Stads Nieuws. TUINDAG Verscliillige tijdingen. Zaterdag 50" Juli. Zondag I" Augusti. Maandag 2n Augusti. Dinsdag 3" Augusti. Woensdag 4" Augusti. Donderdag 5" Augusti. Zondag 8" Augusti. prijzen te winnen in het belang van den Godsdienst, ingezien de goede werken waartoe zij bestemd zijn, en dat zij het zich tot eer zullen doen strekken van ten minsten eenen der ge- wenschte namen in het naastkomende nummer van 'tJAAR 30 te doen verschijnen. Maar wat zeg ik.... eer Neen, neen, die mannen kennen dit woord niet. In plaats van namen te melden, zij zullen nieuwen laster uitwalgen tegen den vreemdeling van het Nieuwsblad, en zij zullen meenen gezamentlijk met hunnen konfrater in Christo, door die herhaalde lasteringen, gezege praald te hebben over een poiitieken tegenstrever die heden het ongelijk heeft van over 50 d (iü jaren op geen kasteel gebooren te zijn, en die binnen dien tijd gevaren heeft gelijk veel katholijke inboorlingen van Poperinghe waarvan wij bij gelegenheid de lijst zullen geven. Maar, als ik het wel over- peis, ik zal nu eens vragen aan die lafhertige deugenieten of zij misschien in hunne lage uitscheldingen niet gemist zijn van adres, en of zij den steen, welken zij meenden te werpen op eenen poiitieken vijand, niet hebben doen vallen op het hoofd van eenen hunner grootste politieke vrienden. Er bestaat inderdaad in Poperinghe een vreemdeling die gesproten is uit de werkende klas, die van niet tot iets geko men is, en die toebehoort aan eene zotte familie, dewijl een barer leden in staat van krankzinnigheid gestorven is en dat een ander lid herhaalde malen teekens van die ziekte open baarlijk te Poperinghe gegeven heeftwiens ouders nog over 25 jaren een huis bewoonden van plakweeg met aarden vloer en strooien dak, en wiens vader, door hel eeuwig dragen van een gerapeerden frak, bekend was onder den naam van F rakje IK... Is dit nu die liberale vreemdeling die, voor zijne politieke opinie, door de discipels van Christus hier zoo benijd en ver volgd is, en die sedert een vierde van eene eeuw Poperinghe bewoont, of is het een klerikale vreemdeling die sedert 5 of 6 .jaren zich hier nedergezet heeft met de speculatie van katho- Iijk te zijn, en dien men, niettegenstaande z.jn vreemdeling schap, welhaast aan het bestuur van het luilekkerland der klerikale vetleggers zou willen plaatsen Indien de correspondent van r Jaar 30 den eenen vreem deling voor den anderen genomen heeft, hij zou het moeten zeggen, want in 't geval er een misslag van personen bestaan heeft, ik trek natuurlijk mijne prijzen in. 't Ware alsdan de zoon van Frakje IK..., de toekomende katholijke kandidaat, die, indien hij op zijne beurt 't Jaaii 30 wil logenachtig ma ken, en indien hij genereus genoeg is, de prijzen zou moeten geven. Triptrip. Het NIEUWSBLAD zegtAls er een kandidaat gesteld is eikendeen heeft regt van zijne hoedanigheden te kennen, en daërmèe is 't uit.» "l is zeker daarvoor dat dit priesterblad zoo wel de hoedanig heden uiteengedaan heeft van M. Felix Kommens. Dewijl het zoo is,wij zullen ook op dezelfde wijze de hoedanigheden uiteen doen der toekomende katholijke kandidaten, en wij zullen beginnen met te vragen wat erover korte jaren gebeurd is in 't huis van zekeren nieuwgetrouwden heer, met wiens dienst meid, gedurende zijne speelreis, het op zekeren avond ker mis is geweest, volgens de uitdrukking van eenen gebuur- man die met haast den accoucheur was loopen halen Na eene voldoende antwoord op deze vraag bekomen te hebben, wij zullen nog andere vragen doen, en wanneer wij al onze curiensheden zullen voldaan hebben, wij zullen zeg gen gelijk het Nieuwsblad en daarmee is 't uit. Yperen, 17 Juli 1809. Volgens het schijnt is er eene famillie in onze stad die eene harde beproeving komt te onderstaan. Eene depeche uit Parijs zou haar laten welen hebben dat haar zoon aldaar verongelukt is. Zaterdag toekomende zullen wij naardere nieuws er over geven Wij lezen in het Journal des Beaux-Arts van Ia Juli 1869 N° 15. Er bestaat in IJper een Kunst en Letterkring, die door de zorgen van zijnen Secretaris M. Wydooghe, het verslag komt uit te geven der werkingen welke hij verricht heeft ge durende het jaar 1868-1869. - Dit stuk doet zich met gre tigheid lezen. Het ware te wenschen dat aide soortgelijke Maatschappijen, in zoo groot getal in ons land verspreid, dit voorbeeld zouden navolgen. Het ware eene hulde brengen aan de stichters, beschermers en leden van deze instellingen, alsook eene voldoening voor de algeineene denkwijze. Men mag de IJperlingen geluk wenschen over dit initiatief. De prijkamp van vet vee te IJperen zal plaats hebben op Maandag 26 Juli aanstaande. De premien en eermetalen zullen toegestaan worden aan de eigenaars van de volmaakste die ren, onder betrekking van maaksel en vet. Deze kampstrijd is als volgt gerangschiktA. Ossen .van ten hoogsten vijf jaar, van alle gewichtB. Vaarzen van ten hoogste vier jaar C. Koeijen van allen ouderdom; D. Jaarlingen; E. Vette kal vers; F. Schapen van hoogsten drij jaar, wegende ten minste TiOkilogr. G. V'erkens van ten hoogste twee jaar wegende ten minste! 50 kilog. Programma der stukken welke Zondag, 18 Juli, ten 6 1/2 ure 's avonds in den Hof der Maatschappij Concorde (buiten) door het muziek van 't 10e regement, onder het bestuur van den heer Walhain, zullen uitgevoerd worden 1. Le Bal des Zouaves, Quadrille. (Bousquet). 2. Ouverture de la Dame Blanche. (Boëldieu). 3. Boléron pour Bugle et Piston. (Vandervelpen). 4. Choeur et Cavantine de Beatrix di Tenda, pour Ilautbois, (demandée). (Bellini). 5. Souvenir du Prophéte. (Walhain). 6. EI doudou, Combat de Gilles de Chin contre le Dragon. (bever). Dinsdag morgend waren wij getuige van eene zeldzame be graving. Een oud vrouwken was overleden in de S' Joseph- school de lijkdienst was allereenvoudigst, want de oude vrouw was arm. De famillie de eenige kennis volgden het lijk kwam uit de S' Jacobsstraat op de Markt, toen eensklaps de treurige stoet stil hield. De geestelijk (rok binnen in het gast huis! Moede van wachten ging de famillie en kennissen naar de DrijKoningen een borrel verversching nemen; hel lijk pronkte daar op straat, alléén, en als aan niemand toebehoorende Tien minuten later kwam de geestelijke uit de kerk vergezeld van een ander lijk en de famillie van het eerste lijk kwamen alsdan uit de drij koningen en beide lijken werden alsdan naar het kerkhof gedragen. Wij zijn nieuwsgierig te weten of het Nieuwsblad nogeens de TOEKOMST zal beschuldigen van priesters- en geloofshaat, omdat het dit schreuwcnd misbruik aanstipt. KUNST- EN LETTERKRING. De tweede zitting wijdt de knappe redenaar ten deele toe aan de bespreking der merkwaardigste gebeurtenissen die voorvielen sedert de gedwongen ontruiming der sterkte van Antwerpen door de Hollanders. Daarna stapt hij over tot het onpartijdig onderzoek der verschillende ministeriën die elk ander opvolgden, bepleit de oorzaken die de aankomst der liberale gezindheid aan het bewind van 't land ten gevolgen hadden en doet, met volle kennis van zaken uitschijnen, met welke vrijzinnige en vooruitstrevende gevoelens zij bezield was, schetst den gevaarlijken toestand des lands af tijdens de fransche omwenteling van 1848, die door de heilige vader landsliefde en moedige houding van den Vorst en zijn volk afgekeerd werd, overloopt de veranderingen en verbeteringen die België 's bestuur op dit tijpstip onderging, wijst op de diplomatieke onderhandelingen die een handelsverdrag met Frankrijk te weeg bracht en de er uit voorspruitende moeie- lijkheden door's Konings kundige leiding eindelijk uit den weg geruimd, deelt een omstandig overzicht mede der on derscheidene wetten door de beide Kamers bepleten en ge stemd, spreidt de grenzelooze en kinderlijke droefheid der Belgen ten toon over het vroegtijdig en ouvoorzien afsterven hunner deugdzame en beminnenswaardige Koningin en ein digt met het grootsch en aandoenlijk schouwspel dat in den vreemde zelfs weerklank vond, voor de oogen der aanwezigen te tooveren, die te Brussel en door gansch het land plaats greep ter gelegenheid der vijf en twintigste'verjaringsfeestvan 's Vorsten troonbeklimming. Wordt voortgezet). PROGRAMMA DER ÏJPEREA-KERRIS. Ten 6 ure Beiaard-spel. Ten 7 ure muziek der Pompiers in den publieken-hof. 1° Groote Cybelschieting voor Garde Civiken en Pompiers vau't land en den vreemde; 'S avonds Bal inde Spektakel Zaal. 2° Schieting bij Willem-Teil. 5° Ten 3 ure, Bolling-kamp in de Drij Lelien. 1° ten 2 ure, Vlaamsche Vertooning in de Hallezaal, vrije iogaang. 2° Volksconcert, op de groote Markt, gevlog dooreen fak keltocht ten 9 ure 's avonds. Op den doortocht van den stoet zullen de straten met Bengaalschvuur verlicht worden. 5° Ten 3 ure nanoen Kampstrijd met de Bol. (Maatschappij IVUN ION). Ten 3 lire Volksspelen op liet Zaalhof;s avonds ten 7 ure Veldfeest en verlichting in den hof der Concorde-buiten. Ten 7 ure :s avonds, Concert op de groote markt, gevolg van eenen fakkeltocht door het leger ingericht. Prijsdeeling aan de leerlingen der Akademie en Nijverheid- school ten 5 ure op de Halle, gevolgd van stoet. 1" '8 namiddags inhulding der oude herschilderde Sche pen-Zaal, ten Stadhuize. 2" Schieting in hel Hoekje buiten. 3" Schieting bij de koninklijke maatschappij dar Vrije sta len boogschutters. 4° Prijskamp bij de bolders-gilden van den Gouden Mortier en het Hoornwerk. 5° Ten 2 ure 's namiddags op de POTIZE buiten. Groote Ringsteking voor peerden Mastklimming, en 's avonds bui tengewoon schoon Vuurwerk. Ooslvleteren, den 14 Juli 1869. Mijnheer de opsteller van de Toekomst, Gelief mij een klein plaatseken te verleenen voor de vol gende regelen Gisteren was het een blijden dag voor Oostvleren en bij zonder voor de Kring van den Vleter. De komst van haren Eere-President, M- J. Van Merris, de volksvriend en Volks vertegenwoordiger voor het distrikt IJperen, heeft met zijne tegenwoordigheid deze Sociëteit, alhier sedert een paar jaren opgericht, met een bezoek vereerd. Van 's middags waren al de leden der Sociëteit, zoo wel die van Hoogstade en Pol- linchove op de been om haren Eere-President in hun lokaal te verwelkomen. Een diner was opgedischt en bijgewoond door omtrent de 80 personen. Nooit heb ik zoo eene ontelbare me nigte volk met meerder liefde en blijdschap haren Eere- President zien ontvangen; hij zelf was er waarlijk van aange daan. Omtrent I ure hebben al de leden der Maatschappij met hun gezelschap aan tafel plaats genomen, aan welks hoofd M. Van Merris de eeresplaats bekleedde. Gedurend de maltijd bespeurde men niets dan vrolijkheid op ieders aangezicht, en, ouder het ledigen van een goed glas champagne steeg de vrolijkheid en blijdschap ten toppe. Iedereen had herteiijke dankbetuigingen voor zijnen volksvriend, M. Van Merris, al gemeen geacht en bemind van al de klassen der samenle ving. De indruk was nog te meerder om dat het de eerste maal was dat er zoo een hoog geplaatste persoon zich in hun midden bevondt. Aan het nagerecht werden verscheidene heildronken ge daan, in welluidende en diepgrondige woorden, waarop M. Van Merris geantwoord lieeft met zijne gewoonlijke goedheid en welgepaste woorden,zeggende: dat hij zich ten dienste stelde van al de leden der Sociëteit in het bijzonder en zelfs in het algemeen van al de omliggende gemeenten woorden die met een donderend handgeklap zijn begroet geweest. Daarna deed M. I)..., in welgepaste woorden, een heildronk op de gezondheid en lang leven van haren Eere-President en Volksvertegenwoordiger, M. Jules Van Merris, woorden die met een drijdubbel handgeklap begroet werden. Vervolgens, en, voor het sluiten, deed M. Van Merris eene algemecnc nanspraak gericht aan al de confraters en confrateressen der Sociëteit, waarin hij al de voordeeJén deed uitschijnen die uit eene goede en sterke opgerichte Maatschappij konden voort spruiten, te weten: eendracht, broederlijkheid, zelfs den bloei en welvaart van eene gemeente. Op deze edele en vader- landsch minnende woorden, volgden een onuitsprekelijk ge roep van: Leve M. Van Merris, leve onze Eere-President, leve onze volksvriend. Na het vertrek van haren zoo hoog geachlen genoodigde, rond 6 ure 's namiddags, hebben al de leden zich lustig in hun lokaal verzet tot rond 10 ure 's avonds, alwaar niets dan vrolijkheid en broederliefde geheerscht heeft. Lang zal dit feestje in het geheugen der Oostvleterenaren blijven, eeuwig zullen «ij roepenleve M. Van Merris, leve onze weldoener, leve onze Volksvertegenwoordiger. 's Anderendaags voor het sluiten hadden de leden der Maatschappij S' Sebastiaan van Ooslvleteren een combat inge richt tegen de leden der Maatschappij de Liberale Vrienden van Elsendamme alwaar ook alles in de beste orde en broe derlijkheid is afgeloopeh. De zegenpraal van het combat is door de Liberale Vrienden van het wijd vermaarde Elsen damme behaald geweest. X. De Gaulois meldt, dat de prins van Wallis tijdens het verblijf van den onder koning van Egypte dezen laatste uitge- noodigd had, om te zemen een vertrouwelijken avond door te brengen. In Engeland wil dat zeggen eens goed te éten en te drinken. Het schijnt, dat Ismaïl-pacha een goed drinker is en dat de prins van Wallis evenwel zoo zeer zijn best heeft ge daan, dat hij de onder-koning onder tafel heeft gedronken. Dat moest geestig geweest zijn. Zondeg namiddag, rond twee ure, is op den trein van Antwerpen naar Leuven een jammerlijk ongeluk gebeurd. Alfred Minne, treinwachter, oud 26 jaren, geboren en wonen de te Wavre, is bij het afhalen van kaartjes van den voetbank gevallen. Een trein van Antwerpen is terstond naar de plaats gereden en men vond den ongelukkige liggen met eenen arm afgereden en talrijke wonden. Naar het hospitaal overgebracht, is hij in den zeiven nacht overleden. Wanneer zal men het stelsel van het afhalen der kaartjes veranderen? Er zijn waar lijk al slachtoffers genoeg geweest. De loopstrijden van Wareghem zullen dit jaar allerluis- terlijkst zijn. Voor den Dinsdag 20 Juli zijner 58 engangementen voor de vier prijzen. Al de beste liefhebbers van 't land en van den vreemde zullen zich te Wareghem ontmoeten. Bijzondere treinen zullen ingericht zijn voor het vervoer der nieuwsgierigen en liefhebbers. -De Nationale Bank heeft bankbriefjes van 100 fr., van eene nieuwe type in omloop gesteld. De oude biljetten blij ven voorloopig in de circulatie behouden.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2