VAN IJPEREN. GESCHIEDENIS der VERGIFTIGINGEN 4 FRANKEN rS JAARS 894. Achtste Jaar. ZONDAG, 10° OCTOBER 1869. Politiek. Stads?- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VOOR IJ PEREN. Fr. 4-30 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12 centimen den regel. Reklamen: 23 centimen. gjj Bureel Dixmudestraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. 1 Het Journal O/ficiel van Zondag morgend be helst de bijeenroeping der Kamers. De zittijd zal maar den 29 November worden geopend. Men moest er zich aan verwachten, dat de gene raal der barvoeter-carmelieten een antwoord zou geven op den brief van pater Hyacinlhe. Dit ant woord is verschenen. De generaal betreurt de af valling van pater Hyacinlhe en zegt dat hij in den ban zal worden geslagen, indien hij binnen de tien dagen niet terug in zijn klooster is getreden. De tijdingen, die ons heden uit Madrid toeko- men, laten geenen twijfel bestaan over de dreigende gewichtigheid des opstands, welke in Spanje is uit geborsten. Hel spaansch gouvernement heeft tot buitengewone middelen den toevlucht genomen het heeft aan de Cortes eene openbare veiligheids wet voorgesteld. De koning van Pruisen heeft Woensdag den zit tijd geopend van de pruisische Kamers. Het ilaliaansch gouvernement heeft zijne bis schoppen gemachtigd het Concile te gaan bijwo nen, maar het behoudt zich het recht voor maat regelen te nemen in geval er in het Concile inbreuk wordt gemaakt op de wetten van het land of de rechten van den Staat. De koning van Denemarken heeft Maandag den Rijksdag geopend. Hij heeft verklaard, wat de sleeswijksehe kwestie betreft, dat hij stellig gelooft, dat al wie Deen is en wil blijven, op nieuw bij De nemarken zal worden gevoegd. De brief van pater Hyacinthe, de schranderste en welsprekendste predikant van Frankrijk, is een merkwaardig voorvaldeze ongeschoeide karmeliet ontwaard hebbende dat, gelijk wij het ook reeds hebben gezegd, het aanstaande Concilium geen an der doel heeft dan den Syllabus te bekrachtigen, en aldus de vorderingen die de Jesuiten bewerken als wetten der H. Kerk te doen aannemen, heeft in krachtige woorden de gevaren, die deze bewerking voor den calholieken Godsdienst oplevert, ontwik keld; vollen gang gevende aan des tem zijns gewe tens hij wendt zich tot den H. Vader en tot het Concilium; en protesteert als christen menseh en als priester tegen die grondstelsels en die werk zaamheden, die men roomsch noemt, maar die niet christelijk zijn en die altijd van stouter tot stouter en rampspoediger strekkingen hebben om de grondwetten der H. Kerk te veranderen, zoo wel in den grond als in hunne leer. Ik protesteer, zegt hij, tegen de onkristelijke >3 en onbezonnene scheiding die men tracht daar te stellen tusschen de II. Kerk die indereeuwigheid onze moeder is, en de maatschappij der negen- 33 tiende eeuw, van welke wij de kinders zijn en 33 ten aanzien van welke wij gevoelige plichten te 33 vervullen hebben. 33 Ik protesteer boven al tegen de hciligschendende 33 vervalsehing van het Evangelie door den zoon 33 Gods zelf voorgeschreven, waarvan de geest en 33 de voorschriften door hetPharisaïsmus der nieu- 33 we wet onder de voeten zijn getrapt. 33 Mijne overtuiging is, zegt hij nog, dat, indien >3 Frankrijk in het bijzonder en delatijnsche natiën 33 in het algemeen aan maatschappelijke zoo wel ze- 33 delijke als godsdienstige wanorders zijn overge- 33 leverd, de bijzonderste oorzaak er van is, niet in 33 het catholicismus zelf, maar in de wijze waarop 3> het zei ven sedert langen tijd wordt verstaan en 33 uitgeoeiïend. 33 De vermaarde predikant verstaat onder den naam van Pharisaïsmus de grondstelsels der Jesuiterie, die in alle landen de beheeren ondermijnen, ten einde hun meesterschap op de nederlage derzelve te kunnen vestigen, en de maatschappij tot in de middeleeuwen te doen achteruittreden; voorzieni- ger cn onafhankelijker dan veel anderen, hij slacht offert zijne schitterende toekomst aan de stem zijns gewetens met eenc poging te doen om in zijne overtuiging waarin veel godsdienstige minnaars deelen, het catholicismus uit het grootste gevaar, waarin het misschien ooit heeft verkeerd, tc red den. De eerwaarde Pater geeft blijkens dat hij zijne eeuw verstaat en dat het onmogelijk is den geest der volkeren, die de vrijheid voor alles en in alles naspeuren, te doen keeren hij verstaat dat, wan neer men eenen waterloop wilt ophouden, dezelve overloopt en in zijnen stroom alles medesleept zijne inzichten zijn dus goed geweest, maar er is geen ergere doove dan degene die niet hooren wilt. Niet te min de brief van den schranderen predi kant is gemaakt om de oogen te openen dergenen, AANTEEKENIMGEA OP DE DOOR DE.\' GENEESHEER OX1.V I H. VAN DE VMEGSTE 'S'ÏJSSÏSNf TOT ©VER. jAUEV. (2° vervolg). Zes jaren na dit tijdstip, den 3n Mei 1410, werd Paus Alexander V door kardinaal Balthazar Cossa zijn legaat vergif tigd, die hem naar Bolinie gelokt had, alwaar hij heer en meester speelde en de Pauslijke weerdigheid betrachtte. De ongelukkige Alexander stierf door het drinken van wijn waar in opium gemengd was. Cossa volgde hem inderdaad op in het pausdom, onder den naam van Joannes XXIII; maar werd daarna afgesteld door het Concilie van Constance. Ladislas, koning van Napels, liet zich geleiden door eene boelin, dochter van eetien apotheker uit de stad Peruggia deze zich achtergesteld ziende door eene jonge Romeinsche, werd met zulke jaloezij overvangen dat zij (de prins vergift ingaf: hij stierf den Gn Augusti 1414. De beroemde Ludovic, de Moor, overweldigde de Staten van zijnen neef Jan Sforza, hertog vanMilanen, welken bij in het slot te Pavie deed vastzetten en alwaar hij welhaast door het vergift van het leven beroofd werd, doordien Ludovic vreesde dat de koning van Frankrijk, Karei VIII, (door hertog Jan Ier hulp geroepen), hem zou kunnen verlossen hebben en hem weder in het bezit zijner staten zou gesteld hebben. Paus Alexander VI en zijn snoode zoon Cardinaal Cesar Bor gia, hertog van Valentinois, hadden het reeds lang gemunt op de aanzienlijke fortuinen van den Cardinaal Adriaan Cor nettoen van verschillige andere Cardinalen. Hun afgrijselijk gedrag had ze beiden bij het Cardinaals Collegie hatelijk ge maakt: zij besloten er zich van te ontmaken in eenen plechti ger* maaltijd: men maakte wijnen gereed met vergift gemengd; maar, hetzij door misslag of door eene bijzondere persoone- lijke vraak, de bedienden verwisselden de wijnen en dienden dezelfde op aan den Paus en zijn zoon. De eerste stierf in de afgrijselijkste pijnen, en de tweede werd omwenden in het lijk van een pasgedoodden muilezel, om hem,volgens het alsdan bestaande spreekwoord, het gift te doen uitzweeten, en ont snapte dank aanzijne krachtige lichaamschgesteldheid;maar het gevolg dezer euveldaad deed hem voor het overige zijner dagen een ellendig en pijnlijk leven verduren. Dit gebuurde den I8n Augusti ibOö. Het Hof van Leo X, Paus van Rome, was vermaard door zijne vernuftige mannen en een weinig losbandige zeden. Car dinaal Bibina die een geestige maar tevens vuile klapper was, had, orn de heilige Vader en Isabella d'Est hertoginne van Mantoue, te behagen, een komediestuk la Calandria samen gesteld, hetwelk zeer wel opgevoerd werd maar vervuld was met ontuchtige uitdrukkingen. Door dit middel verwierf hij de hoogste gunsten; hij werd zelfs, als legaat, bij Frans 1, koning van Frankrijk, afgevaardigd, wiens vriendschap hij welhaast gewonnen had. Maar Leo X, vernomen hebbende dat die Cardinaal, door Frans I ondersteund, aanspraak maak te om hem welhaast op den pauselijken troon te vervangen, riep hem naar Piome terug, waar hij niet lang wachtte van door het vergift testerven, in 1518. Paus Clement VIII, stierf den o" Maart 1605, vergiftigd, zegt men door den rook van eene uitgeblazene bougie, die niet ver van zijn bed was geplaatst maar het schijnt dat hij versticht is geweest door den damp van veunzende kolen die men in zijn slaapvertrek opzettelijk aangestoken had. Hij was het slachtoffer der twisten over de gratie en den vrijen wil, en der werkingen van het hof van Madrid, ter gelegenheid der oude iu de banslagingen het afzweeren van Hendrik IV. Paus Sixtus VI, zijn voorzaat, was reeds door het vergift omgekomen in 1595, en men verdachtte als plegers dezer misdaad de zendelingen van Filip II koning van Spanje, aan wien deze paus, hulp had geweigerd ora met den Bond op te trekken tegen Hendrik IV, omdat hij vreesde dat indien Filip II, meester van Frankrijk moest worden, zoo als hij het reeds van Lombardiën en de Beide-Siciliè'n was, hij zich het overige

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1