AY I S. UjV architects, Verschilligc tijdingen. fin dëniande poor laville d'Ypres Marktprijzen öuate aiiti-rhumatismale du Dr. Patisson. BURGERSTAND GEBOORTES ''f Ie 10. Sterfgevallen. poüvant remplir les fonctions de Yoyer et donner tui cours de construction a 1'Académie de Dessin et d'Architecture de la dite ville. Les avantages attachés a cette place sont au mi nimum de 3.000 francs par an. 11 est indispensable que lc postulant parle la langue flamande. i860 ontnam hem al dat hem rechtzinnig te mede was, inen verwijderde hem van al dat hem op zijne dwalingen zou kunnen waarheden gezeid hebben, en men Maasde hem leu gens bij de voere in de ooren. Tegen 4865 was hij in volle vuur; de geestelijkheid kon hem reeds van kiezer lot kiezer slepen en men gaf eenige electorale fonnulen die hare lijst deed gelukken. Men ontwaarde welhaast dat al die gelukken hunne bijzon dere oorzaken vonden in de kieslijsten, waar men zich toege laten had valsche inschrijvingen te doen. De lijsten van 4866 bevatteden, indien mijn geheugen getrouw gebleven is, rond de dertig valsche inschrijvingen. Ingezetenen der gemeente, durfden een klacht invorderen bij de Bestendige Deputatie dei- Provincie, die twéé commissarissen zond naar Passchendaele, om er elf uit te schrabben, en de overige te behouden. Zoo eene lijst moest aan de partij eene meerderheid verzekeren. In 1869, wederom al valsche inschrijvingen, gxteekende gelithographieerde stembriefjes, en eene daad die bewijst dat men geene wetten wilt eerbiedigen is het afhalen bij de kie zers der vijf gezegelde onbeschrevene bulletins, die de wet gebiedt bij den kiezer te leggen, en die de echte waarborg van zijne vrijheid in stemming verzekert. Niemand meer had moed van te reclameren. Deze werkingen werden in al die tijden bevoordeeligd door gestudeerde kuiperijen, en van stemming tol stemming moest haar getal bevreesde menschen aangroeien, door een stelsel van praming, van drukking en verdrukking die men oeflende op de nog onafhankelijke kiezers. Ondertusschen deze die de zotte eisschen der partij onverdraaglijk vonden en die het hert voerden van te weerstaan aah hare oneerlijke en onge schikte smedingen, wierden vervolgd tot den ondergang toe. Zijn deze moedige mannen, zekerlijk in groot getal, die den Landbouwerellendige liberalen noemt. Men stelt nieuwe nijverheids-gestichten tegen de reeds bestaande; steenovens tegen steenovens; magazijnen van guano tegen magazijnen van guano winkel tegen winkel; herberg legen herberg; school tegen schoolmen jaagt de kinderen der liberale fa- milien uit de gesubsidieerde gestichten, en zelfs vóór dat zij het geweten van kwaad of goed hebben; men weigert bun om politieke gevoelens der ouders, de eerste communie, enz., enz. Men kan gemakkelijk beweren dat in ons Vrij Belgenland, dit al geoorloofd is. Ja, dat is juist; maar men moet nochtans bekennen, wanneer zulks bewerkt door personen, die daarin maar den intrest hebben van de zamenleving te verkrenken, te verdrukken en dieper en dieper te verdeelen, dat er daar eenen onzedelijken kant aan is, die door de wetten niet straf baar is, maar die de consciëntie treft bij menschen die er nog hebben. Aan deze beweerders zal ik houden staan, dat het strafbaar is bij de wet, en onrechtyeerdig voor d'oogen van het Opperwezen van menschen te benadeeligen in hun tijde lijk bestaan, van op eene stellige wijze te verbieden van zulke winkels, zulke herbergen, zulke molens, zulke slachthuizen, zulke magazijnen van allerhande waren, in te gaan; van zulke fonctionnairen en zulke wetenschappelijke te verzoeken tot het belang der familien,of er zelfs den ondergang en de dood uit volgde. Klachten zijn over die onbermhertige handelwijze ten hoogsten in de lucht geklonken, 't Is waar, men heeft belet sel gesteld deze klachten door M. Bayart te kunnen beoordee- len. Mannen hebben zich daartusschen gesteld om dat hij van den stond een valsch gedacht zou behouden hebben; zij hebben hem, ik geloof het geern, met hunne leugens en hun nen laster, bedrogen, in de groote hoop van elk eindeling het hoofd te zien bukken, en aldus het spel van klink-klank, ten voordeele hunner beurs voort te zetten. Ongelukkig is hij het slachtoffer van de grap, en niemand kan het helpen. En het is hier wel het geval van te zeggen met den Landbouwer <i Met wie gij verkeert, gij wordt er mede vereert .S» Ik staak, Mijnheer, voor den oogenblik mijne kleine ge schiedenis-schets, om u een algemeen gedacht te geven over de hedendaagsche gelegenheid van Passchendaele, u verzoe kende van aan dezelve eene plaats te verleenen in uw achtbaar blad. Cordüla. Tot meerder eer en glorieder partij katholiek. Zaligheid e» Zegens. Den 2 Januari 1870, was den dag die bestemd was om in Passchendaele een groot en verstandig uitwerksel der klerika- len, voor den dag te brengen. Van daags daar vóór, werd et- op den zitbank van het Plaatselijk Bestuur in de kerk aange plakt, dat dezen behouden was voor de dischheeren, en op eenen anderen zitbank, het oud kiekenkot, las men het op schrift: Zitbank voorden Burgmeester. De nieuwsgierigheid van het publiek was om zeggens zon der palen, om te weten op welke wijze onzen nieuwen Burg meester zich zou gedragen hebben, voor een verschijnsel die de politie der kerk op eene zoo uitstekende wijze schandvlekt, en dat elk afkeurt en verstoot. De gansche gemeentewas in volle opschudding, en de kerk was in de hoogmis, die den Burgmeester moest bijwonen, zoo omzet van inwoners en vreemden, dat men vreesde voor versmachtingen. Men klom op stoelen en banken, om elk ter best den uitval der zaak in ooggetuig te nemen. Eilaas, den berg baarde een muisje De Burgmeester met zijnen Schepen en zijnen Secretaris, gevolgd door den Veld wachter, zijn de kerk binnen getreden, en zich gaan plaatseri nevens malkaar, legen den communie-bank,om mis te hooren. De heer pastor, in zijnen zingbank, verborgde zijn gezicht in zijne handende koster wipte en schudde zoo als hij eenen paling zou ingezwolgen hebben, en het kapelaanlje liep naar Poperirighe, om telukken De spijt, bekrompen in het haatdragend hart der speelmans, borst des nachts uit in barbaarschheid, waardig der partij. Huizen van liberalen, in de dorpplaats, werden in|den duiste ren besmeten met modder Moedige partij 5 Januari 4870. Corduia. Men schrijft ons uit Ooslvleteren, 5 Januari M. de Opsteller van de Toekomst, Gisteren, Dinsdag 4 Januari, vierde men alhier een schoon en treilend feest. Het was de blijde inkomst van onzen nieuw- benoemden Burgmeester M. Karei Decroos, de volksvriend der gemeente die zijnen eed tn handen van den arrondisse- ments-commissaris te IJperen was gaan afleggen. Omtrent 5 u.trokken een vijftigtal weluitgedörschte ruiters, het vaandel voorop, onder het geleide van M. H. Stekelorum, den heer Burgemeester te gemoet. llond 4 ure kwamen de Gemeente- Raadsleden, vergezeld van het Muzijk en gevolgd door ontel bare nieuwsgierigen, waaronder volgens gewoonte het schoon geslacht de meerdeheid uitmaakte, hunnen burgemeester tot aan den Kortekeer te gemoet, en geleidden hem onder het spelen van vrolijke meziekstukken, naar het Gemeentehuis. Daar werden hem drij aanspraken gedaan die uit de ziel op stegen De heer Secretaris Kinoo sprak in naam der Gemeente, M. de onderwijzer Vandenbei-ghe, in naam van de jongheid en het onderwijs, en de heer Casier, in naam der sociëteit de Kring van den Vleter, waarvan de heer Burgemeester Voor zitter is. Daarna gaf de Muziek nog eenige stukken, de geest drift steeg ten toppe en de drang en vreugdegeroepen waren onbeschrijflijk! De Oostvlerenaren,weinigen uitgezonderd, want men vindt geen kooi-en zonder kafhebben hel hunne bijgezet om de gemeente ter zijner eere te versieren Sparren, zege bogen, wimpels en vlaggen, jaarschriften en verzen ontbra ken er niet en 's avonds was Ooslvleteren door eene algt-meene verlichting ais in een Aardsparadijs herschapen. Maar 's anderendaags was het de beurt van Elsendamme wiens bewoners ook het hunne wilde bijbrengen om hunnen nieuwbenoemden Burgmeester, die aldaar woont, de achting en eer te bewijzen die hij verdient. Daar als te Oostvleteren- dorp was alles versierd en als bij tooverslag in een Aardspa radijs veranderd Elsendamme was niet meer kennelijk,! Om trent 4 ure 's namiddags hebben de Handboogschutters De Liberale Vrienden» met trommel en vaandel den heer Burge meester Decroos tot aan zijne woon te gemoet getrokken.Daar ontving hij in 5 welgepaste redevoeringen de gelukwenschin- gen zijner vrienden. Daarna trok men het gehucht binnen, onder het vreugdegeroep van leve de Burgemeester 's A vonds spande Elsendamme op Ooslvleteren de kroone voor hare verlichting: een prachtig vuurwerk, die treffend was, werd op de brug afgeschoten. Onder de huizen die voor de verlichting meest uitmuntten, bemerkte men deze der hh. H. Stekelorom, B. Dequeker, Leroy., P. Hendrik, Sisse Pak, Louis Cornette, enz., maar hetgeen mij bijzonder trof, was de verlichting bij uitmuntenheid van het huis van .Tuff. Ch.V. Dit feest heeft zeer laat geduurd en alles is in broederlijk afgeloopen. De noodlijdenden zijn niet vergeten geweest: eene algemeene brooddeeling en bij ieder brood 1 fr. in geld, bekroonde dit liberaal feest. X.... Plaatsgebrek dwingt ons de Poperingsche brief wisseling tot binnen 8 dagen uit te stellen. Zooals Wij gemeld hebben is verledene week voor het hof van assisen te Parijs de zaak opgeroepen ten laste van den genaamden J.-B. Tropmann, geboortig van Cernay, departe ment van den Opper-Rhyn in Frankrijk, oud 20 jaar, beschul digd van een der grootst euveldaden waarvan de rechterlijke jaarboeken ooit melding hebben gemaakt, namelijk de ver moording van vader Kinck en degene van den zoon Gustaaf Kiiick, en de verschrikkelijke slachterij op moeder Kinck en hare vijf kinderen. Tropmann is ter dood veroordeeld. Die uitspraak doet toe juichingen ontstaan welke echter onmiddelijk worden belet. Tropmann heeft bij het hooren uitspreken van het vonnis, dat hem ter dood veroordeelde, niet de minste beweging gemaakt. Hij groette deleden van den jury zonder eenige gemaaktheid. Gedurende deri overtocht van de zaal des tribunaals naar de conciergerie, heeft hij een doodsch stilzwijgen bewaard. In zijne cel teruggekeerd, heeft hij dezelfde opgeruimdheid van de vorige avonde niet aan den dag gelegd.Hij nam geen voed sel en heeft enkel een glas wijn gedronken. De veroordeeling van Tropmann is in zetting van 50 decem ber uitgesproken en reeds 's anderendags heeft hij zich in kas- satie voorzien. van (less 24 lol deis 81 Kec. Dille, Rosalia, 52 j., dienstmeid, ongeh., S' Pietersplaats. Planton, Amelia, 55 j., landbonwster, echtg. van Henricus Gallens, S' Jacobs-n.-Ypre. Gryson,Virginia, 58 j., kant werkster, echtg. van Leopoidus Calmeiu, Brielen-n.-Ypre. Spriet, Pelagie, 15 j., Meenenstraat. Delaruwiere, Ma- thilde, 45j., Boomgaardstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: mannelijk geslacht, 0, vrouwelijk geslacht, 5, te samen, 5. 33PEREN. AARD 24 Dec. 8 Jan. BKR GRANEN ENZ. verkochtlc kwantiteit. middehpr. p. lOUkiJo. vcrkochlle kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 18.700 24-25 50,400 24-12 Rogge 5,400 18-75 10,000 18-00 Haver 1,200 21-25 900 22-00 Erweten 500 23-00 600 25-50 Boontjes 700 24-50 1,200 25-00 Aardappelen 4,200 8-25 4,000 8-50 Boter 300-00 i 300-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 8" tot 15" Jan. is gesteld aan 25 c. per kilo. 6cnt. Per hectoliter. 17 Jan Tarwe, fr. 19 00 a 21 00 Kempz. 100 k. 50 a 00 - Rogge, 15 a 15 50 Koolz. olie, gulda Ilaver, 8 50 a 9 00 Lijnolie, 00 a 00 Peerdeboon. 17 50 a Lijnkoeken, fr. 24 26 a 24 26 Koolz. 100 k 40 00 a 45 00 Koolzaadkoek. 18 50 a 19 00 Lijnzaad. 54 00 it 57 00 Kempkoeken. 17 00 a 00 Audcnani'de. Per hectoliter. 6 Jan. Tarwe, fr. 18 00 a 20 00 Boonen p. h.a llogge, 14 50 a 14 Koolzaad,a Ilaver, 9 00 a 12 OOBoler, de kilo, 2 54 a 5 Aardap. 100 k. 7 00 a 9 50 Eieren p. 26, 2 36 a 3 09 Tliielt. Per hectoliter. 6 Jan. Tarwe, fr. -a Vlas, 5 k. fr. 6 90 a 14 75 a Boter, de kilo, 5 00 a 7 25 aEieren, per 26, 5 00 a a Aardap, p lOOk. 9 a- 8' Per hectoliter. 6 Jan. Rfjccrp tluü<ul 1 Haver, Boonen llogge Haver Tarwe, fr. 22 40 a Lijnzaad, 22 50 a Rogge, 14 70 aAardap. 100 k. 8 50 a Haver, 9 00 a Ruw vlas, p. k. 2 26 a Koolzaad, aBoter, 2 54 a lïonsselare. Per 11/2 hect. 28 Dec. Zaai-larwe fr. aBoonen, fr. 00 a 00 00 Nieuwe tarwe 27 a 31 Aardap. 100 k. 6 75 a 7 25 Oude tarwe 56 00 a 57 00 Boter p. kilo 5 27 a 3 56 Itoode tarwe 26 00 a 27 00 Eieren p. 25 5 a a 10 19 00 a 20 00 Viggens 25 00 a 27 00 16 00 a 17 50 Koolzaada Koolzaad-olie p. 105 kilo. Lijnzaad-olie p. 105 kilo Koolzaad-olie, fr. 91 50 a 00 91 00 a 91 50 Lijnzaad-olie, 72 50 a 73 72 50 a 73 00 veemarkten. Brugge, 4 Jan. Ter veemarkt van heden telde men 210 hoornbeesten. De verkoop was niet vlijtig. Soulagement immédiat et guérison compléte de la Gontte et Ilia ii iiintismcs de toutes sortes, ma! aux dents, lom- bagos, irritations de poitrine,maux de gorge, etc. En rouleaux de fr. 1-50 et de 80 c'"", cliez M. BECUWE, pharmacien, Ypres.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 3