Briefwisseling dee Toekomst. fe \erv Igiug der priesters. Ycpschillige tijdingen. Rogge Bij Koninklijk besluit van 21 dito, zijn genaamd M. D. Brunfaut-Van Alleyunes, voorzitter, en M.H.Lapiere- Vandevvver, onder-voorzitter, van den Werkrechtersraad van lJperen Onze IJperen-marktdie gewoonlijk" den Zaterdag plaats heeft, heeft deze week den Vrijdag 24 December en de toekomende week den Vrijdag 54 December 1869 plaats, ter oorzaak van den Kersdag en IietNieuwjaar komende op eenen Zaterdag. Het Muziek van 't Korps Pompiers onzer stad geeft Zondag noen een Concert in de Groote-Hallezaal. Het muziek van het 40e regement geeft Zondag avond, in Stadsschouwburgzaal, een concert ten profijte der Bewaar scholen onzer stad. Donderdag aanstaande vergast de maatschappij dei- Koorzangers (Gouden Arend) ons met: een zang-avond voor iu-eren. Ongetwijfeld zullen, als andermaal, geene leden ont breken en ons eenigeureri aangenaam tijdverdrijf verschaffen. STADSSCHOUWBURG Zondag laatst gaven de talentvolle liefhebbers der Vlaam- selieSter ons een perel van eene vertooning. Deze was samen gesteld uit 5 knoddige stukjes van haar talrijk repertorium Een boerenmeisje, De Belgische Vrijschutter en deWolf inh et Hageland. Degene die deze soiree niet bijwoonden, hebben de aange name gelegenheid gemist om gewetensvolle en verdienstelijke tooneelofenaars toe te juichen en aan te moedigen. Het Boerenmeisje is de gevoelvolle en treffende uitdrukking van een alledaagsche voorval. Wulpsche springers, die brave en eerlijke meisjes zoeken te verleiden met haar de verwezen lijking van beloften voor de oogen te doen schitteren, Welke zij besloten hebben nooit te houd; n. Doch vond men meer gestrenge vaders zoo als M. Blankers er zouden zoovele van die bedriegtlijke beloften met gedaan worden, die meestal zulke ergegevolg.n achter zich slepen.Natus en Sophiehebben de aanschouwers door hunnen aanhoudenden luim sterk ver lustigd en !t gansche stukje, daarin begrepen de rol van den overernstigen veldwachter zelve, is allerbest afgeloopen. De Belgische Vrijschutter is een dier gezochte toestanden, waarin alles even levendig en zonder aarzeling moet afloopen, anders is het effek gemist. Wij hebben dat meer dan eens kunnen beslat.igen maar dit was deze maal het geval niet. De jeugdige Vrijschutter was goed in zijn schik; Hendrik was de echt bescheidene en zotverliefde vrijer, die zijne liefde in ernst opgenomen heeft en niet zou bemerken dat de wereld rondom hem in vuur en vlam staat, als hij, ware het maar van ver, het verleidende beeld van de schoone en naïve Julia ziel; Julia is de lijpe van dat zedige, edelmoedige en schoone bor- gersmeisje waarop zoovele oude en jeugdige kwanten water bekken, zonder hetzelve, uit eerbied voor zijne zedigheid en zijne kiescheid, te durven aanraken. De twee gekruiste ouder lingen namen hun spel ernstig op en men had waarlijk gezegd dat de stijve Hollander en de oploopende Belg malkadr voor goed bij de pruik zouden gepakt hebben. Het publiek heeft de spelers bewezen dal bet aangenaam getroffen was, want het heeft de bra ros en handklappingen niet gespaard. De Wolf in het Hageland is ook een vermakelijk tooneel- spel, waarin er gevoelvolle toestanden voorkomen. Het werd meesterlijk gegeven. De roile van Jan was goed vertolkt de lustige schoolmeester Medard heeft hier zichzeiven overtroffen en heeft menigeen tranen doen lachen. ïhecla was bekoorlijk in hare hoeredwaasheid, het was het geval van te zeggen zij is zoo zot niet als hare mulse staat. ïen slotte zeggen wij dal die avondstond voor deVlaamsche Ster eene oprechte zegepraal is en dat zij volkomen de belang stelling van het vlaamsch publiek, dat in de zaal krielde, verrechtveerdigt. Duchtige toejuichingen hebben het slot van het laatste bedrijf begroet en bel juichende publiek riep met geweld de spelers terug op het tooneel, om nogeens de ge legenheid te hebben van hun op eene luidruchtige wijze al zijne voldoening te betuigen. KUNST- EN LETTERKRING. In de vergadering van Woensdag 8 dezer heeft de heer Ed. Yan Biesbrouck eene sierlijke en diepdoordachte onderhan deling voorgedragen over den tegenwoordigen toestand van het volksonderwijs. In de ontwikkeling van dit belangrijk onderwerp, legde de achtbare redenaar een ongemeen talent aan den dag en hield door zijne gespierde taal en de waarheden die hij aanroerde, de aandacht der aanwezigen gaande. Hij handelde eerst over de tegenstrijdige gevoelens die men nopens het openbaar volksonderwijs gelden doel en bewees hoe noodzakelijk het is dat in onzen tijd alleman onderwezen worde,daar in tegendeel de verspreiding van het onderwijs in de middeleeuwen,toen de menigte slaven en lijfeigenen waren, een recht gevaar opleverde. Hij deed alsdan den staat kennen van het onderwijs die, na de omwenteling van 1850 teenemaa'I aan de willekeur der on derwijzers werd overgelaten tot dat hel door de wet van 1842 een uitvoerbaren vorm bekwam. Hij merkte de vorderingen aan die het openbaar onderricht sedert dien heeft gemaakt doch toonde tevens aan hoe onvoldoende die nog zijn en hoe veel behoeftige kinderen er heden nog van alle onderwijs ver stoken blijven. De redenaar wees de oorzaken van dezen tragen voortgang aan maakle een droevig tafereel van de onwetendheid waarin hij op eene gevoelige wijze deed zien hoe de baatzucht des ouders lmnne kinderen door eeneu vroeglijdigen arbeid slachtofferen en drukte vooral tenslotte op de nadeelige gevol gen die deze slaat van zaken, noodwendig op het zedelijk eu stoffelijk welzijn der bevolking moei te w eeg brengen. De spreker werd, wanneer hij 't gestoelte verliet, mei wel verdiende toejuichingen begroet. Vis vervolg dezer voordracht waarvan de w einige punten hooger aangeteekend, nauwelijks een gedacht geven kunnen, zal de heer Van Biesbrouck in eene toekomende zitting spre ken over de middelen om het onderwijs uil te breiden en over 'deszelfs toekomst. De Kunst- en Letlerkring die aan al de maatschappijen on zer stad eene inschrijvingslijsthad toegezonden ter oprichting van een standbeeld aan de twee vlaanisehe volkshelden Brey- del en Deconinck te Brugge, kómt eenigc dezer lijsten terug te ontvangen. Ziehier tol heden de genootschappen die aan dezen vader- deriandschen oproep hebben beantwoord Kunst- en Letlerkring 50 fr. Société des Chosurs 25 Vlaamsche Ster 9 Gamonspel (Salon d'Apollo) 1 40 Francs Arbaièf riers 1 Sfi 40 De andere maatschappijen die hunne lijsten met de inge zamelde gelden nog niet hebben ingezonden, wórden vrien delijk verzocht dit zoo haast mogelijk te willen doen. Poperioghe, 15 December 1869. Nooit heeft men meer hooren prediken van de vervolging der priesters en der 11. Kerk dan in deze tijden. De tegen woordige Jubilé en het Concilie zijn niet anders dan eene oorlogsverklaring tegen die zoogezeide vervolging. Wij, integendeel, beweren dal nooit sedert dal de wereld bestaat de Kerk meer vrijheid, meer onafhankelijkheid en meer rust genoten heeft dan in de verlichte eeuw die wij be leven. Om dat de priesters in de middeleeuwen de overhand had den over de koningen en vórsten, om dat zij de ongeloovigen moglen radbraken en levende verbranden; om dat zij een tiende op den opbrengst van den landbouw moglen ligten en, door het aanslaan van het goed der verbrande ketters, groote rijkdommen en uitgestrekte eigendommen verzamelden om dat zij de eigenschappen van het burgerlijk gezag, zooals den Etat civil en allerhande openbare bedieningen in handen hadden, is het een reden om te meenen dat de II. Kerk, dooi de afschaffing van deze misbruiken, nu ongelukkiger is dan voordezen en dat zij door de verberingen en den vooruitgang dezer eeuw vervolgd is Ziet eens wat de Kerk uit te staan gehad heeft in de eerste tijden van het christendom, en vergelijkt eens hare bep.ioevin- gen van dien tijd met die van heden. Nauwlijks had Christus zijn Evangelie gepredikt en zijn kruis op de wereld gelalen als een monument der menschelijke verlossing en der volks beschaving; nauwlijk had hij twaalf arme wetgevers met elk een stok in de hand uitgezonden om de volkeren te onderwij zen en zijne leering te verspreiden, of welhaast hoorde men spreken van vervolgers der christenen, van ketters en van martelaars. Petrus werd gekruist met het hoofd neérwaarts en Paulus werd zijn hoofd afgesneden. Naar mate de leering van den Zaligmaker wortelen greep, de ketterijen groeiden van meer tot meer aan; de philosophen randden de christenen aan, en het volk legde hun zware beschuldingen op. Wat la ter de Keizer Severus richtte eene algemeene vervolging in. Tertulianus, na eerst de christenen verdedigd te hebben, viel in de dwaling der Montanisten. Men nam zijnen toevlucht tot kerkvergaderingen, 't zij om de regeltucht van het christen dom vast te stellen, 't zij om de ketterijen te bestrijden. De Paus Fabianus werd gemarteld; Alexander, bisschop van Je rusalem, en Babylas, bisschop van Antiochen, stierven in het kot. De hoogpriester NoVatianus stond zelf op tegen de Kerk en verwekte de eerste scheuring. De bisschop S' Cyprianus werd het hoofd afgehouwen, andere bisschoppen zuchteden in de ketens. Onder Diocletïanus verdubbelde de onderdrukking dei- christenen men wierp zonder onderscheid op de brandsta pels vrouwen, kinders en ouderlingen; anderen werden bij hoopen in de zee geworpen. Onder Constantinus had men te worstelen tegen nieuwe dwalingende leering van Arius noodzaakte in het jaar 525 de 1° algemeene Kerkvergadering- te Niceën in de welke men de eenheid van God proclameerde, in 581 moest men de ketterijen tegen den H. Geest bestrijden door een Concilie te Constantinopelenin 451 was men ge noodzaakt, door een Concilie te Calcidonie, de vereeniging der goddelijke en menschelijke naturen in Jesus-Christus vast te stellen, en aizoo zijn er van tijd lot tijd algemeene Kerk vergaderingen moeten ingericht worden om de betw iste ge loofspunten in den klaren dag te brengen of om de ketterijen te doemen; zoodanig dal men er 19 telt lol het laatste conci lie van ïrente gehouden in 1545 tot in 1565, ter gelegen heid der protestautsche scheuring. Zonder hier te spreken van de talrijke oorlogen welke de godsdienstige oneenigheden in bijna alle landen ontstoken hebben, men ziet dat de li. Kerk ten allen tijde te worstelen gehad heeft tegen de gruwelijkste vervolgingen, het ongeloof en tegeri de vaische leeringen, tot dat zij eindelijk zelve, dooi de onmenschelijke w reedheden der H. lnkwisitie, :t is te zeg gen, door de pijnbanken, het radbraken en het verbranden der ketters, van hel volk meester geworden is en hare mach tige heerschappij van den goeden ouden tijd gevestigd heeft. (Slot in hel volgende nummer.) De Momteuü kondigt een besluit af,de beslissingen der bestendige deputatie van West-Vlaanderen verbrekende, no pens de keizingen van Poperinghe. 51. Van Merris is gekozen. De liberalen van Lier hebben de verbreking der beslissing van de bestendig deputatie van Antwerpen, nopens de kiezing van den heer raadsheer Van Acker, met luidruchtige vreugde onthaald. Eene depeche aan den Times gezonden, uit Carmarcheri, meld, dal de jonge Sarah Jacob, die volgens hare ouders, se dert een jaat niets geëten heefl, en die inderdaad sedert 8 da gen, bewaakt door ziekedieners en geneesheeren hoegenaamd geene spijzen heefl genuttigd, vrijdag namiddag overleden is. Tentoonstelling van Amsterdam. Onder de ver- schillige onderscheidingen door den Jmij verleend aan de Belgische tentoonstellers, zien wij met voldoening dat de het-reu gebroeders Plauche een bronzen eermetaal toegekend zijn gr-wt-esl voor hunne schrijfinkten (degrootste onderscheid welk aan de schrijfinkten geschonken werd). Alhoewel hunne verzameling ten deele vernietigd werd, door een begin van brand, dié ui de Tentoonstelling plaats had, mag men volgens ons deze bronzen medailje aanschouwen ais eene van EERSTE KLAS, omdat de Jurij maar heef! kunnen uitspraak doen over een klein gedeelte der ingezonden soorten. ÏJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 24 Dec. 18 Dec. verkocht Ic kwantiteit. midden pr. p. lOOkiJo. verkochlte kwantiteit. niiddenpr. p. 100 kilo. Tarwe 48.700 24-25 54,100 24-00 5,400 18-75 10,100 ■18-00 Haver 4,200 21-25 900 22-50 Iirweten 500 25-00 500 25-50 Boontjes 700 24-50 400 24-50 Aardappelen 4,200 8-25 5,200 8-25 Boter 500-00 290-00 De prijs van het menagïe-brood, voor de week van den 25" tot 51" Dec. is gesteld aan 25 c. per kilo. Yfstrne. Per 145 lit. Tarwe (nieuw) Tarwe van fr. Rogge 22 Dec. 15 Dec. 00-00 lot 00-00 00-00 lot 00-00 25-00 27-50 22-00 27-50 20-00 21-50 20-00 22-00 Sucrioen 18-00 21-00 19-00 21-75 Haver 15-00 18-00 15-00 17-50 Boonen 25-00 27-00 25-00 27-00 Koi'trijk. Per hectoliter. 20 Dec. Witte tarwe fr. 18 54 a 22 00 Roodeaard.IOOk C 00 a 7 50 Roode tarweaBoter p. 1/2 k. 1 51 a 1 55 Rogge 14 00 a 15 17 Eieren per 25 5 00 a 3 50 Haver 10 54 ail 00 Peerdb.p. 1/2 h.O 00 a 0 00 $l®sass©IaH»e.Per l -1/2 hect. 2! Dec. Zaai-larwe fr.a Boonen, fr. 50 a 51 00 Nieuwe tarwe 27 a 51 Aardap. 100 k. 6 00 a 7 25 Oude tarwe 56 00 a 57 50 Boter p. kilo a a 5 18 Roode tarwe 26 00 a 27 00 Eieren p. 25 5 a 5 10 Rogge 19 00 a 20 50 Viggens 25 00 a 27 00 Ha rer 46 00 a 47 00 Koolzaada -- Koolzaad-olie p. 105 kilo. Lijnzaad-olie p. -105 kilo Koolzaad-olie, fr. 94 50 a —00 9100 5 9150 Lijnzaad-olie, 72 50 a 75 72 50 a 75 00 veemarkten. Brugge, 21 Dec. Ter veemarkt van heden telde men 219 hoornbeesten. De verkoop was niet vlijtig.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2