Stads Nieuws. BERICHT. Verseliillige tijdingen, De verbruiker zal de belasting betalen en de verbruiking zal niet veel afnemen, omdat de gene- ver een weinig duurder is geworden. Geen enkele liefhebber zal daarom een glasje minder nemen. Een herbergier zelfs is ons komen verklaren, dat hij geenzins bij de verhooging der belasting op den genever denkt verlies te ondergaan. Wij zijn over tuigd, dat de ondervinding bewijzen zal, dat hij gelijk heeft. Wat de drankverkoopers in hun eigen belang zouden dienen te doen, ware bijeen komen, om te onderzoeken tegen welken prijs den genever dient verkocht te worden. Wij twijfelen er overigens niet aan of dit zal ook gebeuren, want dit alleen kan voor hen not opleveren. Geheel Europa spreekt ons vaderland lof voor de aangekondigde hervorming en geen enkel vrij zinnig burger zou zich daartegen willen verzetten. Doordien, in den naehl tussehen Vrijdag en Za terdag, de sneeuw groote schade gebracht heeft aan de tent van den heer DELHAYE, op onze Groote Markt, heeft ons Stadsbestuur zeer welwillend toe gestaan dat de troep, om z'eh gedeeltelijk schade loos te stellen over zijn groot verlies, in ons Slads- Tooneel eenige vertooningen mag geven. Afzonderlijke programmas zullen in stad rond gestuurd zijn en wij twijfelen niet of het publiek zal deel aan de goede inzichten van het hooger be stuur nemen. liet Stadsbestuur heeft, met zijne gewoonlijke welwillendheid, toegestaan aan de kleine cirque welke zich thans op onze Groote Markt bevindt, en die door den overvloedige» sneeuw zooveel schade komt te ondergaan, van nog EENE vertooning te geven in de groote cirqueten einde zich zooveel mogelijk over dit verlies schadeloos te stellen. Deze verlooning zal plaats hebben ten 5 ure na- middagwaarvan de prijzen der plaatsen vastgesteld zijn aan SO Centiemen de eerste plaats, 23 centie men de tweede pl. en 13 centiemen de derde pi. enmptr Stad Gent). 8e Vlaameche Ster. Zondag, 27 dezer, gaat de prijsuitreiking plaats hebben aan de verschillige maatschap pijen van alle viaamsche. gewesten des lands, die aan d. n Too- neelkundigen Prijskamp te Kortrijk, door de Kruisbroeders beschreven, deel hebben genomen. Onze Viaamsche Ster, heeft aldaar eene schitterende on derscheiding bekomen, door het behalen van den Eersten Prijs in de Blijspelen, en ïJperen mag fier zijn in haar mid den een gezelschap Tooneelliefhebbers te bezitten waarover veel steden van hoogeren rang met recht jaloersch zijn. De leden dezer belangrijke maatschappij, zijn geen enkele too neelliefhebbers, het zijn ware kunstenaars, die hunne rollen na hunne dagelijksehe werkeosuren maar kunnen aanleeren en nog op zulke volmaakte wijze dat men ze nogtans nevens de beste tooneelspelers van het land moge rangschikken. Be moeiten en opofferingen door al de leden gedaan om zulke maatschappij tot stand te brengen en op voet te hou den verdienen veel aanmoediging en ondersteuning. Deze beweegredenen zijn alhier zeer wel begrepen geweest en ten gevolge van den schitterenden uitslag te Kortrijk en willende het uitstekend talent der Viaamsche Ster naar ver diensten vereeren, hebben verschillige maatschappijen onzer stad besloten in stoet naar de ijzerenwegstatie de leden te gaan verwelkomen. Doch, het Stadsbestuur, (wij begrijpen niet waarom) be sloten hebbende geene offïcieele ontvangst van deze maat schappij te doen, heeft de Viaamsche Ster afgezien van alle openbaar huldebewijs en heeft naar al deze maatschappijen eenen brief van bedanking, in dien zin opgesteld, toegestuurd. Wij zullen in ons toekomende nummer de feest te Kortrijk aan de verschillige bekroonden gegeven, mededeelen. Zaterdag laatst waren wij getuige van het landbouw kundig feest. De zilt ng der maatschappij was talrijk en be langwekkend. Onmiddeiijk na de zitting had de prijskamp van vette vee piaats.Bie de tentoongestelde stuks vee bemerkt heeft, heeft zich kunnen een gedacht vormen van het rijkdom onzer streken en den vooruitgang van den veeteelt in ons ar rondissement. Mangel aan plaats belet ons de lijst mede te deelen der per sonen die eene belooning bekomen hebben en die derhalve zeer opmerkweerdig is. Zondag laatst, met den middag, in de Groote Hallezaal heeft het Concert plaats gehad gegeven door het 10 regement, ten voordeele der behoeftige klas. Het feest was buitengewoon aangenaam en nieuw. Buiten bet uitgelezen muziek, werden er eenige kundige werkingen met verschillige wapens verricht, gedanst, enz., zoo dat het liefdadig ijpersch publiek een aangenaam uurtje heeft kun nen doorbrengen. Wij maken ons hertelijk compliment aan de inrichters en geleiders van dit liefdadig feest, en bedanken, voor noodlij dende medeburgers, het menschlievend publiek in het alge meen en M. de bevelhebber van het 10e in het bijzonder, om hunne bereidwilligheid tot het lenigen der smarten. Programma der stukken welke het muziek van het 10" regement, onder het bestuur van M. Walhain, zondag mid dag in de Groote Hallezaal, zal uitvoeren 1, pas-redoublé (Dunckler). 2. La bénédiction des Poignards (Meyerbeer). 5. Lucic de Lammermoor, fantai- sie (Donizetti). 4. L'Enclume, polka de Parlow, arr. par Walhain. Zondag avond zal het Bal plaats hebben in het Barbara bof. Dit gedeguiseerd bal, dat aldaar wordt gegeven door de Jongelingen-maatschappij l'Union, lokt alle jaren schoone en (alrijke dansers en danseressen uit, die dit jaar nogeens niet zullen nablijven. GRAM» THÉATRE DES "VARIÉTÉS. M. Van Renyngbe onderpastor te Passchendale, is on derpastor genaamd Ie St-Gillis, te Brugge. M.'Messelyn, onderpastor te Beerst, is onderpastor genaamd te Passchendale. M. De Jaegher, onderpastor te Zonnebtke, is pastor te Zandvoorde benoemd. Het lijk van den ongelukkigen Van Nieuwenhuyse is woensdag te Meerendré, uit hel kanaal van Schipdorik opge haald. Om de opzoekingen te vergemakkelijken had het korps van bruggen en wegen het water 1 m. 50 verlaagd. De bee- nen van het lijk werden door die aflating een weinig zicht baar het bovendeel zat diep in het slijk. Eene overgroote me nigte heeft de ophaling van het lijk bijgewoonde en er waren 9 gendarmen, om het volk van de plaats te houden. Intusschen heeft men iets zonderlings op te merken, name lijk dat het lijk van Van Nieuwenhuyse opgovist is op 8 a 10 meters afstand van de plaats, waar men zijnen hoed en zijne zakken heeft gevonden. Men zegt dat in den winter de ver smoorden soms wel drij maanden op dezelfde plaats onder water kunnen blijven, zelfs als er geen ijs ligt. De vrouw van het slachtoffer is er donderdag aangekomen otn haren man te herkennen; het lijk was reeds in vergevor- derden staat van ontbinding, maar de vrouw herkende het aan een kattenvel, dat Van Nieuwenhuyse op de borst droeg. Meer dan 40Ü0 personen waren toegesneld om het lijk le zien. Toen Duchatelet, de ver moedelijke moordenaar, aan kwam, is hij door de menigte uitgejouwd en niettegenstaande de pogingen van de gendarmen en van de veldwachters, heeft hij menigen stamp gekregen. Het hoofd van het slachtoffer is naar Gent gebracht, om tot overtuigingsstuk le dienen. Op het lijk is geen geld gevondenmen weet dat Vari Nieuwenhuyse van ongeveer 1550 fr. was voorzien toen hij met Duchatelet Brugge verliet. Woensdag werd op S'-Pietersplein te Gent een kerel smoordronken uit den modder, waarin hij gevallen was, door zijne vrouw opgeraapt, onder het toesnauwenHoe is het toch mogelijk zich zoo te bedrinken! Vrouwke lief, stot terde de dronkaard, in de kantten zegde de baas, dat morgen de jenever opslaat; vandaag liet hij hem nog aan denzeiven prijs, err om dus profijt te doen heb ik twaalf borreltjes bin nen gelapt. Het verslag der actionnarissen des spooi wegs van Lich- terveldc naar Venrne aangeboden, stelt voor 1869 eene winst van fr. 19,017-07, welke toelaat een dividend van i fr. per aklie te geven boven den vasten intrest van 20 fr., toegestaan door den staat als minimum van inkomst. Men leest in le Monileur de la Brasserie. Men noemt belgische stokers die op hunnen jenever, van nu tot 1 juni, meer dan 200,000 fr. gaan winnen, enkel aan rechten. De stokers, die zich beklagen, zijn die welke bestellingen te leve ren hebben. De Rèunion lyrique van Brussel, wier roem en talent gedurende vele jaren zoo hoog stonden, is gestorven. De uit slag Tan het laatste konkoers, waaraan de maatschappij deel nam, was haar doodslag. Over eenige dagen werden al hare meubelen publiek verkocht. Sic transit gloria mundi Men heeft eene officieeie statistiek afgekondigd, volgens welke er verleden jaar, op geheel de oppervlakte der aarde, 2612 scheren vergaan zijn. Dit is meer dan zeven per dag. Maandag is de zaak van prins Pierre voor 't hof te Tours opgeroepen. Zondag is de prins in handen der gendarmerie overleverd. In de gevangenis zal de prins de vertrekken van den director bewonen. M. Rochefort, als getuige der burger lijke partij geciteerd, was nog niet overgebracht. Mev de prin ses Bonaparte is reeds te Tours, zij heeft zondag de stad door wandeld en aller aandacht getrokken. De stad is opgepropt van vreemdelingen. Het verbrekinshof heeft den 18 maart beslist, dat de aan gelanden van eenen buurtweg, wie daarvan ook eigenaar we- ze, recht van uitgang, licht en uitzicht op dien weg hebben. u Men weet, dat de koning van de kwakzalvers, Mangin, wanneer hij op de markten zijne potlooden verkocht, die hem eene aanzienlijke winst verschaften, aan de koopers kosteloos eene medalie uitdeelde, met het borsbeeld van Napoleon Hf, en langs een anderenkant het adres van den potloodveikooper. Maandag, op de botermarkt, koopt een vrouw uit het volk een stuk boter en biedt in betaling een medalie aan van Mangin. De boerin, meenende dat zij een stuk van 20 fr. ontvangt, keert al bare zakken om, ten einde kleine geld te vinden om weer te geven, maar zij had niet genoeg. Dat doet niets, zegt de koopster, wij zullen hier middel in schaffen. Een jongeling van 14 a 15 jaren in 't gezicht krijgende, verzoekt zij hem de boerin naar de herberg de Trompetter te willen vergezellen, om het stuk le wisselen, en vervolgens naar de markt terug te keeren, alwaar de koopster hunne wederkomst zou afwachten, bij de mand blijvende, die verscheidene stuk ken boter inhield. a De boerin, door den jongeling gevolgd, begeeft zich naar de aangeduide heiberg, maar o jammer daar vernemen zij dat, in stede van een stuk van 20 fr. in goud, het eene Mangin medalie is die zij ter uitwisseling aanbieden. Beide keeren in haast naar de markt terug. Men raadt hel reeds op de Groo te Markt komende, waren koopvrouw, mand en boter, ver dwenen. Men is onmiddeiijk tot opzoeking van de plichtige g<- gaan, maar men heeft ze niet meer kunnen ontdekken. De pokken heerschen tegenwoordig in al de staten van Europa. Zij zijn in de normale school te Lier uitgebroken ver schelde normalisten zijn er van aangedaan. Er zijn geneeshee- ren uit Brussel ontboden. Bij koninklijk besluit van 15 maart is de burgerwacht van Geeraardsbergen ontbonden. Zij zal terstond op nienw worden ingericht. Een heer, welke Vrijdag avond rond half tien ure over den boulevard de l'Observatoire te Brussel ging, bemerkte een man die sukkelachtig vooruitging, en zoo ziek en zwak scheen dat hij op elk oogenblik dreigde te vallen. De heer snelde den zieken ter hulp en hielp hem op eene bank. De goede man moest zijne weldaad duur bekoopen, want de zoogezegde zieke was een dief van de ergste soort, die zijnen weldoener eene som van 183 fr. ontstoof, welke hij te Eisene ging betalen. Toen de bestolene den diefstal bemerkte, had de pick-pocket reeds lang de plaat gepoetst. Men heeft in de statie van Sains eene gewichtige vangst gedaan. Een voerman bracht op de statie eenen grooten blok mar mer, welken hij langs den ijzerenweg wilde vervoeren. De benienden bereidden zich reeds om het colis op te schrijven en het te doen laden, toen een tolbediende bemerkte dat die marmerblok wellicht smokkelgoed kon bevatten. Inderdaad de marmeren steen, welk de vórm ven eene kas had, werd geopend en men vond er 111 revolvers in. Duchemin, de moordenaar van het departement Aisne, welke onlangs tot de dood veroordeeld werd, is getrouwd met de vrouw, met welke hij sedert langen lijd leefde. Na het hu welijk heeft men hem het verzekerings-kamisool aangedaan, hetwelk hij slechts zal verlaten om te sterven. Het gerucht loopt dat de kerel, welke aangehouden is als de vermoedelijke moordenaar der damen Vandepoel, te Brussel, eindelijk bekentenissen gedaan heeft. De minister van oorlog heeft definitief verlof verleend aan de militianèn der klas van I860. Men leest In een blad Woensdag namiddag waren wij te Brussel getuige van een geval, dat de omstanders met ver- ontweerdiging vervulde. Eene dochter die volgens haar voorkomen, tot eene welstellende boerenfamilie moest be- hooren, zat in de wachtzaal der Noorderstatie te weenen. Het meisje zegde dat zij van Rousselaere was en derwaarts moest terugkeerendat zij reeds 5 of 4 konvooien had zien ver trekken zonder te kunnen méégaan, ter oorzake dat hij die de kaartjes gaf, haar niet verstond wanneer zij een koupon vroeg voor Rousselaere; dat zij reeds herhaalde maal aan het ven sterke geweest zijnde om zich te verklaren, er eindelijk niet meer durfde terugkeeren, om rede der barsche wijze op wel ke zij, in het franschbehandeld werd, en zij thans radeloos was wat er haar te doen stond. Onnoodig te zeggen dat wij het meisje welhaast hadden gerust gesteld door zelf voor haar een kaartje te gaan halen voor ROULERS Alle verdere bemerkingen zijn hier overbodig. Alleenlijk vragen wij aan het gouvernement twee dingen: ten eerste, dat het bedienden, de twee talen sprekende, zou aanstellen aan de posten waar er personen moeten bediend worden die tot al de klassen der samenleving behooren en dus maar de. eene of andere taal machtig zijn ten tweede, dat het aan zijne bedienden eenen Manuël depolitesse zou zenden, met bevel van dien, in hunne ledige uren, te bestudeeren. (Handelsblad). MENGELINGEN. Op een Ba! van de groote wereld zei een jonge heer tot eenen ouden Amuseert gij u bier Bah neen ik. Eh wel, willen we de plaats poetsen Ik voor mij en kan niet, zei d'oude heer, ik ben ik het, die 't bal geef. Ei wel jongen heb de bij Mr. Van Hove geweest, Ja ik baas.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2