg aan onzen artikel in de 2" bladzijde 2" ko lom en om onze lezers een gedacht te geven waartoe een man Gods bekwaam is wanneer hij zijne zending te buiten gaat en in een smaadschrift schrijft in plaats van door woorden van vrede de menschen op den rechten weg der weiovereenkomst en liefde te leiden, zullen wij hieronder eenige uitdrukkingen laten volgen it Vuii dingske schandalig slimtje verwaand ga- zetje die niet meer herden kan dat God ievers van Staats wege bekend en aanroepen wordt; alle akte van godsdienstig heid is een last voor zijn hertje geloofsverzaker goddelooze eerroover leugenaar ombesehaamde botterik slordige en smeerige bras feuilleton waar Venus en Bacchus zouden beschaamd voor staan modderachtig zedeloos pretentieus religiehater wangedrochtje zwarte slunse van schijnheiligheid het laat de vuile zede loosheid in zijne feuilletons slepen o dat schijnheilig vuil dingske 't is een waar afzetsel van het helscheCarbona- rie, die God wil verbannen, de zedeloosheid verspreiden, de priesters hatelijk maken en t' volk verdoolen en den schijn— heilligaard spelen.» Is 't maar dat?Merci! Nu men kan geenen wijn tappen uit een vat met azijn. De Impériale van den uitgever komt nogeens voor de pince; en nu om deu schrijver van het bedaard artikel plezier te doen, moet hij nog zijnen toepetlaten groeien!.... Patiëntie, hij zal er ook komen gelijk het beetje baard!..,.. Welwel! wel!!! men ziet het dat er eene kiezing op han den is. Maarer is een maar bij: zij schreeuwen, stampen, tieren, ze zouden vloeken, indien zij durfden zij ontsteken in alle herten van fraaie eenvoudige menschen hel vuur der ver- ontweerdiging tegen eerlijke burgers onzer stad,die de menig te waarschuwen hunne beurzen gesloten te houden tegen alle slacht van middels om ze te ijdelen, en meestendeels onder u de zwarte slunse der schijnheiligheid. Leest geheel de eerste bladzijde van 't Nieuwsbladstrijkt er uw oordeel over, tegen of mede, dat is ons overschillig; keert de bladzij de om en gij zult er vinden Fr. 75,789,12leg ze me daar dat zijn geene aardap pels en dit toen nog maar voor één bisdom. En zeggen dat men met één klein mirakeltje zooveel zoua- ven en zulke schroomelijke sommen geld zou kunnen sparen. Vrijdag laatst speelde onze beijaard ter gelegenheid van de verjaardag der geboorte van prinses Stephanie (gebooren te Laken, 21 Mei 1864. Onze Rousbrugsche correspondentie is te laat aangekomen. De brief zal maar in ons aanstaande nummer plaats vinden. Programma der stukken welke Zondag ten middage, in den Publieken Hof, door het muziek van 't 10° regement,onder het bestuur van den heer Walhain, zullen uitgevoerd worden 1Pasredoublé, Bousquet. - 2. Ouverture de Beatrix di Tenda, Bellini. -5. Vivat Polka, V. Beader. - 4. Fantaisie, les Dragons de Villars, C. Bender. - 5. La Victoire, Van Geffen. Programme der stukken welke Zondag, 25 Mei, ten 6 ure 's avonds in den Hof der Maatschappij Concorde (buiten) door het muziek der Pompiers zullen uitgevoerd worden 1. Frène, Polka, par Strauss. 2. Potpourri du Pré aux Clercs, S. Bender. 5. Valse, Ch. Otto. Potpourri du Prophéte, Meyerbeer. o. Redowa, Baratto. Langrand-Dumonceau, de bankier, die door zijne geldlee- ning aan den Paus, het vertrouwen van veel deugdzame en lichtgeloovige personen heeft weten te verkrijgen, komt aan zijne geruïneerde actionnarissen eenen brief toe te sturen waarin hij hun tracht te doen gelooven dat de verliezen welke hij gedaan heeft toeteschrijven zijn aan zoogenaamde vijande lijke vervolgingen waarvan hij het voorwerp is geweest, dat den uitslag zijner mislukte ondernemingen afhangen van de uivoering van een verdrag met den Prins de Tours en Taxis, en aandringt opdat zij in de beroepen vergadering van 51 de zer tot geene rechterlijke vereffening zouden besluiten. Wat kan men nog verwaehten van éen man die meer dan eens openbaariijk verklaard heeft dat er geen verlies was voor zijne deelhebbers, wanneer men ziet dat zijne actiën nog O weerd zijn. Wij raden wien het aangaat op hunne hoede te zijn wil len zij, indien zij nog wat overig houden, niet geheel kaal gepluimd worden, want daarbij zal het zich niet bepalen. Ter dier gelegenheid moeten wij zeggen dat eene schrikke lijke verantwoordelijkheid weegt op degene die de menschen aangeraden en ztïfs lastig gevallen hebben om hun geld in dien vuilen boei te plaatsen. Tan den 14 tot den 21 Wei. Mannelijk geslacht 2) Vrouwelijk 5) Verhels, Petrus, metaelaar, en Eeckhout, Amelia, kant werkster. Terrier, Jules, wever, en Jacques, Barbara, kantwerkster. Willems, Antonius, schoenmaker, en Dufour, Eugenia, kantwerkster. -Vereist, Egidius, daglooner, en Seys, Natalia, naaister. Credis, Emilius, timmerman, en Voickaert Elodia, kantwerster. Bevroede, Garolus, kleer maker en Becmve, Virginia, kantwerkster. Salon, Emilius, wasscher, en Oreel, Maria, Strijkster. Philips, Joannes, 65 jaren, lintenwever, echtgenoot van Catharina Verbeke Meenenstraat. Thièuw, Petrus, 62 jaren, herbergier, echtgenoot van Amelia Bucquoye, Groote- Markt. Constenobel, Isabella, 55 jaren, kantwerkster, weduwe van Martinus Vrambout, Meenenstraat. r™„„ n Mannelijk geslacht 0) Beneden ce 7 jaren- Jr.,° te zamen 2. Vrouwelijk 2) GEBOORTEN te zamen 7. IJPEREN. AARD SER GRANEN ENZ. 22 Mei. 15 Mei. verkochttc k nv ii n li luit. middenpr. p. lUOkiio. vcrkochtte kwantiteit. middenpr. p. lüü kilo. Tarwe 16,000 27-25 16,500 26-57 Rogge 5,500 21-25 4,100 20-50 Haver 0,100 25-75 4,100 20-50 Erweten 1,600 25-00 0,900 24-00 Boontjes 0,500 24-00 0,800 25-00 Aardappelen 5,0ü0 5-02 5,600 5-23 Boter 245-00 240-00 De prijs van het menagie-brood 25" tot den 50" Mei is gesteld aan 26 c Veurue. Per voor de week van per kilo. 14a lit. de 19 Mei. 12 Mei. Tarwe (nieuw) 00-00 tot 00-00 00-00 tot 00-00 Tarwe van fr. 28-00 52-00 27-00 51-00 Rogge 22-50 25-50 22-50 25-50 Sucrioen 20-50 22-50 20-50 22-50 Haver 15-00 17-50 15-00 17-50 Boonen 24-00 27-50 24-00 27-00 Ikoaitóijik. Per hectoliter. -17 Mei. Witte tarwe fr. 20 67 a 22 54 Roodeaard.lOök 5 50 a 6 00 Roode tarweaBoter p. 1/2 k. 1 17 a 4 56 Rogge 00 00 a 00 00 Eieren per 25 1 54 a 1 81 Haver 11 67 a 12 00 Peerdb.p.1/2 h.O 00 a 0 00 KaassseSiM*©.Perl 1/2 heet. 18 Mei. Zaai-tarwe fr. -aBoonen, fr. 50 00 5 52 00 Nieuwe tarwe aAardap. 109 k. 5 00 a 5 50 Oude tarwe 50 00 a 55 Boter p. kilo 2 60 a 2 80 Roode tarwe 50 00 h 52 00 Eieren p. 25 1 65 a 1 70 Rogge 22 50 a 25 00 Viggens 54 00 a "6 00 Haver 16 00 a 18 00 Koolzaada —r Koolzaad-olie p. 105 kilo. Lijnzaad-olie p. 105 kilo Koolzaad-olie, fr. 85 00 a 85 00 j 88 00 a 88 25 Lijnzaad-olie, 76 00 a 00 00 79 00 a vcfïiiarUfcsi. Kortrijk 17 Mei. 510 hoornbeesten zijn te koop ge steld, waarvan er 298 zijn verkocht geweest. Brugge, 18 Mei. Ter veemarkt van heden telde men 260 hoornbeesten. Waarvan nog al veel van de goede hoedanigheid. x

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 3