Stads Nieuws. anden, men dikmaals door de spatieling wordt vuil gemaakt. Ons eigen gevoelen daarover is dat alle volkeren, die onder een grondwettig beheer leven, moeten de bevoegdheid hebben van het land en de vrijhe den door de wetten te regelen, en dat degene die weigeren van zich aan dezelve te onderwerpen we- zentlijk rustesloorders en oproemakers zijn, onver schillig of het bisschoppen, Jesuiten, franeniaeons of vooruitgangers mochten wezen. Poperinghe, 4 Oogst 1869-.. T)e zaag van de katholijke officine van IJperen, die door hare oorezagerij ons altijd uit onzen slaaplust trekt, geeft nog eens door eenige vertroostende uitvluchten en kale ver schooningen zich zelve gelijk in hare nieuwe antwoord op onze voorgaande correspondentie!!, tk heb gelijk, zegt zij, want de correspondent der Toekomst is t' einde zijn Jatijn, hij weet niet meer wat zeggen,al onze princiepen hebben hein op zijne plaats gezet,... al zijne beschuldigingen hebben wij beantwoord en omver geworpen. Ziehier hoe het zagend Nieuwsblad ons omver geworpen heeft Na beweerd te hebben dat dé priesters in tijden van kiezing de religie met de politiek niet verwarren, dat de politieke predikanten geenzins aan kwakzalvers noch aan kruikoek- marchands mogen vergeleken worden, de gezalfde schrijve- laars beweren nu dat zij in hun vak zijn wanneer zij hande len in den zin van onze verwijtseis, onder voorwendsel dat de Paus van Hoornen hun hiertoe het voorbeeld toont. Neen zeggen zij eerst, wij verwarren de religie met de politiek niet; ja, zeggen zij naderhand, wij moeten de politiek met de religie verwarren, dewijl de li. Vader, die de onfaalbare Waarheid is, dit ook doet. In plaats dan van onze beschuldi gingen omver te werpen, zij bekrachtigen dezelve, zij geven ons gelijk al hun zeiven willen gelijk geven, en belijden-te handelen volgens onze gezegden, terwijl zij van een anderen kant hun gedrag nu zouden willen verschoonen en rechtveer- digen omdat de H. Vader, in eene kwestie die aan de onze niet het minste gelijkt, gesproken heeft. Schoone redenering schoone uitvluchtOm dat Zijne Heiligheid kwalijk gevon den heeft dat het italiaansch gouvernement de gelijkheid wilt van aide burgers voor de wet, en beslist heeft dat de iote- iingen, die Ieeren om priester te worden, zoowel eenen man moeten koopen, als zij in 't lot vallen, als die weike ieeren om apotheker, drukker, hoedjemaker of timmerman te zijn, men besluit hieruit dat de Paus zich met de itaiiaansche politiek bemoeid heeft, en dat gevoigeiijk onze kapeliaantjes en abhé- tjes zich ook moeten bemoeien met de beigisehe politiek en tiet armen en beenen moéten trommelen op den predikstoel wanneer er kwestie is van eene kiézing De Paus heeft inder daad, gelijk iemand die in zijne belastingen zoude verhoogd geweest zijn,over dien maatregel zijn beklag gemaakt in 't be lang derKerk,voor zooveel zij hare gezaifde dienaars zou moeten vinden onder de boeregasten, de hakkerszoonen, de sclioen- makérskinders en-allerhande werkmanskinders die de mid dels niet hebben om eenen remplacant te koopen; maar Hij heeft door het feit van dit laatkomend beklag de religie niet verward met de politiek in den zin dat onze tegenstrevers het zouden willen doen gelooven. Men moet waarlijk een prulleman zijn gelijk de schrijver van het Nieuwsblad om zich zulke dingen in te beelden, en nog meer om dezelve te willen wijsmaken aan anderen. Om onzen haat tegen de religie te bevestigen, het zaagblad verzekert aan zijne sukkelaars dat wij onze gal uitspouwen tegen de sermoenen van de Kerk, tegen O. L.V. ter Mirakelen en tegen de missen van St. Antonius. Nooit hebben wij de sermoenen van de Kerk, 't is te zeggen van het H. Evangelie, beknibbeldnooit hebben wij het minste woord gesproken van 0. L. V. ter Mirakelen; nooit hebben wij de missen van St. Antonius afgekeurd. Wij hebben enkelijk gezegd dat de tempel Gods de plaats niet was om politieken handel te drij ven, en gevraagd waarom de missen van St. Antonius noodig waren als bet zeker was dat de meerderheid van Poperinghe altijd katholijk is geweest. Dit zal nogthans het Nieuwsblad niet beletten van te blijven protesteren tegen onze beschuldi ging van kwade trouw. Een ander punt waarop dit heilig blad zich zeiven gelijk geeft, 't is hetgene de waarheden betreft waarmede wij de leugens van 'l Jaar 50 beloond hebben. Wij hebben gezegd dat al die harde waarheden bij eenen katholiek maar kleine dagelijksche zondetjes zijn die gemakkelijk vergeven worden, en dat men, om als katholijk aanzien te worden, of ware men geus óf godloochenaar, enkelijk moet stemmen met de kalho- lijken. De klerikale schrijvelaar antwoordt hierop dat, indien hij wilde, hij ook dusdanige waarheden zonde kunnen schrij ven op de rekening der liberalen, en, gelijkerwijs liberaal zijn het grootste kwaad van al is 't welk al de slechte hoedanighe den te boven gaat, hij besluit hieruit dat de katholijke geuzen en vuilaards het zuiverste gedeelte uitmaken van het kiezers korps, en ten dien titel met recht toebeho.oren aan de partij der religie en der zedelijkheid. Hij' bekent wel dat de slechte hoedanigheden waarvan wij gewag gemaakt hebben tegen strijdig zijn aan onzen Heiligen Godsdienstmaar hij voegt er aanstonds bij dat katholijk stemmen een goed en prijsbaar werk 'is. willendedaardodr zeggen dat een slecht werk met een goed werk daarbij kwijte is,'i geen onze beweringen nopens de gemakkelijke vergiffenis duidelijk komt bevestigen, 't Is voor die reden dat bij aan de liberalen het recht betwist van de katholijke losbollen voor hunne partij, die bij de partij der godloosheid en der ondeugd noemt, te reclameren, en dal hij die kiezers voor heilig aanziet, dewijl hij niet wil dat wij dezelve schijnheiligen noemen. O kwaadtronwige tegenstrever, zijt gij niet beschaamd van alzoo te redeneren Indien gij waarlijk de partij der Gods dienst en der zuiverheid zijt, hoe kunt gij u beroemen van, door het behulp van eenen hoop hypocrieten en vuildoppers, aan wien gij Onzen Heere geeft, zonder biechten, hier de meerderheid uit te maken hoe kunt gij zoo hooveerdigiijk pronken aan de zijde van eenen broeder Ambrosius, eenen pater Franciscus, eenen deken Spaas en zoo veel andere broekmarchands waarvan het oneindig getal ons de namen doet vergelen 't Is waar, de poperingsche hroekwinkcl heeft geene enquête ondergaan gelijk die waarop gij zinspeeltmaar wij hebben meer trouw in eene enquête courier gevolg dan in de voorzichtige en stilzwijgende vermijding eener andere en quête waarvan de uitslag een raadsel moest zijn. Ten anderen de liberalen, welkdanig zij mogen zijn, maken geene aanspraak, gelijk gij, op het moiiopolium der religie en der zedelijkheid, zij-boffen niet, gelijk gij, op de uitgele- zene hoedanigheden hunner partijgenoten die gij van morgen af, indien zij tot uw' kamp wilden overioopen, met vreugd onder uwe gelederen zoudt aanveerden, Triptrip en Lenli- lius Scortator medebegrepen. Domineren, 't is gelijk met welke mannen en door welke middels, daar zijn uwe princie pen, daar is uwe zedeleer, daar is uwe leus... Och hemel- sehe deugd 1 is dat volkje 1 X. Passchendaele, 1 Augusti 1869. Mijnheer opstelier der Toekomst, Sec'e 't eenigen tijd is onze muziekmaatschappij: VLIJT VOOR KUNST, het voorwerp van eene bijzondere aandacht geworden van wege de Gazette van Thielt, en wei namelijk ook van het Nieuwsblad van IJperen. Iiun correspondent is een ingezetene onzer gemeente, die van sedert vier jaren de ontbinding dezer maatschappij ver wacht, en die zich buitenmate bedrogen vindt öp de kracht der heimelijke werkingen, die hij tot zijn doel zonder ophou den bewerkstelligd heeft. Zijne misrekening op het ornver- werperi van 't muziek, maakt hem, wei is waar, zeer toornig; doch niemand dan hij zelfs is er de schuld van. Niemand kan hem troosten. Eene gemeente omkeeren bij middel van alle slach van omkoopingen en vervalschingen in de kiezing, wanneer men mannen aan de hand heeft, wiens eerzucht men weet te vleien en die schaamteloos genoeg zijn om hunne rechtzinnig ste vrienden te verraden, is zeer gemakkelijk ten platte lande; maar eene maatschappij verpletteren, ondersteund door al wat achtingweerdig, geleerd en beschaafd is, kan maar in de inbeelding bestaan van eenen heeten en uitzuinigen jongen kop. Ik zal dien correspondent op zijnen grond niet volgen hij ziet er mij te onrein uit. ik heb liever zijne laking over het hoofd te zien, en mij te houden in het geluk van ons fraai inwendig, dal hij benijdt, maar dat hij kent. Doch ik moet hem opmerken dat zijn armzalig schrijven weinig in verband staat met de regels der christelijke liefde,en dat het van gansch de maatschappij, nauwelijks in het voorbijgaan, beschouwd wordt, als van te lagen oorsprong om er nog verder hare aandacht op te vestigen. Aanveerdt, Mijnheer, de verzekering mijner ware achting. (Een Vlijtige voor Kunst). Yperen, 7 Augusti 1869. Donderdag namiddag laatst woonden wij eene zeer belang rijke plechtigheid bij dat was de prijsdeeiing aan de jonge lingen der Teekenacademie en der daaraan toegevoegde Professioneele School van IJperen. Deze plechtigheid had plaats op de Halle; er was een tal rijk publiek aanwezig, bestaande namentlijk uit de ouders, bloedverwanten, vrienden en kennissen van de leerlingen dei- beide gestichten. Daar bemerkten wij de leden van het Colie- gie van Burgemeester en Schepenen, eenige Gemeenteraads leden, den heer Carton, Arrondissements-Commissans, den heer Carton, Voorzitter der commissie van het gesticht, als mede eenige leden derzelfde commissie, den heer Iweins, Procureur des Konings, den heer Merghelynck, Provinciaal Raadslid, den heer Cantonaien Schoolopziener en meest al de heeren Professors en Onderwijzers der stedelijke onderwijs gestichten. Voor wat de dames betreft enkelijk bemerkten wij er, boven het in belang zijnde publiek, twee of drijdezelfde die men immer ontmoet, daar waar het de stoffelijke of zede lijke opbeuring,van de volkstanden geidt. En God weet echter welken spoorslag de aanwezigheid en de aanmoediging der vrouwen aan den wedijver en de vlijt kunnen gevenHopen wij dat onze zoo verlichte ijpersche dames eens met harten ziel zich zullen komen vervoegen bij degene, die immer ar beiden om den toestand der volksklassen te verheffen en te verbeteren. De fraaie muziek der Pompiers opende de plechtigheid met een stuk muziek. Onmidd eiijkdaarna las de heer de Stuers, de vlijtige èn verkleefde Secretaris-Bestuurder van het gesticht, een zeer merkweerdig verslag over den toestand der Aca demie van beeldende kunsten en den gang der Professioneele leergangen. Dit verslag dat gedrukt is en waarvan wij hier een exemplaar in handen hebben, bevat zeer nauwkeurige en aanmerkensweerdige opgaven nopens de uitbreiding aan 't gesticht gegeven, de inrichting der leergangen, den bekomen uitslag, de in te voeren verbeteringen, enz., enz., in één woord, het is éene schitterende noticie, vervaardigd door eenen persoon, die in alle geweten zijne taak opgevat heeften thans in volle maat is om dezelve te vervullen. Met echten spijt hooren wij dat de heer de Stuers, om redens, die zijne edelmoedige pogingen kunnen verlammen, besloten hgeft zijn ambt van Secretaris-Bestuurder af te leggen. Zal men allicht den persoon ontdekken orn zulk eenen vlijligen man, die de zaak zoo zeer toegenegen is, te vervangen Dat is niet onmo gelijk, maar wij zien hem nog niet opdagen. Moge echter het gesticht in zijnen voorspoedigen gang niet verhinderd wor den, dat wenschen wij uit den grond des herten. De laatste woorden van de Stuers werden krachtig toe- gejuigd en daarna ging men over tot de uitreiking der prijzen. De oude gewoonte van de bekroonde jongelingen naar huis te voeren in prachtige rijtuigen ki-d g daar ook hare uit voering en een lange stoet doortrok bijna al de straten dei- stad. In menig huis en straatje was het feest om den bekomen zegepraal en ten allen kante was het des avonds verlichting m de gebuurten. -A: Onze Thuindag Feest is redelijk wel geweest en bet weinig slecht weder, dat de feest is komen stooren, is nu bijna verge ten. De cijbelschieting kon talrijker beantwoord zijn; Zie hieronder de namen der steden van waar er ons detachemen ten gekomen zijn I. Luik, Pompiers. - 2. Ixelles, Burgerwacht. - 5. Schaer- bcek, id. - 4. S'Josse-ten-noode, id. - 5. Gilles, id. - 6. Brussel, id. - 7. Molenbeek S'Jan, id. - 8. S' Nicöiaas,id. - 9. Bergen, id. - 10. Gent, id. - 11. Gent, Chasseurs éclai- reurs. - 12. Audenarde, Burgerwacht. 15. üoornijk, id. 14. Ostende, id. - lb. Brugge, id. - 16. Kortrijk, id. - 17. Kor- trijk, Pompiers. - 18. Bondues, id. - 19. Roncq, id. - 20. Halluin, id. - 2!. Boesbeke, id. - 22. Meenen, id. - 25. Wervicq. (Frankrijk) id. - 24. Wervicq. (België) id. - 2b. Comen, (Frankrijk) id. - 26. Comen (België) id. - 27. Warnê- ton, id. - 28. Meessen, id. - 29. Poperinghe, id. - 50. IJpe ren, Burgerwacht. - 51. IJperen, Pompiers. De voornaamste prijzen zijn gewonnen door: Jagers. Grootste getal, Mei'tens, kaporaal, Gent. Schoon ste wit, Mesdagh, id., Brugge. Kanoniers. Hoogst getal, J. Yandenhove; garde, Brus sel. Schoonste wit, niet toegekend. Garden en Pompiers. Hoogst getal I prijs (van Z. M.),. Christiaens, St-Josse-ten-Noode 2, Yercaeren, id.; 5, Delou- ze, kapitein, Doornik 4, Fievel, ond.-luit., Schaerbeek Cardinael, kapitein, IJperen 6, Fonteyne, ond-luil. Brugge 7 Jacques, garde, Bergen. Schoonste wit. 1. R. Breine, sergent, IJperen; 2, Yer- berckelaer, 2e legeoen, Brussel; 5, Débriér, artilh■ur, Bergen; 4, Ungeschicht, sergent, Brugge; 5, Maret, carp, pompier, Halluin; 6, Delstanche, St. Gilles; 7, Leien, onder.-luit., St.. Josse-ten-noode. Delooze, kap., Doornijk. De Maatschappij de Vlaajische Ster, gaf Maandag laatst eene vertooning in de groote Halle zaal. De ingaang was kos teloos, ook ontbrak er geen publiek en wij bestatigen van jaar tot jaar dat de smaak tol het vlaamscli, onder onze be volking indringt en de liefde tot de moédertral aangroeit. De spelers die DE VIOOL, ADDA, en H0TSE80TSE ver tolkten, hebben eeris te meer aan ons IJpersch publiek en aan de vreemdelingen die aldaar tegenwoordig waren bewezen dat zij mogen geplaatst worden bij de voornaamste tooneei- spelers van ons land. Ook waren de aanschouwers als geëlec- triseerd en zij hebben meer dan eens met een daverend hand geklap de ijpersche liefhebbers toegejuicht. M('juffer Maria Ghysbrechls wier tongval en kunde zoowel geschikt zijn onze ijpersche tooneelspelers mede te helpen, was Maandag laast bekoorlijk en zij heeft veel bijgebracht tot liet bekomen van het succes dat de Vl.aamsche Ster ingeoogst heeft. Met deze tooneelkunstenareswelke deel maakt der Maatschap pij mogen onze liefhebbers onbeschroomd nevens al de vlaam- sche tooneelspelers van 't land zich vertoonen. Het feest der Concorde (buiten) dat mofst plaats hebben op Dinsdag, en verzet was uit oorzaak vau slecht weder tot den Donderdag, is wel gelukt. Een schoon en talrijk gezelschap woonde het kundig concert bij dat gegeven was door het muziek van 't 10° regement en welk, onder het bestier van M. YValhaiti, meesterlijk de verschiilige stukken van het program-

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2