Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Verschiilige lijdingen. Da hedendaagsche gedachten, zegt hij, maken hunnen weg. De katholieke moet dit verstaan en de overleveringen niet volgen van al de oude partijen die altijd alle soort van on gelukken hebben voortgebracht toen men op oude gebruiken de hand legde. j> Het vaderland, zoo besluit de schrijver, is toevertrouwd aan eenen vorst welke de liefde van alle belgen reeds veree- nigd, maar die nog jong is en katholijk. Indien men kon denken dat de Koning zelf met enkele )i wenschen, de klerikale partij gelijk zij thans bestaat, wilde bevoordeelen, zoude hij welhaast omringd zijn van onver- zoenbare vijanden, en dan zoude de toestand een schrikke- ii lijk gevaar worden. M. Garcia bestudeert dien toestand uit een godsdienstig oogpunt. De klerikale partij, gelijk zij thans bestaat, is eene onmoge lijkheid. Haar bestuur kan ni'et meer bestaan. Hare opkomst ware voor :t vaderland een schrikkelijk gevaar. Wij zijn gelukkig onze beschouwingen door die van eenen katholijken schrijver bevestigd te zien. Dit is het beste bewijs hoe weinig wij tegen de religie zijn. Hoe zeer wij integendeel verlangen wat haar voordeehg is, en wat de onderscheidenste katholieken met ons wenschen: de religie van de politiek gescheiden te zien. Dit is het belang der oprechte katholieken zoowel als het voordeel van het land. 't Is niet tot de klerikale partij dat wij spreken, die exploi teert de religie, en dat is ai. t Is tot de oprechte overtuigde katholieke menschep, tot de rechtzinnige personen, die het waarlijk goed meenen en er geen voordeel in zoeken. Dat zij de studie van M. Garcia eens goed nalezen, zijne ge dachte eens wegen. Wij vragen het hun in ernst, ware het niet heter zich bij de gematigde liberalen aan te sluiten, en met hen te werken tot geluk van 't land, als langer de (lupai en de dienaars te zijn der zoogezegde klerikale komediespelers? IJperen, 27" November 1869. Maandag aanstaande, 29 dezer, doet de Koormaatschappij een Lijkdienst celebreeren in de Sint Jacobskerk, ten 10 ure 's morgens, ter gedachtenis van haren Ondervoorzitter, wijlen M. August Froidure-Vandenbroele. Al de eereleden zijn bij brieve uitgenoodigd om den dienst, met de leden hunner fa- millie bij te wonen. De repetitien welke de leden dezer dagen gehouden heb ben tot het aanlceren der verschiilige stukken uit te voeren gedurende den hierhooger vermelden lijkdienst, hebben ver schiilige menschen in de meening doen verkeeren dat het .stukken waren voor eene mis om het Sinte Geciliafeest te vie ren. Wij hadden ia ons laatste nummer in dien zin er over gesproken, doch het is thans ter onzer kennis gekomen dat de Leden der Koormaatschappij vóór het Geciliafeest moest plaats hebben, eenparig besloten hadden, zich aan geene feestvie ringen aan te sluiten, uit oorzaak van het afsterven van hun nen betreurden ondervoorzitter. Dit besluit draagt de goed keuring der geheele stad weg, en doet eer aan de Koormaat schappij. Onze Theaterzaal was Woensdag avond heerlijk met pu bliek bezet. De heer Direktenr zal zich niet te beklagen heb ben. De akteurs waren, als naar gewoonte, zeer in hun schik, en hebben zeer kundig hunne rollen vertolkt; vooral M. Galiste betoovert de aanschouwers, want zelden trof men meer kun de en meer natuurlijkheid aan. De aktricen zijn zeer lief en deelen de toejuichingen. De heer Direkteur mag zijne zaak als verzekerd beschouwenbovenal wanneer hij wel acht geeft op den goeden, keus der op te voeren stukken. -¥• 'Zondag avond ten 5 ure, hebben eenige leden der Burger wacht, officieren, onderofficieren, Caporaals en Garden, het Naamfeest van Z. M. Leopold II gevierd, op een banket iu 't Oud Zilveren Hoofd. Verscheidene eeredronken werden er voorgesteld onder andere een door den Majoor Kommandant M. A. Hynderick, aan den Koning, een door den Kapitein Cardinael, aan den heer Hynderick, een door den Procureur des Konings, aan de erinrichting der Burgerwacht, een door Dr Cornette op het welvaren en de goede verstandhouding des korps, en om meer kracht zijne redevoering bij te zetten, sloot hij met al de aanwezigen op een banket uit te noodigen, die zal plaats ne men in de eerste helft der maand Februari 187U; en dan nog andere eeredronken werden aan de vei'dierisllijkste mannen van het batailjon voorgedragen. Dan onder clen indruk der verbroedering door die verschii lige toasten te weeg gebracht,, gaf het gezelschap zich over aan den zang en de vrolijke gesprekken. De heeren die tegen woordig geweest zijn in dit vaderlandse!: feest, zullen zich lang hetzelve herinneren, zoowel onder het oogpunt van liet confortabel als onder dat der broederlijkheid en het vermaak. Zij verlangen evenzeer eene tweede editie van het feest van Zondag laatst, naar den dag der uitnoodiging van Dr Cornette, die gewoonlijk de zaken niet half verricht. Zondag 28 dezer, te middag, zal op de Groote Markt, en in geval van slecht weder in de groote Hallezaal, de plechtige instelling plaats hebben der Officieren onlangs bij koninklijk besluit benoemd bij het korps pompiers onzer stad. Ten zelfden tijde zal het werkmans-eereteeken behandigd worden aan den pompier Pinte, alsook de uitreiking gedaan zijn van de herinnerings-medailjen aan de mannen van het korps die 20, 25 en 50 jaar goeden dienst tellen. Te dezer ge legenheid zal het concert van het 10° Regement op dien dag geene plaats hebben. Nogtans de liefhebbers zullen er niet teenemaal van beroofd worden, want wij vernemen dal de Muziek der Pompiers, onder het kundig beleid van den heer Otto, na het eindigen der plechtigheid, verscheide lieve stuk jes van haar repertorium zal uitvoeren. Ziet hier het pro gramma 1" Ouverture. Flandre au Lion. (Geyaert). 2° Potpourri, les Amours du Diable. (Grisar). 5° Polka. (Ch. Otto). 4< Den 18 dezer maand heeft de KorrektionneleRechtbank van IJperen tot 5 jaren opsluiting veroordeeld de dochter Warlop, geboortig van Zillebeke, oud 15 jaren en overtuigd van, in de maand Jnui en Juli, tien keeren het vuur aan eenen bosch te Zillebeke gelegen en aan de Burgerlijke Hospicen van IJperen toebehoorende, gesteken te hebben. Het vermaak om groote ontroering te veroorzaken en den noodkreet rond haar te werpen schijnt de eenige drijfveer te zijn geweekt. Wat den brand aan den bosch betreft die aan M. Hynde rick toebehoort, zij heeft bekend er geen deel aan genomen te hebben en de daders er van blijven onbekend. Hier is de schade veel aanzienlijker geweest, men rekent ze op omtrent 1700 ff. terwijl dat voor de tien branden aan den bosch der Hospicen de schade maar tot 200 fr. beloopt. Poperinghe, 24 November 1869. Toepassing «lei? apo'stelijbe volksomücrwljziiig In alle politieke redeneringen der kathölijke volksonder wijzers iets dat altijd bovenzwent, 't is de kwestie der bt- slaanmiddels van hunne tegenstrevers. Zij kunnen geene electorale discussie aanleggen, zij kunnen geene redevoering uitspreken, zij kunnen geene polemiek inspannen zonder de stoffelijke belangen en de mondbehoeften der kiezers er in te mengelen. Men zou zeggen dat al de menschen uit hunne han den moeten eten, en dat zij de kiezers kunnen opkroppen of doen vergaan van honger volgens dat deze gehoorzaam of we- derspannig zijn aan hunne onderwijzingen. :t Is zeker om dat die eerbiedweerdige navolgers dei'Apostelen hunne almogend heid van den goeden ouden tijd der Inkwisitie nog niet gansch ontwend zijn, dat zij geen woord van religie noch van politiek kunnen spreken zonder de liberalen als ketters te behandelen en zonder, bij middel van de 6ekkera, te beschikken over hun leven en hunne dood. Sedert dat wij aan de leering onzer politieke vijanden eeni- gen tegenstand durven bieden, wij hebben steeds ondervonden dat liuii krachtigste argument tegen onze princiepen van ont- slaving en vooruitgang, de schade was waarmede zij ons be dreigden en de ruïne waarmede zij ons den doodkiop wilden geven. De liberale stiel- en neringdoeners moesten de eerste de beproeving van den honger, die nu den pijnbank vervangt, ondergaan, lie eenen werden bij al wie priester of nonne was hun werk ontnomende anderen werden ai hunne leveringen aan kloosters, kostscholen en weldadigheidsgestichleu afgesne den; men ondermijnde hun bestaan bij kwezelaars, dibben,en hij al hunne kathölijke pratieken, en men deed hun aanzien als volk zonder religie dat niet weerdig was het broodje Gods te eten.Terwijl men bezig was met alzoo den werkman en den neringdoener te pijnigen en te kwellen, men wendde alle mid dels aan om de onafhankelijke liberalen in hunne eer, hunne faam en hun krediet te beschadigen men vervolgde hen door lasteringen, beschimpingen en vernederingen van alle slach, ten einde lnin alle vertrouwen en allen invloed te ontnemen, en, indien deze geene goede hoedanigheden genoeg gehad hadden om aan die vernielingsmiddels te kunnen wederstaan, zij hadden ongetwijfeld sedert lang onder Lde kathölijke be proevingen moeten buigen of bersten. Heden nog zijn de bloeddorstige vijanden van het vooruit gaande menschdom bezig met hetzelfde speeltje te spelen met den poperingschen briefwisselaar der Toekomst. Men verwit- ligt hem door het Nieuwsblad dat de uitbanningen die hij uitbroedt (men wil zeker zeggen de uilbroedingen die hij uil- kraamt) hem schadelijk zullen wezen, 't geen beteekent dat bij nooit geen steke werk meer zal hebben noch bij zwarte kazakken, noch bij nonnen, noch bij kathölijke kopstukken, noch bij Bijtende Grenadiers, noch bij niemand die naar den katholieken winkel riekt of stinkt. De briefwisselaar weet dit zeer goed, want "t is lang dat hij (je leerstelsels kent van het nieuw Evangelie, en dat hij de oorslaandevolkso nderwijzingen der nieuwe Apostelen heeft d kunnen waardeeren. 't Is lang dat hij weet dat de schijnhei ligheid, de geestverslaving, de zielverkooping het uilen leven en de ontvluchting van alle vooruitgaande verkeer de deugden zijn die do hedendaagsche religie voorschrijft. Hij vindt slechts in de redenering zijner onderwijzers eene kleine tegenstrijdigheid, 't is dat zij van den eenen kant h(m voor zeggen dal zijne uitkramingen hem schadelijk zullen wezen, en van den anderen kant beweren dat hij voor dezelve betaald is. Indien, gelijk wij het verhopen, de betaalde schrijvelaar door voormelde schade nooit meer gepijnigd zal zijn als de betaalde babbelaar dien men altijd den gepijnden noemt, hij zal zich over die kathölijke pijnigingen weinig te beklagen hebben, en hij zal zijne godvreezende vervolgers, aan wie de Heilige Matheus laatstmaai in de Toekomst zoo wel geantwoord heeft, nog lang kunnen uitlachen. (Triptrip). ~k Poperinghe, 2G November 1809. Sedert gister avond is er groote jubilatie in het klerikale kamp. Eene depeche uit Brugge had aangekondigd dat de uit slag der Hutsepoterij van 260ctober door de Deputatie goed gekeurd was. Aanstonds hoorde sneu in de kathölijke gewesten over straat roepen: Van Morris is aan de kl....n. De Krul- lebolle trakteerde de congregatie met chocolat, en van daar ging hij, omringd van de abbétjes, nogeens chocolat drinken bij Meele Deckers. Een 0. L.Vrouwbeeld op den heerd zien de, nam hij het in zijne armen, en hetzelve kussende en lek kende, danste hij er mede rond de tafel. De feestviering werd tot laat in den nacht voortgezet in den Posthoorn, waar de Sleppe en andere uitstekende mannen den lossen toom aan huriïie onstuimige vreugd gaven en zich vergeesligden met de biertafels om te schoppen onder het geroep van Viva de ka tholijken Heden zag men de geestelijkheid en de wereldlijke pilaren der kerk, op hun beste gekleed, de straten doorzwieren om de goedgekeurde Raabsheeren te gaan geluk wenschen. Omtrent den avond zag men in Sl Bertinus kerk eene mon sterachtige keers branden voor het beeld van St. Antonius, tot dankbewijs over zijne medewerking aan de beslissing der De putatie. Wat later gingeu de aanbidders van dien heiligen klinkertje spelen aan de huizen der liberalen. Dat die mannen maar hnn hert ophalen en zieh de voldoe ning geven van aan het publiek te doen gelooven dat hun pro ces gewonnen is. Ja, het is gewonnen bij de abbétjes, bij de valsche kiezers, bij den bisschop en bij zijne instrumenten der Deputatie, maar niet bij liet echte kiezerskorps. Zij mogen nu herlelijk lachen onder malkander; maar die laatst lacht zal best lachen. K. M. Quartier, onderpastoor te Worsten, is aldaar over leden den 17 November, in den ouderdom van 65 jaar en 9 maanden. In den avond van 14 dezer, in een gevecht te Coucke- lare, heeft de genaamde Aloïs Sennesael eene messteek toege bracht aan Louis Jongbloet. De dader is aangehouden en te Brugge in het gevang opgesloten. De Moniteur deelt het volgende bericht mede Het bestuur van den brievenpost denkt het publiek te moe ten herinneren, dal de wel van 29 April 1868, op straf eener boete van 26 tot 500 fr. verbiedt •1° Van in brieven of in alle andere briefwisselingen geld, zilver, juweelen of andere kostbare voorwerpen te bergen 2° Van in brieven voor het binnenland waarden aan drager testeken, ten ware men die onderwierpe aan de formaliteit van het changement, met de verklaring der waarden en er het recht van betaalde. De wet zondert van dit laatste verbod uil de waarden in papier die de som van 5 fr. niet overtreffen en de postmandaten. De talrijke overtredingen, sedert liet in voege brengen dezer wet, opgemerkt, doen zien dat zij door het publiek niet goed begrepen is. liet bestuur heeft zich tot nu onthouden van vervolgingen in te spannen; doch het denkt te moeten verwittigen, dat het de overtreders voorlaan bij het gerecht zal aanklagen. De koning verblijft nog altijd te Londen, waar er hem veel eer wordt bewezen. De koning der Belgen zal Maandag Londen verlaten, om' naar Belgie terug te keeren. De heer baron de Terbecq, volksvertegenwoordiger ven Dendermonde, is erg ziek. De klerikale dagbladen zullen daarin zonder twijfel een toe ken van de hemelsche wraak zien, omdat M. Terbecq alleen van de leden der rechter zijde den 'budjet van justitie het ver leden jaar gestemd heeft. Ziehier eene onbescheidene kwestie door een kind aan zijne moeder gesteld e Maar moeder zijn er in alle landen kooien ii Neen, mijn kind; noch in de warme noch in de al te koude landen vindt men die. ii Eh wel, waar haalt men dan de kinderen in die landen, moeder Zaak Tropmann. Men schrijft uit Belfort, 25 dezer: ii Het lijk van vader Kir.ck is gevonden door den onder zoeksrechter van Belfort. Indien het ditmaal echt is. zal de zaak van Tropmann spoe dig voor de Assisen afgedaan zijn. Men rekent dat zij den 10" December zal opgeroepen worden.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2