VAN UPEREiN. 4 FRANKJE rS JAARS V 401. Achtste Janr. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschil lige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen, Pol iticke berich ten De klerica'le partij door eene katholieke beoordeeld VERIJDELDE HOOP. VOOR IJ PEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 eentimen den regel. Reklamen: 25 centimen. in i nttcm .s - -- Da ZONDAG, 28n NOVEMBER 1869. Bureel Dixmudestraat, 59. Alle inzendingen vrachtvri. "'J- In dc kiezing te Parijs, zijn gekozen le omschrijving, stemmen. 2U omschrijving. M. Rocheforl met 17.051 omschrijving. M. Crcmieux met 20.489. Geen uitslag. Er zal eene hallotering moeten plaats hebben lusschen MM. Glais-Bizoin, Allou en Brisson. 8'" omschrijving. M. Emmanuel Araga met 22.121 stemmen. Men kan zich niet bedriegen. Indien de kiezin gen van Parijs moeten aanzien worden als de ver oordeeling van het bekomen der rechten door geweld of door verrassing bij middel van oproer, zijn zij nog meer dan in de maand Mei 11., de schit terende afkeuring van het keizerrijk door de hoofd stad van Frankrijk. De ministeriëele krisis alhoewel door den Jour nal ojficiel gelogenstraft, duurt altijd voort, maar zij zal maar na de vereeniging van het Wetgevend Korps hare ontknooping bekomen. In Engeland aanziet men den uitslag der kiezin gen van Parijs als voordeelig aan de zaak der vrij heid. Het fransch officieel blad kondigt een dekreet af, volgens welk M. de Lesseps het groot kruis van het eerelegioen wordt geschonken. De ministeriëele krisis in Italië heeft nog geene oplossing bekomen. De koning heeft zijne beslissing over het ontslag door M. Menabrca en zijne kolle- gas aangeboden, uitgesteld lot dat hij het besluit kenldoor M. Lanza genomen. Nu het sehijnt, dat deze laatste aarzelt. In afwachting is de kamer on bepaald uiteen gegaan. Wij vernemen dat de Bestendige Deputatie de kiezingen van Poperinghe komt te verordenen. Ge lijk men er zich moest aan verwachten, zij heeft zonder eenige voorbehouding de kiezing gewettigd, zelfs alle ballotagie achterlatende. Indien onze in lichtingen nauwkeurig zijn zou M. Hubert Van Renynghe, gemeente-raadslid uitgeroepen zijn ge weest als zijnde het oudste lid. Gelukkig dat deze uitspraak niet onberoeplijk is.- inderdaad de wet geeft aan den Koning het recht de besluilen der Bestendige Deputatie welke de algemeene belangen kwetsen, nietig te verklaren, en men mag zonder twijfel zulke uitspraak onder dit oogpunt beschou wen, aangezien ze eene kiezing wettigd waar er een dertigtal personen gaan kiezen die er het recht niet toe haddeu. De uitval afwachtende van het beroep op vernie tiging die zal ingespannen zijn, stellen wij eens te meer vast hoe noodzakelijk het geworden is de De putation alle politieke toekennissen te ontnemen. Reistor. lAf-Ul a CUXfA II lillik De aanslaande discussiën van het Concilie hebben haar voor spel. Men houdt zich geheel Europa dooi' bezig met de kwestie van de onfeilbaarheid van den Paus en met het gedrag dat men zal volgen, indien de beslissingen van het Concilie, in burgerlijke of politieke zaken, in strijd met de wetten van het land.De onfeilbaarheid van den Paus is eene zaak van gods geleerdheid de politiek kan ze bijgevolg onverlet laten.Indien de kerk van den Staat ware gescheiden, zou men de tweede kwestie ook ter zijde kunnen laten. Maar er bestaan konkor- daten en budjetten van eerediensten en bijgevolg is er daar iets op te zeggen. De koning van Beieren, de koning van Italië gisteren nog in zijne troonrede, en eene depeche van het spaansch gouver nement, maken alle voorbehoudingen wat de beslissingen aan gaat die bet Concile zal nemen.Men ziet dat de kerkvergadering wantrouwen inboezemt, ondanks de geruststellende verkla ringen van de bisshoppen van Fulda, den aartsbisschop van Parijs en den bisschop van Orleans. De oorlog is stellig verklaard tusschen JI. Vcuillot en den bisschop van Orleans, ondanks de voorzorg, door den dag bladschrijver genomen den bisschop niet rechtstreeks aan le vallen. Ditmaal heeft M. Dupanloup aan den opsteller van den Univers het voordeel zijner behendigheid niet gelaten en heeft hem op eene harde wijze behandeld. Vervolg en slot). M. Garcia neemt dan de wet op de studiebeurzen. Berooft, vraagt hij, die wet van hun recht de jongelin gen die beurzen verlangen? Geenszins. Hun recht blijft geheel, de volledigste vrijheid wordt hun geschonken, het recht der collateurs blijft geëerbiedigd, en kel de manier van bestieren is veranderd. De bijzondere bestuurders zijn opgeheven van de openbare bediening, welke zij vervulden met de beurzen te bestieren, het geen zij soms op eene weinig regelmatige wijze deden. i' De wei, beschermster en moeder der beurzen, had die bescherming tijdelijk aan anderen toevertrouwd, maar dit vertrouwen was noch een eigendom, noch een recht, het was een maatschappelijk mandaat. Als men 2ich op hel katholiek oogpunt plaatst, kan men wenschen dat katholieken hunnen invloed bewaren, men kan wenschen dat al de beursgangers naar Leuven zoüden gaan, maar die wensch veranderen in eene beschuldiging van diefte en strooperij, komt mij noch zeer katholiek, noch zeer wette lijk voor. a Zoo spreekt de katholieke schrijver, die niet spreekt als po litiek, maar als godsdienstig man. Over de toekomst der klerikale partij, is M. klaar. Garcia niet minder Langs 't Sclieldestrand wandelde een meid, vol van leeflust en In zoete gepeinzen verslonden. [kracht, Het was aan haar minnaar dat 't maagdlijn er dacht, Met wien zij zoo nauw was verbonden. Nptuui' had nooit schepsel met meerdere mildheid bedeeld, Nooit vrouwe meer schoonheid geschonken. Op 't doek van een schilder had nimmer een edeler beeld In helderer glans uitgeblonken. Dit tuigde genoeg de bevallige zwier van haar gang, De kieschheid van smaak harer leden; En de engelen toon harer zilveren stem bij haar zang, Geleek eener hemelsche bede. Het maagdelijk schoon dat haar wezen beglansde op dit uur, Had elkeen bewogen tot liefde. En de angstige blik en de stralen der oogen vol vuur, Sprak voor den verbeiden geliefde. Ho, droomen van hem en staan wachten op hem kon zij lang! Maar toen aan de kim was verdwenen De zonne, verdroot haar dat toeven en maakte haar bang Van droefheid begon zij tevveenen. En dwong haar dit uur vol gevaar tot haar moeder te gaan, Nu dreigde haar de moed te begeven. Geweldig en angstvol nu scheen haar de boezem te slaan, En zichtbaar daar stond zij te beven. Nauw hielden de wagglende beenen haar recht op den grond; Schier had zij 't bewustzijn verloren. Een stemme in haar binnenste zegde tol haar op deez' stond Gij zijtom te lijden geboren Dan riep zij haar weinige krachten te zaain om dit oord Van angst en van kommer te ontvluchten. Het wierd haar dan klaar voor den geestvan een man zonder Zijn grootere rampen te duchten. [woord Des anderendaags door de stralen der stad liep de maar, Dat de vriend-lief eene andre beminde Wat moest hij toch wreed zijn de valschhaard die spotte met Die op eene nieuwe verzinde [haar, Gelijk eene bloeme verslenst vóór den tijd op haar stam, Verkwijnde deez' maagd vóór haar jaren. Beeds lang is 't onnoozel en vlekloos en minnende lam Naar boogere sfeer opgevaren. LIpercn, November J869

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1