VAN IJPEREN. 4 FRAKKEN 'S JAARS Tfr 402. Achtste «Jaiar. ZONDAG, 5n DECEMBER 1869. Politiek. Stads,- Ivunst- en Letternieuws. Verschillige Tij din gen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. YE ROETEN. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12 cenlimen den regel. RekSamen: 25" cèntimen. Blreel: Dixmudestraat, 59.Alie inzendingen vraclilvrij. De redevoering vanL. Napoleon is door de open bare denkwijze niet gunstig onthaald geworden. Naar het schijnt heeft men de stilzwijgendheid opgemerkt van den keizer over Duitsehland, in het gedeelte zijner redevoering over de buitenland- sehe zaken: Oostenrijk is niet meer genoemd dan Pruisen, en de keizerlijke redenaar zijne oude ge negenheid vergetende voor de amerikaansehe zui derlingen, voorstanders van den slavenhandel prijst zeer hoog de Vercenigde-Slaten, die de sla vernij hebben afgeschaft. Uitslag der kiezing van het bureel van het Wet gevend Korps A3. Schneider is voorzitter gekozen met 151 stemmen. M. Leroux heeft er 55 en M. Grevy 57 bekomen. Uitslag der stemmingvoor de 4 ondervoorzitters M. Talhouët is gekozen met 144 stemmen. M. Chevandier met 141, Jerome David 157 en Du Mi- ral 114. De korte zitting die Woensdag in het Wetgevend Korps heeft plaats gehad mag vergeleken worden aan een van die krijgserkenningen, die den dag voor een hevigen schok plaats hebben. De kwestie van hetConeile en van de uilroeping van de onfeilbaarheid van den Paus, verwikkelt zich meer en meer. Verscheidenen dagbladen van Munehen zeggen te weten, dat vele bisschoppen het inzicht hebben het Concile te verlaten als pro- tesialie, indien men de meerderheid de Encycliek en de Syllabus, alsook de onfeilbaarheid van den Paus als een geloofsstuk wil doen uitroepen. Een kardinaal-aartsbisschop van Oostenrijk, de prins von Sehwarzenberg, heeft aan den beroem den godsgeleerden Dcelling verklaard, dat, in geval het Concile de bekrompenc inzichten van de partij, die te Rome de bovenhand heeft, inwilligt, hij lie ver dan zijne toestemming er aan te geven, zijne bedieningen en weerdigheden zal neerleggen. Men ziet dat hel Concile, waarvoor er reeds zoo veel geld is omgehaald, wel fiasco zou kunnen ma ken. M. Lanza, door koning Victor-Emmanuel gelast een nieuw kabinet samen te stellen, schijnt op het punt te zijn te zullen lukken. M. Castagnola zou de portefeuille van binnenlandsche zaken, M. Car- renti, degene van openbare werken of onderwijs, M. Torrigiani die van landbouw en M. Lanza zou zich degene van finantien voorbehouden. Bij een koninklijk besluit is hepaaïd dat het overgenomen deel van de gevestigde romeinsche staatsschuld zal worden veranderd in inschrijvin gen van rente op het italiaansche grootboek. Het zenden van het ultimatum van den groolen jvpm naar den onderkoning van Egypte wordt be vestigd. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft Woensdag beraadslaagd overden budgetvan oorlog. De algemeene beraadslaging heeft enkel tot ee- nige weinig belangrijke opmerkingen aanleiding gegeven. Men dacht dat de budget naar gewoonte zonder groot verzet zou gestemd worden, toen de heer de Theux recht stond en verklaarde, dat de leden der rechterzijde, die voor den budget van oorlog wa ren, beslist hadden zich te onthouden, wegens eenige beperkingen, in de vrijstellingen van den soldatendienst, ten voordeele der geestelijkheid be staan. Men weet welke deze beperkingen zijn. De stu denten in de godsgeleerdheid,die in de seminariën, bezoldigd door den Staat, onderwijs ontvangen, zijn vrij van den dienst, maar indien zij in de kloosters hunne studiën doen, dan moeten zij.wan neer zij in het lot vallen, ecnen man in hunne plaats stellen. Welnu, dit willen de bisschoppen niet aanne men. De jongelingen, die studceren. om recolet, dominicaan, jesuït, redemptorist, capucijn, bene dictijn, enz., enz., enz., te worden, zouden ook vrij van den diénst moeten zijn en het een of het ander werkmanskind zou in hunne plaats moeten optrekken. Is het niet al wel, dat een rijke pach- terszoon vrij van dienst is, omdat hij pastor wordt? Moeten dan ook de paters, harvoelers en hloots- hoofders, die slechts beloven geheel hun beslaan op den kost van het algemeen door te brengen en geld en goed uit den handel trekken bij middel van erfdeelrooverijen en andere sluwe streken, ten na- DE TOEKOMST Lentewindje, wen gij door der hoornen bladeren, koel en ritslend hcnenvlnchl; zaagt gij soms de hartgeliefde hier nog naderen, zeg haar slechtsik ben een zucht Waterstroompje, wen gij bruist door weeïge zoomen, rollend haar den oceaan, mocht gij soms de hartgeliefde tegenkomen, zeg haar slechts ik ben een traan II. Lang wiegelde ledig in 't blaarloos geboomte, door herfst en door winter des vogelpaars neste een kind had kwaadwillig geroofd hunne jongen, en de oudjes verlieten dit treurend geweste. Lang bleef er 'ne rozelaar droog in den gaard staan eens droeg hij een bloemken vol frischheid beladen, waarvoor zich een hart als der liefde te pand gaf eer 't bloempje verslenst was, de min was verraden Lang bleef er eens kindekens wiegelijn leèg staan, lief bloeiken, dat thans bij der engelen schaar is bedrukt hangt de moeder er immer nog over, als droomde zij wis dat heur liefling bij haar is. Een jaar is voorbij en des vogels gezin is vol lust weer hij 't vroegere nestje gezeten reeds eitjes, dra jongskens, wat vragen ze meer toch Die hoop doet de vroeger geroofden vergeten Wie denkt nog aan 't roosje der vorige lente, dat pand van de trouwe toch wreed werd-versmeten Thans bloeit er een ander weer frisch op den stengel men plukt het en de oudere min is vergeten UI. Ik had de maagd, vaarwel gezeid, die mijne min versmaadde zij had mijne ziele diep'gewond, mijn hart met hoon beladen. Het afzijn bracht den balsem aan, groef d'afgrond, die dien hoon ving maar zie, daar drijft mij gistten 't lot vóór 't venster van heur woning. Bijna de wond was toegegroeid, 'k had 't lijden schier vergeten ik zag haar.... en den zwachtel heeft heur blik weer los gereten. Een enklen blik, waarin ik nog den grond van mijnen smaad las geen meelij heeft dit hart van steen, o, 'k voel hoe diep heur haat was. Zij scheen gelukkig als het kind, dat in de weide dartelt zoo moet de beul gelukkig zijn, als hij het lichaam martelt. Thans lijd ik weer een hellesmarl, maar 'k wil mij toch genezen 'k ben dokter, en mijne artsenij moet 't glas champagne wezen. Een koude flesch, die minnevuur in mijne ziel gaat blusschen, tot 't beeld der onverschilligheid de smart in slaap zal kussen '1869. Victoriex Vande Weshe. God schonk aan de moeder een kindeken weder, zijn wiegsken hergailemt van tengere kreten het wichtjen is blozend, het andre gelijkend, dat doet aan de moeder heur lijden vergeten

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1