Stads Nieuws. VerschiSligc lijdingen. is. MENGELINGEN In de kapel. De onderpastor vraagt aan een kind: Hoeveel heilige Sacramenten zijn er Huiselijke twist. telkens dat dezelve zullen strékken om de onafhankelijkheid der vorsten of de vrijheid der volkeren te vernietigen, de eene zoowel als de andere zullen op hunne beurt de vermaarde non possumus van den Paus herhalen, en alles zal blijven ge lijk het is, ter uitzondering dat het getal der vrijdenkers zal vertiendubbelen. Het schrandër en heilig Nieuwsblad is niet beschaamd over zijne vorige uitvallen tegen de Toekomstneen Hel ver nieuwt ze alle weekhet eindigt ditmaal zijne iaster-lijst met deze zoetluidende woorden Wat zal men nog al hoeren van die armzalige Toekomst? Zy krioelt van lasteringen tegen de kloosterlingen, priesters, bisschoppen, tegen het Concilie van het Vatikaen; zy krioelt van goddeloosheden, ketteryen en vuilighedenfoei Laet ons eindigen voor dezen keer Nu, Nieuwsblad, luistert Omdat tiwe scholen welke de uwe stichten geen centiemtje aan stad of Gouvernement kosten, meent gij dat zij daarom den voorkeur moeten hebben boven de scholen van stad of Gouvernement Wanneer eene school geene centiem kost, mag men daarom het onderwijs vermin ken of onvolledig dtn kinderen voorhouden Mag men daar vooroordeel en bijgeloof als de eerste grondbeginsels den leerlingen inprinten Men ziet wel dat gij maar voor uwe sukkelaars schrijft f En dan, gij vreest niet, eerlijke en rechtschapene wereld lijke onderwijzers te lasteren, om uwe hroederkens te doen uitblinken Maar onvoorzichtige knoeiers toch, bedenkt gij wel wat gij doéf/wk-rar zijn uwe bewijzen tegen die eerlijke menschen, die gij bijna mat naam en toenaam durft noemen? Terwijl wij ais hewyzen legen uwe broederscholen u maar te verzenden hebben paar de rechterlijke kronijk waarin zooveel veroordéelingen staan yau hroederkens, van vuilaards, die den naam niet verdienen van'menschen Nochtans, Nieuwsblad] ewillen wij niet zeggen dat deze hroederkens nu, het zoo zullen doen,wij weuschen het uit den grond onzer herten; maar altijd is het voor uw onderwijs geene 'zêfer goede recommandatie en het verwondert ons grootelijks dat, met zulke plekken in uwen schild, gij nog zooveel noten op uwen zang hebt. IJperen, 12" Februari 1870. Woensdag laatst hadden wij op Stadstooneelzaal eene allerschoonste fransche vertooning door het gezelschap van Ronbaix, onder het bestuur vanM. Caliste-Pasquet. Nooit heeft hef publiek met meer aandacht een stuk gaan zien dan Séraphine, door Sardou.Volgens het heilig Nieuws blad van IJperen, ware dit stuk het slechtste welk ooit op ons thèater vertoond werd, eh welWij, wij zeggen dat het nog heteenigste is waar meer waarheid iti doorschijnt. Had den daar van die valsche dibben of Rodins tegenwoordig ge weest, voorzeker zouden zij er gebrandmerkt van af gekomen zijn want dé töoneelspelei's van beide geslachten hebben ge wedijverd1 om het stuk met al zijne fijnigheden en schoonhe den weder te geven en. zij zijn er ingeslagen «nooit hoorde men rond ons zeggen nooit is er te IJperen zulke goede troep geweest.Dit is in weinige woorden den schoon- sten lof welk men kan toezwaaien. Is een stuk tegen de religie omdat het valsche Dibbaars en Dibben ontmaskert Is een stuk tegen de religie omdat het aantoont hoe soms jonge, schoone en |lieve meisjes, zonder- dat zij er gedacht toe hébben, gepraamd zijn' in een klooster te treden en daar voor altijd ongelukkig zijn, opgeofferd door de dweeperij der ouders, die meenen dat een kind de vorige dwalingen zijner ouders kan afkoopen. Neen, zulk stuk'is tegen de religie niet, daar het de valsche begrippen tegenwerkt, waardoor sommige sukkelaars cf dweepérs ge heel het tegenovergestelde doen van hetgeen onze Goddelijke Meester voorhoudt. Voorzeker zal dit stuk nogeens gevraagd worden inïui~ schen zal het bovengenoemde gezelschap Woensdag aanstaan de het volgende programma opvoeren -1. Le Supplice d'une Femme (.3 bedrijven). 2. Les Fem- mes qui pleurent (i bedrijf). 5. Les Forfaits de Pipermant (1 bedrijf). De liefhebbers van het ijs zullen zich aan hun geliefd vermaak kunnen overleveren want sedert eenige dagen vriest het zoo geweldig dat men nog in lang zulke koude niet ge had heeft. Wat zelden gebeurt is dat 's morgends, wanneer men de melk naar stad brengt,dezelve in de seulen vervriest, hetgeen heden morgend (Zaterdag) heeft plaats gehad. De Koormaatschappij zal op Slaandag, 21 Februari aanstaande, een allerschoonst Concert geven waarin het niets zal sparen om zijne leden een echt schoonen muziek- en zangavond op te dragen. Verschiliige befaamde liefhebbers en kunstenaars zullen zich bij de artislen der maatschappij voegen en allen zullen gelijkslag medehelpen om eens een dier aangename feesten te maken,welke bij deze maatschappij zoo talrijk zijn. Den 22 dezer, in de zalen van ons Stadhuis, gaat er eene schitterende dansfeest plaats hebben, gegeven door de Jongelingen aan het hooge gezelschap der stad. Dezeifde feest heeft, een jaar geleden, geene plaats kunnen hebben, daar Z. K. H. de Erfprins juist kwam te overlijden. Zulke feesten zijn altijd wel bezocht en brengen telkenmale aan onze neringdoeners veel profijt bij. Eenige onzer rijke ingezetenen geven nu en dan ook dansfeesten en avondpartij tjes en laten daardoor het volk leven, alzoo beslaat er t; IJperen een zeker leven, die anders onze stad aan een verlaten oord zou doen gelijken. De Vlaamsclie Sier heeft Zondag laatst te Kortrijk hare vertooning gegeven in den Toonëeikundigeii Prijskamp aldaar door de Kruisbroeders uitgeschreven. De Zaal was eivol. De leden der ijpersclie Rhetorica voer den op: de V'isscliers van Blankenberg- een man die de broek draagt, en Holsebgtse. Om op dit konkoers aangenomen te worden, moest men op treden niet eene drama en een blijspel om in beide vakken te kunnen, mededingen doch de maatschappijen die maar al leen in de blijspelen wilden medekampen, moesten alsdan den avond aanvullen met nog twee andere blijspelen. Onze ijpersche Ster was van dit laatste getal, en voerde het blijspel HOTSEBOTSE als kampstuk op. De leden hebben zich zeer wel van hunne taak gekweten en 'aten zien dat het natio naal Ylaamsch Tooueel te IJperen, zoowel als in andere ste den, goed bewerkt wordt. Onnoodig le zéggen, dat het ijpersch publiek, welk onze ylaamsche tooneelisten zeer genegen is, met ongeduld wacht op de uitspraak der rechters. In de herberg het gopde Mandeken was het Zondag laatst Koningkaart- en boispel voor de daarbestaande werk- mansmaatschappij. Na het kóningspelen, hebben de leden zich eens broederlijk' vermaakt tot laat in den nacht; doch niet te laat om des anderendaags met nieuwen moed de dageiijksehe taak aan te pakken. BravoWanneer onze welkende klas zal verstaan dat men zich des zondags goed kan verlustigen, zonder nadeel aan de werkdagen te brengen, dan is er voorzeker eenen stap verder op het terrein van het volksgeluk gedaan. *J* Door koninklijk besluit van 28 Januari 1870, M. Jules Delaveleye, is schepene benoemd te Gheiuvelt, in vervanging van M. J. Lamerand. Een landbouwer van Wijtschate, met naam Desomer, heeft op 7 Februari zich gezelfinoord. Zoo als men alom ver telt zou dc volvoering van dat ongelukkig gedacht voort spruiten uit de nadeejige gevolgen eener misberekende spe- kulatie. Programma der stukken welke het muziek van het 10' regement, onder het bestuur van M. Walhain, Zondag midd. in de Groole Haiiezaal, zal uitvoeren. -1 Marche (Von Piefjie); 2 Giraida, ouverture (Adam). ;3 Le Voyage en Chiiie, duo (Bazin). ';4 Lucie de Lammermoor, fantaisie (Donizetti). 15 Le Coiibri, polka pour fiüte (Seilinik). KUNST-'EN LETTERKRING. i'Woensdag laatst volbracht den heer I)e Deyne zijne spreek beurt. In een uitgebreid opstel toonde hij zich gezworen vijand van slaafscne onwetendheid, overeeuwsch bijgeloof en vooroordeel, waarmede onze volksklasse nog steeds behebd blijft. Het krachtdadigste, het doeltreffendste middel om den gemeenen man van dit beweenlijk fanatismus te genezen, is-,volgens hem, de verspreiding van het lager onderricht. Onnoodig te zeggen dat zulke vrijzinnige redeneering de goedkeuring der leden wegdroeg. Woensdag rond den noen, is binnen Dixmude, in de Kas teelstraat, een beweenlijk ongeluk gebeurd. De vrouw van En gel Ryckebus had hare kinderen alleen le huis gelaten om eene boodschap te gaan doen. Een knaapje van 4 jaar oud, had intusscheutijd met solferstekjes gespeeld en zijne kleede ren vuur doen vatten. Toen de moeder weder te huis kwam vond zij haar kind als een martelaar terug het arme schaap had zich tot aan de deur gesleept, waar het vuur het langzaam verzengde en niemand had zijne kreten gehoord Beeldt u de wanhoop der moeder in. Het ongelukkig kind is inweérwil al de toegediende hulp,.'s anderendaags in de ijselijkste pijnen gestorven. De Senaat is tegen maandag, 14 februari, ten 2 ure na middag, bijeen geroepen. Te rekenen van 1 februari, koopt eene kommisie van officiers der nationale gendarmerie, de zadelpaarden, welke haar zuiien aangeboden worden, en die al.de hoedanigheden bezitten,welke voor den dienst van dat korps worden vereischt. Die aankoopen zullen den 51 mei ophouden. De verkoopers moeten voor de inlandsche paarden, certifikaten toonen van de plaatselijke overheden, uitdrukkelijk bewijzende dal die paaiden in Beigie geboren en gekweekt zijn. Den 8 dezer, is voor het assisenhof de zaak opgeroepen van de genaatnden 4° Maria Pluy, landbouwersdochter, oud 26 jaren 2° Engel Pluy, landbouwerszoon, oud 24 jaren 5° Sophia Pluy, landbouwersdochter, oud 23 jaren, alle drsj geboren te Slype 4" Joanna Strubbe. weduwe Pluy, land bouwster, oud 65 jaren, geboren te Veurne, alle vier wonende te Lam pern isse, beschuldigd van moord met voorbedachten rade, op den persoon van Pieter Pluy, vader. Openbaar ministerie, de heeren prokurrur des konings en Van Maldeghem, substituut. Verdedigers, voor de eerste, MM"" Claereboudt en Claeys tweede, Mcr Van Biervliet der de, Mer Cauwe en vierde, Mcr De Vos. Er zijn een 25 tal getuigen gedagvaard. In de maand Januari 4870, zijn 7505 brieven ten ge volge van gebrekkige adressen onbesteld gebleven. Van dit getal zijn er 5700 na de opening kunnen verzonden worden aan de bestemmelingen of aamde verzenders terug gegeven; 1085 zijn in de scheurmand geworpen, Bij koninklijk besluit is er eene subsidie van 500 fr. toegestaan aan de maatschappij De Jonge Toon cel lief hebbers te Brussel, om haar le helpen hare vertooningen voort le zetten. Bij koninklijk besluit is aan de tooneelmaatschappij van Hasselt de Ware Vrienden eene dergelijke subsidie toege staan. Bij koninklijk besluit van 5 februari is het tooneelstuk Lodewijk van Nevers historiséh drama in 3 bedrijven,door B. Block, tot de premie toegelaten. De zee neemt elk jaar van onze kusten grond af. Te Knokke is het duin op zekere plaatsen, gedurende 50 jaren, •180 meters verminderd en verleden winter zijn er, op eene groote uitgestrektheid, nog 5 meters afgenomen. Te Mariaker- ke en Middeikerke is het duin zoo nauw en de zee zoo bedrei gend, bij een tempeest, dat men de overstrooming vreest van een groot gedeelte der provincie Westvlaaiid'eren. Het gou vernement haast zich niet dit gevaar te keer le gaan. Men leest in eene Correspondentie Ik verneem uit eene bijna zebere bron, dat de akademie van wetenschappen eer lang eene belangrijke m> éileeling zal bekomen opzichtens het ontwerp om Engeland met het vastland in gemeenschap te brengen, door tiet leggen van eenen spoorweg boven de zee. -Een der bedienden van de statie van Gent, aangehouden voor de ontvreemding van 40,00(1 franks ten nadeele van hei bestuur, is, zoo wordt er verteld, een jongeling van 20 jaren, die te Uijsel verkeerde met eene actrice met wie hij ziju aandeel van het ontvreet»te geld verteerde. Zaak Dessous-le-Moustier. Men verzekert, dat er uit de scheikundige ontleding te Brussel gedaan, blijkt, dat J.- B. Havrez, schoonvader van Dessous-le-Moustier, eene sterke dosis rattenkruid, is ingegeven geweestdie hem naar alle waarschijnelijkheid door den eliendigen Dessous-le-Moustier is toegediend. Wen schrijfuit Kortrijk, 9 februari Een beklagenswaardig ongeluk is dinsdag alhier gebeurd. De genaamde Termote, fabriekwerker en zijn -19 jarige zoon, een weinig te laat inde herberg gebleven zijnde, wilden de sluis der vaart van Bosshyt overtrekken, om naar huis te gaan. Zij hebben naaralle waarschijnlijkheid eene misstap gedaan eii ziiu beiden in het water gevallen, alwaar zij den dood hebben gevonden. Hunne lijken zijn daags daarna opgevischt. Seri oordeele over de wanhoop van vrouw Termote, toen zij het ongeluk vernam dat haar trof. Zij is weduwe met verschelde kinderen. Te Parijs gaat een nieuw dagblad verschijnen, onder den titel van La Concorde en heeft tot stichter pater Hyacin- the met medewerking van zijnen broeder den priester Loyson en van den sekretafis van Mgr. Maret, aartsbisschop van Parijs. Me Month, een blad gewijd aan de behartiging der be langen van de katholieken in Engeland, bevat een artikel over den finantieeien toestand van den Pauselijken Staat. Hieruit blijkt, dat de kerkelijke Staat sedert 4858 ieder jaar ongeveer 1 4/4 miljoen p. st. defieiet heeft gehad. Tot dek king van dit tekort werden leeningen gesloten en konversien aangegaan ten bedrage van fr. 200,595,000 De opbrengst van St. Pieterspenning beliep van .4861 tot 4868 74,461,000 Aflossing door de itaüaansche regering 4 867 46,920,000 Toevallige baten 57,562,000 fr. 326,236,000 De Month gelooft dat eene nieuwe leening onvermijdelijk Daar en zijn geene meer, menheere. Wat zegde daar zijn er geene meer Neen 't, menheere. Hoe zoo dat Ei, menheere, graud-papa heeft gisteren de laatste ont vangen Waarlijk als ik u verloor, zou ik niet dwaas genoeg zijn te hertrouwen. En ik zou oniniddelijk een tweeden man nemen erger dan u kan ik toch geen krijgen. Goed dan zou ik de zekerheid hebben toch door iemand betreurd te worden Door wien dan Wel I door uwen tweeden man

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2