YAE IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS 88©. Achtste Jaar. ZONDAGla" AUGUSTI 1869. Politiek. Stads.- Kunst- en Letternieuws. Ycrschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingeii. Politieke berichten. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 een timen den regel. Reklamen 2a cenlimen. Bureel: Dixmudestraat, 59. Alle inzendingen vrachlvrij. De commissie van den senatus-consulle heeft haar werk geëindigd en al de artikels zijn gestemd behalve twee, die zijn voorbehouden. Donderdag moest zij zich met de wijzigingen be" zig houden, die ten getalle van zes zijn. Er worden in het koninklijk paleis te Venetië groole toebcreidsels gemaakt, om er keizerin Eu genie te ontvangen. Zij wordt er den 1" September verwacht in gezelschap van Vietor-Emanuel, die haar tol op de grenzen zijner staten te gemoet gaat. Het spaansch gouvernement heeft een dekreet uitgevaardigd, die de bisschoppen voorschrijft de politieke werkingen der oiiderlioorige geestelijken na te gaan en aan het gouvernement de priesters te doen kennen, die hunne parochiën verlaten om zich bij de carlislische benden te vervoegen. Dit dekreet bewijst, dat een gedeelte der geeste lijkheid het gouvernement zeer vijandig is. De re gent verklaart in het dekreet, dat hij langen tijd de oorlog heeft gedoogd, die een groot getal priesters van hunnen preekstoel tegen liet gouvernement voe ren. Deze priesters ruien de eenvoudige lieden op tegen de wetten en beslissingen, door de Cortes genomen. Men heeft priesters gezien, zegt het do cument, zich de voorstanders van wereldlijke be langen makende en hun priesterkleed tegen eenen sloldalen uniform verwisselen. Het gouvernement heeft langen tijd den wensch der natie, die wilde dat er strenge maatregelen werden genomen, tegen stand geboden: maar omdat het te verre gaat is het oogenblik van handelen gekomen. Uit Madrid meldt men, dal er zich gcene enkele carlislische bende in Spanje bevindt. De bestaande bende in de provintie van Soria heeft hare onder werping gedaan. Geen enkel soldaat is bij de car- listen overgeloopen. Zes krijgsgevangenen, waaronder vijf priesters, zijn te Madrid aangekomen. Zij zijn door het volk aangevallen en ondanks het geleide dat hen beschermde, zijn twee hunner erg gekwetst. Het gerucht van een voorstel van den aankoop van het eiland Cuba, met waarborg van de Yeree- nigde-Staten, schijnt bevestigd te worden, door eene depeche uit Madrid, van 8 dezer. De heer Forbes, van Boston, die men zegt drager te zijn van het voorstel, heeft eene bijeenkomst gehad met den regent cn generaal Prim, wien hij door den ameri- kaanschen gezant is voorgesteld. Volgens dc depe che is het voorstel niet aanveerd, maar wordt de onderhandeling voortgezet. Uit Weenen meldt men dat de cisleilhanen dele gatie hare zitting heeft geopend en dat zij tot de dis cussie van den budjet van builenlandsche zaken is overgegaan. Op de versehillige kweslien, door de vertegen woordigers gesteld nopens een bondgenootschap met Duilschland, antwoordt de voorzitter van den ministerraad, M. von Beus: dat er geen bondge nootschap bestaat tusschen Oostenrijk en de overi ge stalen. Frankrijk, zegde hij, is voor ons een bondge noot. De zittijd van het engelsch Parlement is Woens dag gesloten met eene koninklijke redevoering, die niets belangwekkends oplevert. Zij herrinnert do werkzaamheden van den laatsten zittijd en drukt op de vriendelijke betrekkingen, die Engeland met al de mogenheden onderhoudt, zonder de vereenig- da Staten uit te zonderen. M. Gladstone is reeds naar Walmer-Caslle vertrokken, om eene welver diende rust te nemen. Te Florentië is een itaiiaansche brochure ver schenen, die, naar men gelooft, een der opstellers van de Unila Cattolica tot schrijver heeft, en geti teld is De Malaparte en de Bonapartebij ge legenheid van de viering van den honderdsten verjaardag der geboorte van een Bonaparte Ma laparte. In dit boekje wordt de napoleontische dij— nastie verschrikkelijk aangerand. De clericale nieuwsbladeren hebben eene bij zondere manicre van te redeneeren; zij behandelen de liberale partij als of het eene omwentelaars par tij ware en de meerderheid der kamer als verslaaf de aanhangers van het ministeriezij verslaan niet, of, om beter te zeggen, zij willen niet dat hunne lezers zouden verstaan, dat, telkens dat eene partie mannen van haren boord aan het hoofd heeft, hare plicht is dezelve te ondersteunen op verbeurte van haren ondergang; zij gevoelen niet dat een dusda nig gedrag het tegenovergestelde is van omwente laars tczijn Maar dat zij eens hun geweten onder zoeken en zij zullen moeten bekennen dat de verwijiscilen, die zij aan hunne tegenkanters toe sturen, op hun zelf en op aide hunnen toepasselijk zijn; inderdaad, zijn er verslaafder aanhangers van het clericalismus dan de representanten dezer partij? Als de Bisschoppen hunne bevelen hebben gegeven er is geen een die anders zou durven slem- men en indien hij het waagde, hij zou verzekerd zijn dat hij bij de eerste kiezing door eenen ver- slaafderen dan hij zou vervangen worden. Voor wat nu het verwijtsel betreft van eene om wentelaars bende te zijn, zij vergeten dat meest alle omwentelingen door de hunnen zijn opgestookt geweest, en, helgene sedert 25 jaren in ons land heeft plaats gehad, bewijst dat het jesuitismus van zijne oude handelwijze niet heeft afgezien, het is te zeggen, dat, telkens een beheer zijne inzichten tegenwerkt, het noch moeite noch geld noch bedrog spaart om het zelve om te werpen bij voorbeeld, kan men heviger en droever dan al de clericale nieuwsbladeren sedert 25 jaren zijn, om de opvol gende liberale ministerien te kunnen omwerpen, noch laster noch leugentaal zijn daartoe gespaard geworden, en de fransche omwenteling van de laatste eeuw levert weinig voorbeelden op van he viger schandschriften dan sommige bisschoppelijke gazetten,die kosteloos in de gemeenten worden ver spreid niemand wordt in de zelve gespaard, al dat plaatsen bekleedt wordt dagelijks gehoond en gelasterd, en men mag hel aan deze overdrevenhe den toeschrijven dat de eerbied, dien men voormaals voor de geestelijkheid voedde, is om zeep gegaen. De Pairie van den 5" August! toont hare ver wondering over hel geduld der Belgieschenatie zij schijnt niet te kunnen begrijpen dal,na al de pogin gen, die zij en hare partijgenoten hebben gedaan om de bevolkingen in beweging te kunnen bren gen er nog geene opstand heeft plaats gehad, cn be kent dat eene bevolking zich gewoonlijk nooit in beweging stelt dan wanneer de catholijken (leest het Jesuitismusonder hun eene van die groette bewegingen oprechten, waarvan de clericale» tot dus verre nog het opslandsleeken niet hebben ge geven. Het zeggen van dc Pairie gelijkt nog al aan eene bedreiging. Zou zij misschien de hoop koeste ren dat dejesuiten, gelijk zij in 1605' te Londen hebben betracht, de Kamers en den Koning in de lucht zullen doen springen, of eene S' Barlhelemij zullen oprechten, of, eenvoudiger, dc omwenteling van 1787 zullen hernemen? Ditmaal zouden het de doclrinaircn zijn die de vvgen zouden vervan gen, maar de vlegels waarmede de dweepers op den rug der laatstgenoemde kwamen dorschen zou den ditmaal deze kunnen kwetsen, die de onvoor zichtigheid zouden hebben van zich te laten mis leiden. k Het heilig' Nieuwsblad heef! zich Zaterdag laatst nogeens onderscheiden door een hee'en rimram domme praats. Het voorname doel van de heilige schrijvers,is de Toekomst hate lijk l.e maken; maar ten kan al niet helpen: het volk heeft al lang ondervonden dat achter al dien zeemenden praat waarin zij behendig God, de religie en deH. Vader mengelen niet an ders zit dan oordjelokkerij en werking om aan hel bewind van het land te geraken. Hun geschreeuw wekt de nieuws gierigheid op van veel hunner lezers om het zoo goddeloos en slecht gazetje (volgens dat ze zeggen) te lezen, en de Toe komst wint van dag tol dag meerabonnenten, iets waarover zij hun hertetijk te bedanken heeft. Stampt en spertelt maar, heilige mannen, tracht maar' den Langrandswinkel wit te wasschen roept maar dat de Toe komst u niet kan antwoorden over hetgean gij zegt wegens

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1