Stads Nieuws. Briefwisseling' dep Toekomst. lieid men keurt goed al de gevaarlijke groi.dstelsels door de Jesuitcrij opgeworpen. En hei zijn die mannen die ons als omwente- laars behandelen, inderdaad het zijn die mannen die zonder voorafgaande studiën en zonder onder vinding met hunne slechte driften en hunne partij digheid gelijk Doctoren schrijven op de politiek waaraan zij niets verslaan, op de philosophic die zij slechts in hel seminarie hebben geleerd, op de geschiedenis die zij verva'lschen en op de grond stelsels van het Evangelie die zij dagelijks misken nen, cn wij liberalen, die onder ons de geleerdste mannen tellen, de schranderste redenaars en de schrijvers waarvan de werken en de redeneeringen de wereld verlichten, zij behandelen ons als onwe tenden. Onderzoekt eens wie die nieuwsbladeren die wij bevechten heeft ingericht, wie dezelve ondersteunt en verspreidt, hel zijn onze Bisschoppen. Onderzoekt wie de nieuwsbladeren opstelt en tot boeverre gij uwe trouw moogt stellen in de recht zinnigheid van de godsdienstig.) gevoelens der schrij vers. Wie deelt kosteloos die clericale nieuwsbladeren uil? ïs het niet de Jesuiterij met al haren aan hang? Zijn die nieuwsbladeren iets anders dan de weèrgalm der ultramonlaansche vorderingen? Zijn er in het getal, die soms gevoelens van matigheid uitdrukken, dat belet niet dat zij in de kiezingen altijd de noeming der kandidaten door de Bis schoppen voorgesteld bevorderen Men leest in het Nieuwsblad van den 2n dezer De schrijvers van het Nieuwsblad bedriegen zich nogmaals; de Toekomst die zij op hunnen neus dragen, is onaf hankelijk, zij juicht M. Bara en zijne ambtgenoten toe, telkens dat zij de overtui ging heéït dat zij de ware vrijheid bevorderen en in het welzijn van het land handelen maar telkens dat zij zich door begoochelingen laten misleiden, wij aarzelen nimmer hunne handelwijze te beknib belen, en dus wij zouden in deze gelegenheid eens zijn rnel bet Nieuwsblad, hetgeen zeldzaam plaats heeft, om M. Bara te beknibbelen indien hij de ge nade van een wanschepsel gelijk Dessous-Ie-Mous- tier van den Koning moest afsmeeken. Wij verstaan dat, telkens er mogelijkheid kan bestaan dat de Justicie zich zou kunnen bedriegen, of dat er verzachtende omstandigheden bestaan dat men de doodstraf niet toepast, maar in tegenwoor digheid van twee vergiftigingen en drie moorden, wij vinden dat M. Bara zou plichtig zijn, indien hij zich door medelijden liet overhalen, ten behoeve van een wanschepsel dat geen medelijden heeft ge had met zijne slachtoffers. Wij zijn wijders van gevoelen dat. aangezien de beide Kamers de doodstraffe in den nieuwen straf wetboek hebben behouden, het eene onbetamelijk heid zou zijn dat, in het bestaande geval een Mi nister zich boven den wil der Volksvertegenwoor digers zou plaatsen. IJperen, den 9 April 1870. vsaas BI. Viïïi «ics5 OuvsseiB. (Getrokken uit het Journal d'Ypres van 50 Maart 1870). De stemming op hel voorstel van den heer Jacobs om de gemeenten, die hoven de 5000 zielen tellen, rechtstreeks met de provinciale besturen in betrekking te stelten, welke onlangs in de Kamer heeft plaats gehad, heeft eenmaal te meer bewezen dat het eenigste oogwit der clericale Representanten is den invloed van het mi nisterie, kost dat kost te ondermijnen. Zij hadden zich geleid, en, staat makende op eenige vooruitgangers, die hun altijd de hand bieden telkens dat er zich gelegenheden opdoen om hetgene bestaat af te breken, zij hadden bij verrassing' het voorstel door eene flauwe meerderheid doen aannemen; gelukkigiijk dat er eene tweede stemming moest plaats hebben, en dit maal de liberale meerderheid was op haren post en heeft op het voorstel van den Minister het ontwerp tot on derzoek naar de middensectie verzonden. Het doei van dit voorstel is geweest, niet van de administrative be trekkingen te vergemakkelijken of vati bezuinigingen te weeg te brengen, maar uitsiuitelijk van den invloed der Arrondissements Commissarissen te verminderen, ten ein de dien der Geestelijkheid in de kiezingep almachtig te maken, zonder zich te bekommeren of de gemeenten, welke het voorstel betreft, dit verlangen en of de ge volgen daarvan geene merkelijke vermeerdering in de provinciale begrootiugen zouden voor gevolg moeien heb ben, hetgene onbetwistbaar is; want er zouden een grea ter getal beambten noodig zijn, daar de briefwisseling zou verdubbelen, destemeer dat vele zaken, die thans mondeling worden afgedaan, veel geschriften zouden ver oorzaken, hetgene noch de Burgemeesters noch de Se cretarissen zou beletten van zich dikwijls naar de hoofd stad te moeten begeven. - 's 'sr W^aaamitïii Dessous-le-ïïoustier moet kop af. Wat gaat M. Rara daarmede doen. Zou hij soms ook al geen tafelier blijven ten laste van Jan en alleman eu wat later op vrije voeten geraken De snoode moordenaar rdkent erop. Maar de li- ii beralerij kan niet kwalik doen voor de Toekomst; en om ii redens. Thans is het bewezen dat de openbare Vlaamsche Voor drachten door den Kunst- en Letteikring ingericht, bij de ijperlingen den «leesten bijval vinden; want niettegenstaande het zomerweder, dat lot wandelen wekte, was de Tooneelzaal Maandag laatst meteen schoon en talrijk publiek bezet. Ook heeft de spreker het vertrouwen der aangesnelde toehoorders gerechtveerdigd. Op gemoedelijken toon, klaar en duidelijk voor iedereen, heeft hij den toestand van Vlaanderen, in de worsteling der gemeenten tegen despotieke en hooveerdige Vorsten, afgemaald en de tnerkweerdige figuren "an de twee groote volkshelden, Breydel en De Coninek, op het tooneei ge plaatst. De warme vaderlands- en vrijheidslievende woorden, die ter dezer gelegenheid in volle kracht uit zijnen boezem welden, hebben de toehoorders diep getroffen en telkens geestdriftige toejuichinhen verwekt. Mochte de ijverige Kunst- en Letterkring de middels vin den om in den toekomenden wintertijd die onderrichtsvolle avondstonden te vermenigvuldigen; In t ware eene weldaad, waarvan men in korten t'jd den heiizamen invloed zou be merken. Maandag avond, na het eindigen der voordracht van den heer Van der Cruyssen, nam het jaarlijks banket plaats in het lokaal der maatschappij Café du Cercle. Verschillige eeredronk-n, onder andere dit aan Z. M. en aan de Koninklijke Famiije werd door den hs-rr voorzitter voor gesteld. Verschillige sprekers hebben na het maal zich laten hoorenen den avond is met veel geestdrift in hel broederlijks! afgeloopen. VLAAMSCHE STEE. - Zondag avond, ten 7 ure, had de Vlaamsche Ster eene faraiije-feest ingericht, ter gelegenheid van haar succes te Kortrijk. Al de leden waren uitgeuoodigd met hunne dames om den avond in het lokaal over te brengén. Buitengewone schoone prijzen waren te winnen voor de dameo .en voor de herren. Ook heeft er bijna niemand ontbroken en zeer laat heeft deze schoone famdje-frest geduurd. flet lokaal was gedtkoreerd door den heer Francis BÖhm, en dit is alles gtzegd. De heer en ijperlingen die de zaai gezien h» bbein: zijn alten ééns om even veel lof toe te zwaaien over den goeden smaak van den decorateur. Het schoon vaandel dezer maatschappij (het laatste geschenk van Z. M. Leopold I) pronkte in het midden en was versierd met ai de eermetalen welke de maatschappij op talrijke piijskampt-n gewonnen heeft (meei dan 100 liet borstbeeld van Leopold I! stond op de eereplaats. Zondag namiddag viel er op onze Groote Markt bijna een ongeluk voor. Vóór de barak, Theatre des Variétés stond er eene massa voiks naar de poetsen te zien dat de ar tiesten voor de deur maakten. Een rijtuig kwam aan en door den drong welke deze aankomst veroorzaakte werd er eene oude vrouw door de traam vast gegrepen met het ongelukkig gevolg dat zij omver gesmeten werd en onder de voeten des pterds en bijna onder de wielen des rijtuigs geraakte. Een moedige burger cn twee mannen'van ons leger sprongen toe en door hunne tegenwoordigheid van geest en eene bliksem snelle redding voorkwamen zij een onvermijdelijk ongeluk. Op ''et laatst der verledene maand, gingen eenige af gevaardigden der Koormaatschappij naar Brugg om de ver tooning van den Trour.ère bij te wonen, welke gegeven was ten beneficie van Mej. Fiorella, de uitmuntende zangeres, die in het laatste concert, dal door onze Koormaatschappii gege ven werd, zooveel bijval genoten heeft. - Na de vertooning werd aan de kunstenares, van wegen onze ijpersche zang- maatschappij, eene allerschoonste kroone opgedragen. Ter gelegenheid der geboorte van Z. M. Leopold II, den 'J April 1855, heeft men Zaterdag het carillon drij maal doen spelen. "Zondag middag had alhier de trekking plaats tot het vormen van den Tuchtraad der Upersche Burgerwacht voor den tweeden trimester 1870. De uitslag der trekking was Ledende heereu Cuvelie, Bernard, onder-luitenant. -Le Roy, Emiel, fourier. -Breyne, Florimond, kaporaal. Van- derstichele, Amedée, garde. Vervangende Leden, de herren Antony, Jules, onder-iui- tenant. Coffvn, Emiel, serjant-inajor. Pinck, Jeroni- mus, kaporaal. Cardinaal, Edouard, kanonnier. Dinsdag laatst werd te Belle de inhuldiging gedaan van den nieuwen orgel in de kerk van den II. Yaast.Dit kunst stuk werd te Brussel vervaardigd én kost 40,000 fr. Verschil lige artiesten van Parijs hebben zich laten hooren gedurende deze godsdienstige plechtigheid, indien men deze plechtig heid godsdienstig noemen mag: een programma van concert, met ingangsprijs ie plaats 2 fr., 2e plaats -i fr., 5e plaats 50 centimen twee policie-bedienden aan den ingang van het Huis Gods, om de geloovigen te beletten binnen te gaan, die niet voorzien waren van eene kaart, die men zich moest ver schaffen in het bureel der Broederkens, bij de kerk gelegen. Letternieuws. Wij hebben een nieuwen bondei dichtstukken van onze be faamde dichteres, Mev. Van Ackcre-Doölaeghe, ontvangen, verschenen onder den titel van Najaarsvruchten. Dit werk zal welkom zijn bij de minnaars der nederduitsche taal. Het talent van Mevr. Van Ackere vermindert niet: het is nog altoos leven en gevoel, vuur en begeestering, betooverend en schoon, vol meiodij eh geestkracht, beminnend de vrijheid en hatend de dwingelandij, dweepend met den vooruitgang en vervloekend dezen die het treurig verledene willen doen terug keeren. De jaren noch de familierampen hebben de dichteres kunnen ten gronde- slaan, zelfs vinden wij in haar boek uit- boezemingen, die tranen doen storten en de harten gevoelig raken, omdat de ziel er in spreekt en men eene zwaar beproef de moeder haar eigene droef beid hoort afmalen in de wreed ste kleuren. Mevrouw Van Ackere zegt in de voorrede van haar werk: ii ziedaar, lieve lezer, mijne najaarsvruchtendie wellicht de, laatste zullen zijn.» Dal niet, beminde naderduitsche dichtereswij verwachten van u nog andere bloemen de dichtkunst is uw leven en gij zult de machtige pen niet ver werpen om eene doodsche eenzaamheid cm u heen te roepen. De vlaamsche broeders vragen van u neg werken ter verheer lijking onzer volkszeden en van den vlaams.chen aard, ter ver- heffin van taal- en volksbestaan, tot lof der vrouwen, wier ge voel zoo vatbaar is voor het schoone en het edelmoedige, maar wier zending op de wereld vergeten, verwaarloosd en onder den voet gehouden wordt. Dit schoon boekdeel kost slechts fr. 2-75 c. Poperinghe, 50 Maart 1870. VRIJHEID VAM OMHEllWIJS (Vervolg. Zie ons laatste nummer). Deze terugeisching der oude studiebeurzen ten voordeele van het openbaar onderwijs en hunne onpartijdige verdeeliog tusschen de leerlingen der vier Universiteiten van het land ver wikten onder de kathoiijki-n eerien stroom van klachten en lasteringen tegen het Staatsbestuur, en, hoewel de testamen- fen, uitdrukkelijk voor de Theologie bestemd, geëerbiedigd werden, zij maakten de ministers uit voor dieven en beurze- snijd, rs. In hunne dagbladeVen de gesti inde wet had geen anderen naam dan rooverswef of dieveweten tot heden bedient het Nieuwsblad zich van geen andere uitdrukking iedermaal dat het deze wet bedoelt. Maar laat ons de zaak ingaan, en wij zuilen welhaast over tuigd zijn dat al dat geschreeuw bij onze tegenstrevers niet anders is dan een kwaadtrouwig comédiespet waarin zij hunne eigene dieverij zoeken te ontveinzen met op een ander het gei- roep -van dief vil te werpen. Met wat recht inderdaad zou de katholijke Universiteit, die door de belgische bisschoppen te Mechelen is opgerecht ge weest 50 jaren na den vul der oude Universiteit van Leu ven, door hare verplaatsing in deze laatste stad mogen zeggen ik hen de voortzetting der voormalige Alma .Water, ik ver beeld het openbaar onderwijs der verledene eeuwen waaraan zoo veel beurzen zijn geschonken geweest, dus al die beurzen zijn de mijne Kan men beweren dat de nieuwe Universi teit, tot stand gebracht in 1854 door Mgr. Sterckx, dezelfde is als die welke gesticht is geweest in 1426 door den Hertog Joannes IV,en die, grooteiijks vervallen onder Maria-Theresia en Josephus II, door de fransche omwenteling gansch verdwe nen is Kan men houden slaan dat de beurzen die gegeven waren aan dit wijdvermaard nationaal geslicht, waarin men tot leerlingen telde, heden de erfnis geworden zijn van een bijzonder gesticht dat slechts eenige houderden leer lingen bevat En heeft ons ministerie eene rooveiswet ge maakt mei die fondatien te doen restitueeren aan het openbaar

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2