Stads Nieuws. II. Goldschmidt, als vertegenwoordiger van een syndikaat, den 17 September 11. eene overeenkomst gesloten, waarbij de laatste zich verbindt aan de regering 60.000,000 fr. in goud te Parijs aflosbaar, te leenen waarvan 15 miljoen fr. voor het midden van November gestort moet worden. De nieuwe wet op het openbaar onderwijs, die de Sultan in Turkije wenscht in te voeren, is van zeer vrijzinnigen aard en rust op het beginsel, dat het lager onderwijs, zoowel voor de jongens als voor de meisjes, in Turkije verplichtend is. Zij schrijft maatregelen voor om de ouders te dwingen hunne kinderen onderwijs te doen genieten. De la gere scholen zullen muzelmansche of christelijke scholen zijn, al naar mate de meerderheid der be volking van de plaats, waar zij worden opgericht, de mahomelaansche of de christelijke godsdienst is toegedaan maar de inrichtingen, die bestemd zijn, om de leerlingen voor de lyceën te vormen, zul len van gemengden aard zijn, en daarin zullen kin deren van alle godsdiensten worden toegelaten. Er zal voorts eene hoogere normaalschool worden in gericht. De worsteling welke schijnt ondernomen te zul len worden, vertoont zich onder zeer afzonderlijke voorwaarden: wij bevinden ons niet in tegenwoor digheid van personen zelve die zich als kandidaat aanbieden pvant indien zij gekozen waren zouden zij nog beraadslagen en onderzoeken of het hun bevalt het mandaat te aanvaarden wij bevind n ons dan maar tegenover de candidaten van den Opinion en uit die reden alleen bevechten wij de zelve, niet door personaliteiten, maar met kiaarlijk den toestand voor oogen te leggen. Sedert 7 jaar dat de Opinion bestaal, was er niet een treffelijk man in de geheele liberale partij die het voorwerp zijner lasteringen niet is geweest, er is geen een be sluit des gemeente-raads welk hij niet heeft pogen te verdraaien en verkeerd uit te leggen, en na vruchteloos gewerkt te hebben om de liberale ver eeniging ten gronde te helpen zocht zij in onze twee laatste kiezingen voor de Kamers, om de libe rale candidaten te doen mislukken met eene ont houding te betrachten die niet dan strekken kon dan ten voordeele der clericalc partij. In deze omstandigheidwij vragen hetwat waarde kan het voordragen dezer mannen hebben, kan de liberale vereeniging eenoogenblik aarzelen? Schrijft hare weerdigheid haar niet voor zulke can- didaturen te bestrijden, die op de wijze zoo als zij worden voorgedragen maar de uitdrukking zijn van gezegden Opinionhetgeen door al de liberalen dient wel begrepen te worden. Daarom raden wij al onze politieke vrienden aan om voorde candidalen van de liberale vereeni ging te stemmen. IJperen, 25n October 1869. Liberale Vereeniging der stad en arrondissement IJperen. Vergadering van 18 October 186!), ten 7 ure 's avonds. II. de Voorzitter P. Beke legt het doel der vergadering uit hij geeft lezing van eenen brief van M. L. Rabau, die openl- lijk zijne liberale grondbeginsels blootlegt. M. de Voorzitter geeft alsdan de namen der voorloopige Candidalen van het comité te kennen voor de kiezing van 26 dezer, het zijn HM.: Vanheule L., Vanden Bogaerde Th., Becuwe Ch., Van Allevn- nesT., Messiaen F., uittredende leden, en MM. Rabau L., en Verschaeve Alp., in vervanging van wijlen MM. Cardinael E. en Brunfaut-Bourgois. M. Carton, arrondissement* commissa ris, neemt hel woord en ondersteunt krachtdadig de candida- turen van de beeren Verschaeve en Rabau. De zitting werd alsdan voor een kwartier uurs opgeschorst en bij deszelfs herneming gaat men over tot de kiezing van de definitieve Candidaten. De uitslag geeft Stemmers, 51Witte briefjes, 2. MM. Vanheule bekomt 46 stemmen, Vanden Bogaerde 47, Becuwe 47, Van Alleyiines 47. Messiaen 43, Rabau 45, Ver schaeve 38, Cornette 7, Bossaert 6, en Capron I. Ten dien gevolge verklaart M. de Voorzitter als definitive candidaten der Liberale Vereeniging voor de Gemeentekiezing van IJperen van 26 October 1869, de heeren Vanheule Louis. Vanden Bogaerde Theodoor. Becuwg Charles. Van Alleynnes Louis. Messiaen Felix. Ilabau Louis. Verschaeve Alphonse. De zitting wordt ten 8 1/4 geheven. Zondag laatst in de Groote Hallezaal heeft de opening der Landbouwtentoonstelling plaats gehad. Men mag verzekeren dat onze stad in lang zulk geene verzameling bloemen,planten en Arucllten gezien heeft, alsook dt landbouwvoortbrengsels die zich aldaar bevinden, getuigen van den bloei en het wel varen van ons arrondissement. Het zicht der zaal levert iets looverachtigs voor den aanschouwer: de beide kanten langs de vensters zijn bekleed met al de voortbrengsels van den zwareu landbouw de middentafels zijn opgetooid met over- schoone verzamelingen fruiten en bloemen, merkweerdig vlas en tabak. De tentoongestelde machienen om te dorschen en te zwijngelen roepen iedereens aandacht in. De tentoonstel ling is zeer bezochten veel liefhebbers keeren dagelijks terug, een zeker teeken dat dezelva de algemeene aandacht verdient. Zondag wordt dezelve met den middag gesloten en de uit reiking der medailjen en andere belooningen zal onmiddelijk geschieden. Na deze plechtigheid zal er een baoket plaats heb ben in het Hotel der Kasselrij. Later zallen wij op denige mei kweerdigheden dezer ten toonstelling terug komen. f De VLAAMSCllE STER heeft Zondag laatst haar tooneel- jaar geopend met eenen luister en eenen bijval weerdig van hare onverpoosde strevingen. De liefhebbers-akteurs hebben zich op de hoogte gehouden hunner alom gunstige reputatie en den IJperlingen bewezen dat hunne kinderen niet moeten wijken voor de lieste spelers der andere vlaamsche steden. Al len zonder uitzondering hebben hunne rollen talentvol ver tolkt: MM. Delelter, Pieteren Jan Ram, Rodolf, Tiste, de Gendarm (een ware tijp), Lijbaert, Tone en Walter mogen op grootere Theaters dan IJperen zich vertoonen. De damen Mev. Gassécen Mtj. Maria Hermans hebben uitgemunt in hare drij rollen. Zij hebben een onbetwistbaar talent als tooneelspeels- lers en helderen met hun eigenaardig spel telkenmale de poo gingen der ijpersehe akteurs niet weinig op; ook heeft het publiek, samengesteld uit al de standen van de eerlijke samen leving, blijkens gegeven van genegenheid tot de Vlaamsche Ster, en zoodanig geboeid geweest door de begoocheling dat groot en klein van den beginne tot het einde hunne plaats niet hebben verlaten. Wij zien geern dat de Grooten van IJperen door hnnne te genwoordigheid zulke feesten veredelen, dat geeft moed en voldoening aan dezen die er zich mede bemoeien; het is ook de eenigste beiponing welke zij beoogen: want zij helpt hen den wensch verwezenlijk! n om het Vaamsch Tooneel en de Vlaamsche Taal op te beuren en den Vlamingen duurbaar te maken. Maandag morgend ten 10 ure had de H.-Geest-mis plaats ter eere van den II. Lukas, patroon der artisten. De leerlin gen van hel Academie en de verschillige artisten onzer stad woonden dezelve bij. Het carillon kondigde deze plechtigheid aan. 's Namiddags ahvederom carillon Het was koningschie- ting bij de Stalenboog-Maatschappij (in den Prince Royal). Wij weten niet wie de behendige schutter is die dien eeretijtei verworven heeft. Zoohaast hij ten onzen vvete zal komen zal liet ons eene plicht zijn zijnen naam te laten kennen. De ziltiingen van den Kunst- en Letterkring volgen zich alle Woensdagen zonder onderbreking op, en de werkzaam heden worden insgelijks druk voortgezet. M. Van Aertselaer had Woensdag laatst zijne spreekbeurt en vergastte het gezel schap met eene voordracht strekkende om te bewijzen dat de belgische onwenteling van 1850 niet voortgesproten is uil oorzaken en redenen die lot nu toe door veel schrijvers wer den staande gehouden. Hij beschouwt dit tijdvak onder een heel ander oogpunt dan dat men het tot thans verhandeld zag hij stelde vast dat Willem I, alhoewel er tegen hem gegronde grieven bestonden, toch zóó plichlig niet was als men wel beweert, en dat de drij hoofdzakelijke punten, de taalkwestie, de drukpers en het onderwijs, die men hem ten laste legde, nog altijd door dezelfde mannen als toen, bestreden worden. Misschien dat zijne voordracht, beschouwd ondereen poli tiek oogpunt, de goedkeuring van al de leden niet wegdroeg; maar stellig is het dat de meerderheid met hem de huidige toe nadering lusschen Holland en Beigie toejuicht en zou willen zien dat bij de Taal, nog de Kunsten en Nijverheid zich zou den voegen omdat, builen het politiek bestaan, onze beide volkeren als broeders, als kinderen van éénen stam zouden mogen leven,- want de algemeene vijand van toen, bestaat nu nog! M. Auguste Podevyn, wacht in de eerste kompagnie der ijpersehe Burgerwacht, heeft Vrijdag avond de oflicieele mare ontvangen dal hij in de internationale schijfschieting te Luik prijs heeft behaald en hem zou willen gaan afhalen Dinsdag, 29 dezer. Woensdag aanstaande, heeft er alhier in Stadstooneelzaal een buitengewone FRANSCHE VERTOONING plaats, onder het bestier van M. Caliste-Pasquet, van het Theater van Rou- baix. De vertooning zal samengesteld worden als volgt 1. Le Camp des Bourgeoises, Comédie, parDumanoir. 2. Le Eeu au Couvent, Comédie par Th. Barrière. vertrouwen dat men in hun stelde. Men heeft nooit geweten dat hij zijne zoo edele kunst ten dienste stelde tot het volvoe- voeren van wraakneming en andere strafverdienende driften. Alexander ligt op zijn sterfbed. Men waarschuwt hem dat Philippe, zijn geneesheer, hem wilt vergiftigen: deze brengt hem zijnen drank, waarvan de genezing van dezen grooten overweldiger afhing, die voor alle antwoord, met eene vaste hand den weldoenden beker neemt en tot den grond ledigt, met de andere hand aan Philippe het aanklagings-biljet over geeft. Alexander was korten tijd daarna geheel hersteld. Bonaparte na zijnen beweenlijken en onvoorzichtigen tocht naar Syrië, ziet zich verplicht terug te deinzen en de wildernis door te trekken. Vijf honderd tachenlig franschen liggen ziel" in het hospi taal van Jaffa. De vervoermiddelen om deze ongelukkigen mede te nemen zijn niet toereikend of ontbreken, degeneraal- hevelhebber ligt alle moeielijkheid, en stelt voor aan den geneesheer-principaal des legers al deze ongelukkigen te ver geven deze verwerpt met afkeer dit voorstel. De generaal wordt toornig, en schiet uit in bedreigingen. De geneesheer de tent verlatende spreekt deze woorden uit, weerdig om al- lijd in het geheugen te blijven Noch mijne grondbegin sels noch mijne weerdigheid van geneesheer laten mij niet. toe een moordenaar te zijn. Het was een nederige apo theker, Rover genaamd die dit schrikkelijk bevel uitvoerde. Hij stierf in 1817, in Cairo (Egypte), ten gevolge eener on geneesbare kwaal in de ingewanden. Hij had nooit in zijn va derland durven terugkeeren. Wij hebben gezien dat in de oude tijden al de vergiften getrokken waren uit het plantenrijk, en beperkten zich tot een klein getal planten waaruit men het zap perstte. Het was maar omtrent de twaalfde eeuw dat de Araabsche alchimisten de vergiften deden kennen, getrokken uit de delfstoffen en voornamelijk het arsenic), het spiesglas het spaansch groen, enz., enz. Het was sedertdien dat de vergiftigingen talrijker werden. Rome, Napels en'Venetië waren de steden alwaar de schei kundigen zich het meest toelegden op de studie van het gift- mengen en op de kunst van meer of min krachtige uitwerk sels en door hetzelfde den slachtofferen ongemerkt te doen toedienen. De vergiften uit het plantenrijk getrokken konnen dit doe! niet bereiken, uit oorzaak van hunnen onaangenamen reuk en waigachtige smaak. Men moest dan in het dierenrijk en het delfstofrijk andere voortbrengsels zoeken die, beroofd van reuk, met kleine gedeelten kouden ingegeven zijn en eene verzekerde en rasse dood veroorz.iakendit vermaard gift werd gevonden; het. was het rqua lofana. Dit gift was het voorwerp van de onvermoaide navorschingen van vele genees- heeren die het vruchteloos zochtten. Wij die lang te Rome en te Napels verbleven, wij leverden ons over aan dezelve na vorschingen en gelooven de ware samenstelling van dit gift ontdekt te hebben. Cardinaal Bembo, in zijne nagelatene schriften, Guicciar- dini, Paul Jove en Tomassini spreken van een aqua lofana, dal zij insgelijks aqua Cantarella noemendeze woorden tafana en cantarella., beteekenen spaansche vlieg en het is zeker dat men het gedistilleerd water van dit dier gebruikte vermengd met dierolie zeer inetend en eene andere zeer door schijnende vocht,ontdekt door M. Robiquet en waarin men al de eigendommen van het sterkste vergift vindt. Een enkele druppel sap van spaansche vliegen heeft oneindig veel meer kracht dan het poeder van dit dier. Maar er bestonden en bestaan nog drij soorten van aqua lofanawelk men heimelijk verveerdigt te Bolonie, Rome en Napels, alwaar er om zoo te zeggen geene medikale toezicht bestaat. Eene onder dezelve die aanleiding geeft tot eene sleepziekte gevolgd van onvermijdelijke dood, en waarvan on gelukkiglijk geene sporen op de lijken gevonden worden. Ziedaar, lezer, het kort begrijp der geschiedenis van de vergiftigingen en gruweldaden welk men vindt in de annalen der middeleeuw en latere tijden, en gelukkigiijk zeer zeld zaam in onze dagen, hetgeen toe te schrijven moet wezen aan de geneeskundige kennissen, die het wetgevende strafrecht, tot de openbare en de persoonlijke veiligheid, op dit belang rijk punt verkregen heeft, (einde).

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2