Politieke berichten. Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Het, grootste gedeelte der dagbladen toonen zich tcvrede over de rustige wijze, waarop de dag van 26 Oct. is voorbijgegaan en juicht de volkswijsheid toe. Zij laken de overdrevene voorzorgen door de overheden genomen want indien er Dinsdag wan orders te Parij hadden plaats gehad, dan zou men ze wel aan die groote voorzorgen hebben moeten toeschrijven, daar dit altijd middelen zijn die het volk verbitteren. Volgens men verzekert zou er in den minister raad te Compiègne kwestie zijn een onverwacht oulwerp voor te stellen, namelijk de afschaffing van den politieken eed. Het zou keizer Napoleon zelfs zijn, die het initiatief van dit voorstel heeft geno men. In f ostenrijk herbegint de beweging tegen het Cone daat. Men verzekert dat in den aanstaanden zittijd der Kamers de volledige afschaffing van het Concordaat zal worden voorgesteld. De minister van financiën van Pruissen, die zijn ontslag heeft gegeven, is vervangen door M. Camp- hausen, gewezen minister-voorzitter van de mari time vereeniging. Te Lissabon, is den 16 dezer, verjaardag van de koningin en van den erfprins, bij een besluit des konings algemeene amnestie voor alle misdaden en vergrijpen van politieken aard verleend. In het be gin dezes jaars waren er, gelijk men zich zal her inneren, een aantal personen, ook een lid van de Kamer der Pairs, veroordeeld wegens wanordelijk heden, voorgevallen bij de beweging tegen het mi nisterie, hetwelk afgetreden is. Katholijke kandidaten. Liberale kandidaten. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. MM. De Saegher Antoine 102, Coene-Claerebou! 98, Dela- note-Bulaye 102, De Smedt Alexander 100. Aliaert Desire lil, Verhaeghe Benoit 55. GELUVELT. lngesch. 75. Stemm. 71.VoIstr. raeerd. 50. 1e Scrutin Forrest Louis 58, Van Doolaeghe Leonard 58, Vanneste Edouard 58, Delaveleye Jules 56, Vermeulen Pieter 54, Lamerand Josef 53, Ghesquiere Aloïs 55. Vandeianoote Charles 33. 2e Scrutin Stemmers 71. Volstrekte meerderheid 36, MM. Knockaert Ch. 58, Lamerand J. 52, Bille Antoon 1. NIEUKERKE. - Ing. 143, stemmers 100, volstr. meerd. 51. MM.TherryJ. Fr. 99, Vanseveren Lievin 57, Delbeke Be noit 57. Balloteering: Stemmers 47. - M. Godin Cesar 33 stommen. DRAN0UTER. lngesch. 57. Stemm. 52. Volst, meerd. 27. MM. Demol Ch. 50, Joye Desire 27. Balloteering: Stemmers 52. MM. Deberdt Louis 31, Vandenbussche Filip 30. VVULVERGHKM. Ing. 34, Stemm. 27, volstr. meerd. 14. M. Bervoet Pieter 27 stemmen. Balloteering: 27 stemmers.MM. Deknudt Pieter 21 St., en Vanpeteghem Henri 20. 2° Scrutin Stemmers 27, volstrekte meerderheid 14. M. Vanheuie Henri, 15 stemmen. Woensdag 11. gaf het fransch gezelschap, onder het bestuur van M. Caliste-Pasquet, alhier in onze theaterzaal eene vertoo ning waarover al de ware liefhebbers en kenners welverdienden lof gesproken hebben. Wij mogen, zonder aan de waarheid ie kort te blijven, zeggen, dat de stad IJperen misschien nooit zulke artisten op haar tooneel heeft zien verschijnen, zóó uit muntend is hunne vertooning geweest. Hoe natuurlijk werd Ie Camp des Bourgeoises gespeeld Hoe bewonderens- weerdig de rolle van het juffertje in le Feu au Convent ge geven Hoe fijn en gestudeerd de rollen in Chez une pe tite Dame Het is jammer dat het publiek talrijker zijn kon, en de Di recteur misschien zijne onkosten niet gemaakt heeft; maar het gaat zoo, de ijperüngen zijn benauwd voor karoten, en zij gebbeu gelijk. Buiten dit is er nog in aandacht fe nemen dat er veel groote familjen in den rouw zijn. Wij ziin nogthans verzekerd dat M. Caliste-Pasquet de naaste vertooning eene volle zaal hebben zal, omdat men overtuigd is dat men een allesinds uitmuntende vertooning gaat bijwonen. M. Vanden Boogaerde-Becuwe, die op de clericale lijst als candidaat gebracht werd voor onze gemeentekiezing, heett door een journal onzer stad laten weten, dat het buiten zijnen wil en kennis was dat die heeren zijnen naam geleend hadden. Onze kiezingen van dinsdag leatst zijn zeer rustig afgeloo- pen. Weinig nanoen liet de beiaard zijne vreugdetoonen hoo- ren, de candidaten der liberale vereeniging waren triomflijk uit de stembus gekomen. 'S avonds is de algemeene verlich ting der stad en de serenade op de Groote Markt, door het slecht weder verhinderd geweest. De naam van den behendigen schdtte, die in de Stalenboog schutlersmaatschappij van den Prince Royal Koning is, is M. Serryn Door gebrek aan plaats zullen wjj een artikel over den kring van Kunst en Letteren moeten weglaten. gaftcgxra»» Poperinghe, 27 October 1869. IAIEZING TAN POPER1KG HE Ka dal de geestelijken, om het terrein der kiezing te berei den en te vervasten, den grond gepaveid hadden met den Godsdienst; na dat zij overal uitgestrooid hadden dat M. Van Merris door den Paus in den ban der 11. Kerk geslagen was; na dat zij, tot den goeden uitval der worsteling, in de drij kerken der stad gezongene missen ingericht hadden ter eere van St. Antonius na dat zij 's Zondags vóór de kiezing hun ne donders en bliksems van den preèkstoel geworpen hadden tegen M. Lecluyse, aangewezen ouder den naain van een libe ralen vreemdeling, om dat hij, tijdens eene voorgaande kie zing, met die missen in de Toekomst gelachen had, en alzoo zijnen haat tegen de religie opentlijk bewezen had; na dat zij door alle slach van kwakzalverij en goochelarij de oógen der eenvoudige kiezers verblind hadden, het kiezerskorps, wiens ooren nog tuiteden van het alarmgeluid der St. Antoniusrnis- sen, is eindelijk ten Stadhuize getrokken om zich voor de kiesbus te scharen en aldaar den zegepraal in den eenen of anderen zin te beslissen. Zie hie den uitslag dezer zoo wel bereide kamping Getal der deelnemende kiezers 592 1 wit en 7 vernietigde bulletins 8 Geldige stemmen584 Volstrekte meerderheid195 MM. F. Berten, uittredende lid(die op de 2Jijsten gebracht was). 299 Devos-Vandenbussche, uittredende lid. 205 P. Polley, uittredende lid.203 H. Dewulf198 L. Billau, uittredende lid196 Hubert Van Renynhhe195 MM. Van Merris d'Ydewalle, uittredende lid. 195 Felix Hommelis193 Ch. Pharazyn, uittredende lid190 Lecluyse, doktor183 Valcke-Vercamer132 Indien deze uitslag niet betwist geweest ware, er had eene ballotagie moeten plaats hebben tusschen M. Hubert Van Re- nynghe enM.Van Merris die, door dedolzinnige en belachelijke chikanen der katholijken, de eenigste liberale kandidaat is die eene geldige meerderheid bereikt heeft. Maar eene grootere zegenpraal verwacht ons dan zij het meenen. Zeven liberale bulletins, die zij voor ongegronde redens hebben doen ver nietigen, zullen, naar alle waarschijnlijkheid, door de Besten dige Deputatie, indien zij rechtveerdig is, goedgekeurd wor den, en een katholijk bulletin, die door de liberalen hevigiijk maar vruchteloos is betwist geweest, is in groot gevaar van verworpen te worden. Indien onze hoop zich verwezenlijkte, de liberale kandidaten zonden elk 7 stemmen winnen en de katholijke zouden elk een verliezen, 't geen den voormelden uitslag zou veranderen in den volgenden MM. Berten, 298. Devos, 202. Polley, 202. Van Merris, 202. Rommens, 200. Dewulf, 197. Pliara- zvn, 197. Lecluyse, 190. Valcke, 159. Ten ergste genomen, twee kandidaten zijn ons verzekerd; en ten beste genomen, er kan nog eene ballotagie plaats grij pen tusschen M. Pharazyn en M. Dewulf, of de oudste, die M. Pharazyn is, zal op den jongste den voorkeur hebben. Dat de katholijken en hunne dagbladeren, zoo als het Jourttul d'Ypresnu maar triomf roepen. Het is aan ons dat de triomf isja, eene groote triomf, als wij deze kiezing ver gelijken met onze voorgaande worstelingen, en als wij het klein verschil van stemmen bemerken tusschen onze kandida ten en de twee oudvermaarde kopstukken Karei Devos en Petrus Polley, hij dewelke M. Hubert Van Renynghe zich is komen voegen als de gevaarlijk-,-ie verplette raar van M. Van Merris. Wat zoude het geweest zijn indien de dertig onwettige kiezers, die de burgmeester in het duikertje op de kiezers lijsten gebracht heeft, dezen maal niet hadden mogen mede stemmen Maar laten wij ons te vrede honden voor het oogenblik, en stellen wij al ons betrouwen op het toekomen de. Wij hebben een grooten stap gedaan voortaan mogen wij zeggen dat de klerikale dominatie hier haren tijd gedaan heeft, en welhaast zal onze triomf voltrokken zijn. Gelijk in alle discussien waarin de valschheid boven de waerheid wil zegepralen, dikwijls huitengewoone hevigheden ontstaan, zoo hebben ook onze kiesbewerkingen aan aardige sceneri aanleiding gegeven. Onze verwaande kapellaantjes en abbéfjes deze bewerkingen achter den rug van den President- Burgmeester willende dirigee.reu,en meer deehvillende nemen aan het onderzoek der betwiste Bulletins dan de scrutateurs zelve,de liberalen zijn hierover verbitterd geworden, klaarlijk ziende dat al hunne reclamatien maar strekten om de kiezing te vervalschen. Na eenen grooten hoop bulletins vruchteloos gecontesteerd te hebben waarvan er 6 zijn vernietigd geweest, de gekruinde twistzoekers wilden met geweld nog de vernie tiging eisschen van andere brieftjes, waarop de naam van M. Rommens met ééne m en die van M. Lecluyse met eene enke le i geschreven waren. Aanstonds het geduld der liberalen ten einde zijnde, deze begonnen te buisschen op den tafel en tegen de abbétjes uit te vallen op eene wijze die hun welhaast den mond stopte. Men vraagde hun rekening van de dertig, valsche kiezers die zij door den burgmeester op de lijst had den doen brengen, en M. Van Renynghe, ongelukkiglijk het woord nemende om zich te verschoonen, hitste nog meer de algemeene verontweerdiging op met te zeggen dut hij dit niet ivetens en willens gedaan had. Indien het zoo is, werd hem voor gansch het kiezerskorps geantwoord, gij hebt het ge daan door kwade trouw of door domheid, en een man die zoo dom is, is onweerdig van de plaats van burgmeester te be- bekleeden. Gij zijl het instrument van mannen die, onder voorwendselvan de princiepen der Godsdienst door hun uit wendig gewaad te verbeelden, hier komen geweld doen op hel geweten der kiezers, en in hun inwendig bezield zijn met de princiepen des duivels. Men vraagde wat de religie, geper- soonifieerd door zwartemannen die maar verdienen in eenen koolbak gesmeten teworden, te zien had in onze administra tieve en stoffelijke belangen; men vraagde met wat recht die gelukzoekende vreemdelingen de pretentie hadden van de po- peringhenaars te komen onderwijzen eu hun de wet te diktee ren; men zegde hun dat de luidruchtige beweging van hel volk, dat aan de deur der kieszaal de uitspraak van den zegepraal der liberalen met ongeduld afwachtte, het kendteeken was van derechtveerdigheid der liberale zaak; men protesteerde met de krachtigste uitdrukkingen van verontweerdiging tegen het schandalig schouwspel waarvan onze geestelijke pootspelers in iedere kiezing de triestige vertooning kwamen geven. M. Pieter Vaadenberghe, die liberaal was wanneer hij geld noodig had, heeft ook het zijne gekregen M. Devos werd waarheden toegestuurd waarvoor een liberaal zoude bloozen, en het heeft aan niet gescheeld of de Sleppe werd door de vensters gesmeten. Revolutie, daar is hetgeen de dienaars van eenen God van vredezoeken. Eene omstandigheid die klaarlijk bewijst dat de kruisvaart der klerikalen tegen de vreemde inwooners-der stad maar een comediespel is dat, onder voorwendsel van het stadsbestuur niet te verbasteren, maar strekt tot de begunstiging van hun eigen winkel en tot de oogenverblinding der poperinghenaars, 't is dat zij, in hunne eigenbatige overweldigingen, een jongen vreemdeling van hunne soort geplaatst hebben boven M. Van Merris, M. Hubert Ven Renynghe en M. Billau die de drij aanzienelijkste familien van Poperinghe verbeelden, en waar van de laatste sedert meer dan dertig jaren in den Raad zetelt. Deze jesuitieke handelwijze is voor de poperinghenaars eene vernedering die hen zou moeten beschaamd maken. van de si 15 tot den 22 October. nnnonTrn Mannelijk geslacht 8) GEBOORTEN ,r te zamen, 10- Vrouwelijk 2) Deboeck, Alexander, aardewerker, en Taccoen, Emma, kantwerkster. Demasseneir, Carolus, wachtmeester bij de Ruiterijschool, en Bonneau, Maria, waschster. Hinderick, Victoria, 82 jaren, zonder beroep, echtgenote van Martinus Aernout, Elverdingstraat. Nevelstyn, Leo, 88 jaren, tegeldekker, weduwaar van Victoria Middendorp, Dixmudestraal. Devacht, Karolus, 39 jaren, zonder be roep, ongehuwdLange Thouroutstraat. Hillewaert, Edonardus, 52 jaren, daglooner, 'echtgenoot van Rosalia La- cante, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: mannelijk geslacht, 3, vrouwelijk geslacht, 3, te samen, 6.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2