Stads Nieuws. Ycrscïïiiüg'e lijdingen. naar wereldlijk gezag en rijkdom, waarmede de klerikalen al tijd zijn geplaagd geweest. Zij geeft aan de Kerk wat aan de Kerk toekomt, subsidiën voor de stichting, subsidiën van on derhoud, groote en kleine jaarwedden voor de bisschoppen en de pastors, maar zij eischt ook voor het burgerlijk bestuur zijne rechten, zijne attribution, zijne vrijheid; zij eischt, die zoo ten onrecht beleedigde liberale denkwijze, voor al de klassen van de samenleving gelijke rechten en het meeste welzijn mogelijk, zij vraagt opgeruimdheid, leven, werk en beweging voor het volk. Dat zijn de voornaamste grieven die men aan de voorstaanders van het liberalismus kan ten laste leggen. liet Recht). IJperen, 2n October 1869. Maandag avond, ten 8 ure gaven eenige heeren muziekan ten onzer slad eene serenade aan den heer J. Lernould, bouwkundige alhier, ter gelegenheid zijner decoratie (medalje van 2® klas, voor moed en zelfsopoffering). -¥■ Uitreiking der Eereteekens en onderscheidingen, in den Augustijnen-Tempel, den 24 September 1869. Arrondissement IJperen J.-B. Provost, schipper te Waasten. Medailje van 2® klas, voor het redden eens kinds uit de Leije(25 Juli 1867). Th. Schoutéten, werkman, teWaasten, medailje van 5C kl. P. Bruneel, muldersgast, te Oostvleteren, voor het redden van vaten olie uit eenen brandenden molen (8 October 1867), medailje van 5C kl. en 20 fr. Ph. Joostens, brigadier der Gendarmerie, te Poperinghe, voor het redden van een verdrinkende kind te Woesten, (2 Mei 1868), medailje van 5" kl. P. Aernout, metser, te Elverdinghe, voor daden van moed in den brand aldaar (20 Februari 1868), medailje van 5® kl. L. Lannoy, tegeldekker, te Wervicq. Een meensch uit het water verlost (18 Mei 1868), medailje van 5® kl. Lernonld-Wicart, bouwmeester, IJperen. "Op 21 De cember 1868 loopt een trein uit de riggels nabij Houthem, Lernould opent de sloomklep van het locomotief en door het springen van den ketel te voorkomen, spaart hij het leven van vele reizigers, medailje van 5® kl. J. Woestyn, peerden meester, te Zonnebeke,blusschen eens brands, 2December 1869., medalje van 2° kl. D. Herman, houtzager, te Zonnebeke, voor 't zelde feit, medalje van 5® kl. P.Derudder, Cantonnier, te Wervicq, blusschen vanbrand, medalje van 5e kl. -¥■ Men is bezig met in de kerk van Oostvleteren een tafereel te plaatsen, geschilderd door onzen befaamden kunstenaar, M. Francis Böhm. Deze schilderij verbeeldt Sint Dorniniciis, de Roosenkrans ontvangende uit de handen der IIMaagd. Wij zijn van het klein getal diergenen welk het geluk ge had hebben deze schilderij gezien te hebben vóór derzelver overvoering naar Oostvleteren, en wij mogen het bekennen, M. Böhm vader, heeft waardiglijk de faam in het kunstvak, die hij sedert lang geniet, bevestigd, want het tafereel is tref fend van teekening en koleur en de kundige samenstelling voltooit het reeds schitterend artistiek gewrocht. Wij wen- schenM. Böhm geluk en wij zijn verzekerd dat deze schilderij veel kunstliefhebbers naar Oostvleteren zal uitlokken. Deze week hebben wij een nieuw liberaal blad ontvangen, de Vlaamsclie Gazet van Brussel, verschijnende twee maal per week aan 2 centimen het nummer. Visier, (in een der oorlogen met Rusland) vergiftigd werd door een anderen Hassan, die denzelfden eerepost betrachtte, welken hij bekwam, maar welhaast met zijn leven boette. In de ongelukkige tijden van de Ilaliaansche republieken der middeleeuwen, ziet men de geschiedenis vervuld met alle slach van moorderijen en vergiftigingen; het was voorname lijk in de XIII®, XIV®, XV® en XVI® eeuwen dat ze meer tal rijker waren, en zooveel te meer doorsloegen, doordien ze gepleegd waren door machtige mannen die als dwingelanden het schoonste gedeelte der landen vanEuropa overheerschten, ten dien tijde in veel kleine staten verdeeld. Paus Joannes XIV maakte zich zoo hatelijk bij het Roomsch volk door zijne gruweldaden en onderdrukkiagen dat men hem naar het kasteel S' Engel sleepte, ahvaar men hem door het vergift deed sterven. Ilenricus VII, Keizer van Duitschland, door verscheide kleineVorsten die den eene tegen den andere oorlog voerden, in Italië geroepen, kwam er aan met een talrijk leger, on derwerpt een gedeelte van dit land, en keert als overwinnaar terug, zich stil houdende te Buonconventis, om er de Paasch- feest te vieren; hij naderde de II. Tafel en sterft eenige uren later in de afgrijslijkste pijnenmen strooide het gerucht rond dat het eene straffe Gods was, omdat hij het Tempeliers orde afgeschaft had Luchino Visconti, hertog van Milanen, bestierde reeds 10 jaar dit land. Om zijn bewind te blijven behouden had hij aan zijne wilde afgunst' zijne naastbestaanden reeds geslachtof- KUNST- EN lETTERKRING, Met kenspreuk: VOORUIT EN VRIJ! Het Bestuur der Maatschapfij komt de verplichtende spreek beurten vast te stellen, als vdgt 6 October 1869. ft.Van Aertselaer. 13 d° Rondelle I). 20 d" Pieters L. 27 d° Justice Edm. 5 November Verduyn Alph. •10 d° Van Eeckhout E. 17 d° Kilsdonk J. 24 d° Van Biesbrouck Ed. 1 December Ducorney J. 8 d° Van Biesbrouck Ch. 15 d» Van Daele Alfred. 22 d° Thoris II. 29 d° Böhm. Fr. 5 Januari 1870. Roliers G. 12 d° Stragier Ed. 19 d° Merghelynck M. 26 d" Cordonnier J. 2 Februari De Deyne Fl. 9 d° Böhm A. 16 d° Vanden Bussche Em. t) X A o 1 .oi'tov 1 i U Ij Cl ItL ILL. 2 Maart De Brouwer G. 9 d° Roosten L. 16 d° Iweins J. 23 d° Vande Weghe V. Mens sehrikketijke ntoortterij. Sedert eenige dagen vinden wij in de dagbladen een om standig verhaal van eene afschuwelijke misdaad, begaan in de gemeente Pantin, nabij Parijs. Eenige dagen geleden onïekte men in een veld op dit dorp zes bloedige lijken, allen in (enen put naast elkanderibegraven. Uit dit onderzoek is geblelen dat het eene gansche famillie was, met name Kinck, Rounaix bewonende, en bestaande uit moeder en vijf kinderen, zich naar Parijs begevende, om ha ren echtgenoot, die zich met zijnen oudsten zoon in die stad bevond, te gaan vervoegen Vader en zoon Kinck waren echter nergens meer te vinden. Zij werden als de plegers van dit ijselijk schelmstuk aanzien zelfs vond men in de nieuwsbladeren het verhaal van dit ijse lijk drama. Dit vermoeden werd nog gesterkt door de aanhou ding van een persoon, raekaniekmaker te Roubaix, de ge naamde Tropmann, die te llaver was aangehouden en vader en zoon Kinck als de moordenaren opgaf en zich zelf als me deplichtig erkende. Later nam dit drama nog een schrikkelijke!- aanzien. Eenige bezoekers ontdekten op 25 meters afstand van de plaats waai de zes eerste lijken gevonden zijn, een zevende, dat van de zoon Gustaaf Kinck. In de keel stak nog een ponjaard. Wij weten nog niet, of de konfrontatie van Tropmann met het lijk van zijn nieuw slachtoffer nieuwe bekentenissen heeft te weeg gebracht. Het verdedigingstelsel van Tropmann is van nu af vernietigd. De gansche kwestie wordt in het kort in de volgende bewoordingen opgelost: Heeft Tropmann alleen of met behulp van medeplichtigen gehandeld Ziehier den uitslag de lijkschouwing, welke van 8 tot 11 ure 's raorgends en van 1 tot 5 ure 's namiddags geduurd heeft. De vrouw Kinck, van 52 tot 35 jaren oud, heeft 24 won den bekomen; onder dezelve bemerkt men er twee van 2 lot ferd. Zijne vrouw, Isabella Fiesque, in tijds gewaarschuwd dat dit monster het ook op haai- gemunt had, voorkwam hem, met hem den 15 Januari 1349 op zijne beurt te vergif tigen. Twee jaren daarna, werd Mastino della Scalla, hertog van Paduwa, vermaard door zijne wreedheden, door het vergift gestraft in den ouderdom van 42 jaren. Matteo Visconti, hertog van Milanen, tot over de ooren i« misdaden en ongebondenheden, had de haat van zijne familje en der rijkste en doorluchtigste burgers, waarvan hij vrou wen en dochters ontvoerd had, op zich getrokken. Zijne twee broeders, Bernaboz en Galeas, vreezende dat de volkshaat hun insgelijks zou bereikt hebben, deden hem met opium vergif tigde kwakkels opdisschen: 's anderendaags vondt men hem dood in zijn bed. Bernaboz maakte zich meester der staten zijns broeders, en, door zijne gruweldaden zich veel vijanden gemaakt hebbende, deed het meeste deel er van aanhouden en bevool dezelve te doen omkomen door het ingieten van ongebluscht kalk en azijn. In het begin der XV°, eeuw heerschte Catharina Visconti rustig over het hertogdom van Milanen, toen de eerzuchtige Francis Visconti haar te Monza overvalt, haar in het kasteel te Pavie doet opsluiten, alwaar zij den 16 October 1404 door het vergift omkomt, hare staten aan haren overweldiger la tende. (Wordt voortgezet). o centimeters diep tusschen de schouders; 19 messteken, een diepen steek aan het kaaksbeen, en een anderen aan de linker heup. Het 4 jarige meisje was het meest verminktmen vond het in het waterproof gewikkeld, letterlijk aan stukken gekapt; haar hemd was gelijk een zeef doorboord. Haar schedel was verbrijzeldhare borst opengereten, de ingewanden hingen uit het lichaam, en de gansche buik was geopend. Overigens hing de linkeroog uit hare holte. Het was verschrikkelijk. Het oudste der knapen, 16 jaren oud, heeft insgelijks der gelijke, doch mindere geweldige slagen bekomen. Op hen volgden de beide andere jongens, een van 14 en een ander van 8 jaren, Zelfde opmerkingen. Den vierden knaap, oud M jaren, was het rechter oog in gedrukt, had zware wonden aan den hals en de gansche linker zijde verpletterd. Al die wonden zijn met werktuigen veroorzaakt, welke men niet duidelijk kan bepalen, ongelvvijfel een houweel en een mes; doch de wonden zijn met eene afschuwelijke wreed heid toegebracht. Er zijn weinige sporen van verworging. Men bemerkt geen hoegenaamd spoor van worsteling; al de wouden zijn langs achter toegebracht. Toen men het zevende lijk ging ontgraven, was dit gerucht met buitengewone snelheid verspreid; na verloop van eenige minuten verdrongen zich van 50 tot 40,000 personen rondom den nieuwen put. Men bemerkte aan den hals eene wonde, welke zoo groot was dat men er twee vuisten zou hebben kunnen insteken, en waardoor het hoofd bijna geheel van den romp was afgescheiden. In die gapende wonde bemerkte men een mes dat er in was blijven steken: aan de rechterhand van het lijk hing nog eene klis zwart hair. De vrouw Kinck had 6 fr. 35 c. in haren portemonnaie, maar in haren reiszak was eene som van 11a 1200 franks. J. Kinck bezat te Roubaix drie huizen, welke elk op 15,000 fr. kunnen geschat worden; voeg daarbij 5000 fr. in de bank te Roubaix gestort, en wat hij met zijnen stiel van mekaniek- draaier moest winnen, zoodat de fortuin der famillie ongeveer 70,000 fr. bedraagt. De Echo de Roubaix, het vertrek van Mm® Kinck en hare kinderen verhalende, voegt er de volgende hartroerende bij zonderheden bij: haar vertrek was vrolijk: omringd van hare kindex-en op hun zoudagsgekleed, en door hare vrienden uit geleide gedaan, maakte zij van hare aankomst te Parijs een feest, en hare kinderen gelukkiger nogdan zij, zongen bij het vertrek: Wij gaan papa zien'. De fiansche dagbladen geven eenige inlichlingan over de famlie Tropmann. Tropmann vader is een zeer goed mrkaniekmaker. Hij is in proces met een groot huis van Rijsél over een zijner uitvin dingen. Mev. Tropmann is eene moedige en brave vrouw. Op dit oogenblik zijn de deurwaarders in haar huis, die de meubelen aanslaan voor schulden. Francisca Tropmann, oudste dochter, is 56 jaar oud. Zij is de troost harer moeder. Florentine, de tweede zuster, is getrouwd met eenen meka- niekmaker te Bale-le-Sahl. Joseph is 20 jaar oud. Hij is getrouwd en werkt bij den heer Koeklin, te Mulhausen. Edmond, oud 22 jaar, is mecanicien in het keizerlijk zee wezen. En eindelijk heeft men Jan-Batist Tropmann, oud 22 jaar, moordenaar der famillie Kinck. In het voorgaande gedrag van J.-B. Tropmann heeft men enkel ontdekt, dat hij het verleden jaar een zijner gezellen had afgewacht, om hem met eenen hamer te slaan. Maar zijn te genstrever was ook met eenen hamer gewapend en de justitie heeft geen gevolg aan de zaak gegeven. De twist was ontstaan ter oorzaak eener straalkoordendanseres. Er zijn bij Tropmann, vader, 42 brieven van zijn zoon aan geslagen. In al zijne brieven spreekt hij van zijne famillie uit verlegen heid te helpen. Mijne goede moeder zegt hij moet geen ver driet maken, zij dient niet moedeloos te worden, ik zal er wel in lukken haar tegen armoede te vrijden. De onderneming waarmede hij zijne famillie redden moest, was de misdaad. Zijne ouders werden bekend gemaakt met den gang der zaak; zonder dat zij wisten dat het de ijselijk- ste gruweldaad gold die ooit dooi menschen gepleegd werd. Tropmann had sinds zeven maanden den Elzas verlaten. Hij begaf zich met zekeren heer Cambli, fabrikant te Cernay, naar Pantin om eene machien te herstellen. Deze machien was uitgevonden door zijnen vader en de heer Cambli had hem de uitvinding afgekocht. Hij nam zijnen intrek te Villette, in het Hötel de Bale, bij zekeren Kaiser. Hij nam zijn eetmaal bij den wijnman Grevi, in den Chemin-Vert. Daar komen gewoonlijk de duitsche werklieden bijeen, om hunne twisten met een mes te vereffe nen. De politie heeft daar reeds verscheidene gekwetsten moeten wegdragen. Kinck heeft daar onder ander kennis gemaakt met een zeer slechten kerel, die door de politie bekend is. Tropmann is van den 26 Mei 1869 tot den 16 Juli te Rou baix geweest. Kinck vader, was den 10 Juli reeds ten dahan vertrokken.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2