Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. goddeloos, en in vele van hunne scholen, werden hinders naar ziel en lichaam bedorven. Christus joeg de koopmans uit den tempel, en zij hebben zich beursmakelaars gemaakt, die de dorpen alloopen om aktien van den gewaagden Langrandswinkel te plaatsen. Christus onderwierp zich aan de wetten zijns lands en zegde, dat men zijne wereldlijke overheden moest eerbiedigen. Zij treden gansche dagen de wet onder de voeten, drijven met de zelve den spot en maken zoo wel kleine als groote overheden uit voor slinkende visch ja lot zelfs den Koning wordt het voorwerp hunner beledigingen. Ook dergelijke handelwijze kan niet missen dc menschen hen meer en meer de oogen te openen. Hoe meer het licht zal verspreid worden hoe meer grond zij verliezen zullen, en het onderwijs dat zich meer en meer verpreid, zal niet weinig bij brengen om hun eens goed van die wereldsche macht, naar dewelke zij zoo gretig zijn, voor altoos te verwijderen. Noordster De Nachtwakers. Eene belangrijke kwestie houdt thans onze bevolking bezig, het is deze der Nachtwakers. Yerledene jaren waren er wij ken in onze stad waar er niemand de nachtwacht hield; dan waren er straten waar er twee, drij wakers heen en weer wandelden. Deze lieden werden betaald door een wekelijks- chen inleg der geburen. Er waren nachtwakers die hunnen dienst gewetensvol volbrachtten maar er waren anderen die na eene uur of twee gewandeld te hebben, naar huis gingen en op hun gemak zich ook te bed legden. Dan waren er die, beschonken zijnde, (en alhoewel zij de personen kenden), hen aanspraken en meer dan onbeleefd, hen met eene rammeling bedreigden, en soms hunne bedreigingen ten uitvoer bracht- ten. Wij kennen zulke. Dan nog andere die zich lieten ver vangen door mannen die, in plaats van de dieven te beletten te stelen, zich zelfs aan diefstal plichtig maakten bij de perso nen die hun betaalden om voor hunnen eigendom te zorgen Aan wat waren die verwaarloosheden, die misbruiken, die diefstallen te wijten? Aan niets anders, dan dat er geen toe zicht bestond. Maar, zal men ons antwoorden, hoe eene algemeene nachtdienst inrichten, dewijl er nu menschen zijn die, in een gebuurte, weigeren hun aandeel te betalen, en hun eigendom laten bewaken met den inleg hunner gebuurs Dat is waar, maar gelukkiglijk deze zijn in zeer klein ge tal; doch zulke weinige uitzonderingen moeten niet beletten een goed ingerichte nachtwacht vast te stellen, door allen in woner, bij middel van een kleinen wekelijkschen inleg be taald, hem de veiligheid op straat en in huis verzekeren zou. Hetgeen nu betaald wordt door een groot deel onzer inge zetenen, mag beschouwd worden als verloren geld, terwijl eene goede inrichting, hen betrekkelijk nun zou kosten en meer waarborgen van dienstuitoefening zouden opleveren. Men zal ons misschien doen opmerken dat er te IJperen weinig of nooit gestolen werd. Gelukkiglijk is het zoo; maar, omdat een gebouw nooit afgebrand is geweest, is het daarom geoorloofd met licht en vuur onvoorzichtig in dit gebouw om te gaan Wij roepen de aandacht in dergenen die zich met de behoeften der stad en het welzijn der inwoners bezig houden en behertigen. D. X. IJperen, 6" November iSG9 Volgens het zeggen van den regisseur zal Woensdag aan staande het fransch tooneelgezelschap, onder het bestuur van M. Caliste-Pasquet, eene tweede vertooning geven. Ongetwij feld zal onze Tooneelzaal ditmaal met publiek opgepropt zijn, want het is thans bekend dat deakteurs en aklricen uitmun tende artiesten zijn. De indruk dat hunne vertooning van over 14 dagen alhier gelaten heeft is geheel in hun voordeel en de heer directeur mag ditmaal rekenen op eene vergoeding van de laatst geledene schade; ten anderen, de rouw, die nog bij eenige groote famiijen onzer stad duurt zal welhaast ten ein de zijn, en deze omstandigheid zal ook veel bijbrengen om het publiek merkelijk te vergrooten. De VLAAMSCliE STER geeft Zondag (I S" November) hare 2C abonnements-vertooning. De stukken welke alsdan ten tooneele zullen gevoerd worden bestaan uit .«ïdfer Wantje, blijspel met zang, door K. Ondereet Recht is Recbt. bl. met zang, door E. Van Driessche, En Pet Btsöïïieisje, groot tooneelspel met zang, in één L drijf, door De Meyer-Roelands. Onnoodig te zeggen dat deze tooneelavond, ten minste zoo aantrekkelijk zijn zal als deze van 17 October laatst. De (drij stukken zijn even schoon en goed samengesteld en door de liefhebbers der Vlaamsehe Ster gespeeld, zullen zij er niet bij verliezen ten slotte mogen wij het vlaamsch-tooneelliefheb- bend publiek iets keurigs voorzeggen. Wij zijn in den loop der week de zaal van den Kunst- en Letlerkring, in den Café du Cekcle, gaan bezoeken. Dear vonden wij tentoongesteld verschelde borstbeelden vervaar digd door twee jonge en talentvoile IJpersche beeldhouwers, deheeren Lefever en Comein, die hier hunne studiën begon nen hebben onder de beleiding van den bekwamen heer Tho- ris, professor van het boetseeren ter Academie van Schoone Kunsten onzer stad, en die thans werkzaam zijn te Brussel. Deze enkele proeven dier jonge kunstenaars bezitten, boven de onmisbare hoedanigheid eener treffende gelijkenis, die krachtige uitdrukking van gelaat, dien glans van beweegbaar heid die op de doode pleister de ziel van den afgebeelden her innert, dat is een bewijs van echt genie bij den kunstenaar. Moed dus heeren Lefever en Comein, de toekomst reikt u al bare gunsten; weetze redematig te genieten en verzat u niet al te licht op lof en huide. De kunstenaar zelve tioeft altoos de strengste beoordeelaer van zijn werk te zijn. Men heeft ons verzekerd dat de zaal van den Kunst- en Letlerkring nog eenige dagen zal toegankelijk blijven voor bet pubiiek; wij wenschen dat iedereen daar een bezoek aflegge men zal er zooveel te meer over voldaan zijn, daar geheel de stad de afgebeelde personen kent. Voortaan zal het muziek van 't 10" reg', onder het bestuur van M. Walhain, alle Zondagen zijne muziekale morgenden voortzetten. Te beginnen van Zondag middag zal de Groote Hallezaal open zijn voor het publiek, om de uitvoering bij te wonen der muziekstukken waarvan wj hieronder 't program ma mededeelen 1. Pasredoublé (Humblet). 2. Ouverture du Poëte et le Paysan (Souppe). 5. Lucrèce Borgia, fantaisie (Van Calck). 4. Bouquet, grand Potpourri, (Strauss). Maandag heeft de Koningschieling plaats gehad bij de maatschappij Stalenboogschutters u Cercle de TUnion in de afspanning S'" Barbara-Hof. De behendige schutter die dit maal de palm behaald heeft is M. Vuylsteke, de hoofdman. v* Wij hebben onlangs, in het Staatsblad, de Koninklijke goedkeuring gelezen van het'plan om de Dixmudestraat langs eene zijde van eenige meters te verbreeden. Deze verbreeding zou gedeeltelijk bestaan van den hoek der St. Maartensstraat tot aan den hoek der Nieuwe-Houtmarktstraat, 't is te zeggen tot aan het hotel Het Klein Yper. Woensdag avond, niet ver van de statie van Poperinghe, is er een vreeselijk ongeluk gebeurd. Een geestelijke persoon, kapeilaan op een onzer buitengemeenten, een weinig doof zijnde, kwam te laat om zijn kaartje te nemen om met den gereedstaanden trein te vertrekkenhij zette zijnen weg te voel voort, maar in plaats van langs de kalchijde te gaan nam bij de IJzeren baan. Welhaast achterhaald door het kovooi, werd hij omvergereden en op den slag gedood. Dezer dagen heeft onze politie twee dieften van kleeding- stukken ontdekt welke te Poperinghe op 51 August! en te IJperen op 4 September laatst zijn gepleegd geweest door een zekeren Pie ter Ilousmans, geboortig van Wenduyne, en woonachtig te Kemmel. Die kerel is 56 jaar oud en zit alhier achter de grendels om binnen eenigen tijd rekening van zijn gedrag aan de Justicie te geven. KUNST- ESI LETTER&RING. In de zitting van Woensdag (27 October), betrad de heer Pieters, op zijne beurt, de tribune en droeg eene redevoering voor waarin hij vooreerst zeer bondig al de weldaden aan haalde die hei recht van vereeniging ons door de grondwet gewaarborgd, heeft voortgebracht en bevestigde dat het mis bruik welk somtijds van die vrijheid,moeder des vooruitgangs en der beschaving, gemaakt wordt, geenszins in evenwicht komen kan met de voordeelen en hel goed die zij verschaft. Hij wierp alsdan eenen oogslag op de zoo verscheiden als leer zame werkzaamheden van den Kring; deed zien van welken aard, belang en nut dezelve zijn, en steunde vooral op het genoegen dat mensmaaktin de wekelijksche vergaderingen waar de leden elkander eene onverbreekbare vriendschap toe dragen en er onder hun eener nimmer gekrenkte eendracht heerscht. Hij besloot zijne aanspraak met deze woorden Verkiezen wij dan, bij voortduring, boven de wilde en luidruchtige vermaken, de stille zedelijke vreugd die in het beoefenen ii der fraaie letteren altijd te vinden is. Verkiezen wij allen dat zoet genot hetwelk verre van ooit eenig naberouw te laten, ons verheft, ons veredelt. De spreker, zoo ais hij het zegde, had met deze redevoering voor eene nieuwe betuiging te doen van de eer die hij hecht aan het lidmaatschap van den Kring. Ook zijn de toejuichingen die hem te beurt vielen komen bewijzen dat hij zijn doel bereikt had. Post. Ees'IcSst. De Moniteur bevat het volgende berichtOm de inwoners der dorpen, waar geen postburee! is, het verzenden van geld te vergemakkelijken, heeft het postbestuur de briefdragers toegelaten, op hunnen rondgang zijnde, van het publiek doch op risco van hetzelve aan tenemen, de brieven, welke men hun zal bestellen, om die te doen chargeren op het post buree!, wanneer de verklaarde waarde de 500 fr. niet te boven gaat. Die toelating is gegeven onder de uitdrukkelijke voor behouding, dat de briefdragers, in zulk geval, slechts hande len als lasthebbers van de verzenders, en dat het bestuur de verantwoordelijkheid van de gechargeerde brieven maar aan neemt, te rekenen van het oogendlik dat ze op het bureel zul len neergelegd zijn. Het is stellig aan de briefdragers verbo den eenig deel te nemen noch aan de verifikatie van den inhoud der te chargeeren brieven, noch aan derzeiver toelakking, noch aan het opschrijven van het adres of van de verklaring der waarde. POSTMANDATEN. M. de minister ven openbare werken bericht, dat er schikkingen genomen zijn lusschen de postbe- sturen van Belgie en de staten van Duitschland, bij welke ver ordend is dat lusschen Belgie en die landen geld zal kunnen verzonden worden bij middel van postmandaten. De sommen welke alzoo bij middel van postmandaten kun nen verzonden worden, mogen ten hoogste bedragen voor de verzending van Belgie naar Duitschland 50 thaler, en voor deze uit Duitschland naar Belgie, op 200 fr. Op die verzending wordt er vooruit betaald een verzen- dingsrecht als volgt; In Belgie: voor elke som de 50 th. niet overtreffende 25 c. Voor elke som van 25 th. tot 50 th., 1 fr. In Duitschland: voor elke som de 100 fr. niet overtreffen de, 4 grossen. Voor elke som boven de 100 fr. tot 200 fr., 8 grossen. Poperinghe, 5 November 1869. Hoewel het Journal d' Ypres en het Nieuwsblad geza- mentlijk triomf geroepen hebben over den uitslag onzer ge- meent.ekiezing, de Katholijken te Poperinghe zijn nogtans op hun gemak niet, en beklagen zich eerder dan zij zich beloven over hunnen mageren zegepraal. Dit zien wij aan de schie lijke verkoeling van den vurigen geestdrift waarmede zij vóór de kiezing bezield waren, en aan de gedwongene pocherij waardoor zij hunnen invloed willen doen schuimen. Deze po cherij moet weinig gegrond zijn, want, terwijl de kopstuk ken vertellen dat zij 200,000 franks ter hunner beschikking hebben om hunne partij te ondersteunen, de geestelijken ma ken op den predikstoel hun beklag dat er zoo veel kiezers, die in den biechtstoel beloofd hadden van voor het welzijn van Godsdienst en Vaderland te stemmen, aan hunne be lofte ontbroken hebben, en zich alzoo plichtig gemaakt heb ben van verraad jegens hunne herders en van zonde jegens God. Dit Iaat nogeens zien dat het geld der geloovigen, de pre dikstoel en de biechtstoel, nu gelijk altijd, de grootste mid dels van invloed zijn waarmede de Katholijken het hoofd dei- kiezers zoeken te verdraaien om hunne wormstekige domina te zooveel mogelijk in stand te houden. Maar het voordeel, dat zij dezen maal op de liberalen behaald hebben, is maar verlang van leven. Hunne tijd is welhaast voorbij, want, ter wijl zij aldus stil staan en geen andere vooruitgangsleering kennen dan het St. Jans Evangelie: In den beginne iccts het Woord, het volk, dat in dien stilstand maar al te lang gesla pen heeft, is op ons aanhoudend geroep wakker geworden, en bereidt zich om met ons het licht der eeuw te volgen. Da gelijks winnen wij nieuwe partijgenooten, en, indien menige onafhankelijke burgers niet vreesden voor de pijnigingen, de kwellingen en voornamelijk de beschadigingen waarmede men, als een overblijfsel der Inkwisitie, gewoon is hen te be dwingen, wij zouden welligt gansch de bevolking met ons hebben. De vrijheid alleen, ontslagen van allen invloed, van welken kant hij moge komen, zoude van morgen af bijna gansch Poperinghe liberaal maken. De menschen zien te wel langs welken kant de rechtzinnigheid, de onpartijdigheid, de onbaatzuchtigheid en de volksliefde te vinden zijn. Onderlusschen zullen wij met goed betrouwen de beslissing over onze laatste kiezing van de Bestendige Deputatie af wachten. Alle maatregels zijn genomen en alle inlichtingen zijn gegeven geweest om in de beraadslagingen van die oor deelkundige vergadering de rechtveerdigheid te doen heers- chen, en alles doet verhopen dat wij haar besluit zonder vrees mogen te gemoet zien. De rechtveérdige olie zwemt immers altijd boven. X.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2