VAN UPEREN. 4 FRANKEN *S JAARS Nr 399. Achtste Jaar. ZONDAG, 14" NOVEMBER 1869. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschil!i|»c Tijdingen. Markten. Bckendmakingc Politieke berichten. De kiericale partij door eene katholieke beoordeeld Als ik voor de eerste maal haar zag. MIRAIARE. VOOR IJ PEREN. Fit. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 cenlimen den regel. Reklamen: 25' cenlimen. BtREEi.Dixmudestraat, 39.Alle inzendingen vrachtvrij. o Als men de Liberie wil gelooven, zou hetfransch gouvernement in de aanstaande kiezingen zich ge heel onzijdig houden. De Pairie, de Public en de Constitulionnel melden, dat er geene ministeriëele wijzigingen zul len plaats hebben. Indien er later plaats hebben zal dit geschieden onder den invloed van de parlemen taire meerderheid. De ministeriëele krisis is dus voor het oogenblik geëindigd. M. Rochefort, voor wien MM. Cantagrel en Laurier hunne kandidatuur hebben ingetrokken en die den eed heeft afgelegd, heeft zich daarover ver ontschuldigd bij zijne kiezers, als voor eene nood zakelijkheid, door een hooger doel opgelegd. Noch dit argument, dat het leerstelsel der jesuiten herin nert, noch de ontroering van den kandidaat, die voorzeker geen redenaar is, hebben in niets de geestdrift verminderd zijner partijgangers. Zij wil len vooral eene betooging doen en zoo onaange naam mogelijk tegen den keizer. Overtuigd dat zij een werkdadig man zullen hebben gevonden, die als het noodig is zich op de tribune of in de straat zou doen dooden, zullen zij voor hem stemmen als voor een man, die het best hunne zienswijze beant woordt. De kandidatuur van M. Ledru-Rollin, in de 5dc omschrijving van Parijs, schijnt vele stemmen op zich te vereenigen, ofschoon zij tot de kandidatu ren van de eedweigeraars behoort, die door de ge zonde reden van het publiek verstooten werden, maar de naam van M. Ledru-Rollin behaalt de bo venhand. Verscheidene kandidaten die zich in die omschrijving hadden aangeboden hebben zich voor M. Ledru-Rollin ingetrokken Volgens geruchten zou de fransche minister van oorlog ernstig bedacht zijn op eene reorganisatie des legers. Men wil dat de militaire dienst met 2 jaren verminderd zal worden. Of hij de mobile na tionale garde behouden zal weet men nog niet. De keizer zou de plannen van generaal Leboeuf goed keuren. De prusische minister van eerdienst heeft zater dag in de Kamer zijn ontwerp neêrgelegd op het openbaar onderwijs. De staat behoudt zich hel be stuur van geheel hel onderwijs voor. ilij zal de be trekkingen laten bestaan tusschen de Kerk en de school, daar de duitsche scholen, volgens den mi nister, christelijke scholen moeten zijn en blijven. De minister van eeredienst heeft vervolgens een ontwerp voorgedragen, de kosteloosheid van het volksonderwijs afschaffende, alsook eene wet op de pensioenen der weduwen en weezen van de lagere onderwijzers. De Staat, gezien den toestand der schatkist, weigert de geringe begiftiging van 60 duizend thalers, die de Kamer heeft gevraagd voor de pensioenkas. De uitleggingen des ministers hebben herhaalde maleu teekens van afkeuring uitgelokt. De prusische Kamer der gedeputeerden heeft met 215 stemmen tegen 99 het voorstel verworpen van M. Virchow, rakende de ontwapening. Een ander voorstel om te vragen dat de Noorderbond de krijgsuitgaven zou verminderen, is insgelijks verworpen. Volgens eene bijzondere depeche uit Florencic zou de koning van Italië erg ziek geweest zijn,maar is thans buiten gevaar. Dinsdag heeft de opening der Kamers, in gevolge art. 70 der Grondwet, plaats gehad zonder troon rede. De vergadering is vervolgens tot de benoe ming van haar bureel overgegaan. M. Dolez, voor zitter; M. Moreau, 4e onder-voorzitter; M. Van liumbeeck, 2e onder-voorzitter. Secretarissen de hb. Delhuin, de Rossius, De Vrints en Reynaert De Kamer heeft de kiezing van M. Castilhon goedgekeurd en de samenstelling van haar bureel tot heden uitgesteld. De Senaat heeft de kiezing van M. Delcourl, door het arrondissement Gent benoemd in vervan ging van M. De Cock, overleden, en degene van M. Hubert, door het arrondissement Bergen be noemd, goedgekeurd. asm éT~ DE T0EK011SÏ Van tijd tot tijd hoort men, zegt de Gazette van Itasselt, eene oprechte katholieke stem opgaan, die de waarheid durft zeggen en het leugenachtig stelsel der zoogezegde klerikale partij met eene onmeêdoogende hand ontmaskert. Wij zelf hebben het meermaals herhaald, klerikaal en ka tholiek hebben niets gemeens. Katholiek zijn is het katholiek geloof voor religie hebben. Klerikaal zijn is lot eene politieke partij toebehooren, wel Als ik voor de eerste maa! haar zag, 't was na een tochtje buiten 't land, zij gaf mij hettre fijne hand te drukken, wijl een milde lach, beglom heur lieflijk aangezicht, heur oogen zacht tot mij gericht. 't Was de eerste maal dat ik haar zag. Maar wat beving mij op dien stond fk weet niet hoe dit is vergaan, 'k bleef zonder sprake vóór haar staan, en :k zag haar aan met open mond 1 Gewis! Ze vond mij linksch of stom, want ijling keerde zij zich om. Verbluft was ik op dezen stond. Maar wie ontleedt het menschiik hart Welk was 't gevoel dat mij beving, als zij zoo eensklaps henen ging Was 't een gevoel van vreugde of smart Van onverschilligheid of haat, of wel van min, die vroeg of laat heur rechten eischt, aan 't menschiik hart? IJzendijcke, 24 Mei 18(59. 's Nachts aan 't slot van Miramare Klinkt een stil en somber klagen, En de golven brengen 't antwoord, Over 't meer, hier heen gedragen. <i Waar zal ik mijn gade zoeken? c Waar nog zie ik hope glimmen En de baren murmlen antwoord Ginds wellicht in 't rijk der schimmen. Hij der helden lauwren waardig, )i Waarom hem het hoofd doorschoten En de golven bruizen antwoord Vraag 't Juarez en genooten. i! Woont 't geluk niet in paleizen, Niet op gouden koninkstronen En de golven geven antwoord 't Lot speelt vaak met vorstenkronen. Maar wat hebben wij misdreven i' Dat men ons zoo zwaar veroordeelt En de golven murmlen antwoord - De geschiednis heeft geoordeeld. Hij, d ie ons ten troon deed klimmen, 'i Waarom liet hij ons dan vallen En de baren brengen antwoord Dit is 't lot van de vazallen. i! Waarom strafte niet de hemel Hem de stichter van ons lijden En de baren bruizen antwoord Hem ook zal het lot kastijden. Waarom moest men Montezumas Lang vervallen rijk opbeuren En de golven geven antwoord Om het weer te zien verscheuren. c Ginds in 't schoone vrije Westen Zijn geen landen voor Cesaren Aldus luidt het, aldus klaagt het, 's Nachts aan 't slot van Miramare. [Naar het duitsch). JJperen, I October 18(59. L. V. A.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1