4 FRANKER 'S JAARS i\r 385. - Achtste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschill logen. Markten. Bekendmakingen, VOOR IJPEHEN. Fe. 4-30 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 cenlimen den regel. Rcklamen 25' centimen. ZONDAG, 8" AUGUST! 1869. Bukeei.Dixïnudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. mm i se >kc ui. Maandag is de fransche Senaat geroepen gewor den om kennis te nemen van de vrijheid welke de Keizer beloofd had. De groote gazetten hebben den tekst medege deeld van het ontwerp senatus-consulte, door L. Napoleon aangeboden. Uit dit stuk en uit hel ver loog van beweeggronden blijkt, dat de verande ringen. welke L. Napoleon instemt, veel grooler zijn, dan degenen,waaraan men zich had verwacht. De groote hervorming is echter het recht van ondervraging, dat zonder eenige voorbehouding aan deleden van het wetgevend korps en aan den Senaat toegekend wordt. Men mag zich dus op nieuw aan die groote en ontzagwekkende beraadslagingen verwachten, wel ke de fransche tribune zoo beroemd hebben ge maakt en die door gansch Europa weerklank hadden. De vreemde dagbladen houden zich allen met het senatus-consulte bezig. De Daly News vindt dat het persoonlijk gouvernement zijnen afstand heeft geteekend. Er was overigens niet veel lijd Ie verliezen, indien L. Napoleon den schijn wilde hebben uil eigen wil toe te geven. De zaak vah den pretendent schijnt wel dood in Spanje, het is de waakzaamheid van het tegen woordig bewind en de onverschilligheid van het volk, die haar heeft gedood. Men wil nu langs eenen kant pogingen aanwen den met den zoon van koningin Isabella, II. Vol gens de Francezou men bij degewezene koningin aandringen opdat zij hare rechten op den troon van Spanje aan haren zoon zou afstaan, en het porijzer blad denkt dat die predentent kans zóu hebben om op den troon van Spanje te komen. Wij denken datditeene hersenschimmige hoop is en dat de Bourbons meer dan ooit onmogelijk in Spanje zijn geworden. Er zijn jammerlijke lijdingen uil de spaanschc koloniën gekomen. Een opstand van negers is te Puerto Principe (Kuba) uitgebroken en de overige koloniën zijn zeer in gisting. Een dergelijken toe stand wordt onverdraaglijk voor Spanje en men schint algemeen te gelooven, dat het geneigd zou zijn Kuba te verkoopen. Het itaiiaansch kabinet heeft van Yietor-Ema- nuëlde toelating bekomen den zittijd te sluiten,die sedert twee jaren duurt en een nieuwen zittijd te openen. De belangrijkheid van deze beslissing, schrijft men uit Floreiltie aan den Journal des Dé- bats. bestaat voorel in het feit, dat er eene konink lijke zitting zal plaats hebben en dat koning Victor-Emanuël eenige nuttige waarheden aan de gedeputeerden zal kunnen zeggen. Volgens berichten uit New York vertoont de mexikaansche schatkist een bedroevende eb. Den Juni waren niet meer dan 200 dollars in de kas der republiek, en de halfmiandelijksehe betalingen aan de ambtenaren sedert den I Mei ten achteren. Daarentegen hadden, zoo word gemeld de kon- gresleden, die voor de regering slemden, hunne presentiegelden ten volle betaald gekregen, doch aan de oppositieleden was te kennnen gegeven dal voor hen geen geld beschikbaar was. Het leger had tot 15 Juni zijne soldij ontvangen. HOOG, MIDDELBAAR EN LAGER ONDERWIJS. Er wordt van wederzijden veel geschreven we gens bet onderwijs. Beide partijen beknibbelen hetgene bestaat: de vöoruitgangers verklaren den oorlog aan het ministerie omdat het de wet van 1842 niet intrekt en de geestelijkheid alien invloed op het onderwijs niet afneemtvan den anderen kant, de clericalen in het algemeen beschuldigende liberalen van door haat alle godsdienstige gevoelens in het hart der jeugd te willen uitdooven. Welnu, noch de eenen, noch de anderen, zijn in de waarheid. Wanneer de liberalen zich tegen de wet van 1842 verzetten, het is geenszinds om de godsdienstige gevoelens tegen te werken, maar uitsluitelijk omdat de geestelijkheid, die, volgens de bedoelde wet, een meesterschap in de scholen uitoefTent. daarvan gebruik maakt om van het aan komende kroost vijanden te maken van het beheer en haar de grondsielsels der middeleeuwen in te boezemen, het is te zeggen, om de jeugd voor te bereiden ten einde er goede kiezers van te maken, die blindelings stemmen volgens de bevelen van bunnen pastor, en aldus de verwezenlijking der jesuitieke strekkingen te bekomen, die zijn van de beheeren onder hunnen invloed te plaatsen en der vorsten werktuigen te kunnen maken, ter berei king der vorderingen die zij sedert hunne instel ling bewerken. Die strekkingen eenmaal uit den weg, de wet van 1842 zou door niemand meer bevochten wor den; want allen, wier verstand niet geheel is ver duisterd, deelen in de gevoelens van den heer Guizot, dat de schoollucht moet godsdienstig zijn en dat de godsdienstige grondstelsels wel in de harten geprent tot de zedelijkheid en het welzijn der bevolkingen vee! moet toebrengen. De schrijvelaars en de beleiders der clericale partij weten zoo wel als wij dat het den godsdienst niet is dien de liberalen willen bevechten, maar zij stellen met hunne gewoone kwade trouw den gods dienst in het spel omdat zij de waarheid moeten be wimpelen. ten einde de ouders wantrouwig te ma ken van alle andere onderwijs dan van hetgene die door hunne vertrouweling wordt gegeven in den grond de godsdienst eigenllijk is het minste hunner bekommeringen indien liet anders ware zij zouden niet weigeren van dat onderwijs te geven telkens dat men hun dat vraagt, en bijzonderlijk van de schikkingen der wet van 1842 gebruik maken om door hun eigen dit onderwijs in de scholen van la ger onderwijs te geven. Welnu, wij houden staande dat noch pastors noch kapelaans dit last op zich nemen. Dat dus de geestelijkheid eenmaal afziet van haren geest overheersching dal het de schrijvers barer nieuwsbladeren doet eindigen met al dal libe rale gevoelens heeft dagelijks te hoonen en te bele digen, preekstoel eindigt van eene politieke tribune te zijn en dal de geest van het evangelie de jesuitie ke grondstelsels vervange, alle tweedracht zal welhaast komen te eindigen, liberalen en clerica- len zullen nogmaals in vrede leven zooals het was voor het jaar 1816. Het Nieuwsblad is onvoorzichtig in zijne aan halingen door zijne drift verblind en gevoelt niet dat met andere te belasten dat het zijne eigenepa- troonen schandvlekt Het is aldus dat het ons be knibbelt, omdat wij herhaald hebben hetgene andere nieuwsbladeren heben gezegd van den bisschop van Linz, te weten, dat het een verachter van de wetten des lands en een rustestoorder was, en om den prelaat te verschoonen het zegt, dal het nieuw liberaal beheer van Oostenrijk tegen alle mensche- lijk en goddelijk recht heeft gehandeld met het con cordaat af te schaffen het is oneerlijk, zegt het. van zijn woord te breken, van de aangegane over eenkomsten niet te eerbiedigen en meineedig te zijn. Welnu, het Nieuwsblad gevoelt niet dat het nieuw Oostenrijkse!) gouverment niets anders heeft gedaan dan de belgische geestelijke omwentelaars van 1830 er bestond in ons land ook een concor daat dat zekere voorrechten aan het beheer toeken de, en het eerste dat de palroonen van het Nieuwsblad hebben gedaan, zoohass.t zij het he lleer in handen hebben gekregen, het is geweest van ook het concordaat af te schaffen! Dus indien de mannen, die aan het hoofd zijn van het Oosten rijkse!) gouvernement tegen alle menschelijk en goddelijk recht hebben gehandeld, indien zij wan- eedigeen onrechtvaardige bestuurders zijn, is het niet betwistbaar dat volgens bet Nieuicsblad de kopstukken der clericale partij, die insgelijks in 1850 het concordaat hebben afgeschaft, de zelfde verwijtselen verdienen? Het is alzoo dat, wanneer men modder werpt in het aangezicht van zijne vij- BM@mB85ÖBaB®aa8BE8BtBÊ|l mamt8aBS®8aa»saEmB«i «swsRvs^a^Kss* ^j^TaagafiagaraggAaic^ lüm ysl «lïi&k: ISÉlr^ CJ ■a—Bwaaag

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1