Stads Nieuws. Briefwisseling dei1 Toekomst. lusschen'komst van hot Gouvernement, en wanneer zij zich in hunne mandementen of pasloreele brie ven iels toelaten, dal hel Gouvernement tegengaat, zij zijn onderhevig van door den Staatsraad voor misbruik veroordeeld te worden. Wij spreken niel van de vrijheid der drukpers, indien de geestelijkheid zich. bij onze fransche ge- buurs moest toelaten van schandschriften uitlege ven, hij voorbeeld geiijk het Nieuwsblad en het Journal d'Ypr'esdezelve zouden welhaast dooi de politie worden aangeslagen en de schrijvers en uitgevers, als verdacht van den haat onder de be volking le hebben opgewekt of eene omwenteling te hebben bevrocht, tot eenige jaren gevang wor den veroordeeld, indien zij niet naar Cayenne ver voerd worden. En hel is een dusdanig beheer dat zij in verge lijking durven stellen met hetgene zij bij ons ge nieten: wij verstaan niet hoe zij zich kunnen inbeelden dat er sukkelaars onnoozel genoeg kun nen zijn om aan al hunne valseh aanhalingen ge loof te geven, en hoe zij niet gevoelen dat hunne walgelijke handelwijze ongelukkiglijk tot op den godsdienst hare schaduw werpt. Onlangs werd een geneesheer, die men zegde tol de liberale partij te behooren, te Veurne we gens aanslag op de zeden vervolgd. De Padrie van Brugge, deelde hieromtrent artikels mede v ol ver ontwaardiging. Maar ongelukkig voor dat blad komt la Flandre libérale met de volgende verkla ring af Met een gnngsch leger- uitleggingen, zegt dit blad had de klerikaicn drukpers gemeld, dat M. Wemaere, geneesheer te Yeurrie, en een vurig liberaae, door de rechtbank dezer stad was veroordeeld geworden voor aanslag tegen zeden, gepleegd op kinderen, welke in de hospicen dezer' localiteit geplaatst waren. n Men kan heel goed begrijpen, dat de klerikale dagbladen er niet zullen aan ontbreken van de misdaden aan te stippen, welke zouden kunnen bedreven worden door mannen die tot de liberale partij behooren. ii De misdrijven, betrekkelijk de zeden, zijn zoo menigvul dig in het.kler ikale kamp, dal het wezentlijk betr eur enswaar dig zijn zou, dat de goede drukpers, van haren kand, ten minste geen enkel feit tegen hare tegenstrevers zou aan te stippen hebben. a In de tegenwoordige omstandigheid, blijkt uit inlichting, welke aan eerie goede bron ontleend zijn, dat de liberale par tij hoegenaamd niets te reklameren heeft in de veroordeeling des geneesheeren van Veuren, en de klerikale drukpers hi m moet inschrijven op de lange martelaarslijst, die hare partij zoo zonderling lot eere verstrekt. ii M. Wemaere is gewezen leerling uit bet Seminarie van Brugge hij is professor in 't koilegie van Veurne, toen hij nog het geestelijke habied droeg. Zijne opvoeding is dus ge heel en al klerikaal geweest, en indien hij later den kazak tot de liberale denkbeelden heeft gekeerd, blijft het toch ten min ste waar dat de door hem bedrevene feiten slechts de vruchten zijn van de opvoeding, welke hij heeft ontvangen. IJperen, 2G" Februari 1870. Wij vernemen dat twee onzer oude leerlingen van 't stads- kollegie, MM. I.antonois en Spilliaert, in de Militaire School komen aanveerd te worden. M. Heyninx is op 19 Februari laatst door Stadsraad als stedelijke bouwmeester benoemd. Die heer bekwam zijn diploma van ingenieur-bouwmeester in de school der bur gerlijke genie le Gent. De muziekanten der Pompiers deden Maandag 11. een uit stapje naar Meenen om hunne hulde te gaan bewijzen aan gewezen confrater, den heer J. Valcke, ter gelegenheid van zijn huwelijk met Joufvrouvv Hautrive. Kort na hunne aankomst begaven zij zich naar de woonst van het jonge paar waar een prachtig bruiloftfeest plaats had, en verheugden de tafelgenooten met de voortreffelijkste muziekstukken. Nooit waren zij beter in hunnen schik dan dien dag om den zoon van hunnen waarden en beminden luitenant-te vereeren. De jongste onder hen belast met het woord te voeren sprak op eene bevallige wijze aldus tot de jong getrouwde In naam van het muziekkorps Pompiers der stad IJperen, breng ik hooggeachte Heer en Dame, onze hartelijkste j. gelukwenschen. ii Deze dag, gewis een der zoetste mvs levens, is onze ii maatschappij wel aangenaam dat hij ons de gelegenheid a verschaft haren luitenant, den achtbaren heer Wlcke vader, a te betuigen welke hartelijke genegenheid zij hem toedraagt, a hem, den volksvriend, die, gesproten uit het volk, zoowel zijnen aard, zijne verlangens, zijne genoegtens kent, hem, a die niet bloost zich onderons, volksklas, te vermengen, ja a er zijn zoetste genoegen vindt, hem,die zich niet,als velen, a inbeeldt dut de fortuin de plicht oplegt zich van het volk a af te zonderen. a Geluk dus, dubbel geluk hem, die met fierheid mag zeg- ii gen Ik ben het kind mijner werken a Heil, dubbele heil aan het jeugdige paarValcke-Hautrivé a Even deelend in zijns vaders vlijt, vernuft en sociale hoeda- nigheden verdient onz:- oud-confrater onze algemeene ii achting en wanne genegenheid. Heil hem en zijne bemin- s nelijke echtgenote Weest welkom in onze stad, leeft er ii in voorspoed tot hooge jaren, liet is de hartelijke wenscii a van heel ons korps,dat Ued. ten bewijze zijner hoogachting a gaarne dezen tuil aanbiedt. Op deze aanspraak, die met levendige teekens van goed keuring bekrachtigd wierd, antwoordde de bruidegom in zeer gepaste woorden die uit het hert kwamen, en bedankte vuriglijk de muziekanten over de eer die zij hem en zijne echtgenote waren komen bewijzen. De geestdrift kende als dan geen palen. Het geluk en de voldoening was op elks ge laat te lezen en bijzonderlijk op dat der ouders voor welke deze dag de gelukkigste huns levens was. De heer Valcke, onze vlijtige nijveraar, die gewóón is de zaken op eene ruime schaal te verrichten, vergenoegde zich niet met tusschen de uitvoering der muziekstukken aan de muziekanten den edelen champagnewijn in overvloed te doen rondschinken maar ver gastte hen bovendien op een lekkeren maaltijd die hij voor hun in een der bijzonderste hotels van Meenen had doen bereiden. Dit uitstapje en dit hertel-ijk onthaal zullen bij het muziek korps lang bewaard blijven. De verledene week was IJperen getuige van twee schoone feesten. Wij beduiden deze der Koormaatschappij. Maandag woonden wij een Concert bij welk een der beste is dat deze maatschappij gegeven heeft. De ruimte waarover wij hier maar kunnen beschikken, Iaat ons niet toe er breed voerig over te schrijven. Zeggen wij dan ter loops dat de lief hebbers en artiesten iedereens verwachting overtroffen heb ben, en ten slotte, brengen wij hulde aan Mej. Quignez, Mej, Fioreiia, en M. Busschaert, die door hun zoo uitstekend talent het feest zulk buitengewonên luister bijgebracht hebben. De eereleden, met hunne familje, die met moeite plaats vonden in onze stadslooneelzaal, hebben na elk stuk hunne te vredenheid betoond met. een wai'iA handgeklap. Dit feest zal lang in ieders geheugen bliiven. Donderdag avond had de zelfde maatschappij eene alge meene vergadering beroepen. Al de uitvoerende- en eerleden trokken er naartoe, het goldt de kiezing van eenen Voorzitter en eenen Ondervoorzitter. De stemming vestigde met eenpa righeid den keus op de heeren August Vanden Bogaerde, als Voorzitter, rn Iliiair De Coëne, als Ondervoorzitter. Seffens werden drij afgevaardigden aan die heeren gestuurd en een kwartiers uurs later deden zij hunne intrede in de zaal onder eene triomfale betooging. De artiesten muziekanten van het 10 regenient, onder het bestier van hunnen kundigen mees ter M. Walhain, als door tooverslag daar tegenwoordig, hie ven het ijpersch aria aan en de geestdrift werd onbeschrijflijk M. Baron Durulte, in name der vergadering, verwelkomt de twee nieuwe gekozenen. M. Vanden Bogaerde, alvorens be zit te nemen van zijnen zetel, deed eene aanspraak die uit de ziel kwam en in zielen drong: na hulde aan de beweende af gestorvene hoofden der maatschappij gebracht te hebben, sprak hij over, de moeilijkheden die zij overwonnen had; zeg de hoe getroffen hij zich gevoelde aan het hoofd te staan van eene sociteit burgers, uit wiens stand hij zich vereerd achtte voortgesproten te zijn; hij beloofde haar zijnen welgemeend™ steun, en de Koormaatschappij aan een ontmast schip verge lijkende, dat na een groot onweder gelukkig nog de haven be reikt en nu, met vernieuwd zeilwerk gereed is om uit te va renhij zal trachten als eenvoudige stuurman, de officiers te vervangen die hetzelve zoo wijzelijk hestierden. Hij eindigde met de hoop uit te drukken dat de Voorzienigheid, die over alles waakt, het overige zal verrichten I Veel der leden waren diep getroffen, en nooit oprechter toejuichingen begroetteden sijmpathicker woorden. De heer Ondervoorzitter, stelde op zijne beurt al zijnen goeden wil ten dienste zijner medematen, hij zal den vooruit gang van de maatschappij die hem haar vertrouwen geschon ken heeft, steeds behertigen. Het nationaal aria, het «Waar kan men beter zijn en veel andere stukken werden uitgevoerd, en koor- en solozangen vervulden den reeds zoo aangenamen avond. Het feest is zeer laat geëindigd. WelaanNa regen, helder weêr. *.A Door koninklijk besluit van 21 Februari 1870, is er toegelaten aan de besturende kommissie van den beurtweg van Uper op Zillebeke, om voor 2 jaren het tolrecht te ontvangen dal op denzelve vastgesteld is. KUNST- EN LETTER&RÏNG. In zitting van 16 februari hield de beer Leopold Van Acker eene voordracht over den West-vlaamschen volksheld Zanne- kin. Spreker schelste ons in krachtige en kernvoile taal den langdurige» en hardnekkigen strijd ai', dien de roemwaardige man tegenover het arglistige Frankrijk uil te staan had om het Vlaamsche volk van vreemde overheersching en dwinge landij te vrijwaren. Ten slotte gaf de redenaar lezing van een overselloon gedicht, waarmede zijn broeder August secretaris der stad Eekloo den eersten prijs behaalde. Deze redevoering, door een overtuigden voorstaander van alles wat eenigszins lot de verheerlijking onzer duurbare Moe dertaal betrekking heeft, uitgesproken, genoot een buitenge- meenen bijval. Men schrijft ons uit Poperinghe, 17 Februari De ïooneelmaatschappij de Roeysclie Barharisten die', even als die der Victor Jen en, sedert eenige jaren in duigen gevallen was, heeft Zondag en Maandag laatst een teeken van herleving gegeven door twee aangename vertooningen zamen- gesteld uit 1° Voor eene wedding, tooneelspel door Sleeckx, 2° Haalt geen oude koeien uit de gracht, blijspel door Em. Rosseel, en 5° Orschaert, blijspel met zang, door Schepens. Daar deze tooneelkundige proefneming enkelijk het werk was van eenige overblijvende leden van dit eertijds welbe- faamd genootschap, men verwachtte zich aan eene onbedui dende en kreupele vertooning; maar wat was de verwondering der aanschop.wers toen zij, bij den aanvang van het eerste stuk, zich moesten overtuigen dat deze getrouwe liefhebbers hunne taak ernstig opgenomen hadden en van hunne kunst oefening meer dan eene klucht wilden maken. Met de mede werking eener reeds voordeelig bekende actrice, Mevrouw Vershtysse, van Brugge, en met het behulp van den behendi- gen pianist, M. Moerman, zoon, van IJperen, die het gezang kunstiglijk begeleidde,zij hebben aan hun toegenegen publiek een aangenamen avond verschaft die, door zijne vermakelijk heid, een wonderbaar kontrast opleverde met de bierpleizieren en de fanatieke zeden onzer bevolking. Niet alleen heeft Mev. Versluysse, door hare bevalligheid, hare liefelijke gebaren en haar goed gezang, de nieuwsgie righeid der aanschouwers ten hoogste voldaan niet alleen heeft M. Reniere een ontegensprekelijk bewijs gegeven, van zijne tooneelkundige begaafdheden en zijne natuurlijke speel wijze; maar al de andere akteurs hebben zich op eene zeer voldoende wijze van hunne rol gekweten. De uitspraak alleen heeft iets te wenschen gelaten, en wel voornamelijk de klank der e in woorden die met eene i geschreven zijn. 't Is alzoo dat wij hebben hooren zeggen drenken in plaats van drinken, schenken in plaats van schinken, dengen in plaats van din genken'dereh in plaats yan kinderen, hedioengen in plaats van bedwingen, enz. Voor het overig werd de vertooning on berispelijk en wij mogen voorspellen dat, indien de leden dezer hervormde maatschappij in hunne onderneming met geen andér gevoelens bezield zijn dan met kunstliefde, leer zucht en zedelijk vermaak, zij de gunst zullen verwerven van alle kunstminnaars en van alle vooistanders der geestverlich- teude liefhebberij. Eer dan aan deze ijverige liefhebbers die geene moeite noch kosten gespaard hebben om in hunne loffelijke pogingen te gelukken! Eer bijzonderlijk aan hunnen nieuwen Voorzitter Mr B. Maesen, die den moed gehad heeft van de verlo rene overblijfsels' eener vervallene maatschappij te verzamelen om dezelve in nieuwen luister te brengen. X. - ~"r Poperinghe, 24 Februari 1870. Gelijk wij hel voorzien en voorzeid hebben, de pogingen aangewend door onze Weldadigheidsmaatschappij om dit jaar nog eens, ter gelegenheid van den Karnaval, eene luis— terlijke feest te geven ten voordeele van den arme, zijn door alle weldenkende burgers goedgekeurd en aangemoedigd ge weest. Niettegenstaande de weigering der gevraagde stads- subsidië, niettegenstaande de inteekening van 00,00 franks door den burgmeester en andere pastorgezinde dulzen, niet tegenstaande het scheldwoord van ovgies aan onze mensch- lievende onderneming toegeworpen, de lijst van inschrijving is in alle milddadige huizen wel onthaald geweest en heeft eene som opgebracht die ver die der voorgaande jaren over treft. M. Van Merris stond aan het hoofd voor -! ,000 franks, en veel goedjonstige lieden, die het verleden jaar maar voor eene geringe som geteekend hadden om dat zij de inschrijving van den burgemeester niet wilden overtreffen die alsdan van 1,000 centiemen was, hebben dezen maal ingeschreven voor 25, 50 en 40 franks. Deze goede kans heeft de maatschappij in staat gesteld van al de noodige onkosten te doen om den stoet der Kavalkade nog luisterlijker te maken dan dien der voorgaande jaren. In dien dan God met ons is, en indien Hij op Maandag en Dijns- dag aanstaande ons een lachende zonneschijn verleent, wij mogen voorspellen dat onze feest een schitterenden uitslag zal hebben. -* Woensdag laatst hoorden wij vertellen bij de arme men- schen dat er eene brooddeeling plaats had in de secte ca- tholique (sic). Zij wilden zeker zeggen in den eerde

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2