Stads Nieuws. Meester. Ik zeg niet allen, maar een groot ge deelte derzelve; al de gene voor wie de Godsdienst niets anders is dan een werktuig om aan het staats- roer te geraken, zijn onweerdig den naam van Ca- tliolijk te dragen bij voorbeeld degene die onze Grondwet zouden willen hervormen en het alge meen kiesrecht daarstellenwant zij weten zoowel als iemand dat het zelve slechts twee uitkomsten kan hebben het despolismus of de regeerloosheid! Dat zijn de mannen der Jesuiterijzij hebben geen ander uitzicht dan te kunnen visschen in troebel water, en. ten gevolge van beroerten, het Jesuiti- scheen ullramonlisehe despolismus, de ergste van al de overheerschingen, te kunnen daarstellen. De koster. Gij beschuldigt altijd de Jesuiten en noglans het zijn waardige en achtbare priesters, die het vertrouwen van eenieder verdienen. De meester. Ik zeg niet dat, afzonderlijk ge nomen, er geene waardige priesters onder de Je suiten bestaan, maar zij moeten blindeling gehoor zamen aan hunne oversten, hetgene de macht van het order uitmaakt, order dat sedert deszelfs be staan altijd gevaarlijk is geweest en dat beurteling alle landen in verwarring heeft gebracht. De koster. liet zijn maar de liberalen die dat zeggen. De meester. Toen Pascal in zijne provinciale brieven, in 1656 uitgegeven, reeds de grondstel sels en de bewerkingen van dit order veroordeelde, er bestonden geene liberalen, en van dat tijdstip af de parlementen, de kundigste, de godvreezendsle en meest geachte mannen Arnaud, Delhou en tot de vermaarde Bisschop Bossuet toe bevochten de binders van Loyaula, en sedertdien de menigvul dige gruweldaden en wanorders, die zij overal heb ben opgewekt en de grondstelsels. die bun voor richtsnoer dienen, hebben van meer tot meer be wezen dat hun beslaan aan den Godsdienst tegen strijdig is. De koster. Gij bedriegt u, meester, leest het Nieuwsblad en gij zult zien dat het de liberalen zijn, die zulks beweren om dat zij den catholijken Godsdienst in dc modder willen versmachten. De meester. Dat het Nieuwsblad dit weke lijks herhaalt is niet te verwonderen; het is de ge woonte der clericalen van het kwaad dat zij zelve doen aan hunne tegenstrevers op te leggenen, in derdaad, indien iemand de catholijke Godsdienst bezoedelt en in de modder versmacht, het zijn wel zij hunne nieuwsbladeren zijn niets anders dan schimpschriften, die dagelijks al dat eerlijken achtbaar is hoonen en beledigen; de stoel der waarheid wordt in eene politieke tribune veran derd de belachelijkste mirakels zijn bevestigd om de dweeperij der lichlgeloovigen op te wekken, en in plaats van den vrede en de eendracht aantepreê- ken, zij wekken de vrouwen tegen hare echtgeno ten, de binders tegen hunne ouders op; in een woord, het Evangelie is hunne grondwet niet meer en zij durven bevestigen in bisschoppelijke mande menten dat alle middels goed zijn, zelfs de oneer lijkste om aan het staatsroer te geraken. Uit den derden Hemel in d'Eeuwigheid aan de Abbeetjes en Schriftgeleerden van het Nieuwsblad op den Aardbol, in Europa, te Poperinghe. Wij, Matthceus apostel en evangelist, getroffen en ontroerd tot in bet diepste der ziel over de godslasterende uitscheidin gen van het 25e kapitel van mijn Evangelie door de schriftge leerden en Pharisoeen der Nieuwe Wet. Gepraamd door onze medewerkers in den Heere: Marcus, Lucas en Joannes, Gedwongen en verplicht door onzen Goddelijken Meester, Na drij dagen en drij nachten in raadbesiissing overge bracht te hebben, Wij hebben besloten, uitgesproken en spre ken uit i° De schriftgeleerden en Pharisoeen aan wie Wij ons in het voornoemde kapitel toestuurden, waren wei en goed deze du- de zending ontvangen hadden van het Volk van Israël te ou derwijzen in de wet Gods. Het waren de Priesters en Theolo ganten van dien iijd. 2° Gelijkerwijs al de ceremonien en plechtigheden der Oude Wei afbeeldsels en levende voorzeggingen waren van de mvsterien der Nieuwe Wet, alzoo ook, mijne klachten en doe" nnngen aan de priesters en theologanten der Oude Wet toe- gestiei'd, waren ook even gelijk in eenen voorzeggenden geest voor de priesters der Nieuwe Wet uitgesproken. 5° Zooveel de weerdigheid der Nieuwe Wet die der Oude overtreft, zooveel ook de verwaandheid der priesters dei- Nieuwe Wet overtreft die der Priesters der Oude Wet. 4° Uit het hoogste van den derden Hemel, zijn onze oogen gevallen op het godlasterende Nieuwsblad van Yper, dat ons Evangelie verwijst als eenen VERYALSCHTEN BIJBEL. Onze oogen hebben beken van tranen gestort over zoo eene heilig— schende aanrandingJa, aan onzen Goddelijken Zaligma ker, zei de goddelooze Bisschop CaïphasGij zijt bezeten van den duivelEn gijl., de weerdige discipels van zoo een afgrijzelijk wangedrocht, gij zegt dat mijn Evangelie de woorden der valschheid en bij gevolg de taa! des duivels zijn. o° De grondsteen van onze leering, welke in al mv gedrag moet uitschijnen zoo helder ais de stralen der zon, isDe lief de tot hel Kruis, de ootmoedigheid, de versterving, de ver achting van uw eigen zelve, van de eer en glorie, van de rijk dommen, immers van al wat aardsch en vergankelijk is. 6° Uw gedrag is gansch liet tegenovergestelde van deze heilige gi-ondstelsels eten, drinken, smullen en andere lee- lijke dingen, welke het mij ontweerdigt te noemen, eer en geldzucht zijn a! uwe werken en betrachtingen. Beziet eens al die pastors, dekens en capucijnen; welke roode kaken! welke dikke buikenwelke lange robenWaarom zegt men gemeenelijk: Hij heeft een buik gelijk een deken, iiij is vet gelijk een pastor? Helaas! helaas! gansch de Godsdienst is aan de weerlicht: de zon geeft geen licht meer, de maan is verduisterd, en de sterren vallen uit het firmament. Daarom schudt en beeft, Abeetjes en Pharisoeen der Nieuwe Wel, want de godloosheid is in het Sauctuariuin, de wereld is feu einde. Staakt uwe boosheid, fenijnig slanggebroedsel, want zoo gij nog mijn Evangelie koomt te verwijzen zal ik, om uwen grouwel vertoornd, ul. in mijne verbolgendheid door mijne schitterende donders verpletteren. MATT1I0EUS. LIperen, IJ" December '186!). Woensdag laatst heeft het fransch Tooneelgezelschap, on der het bestier van M. Caliste-Pasipiet, nogeens geheel goede zaken verricht. De vertoonzaal was van publiek opgepropt. De stukken welk men er opvoerde, zijn allen everzeer goed ge speeld geweest en hebben veel doen lachen. Woensdag aanstaande geeft het gezegde gezelschap zijne vierde Vertooning van zijn Abonnement. Ditmaal geeft men FROUFROU, een stuk tn 0 akten, die thans te Parijs en te Brussel de aandacht en de toeloop van een begeesterd publiek opwekt. Gezien de aangelegenheid van dit schoon stuk, zal er dien avond geen bijgevoegd stuk opgevoerd worden. De VLAAMSCHE STER geeft aanstaanden Zondag, 1!) December, hare Derde 'Abonnements Yertooning. De zorgen die zij aan den dag legt 0111 deze tooneeiavond samen te stel len, doen ons vermoeden dat zij haar publiek wil verrassen met iets buitengemeens. Volgens het blijkt, zijn er onder de kooren, arias, romancen, koepletten, enz, welke in destukken voorkomen meer dan 40 numme, een echte muziekale avond. Het geleide der muziekale afdeehng is toevertrouwd aan den ijverigen en kundigen professor M. Balmaekers,. die het zich een eerepunt maakt zijn publiek met echte kunstuitvoeringen te vergasten. De stukken zijn allen even zedig en aantrekkelijk en zijn ten getalle van drij 1De Belgische Vrijschutter. 1 bedrijf, door VanPeene; 2. De Wolf in het Iiageland, 5 bedrijven, door Van Peene5. Het Boerenmeisje, bedrijf, door Indien de uitvoering moest beantwoorden aan het vuur waarmede de leden der Vlaamsche Ster bezield zijn, dan zou den den ijperlingen in lang zulk geenen tooneeiavond te beurt gevallen zijn. Dezelfde maatschappij neemt insgelijks deel aan den Festi val te Veurne, in Januari 1870, en den Prijskamp van Kortrijk in de maand Februari. De gelegenheid en de plaats heeft ons tot nu toe ont broken om te spreken over een kind van IJperen, die, bene vens onzen stadsgenoot M. Edmond Lefever, thans beiden te Brussel gevestigd, de aandacht der kunstvrienden komt op zichte trekken. Wij willen spreken over den heer Polidore Comein, beeldhouwer. Wij hebben het programma der prijsuitreiking van het ko ninklijk Akademie van Brussel, des schooljaars 1868-1869, onder het oog, en wij deelen hieronder, met een onuitspre kelijk genoegen, de onderscheidingen mede, welke Onzen stadsgenoot zijn ten deele gevallen ARCHEOLOGIE. Professeur: M. Stappaerts. Section dè Sculpture, Sujet: La Vénus d'Arles. Achever complètement la toilette de ia déesse, tout en eonservant Pattitude et Ie ca- raclère de la statue antique: 2e PRIX. Comein, Polidöre-Hector-Yjctör, d'Ypre.s. ANATOMIE appiiqdée aux Beaux-Arts. Professeur: M Graux. Sujet: Dessiner 011 modeier les os du nxembre su périeur: omoplate, humerus, radius et cubitus, avec l'indica- tion des principale» particiilarités analomiques qui les distin— guent. Ior PRIX. Comein, P.-II.-V., déjii cité. MODELAGE d'après l'antique. Professeur: M. J. Jacjuet. Icr PRIX. Comein, P.-H.-V., déja deux fois cité. Wij weten niet of die heer van hulpsommen van stad, pro vincie of staat voordeel genietmaar altoos is het zeker dat onze jonge stadsgenoot erop zou kunnen aanspraak maken want hij zeker blijken van bekwaamheid gegeven heeft in den laatsten prijskamp der koninklijke academie van Brussel. In de laatste tentoonstelling welke over eenige weken in 't lokaal van den Kunst- en Letterkring plaats greep, hebben de liefhebbers kunnen oordeelen over den waren vooruitgang onzer beide ijperlingen, de heeren Lefever en Comein. De hooger vermelde uitslag vestigt ons over de schitterende loopbaan onzer twee stadsgenotenwant M. Lefever heeft over twee jaren evenveel lauweren geplukt als zijn jongeren gezel. U* Men verzekert ons dat de ondernemers van den ijzeren weg van Armenliers op Oostende, bezig zijn zich in onze stad te vestigen om aan de s.ektie IJpeïén-Thourout de werkzaam heden te beginnen. Van deze week is het Jubilee geëindigd welk gehouden werd ter gelegenheid der roomsche kerkvergadering, die nu in vollen gang is. Aan klokkengeluid heeft er niet ontbroken. Aan sermoenen ook niet. In de vier kerken heeft men gewel dige uitvallen gedaan tegen de SLECHTE GAZETTENal de Eerweerdige heeren predikanten waren het, om zoo te zeggen eens om tegen die gedrochten van gazetten uit te vallen. Zij hebben gelijk gehad want het is schandig dat men nu nog menschen vindt die zien laten abonneeren aan gazetten als het NIEUWSBLAD en Eonsoorten, die noch logen noch laster sparen om de eerlijkste onzer medeburgers door den modder te slepen, en onze Grondwet en vrijheid trachten omver te werpen. Ja, zij verdienen den naam van slechte gazelten hun door de eerweerde Paters zoo wel gepast toegeworpen. U* Rel Concert dat, Donderdag avond, bij de Koormaat- schappij onzer stad plaats had, heeft vrij lang geduurd en zeer wel onthaald geweest; al de stukken zijn evengelijk goed uit gevoerd geworden en verdienden het daverend handgeklap waarmede elk stuk begroet werd. De commissie heeft voor Donderdag aanstaande nog eene feest ingericht, waarop dc Damen der eere-Ieden genoodigd zullen worden. Zondag II. heeft het korps der Pompiers, ter gelegen heid van het H. Barbara-feest, de Ti 1/2 mis in de kerk van Sl Maarten bijgewoond. Gedurende deze mis heeft de muziek van hetzelfde korps, onder het beleid van den heer Oitö, twee barer schoonste stukken voor deze gelegenheid gekozen, zeer wel uitgevoerd. Versehillige koninklijke besluiten, betrekkelijk ons ar- rondissemt, door plaatsgebrek, zullen maar in ons naaste N' kunnen plaats nemen. R'j koninklijk besluit is M. Bouckenaare, doktor in de rechten te Gent, greffier der rechtbank van eersten aanleg te IJperen benoemd. De jongelingen van den I januari tot Si dec. 1850 ge boren, zijn gehouden zich te laten inschrijven vóór 20 januari aanstaande, voor den dienst der miiicie, welkdanig de rechten zijn die zij voor hunne vrijstelling kunnen doen gelden. Dege nen die daaraan zouden ontbreken, :t is te zeggen, die aan de wet binnen dit bepaalde tijdstip niet zouden voldoen, zullen aauzïen worden als refractaire, en als zoodanig gestraft wor den. Wij gelooven wel te doen, ter dezer gelegenheid, met de aandacht der belanghebbenden te roepen over de versehillige verzekerings combinatiën der MAATSCHAPPIJ VCOUN- HAYE en K.ie, overgenomen in de aankondigingen welke wij verder mededeelen. Programma der stukken welke Zondag middag, 12 dezer, in de Gi oote Hailezaal zullen uitgevoerd worden door het mu ziek van het 10° linie-reg', onder het bestuur van M.Walhain. 1. Le Drapeau d'Honneur, pasredoublé, Van Buggenhout. 2. La Bohémienne, ouverture, Baifve. 5. Les Bords de ia Meuse, Bolero, flumblet, 4. La Corbeille des Fieurs, -mazurka, Denefve.5. Le Harem, galop final, Schweinsberg. KUNST- EN LETTERKRING. Woensdag, 1" dezer, hield de heer J. Kilsdonk eene voor dracht over den heiizamen invloed der fransche Academie op de taai en letterkunde. De achtbare leeraar, die zich in het fransch uitdrukte, ontwikkelde zijn gekozen onderwerp op eene kundige en voortreffelijke wijze. Als inleiding zijner rede stelde hij vooreerst vast dal de taal en letterkunde in alle landen en ten allen tijde gepaard heelt gegaan met den maatschappelijke!! vooruitgang. Tot het oor spronkelijke franseh opklimmende deed hij vervolgens zien hoe duister en gebrekkig deze taal was en nam in overzicht de voornaamste veranderingen die ze onderging; hij toonde hoe zij zich langzaam vormde en machtig veel woorden aan andere (alen ontleende en toeeigende zonder nogtans haar nationaal karakter te kort te doen. Hij stipte ook de afzonder lijke pogingen aan van eenige geleerden die beproefden haar uit den .taa! van ruwheid waarin zij tol in de T'ic eeuw ver keerde, te verheffen. Hij verhaalde verder hoe de Academie lot stand kwam, hoe moeilijk hare taak was; welke mtne-

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2