Stads Nieuws. Briefwisseling dep Toekomst. KARELCXÉS. VerscMlige tijdingen. In de verschillende Rasphuizen van België, telt men vier duizend bandieten van alle slaeh. Die zijn het schuim der maatschappij, die zijn de men- schen, welke men in het algemeen belang moet af zonderen en onschadelijk maken. Welnu, hoeveel denkt gij dat die vier duizend bandieten, die gezamelijk verscheidene duizenden jaren straffe moeten ondergaan, al te zamen gesto len hebben? NOG G.EEIST MILJOEN Dus eene bende katholijke financiers heeft in eenige jaren tijd de familliën van Belgie tienmaal meer geld ontfutseld dan al de Rasphuiskosten te zamen, die sinds vele jaren hunne misdaad boeten. (Stad Gent) ÏJperen, 28 Mei 1870. DE GESCHIEDENIS VAN IJPEREN. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. m Be klerikale bladen moeten sedert eenigen tijd geweldig zweelen want ze zwijgen als een graf over het proces Man del, welk komt af te ioopen voor het Assisenhof der provincie Bra band. Deze debatten legden klaar uit, hoe de aandeelhouders van alle snort, door de aangewende intrigen, de slachtoffers zijn geweest van de verkrislelïjking der kapitalen; Ziehier de lijst der sommen, welke de administrateurs der Hypothécaire Beige getrokken hebben. Administrate eraad. MM. Mercier, voorzitter, fr. 934,070 Dechamps, onder-voorzitter, 654,450 Dedecker, administrateur, 759,946 Graaf Du Val de Beaulieu, 0o6,ooo Langrand-Dumonceau, 4,oq4,658. Komiteit van toezicht. MM. Baron Osy de Wijcheur voorzit ter, fr. 84,56o Gustave de Mevius, 74,21o Jules Neef, 88,826 Baron S. d'Olmen de Poederlé p 92,48o Graaf d'Hane Steenhuyse, 1 So,944 Graaf Maurice de Robiano, 83,548 Boucqman, 7o,loo Dumon, 73,598 De Burlin d'Esschenbeek, 72, 18o 45o,2"8 lo2,224 Baron de Wvckersloodt, P. Terrade, verslaggever, Betwisbare zaken. M. A. Nothomb, voorzitter. fr. 5oo,ooo En de klerikale partij, die op zulke wijze de zaken van Lan grand bestierde, komt nu weer vragen om de zaken van het Land te bestieren. Allo dan! het proces Mandel is hare onverbiddelijke dood steek Op Zondag, 29 Mei, ten C ure des namiddags, zal het muziek van het 10° regement, onder het bestier van zijnen kundigen muziekmeester de heer Walhain, zijn laatste con cert geven in den hof der Concorde, buiten de Meenenpoort, het regement, op S Juni, onze stad als garnizoensplaats ver latende. De aantreklijkheid van het hieronderstaande pro gramma, alsook de sijmpatie der ijperlingen voor deze uit muntende artiesten, zullen veel bijdragen om iedereen aan te sporen hen nogeens te gaan toejuichen. PROGRAMMA. 1. Quadrille militaire, (Bousquet). 2. La Bohémienne, Ouverture, (Balfe). 3. La Zingarella, Grand Air de Yenza- no, (arr. par Y. Bender). 4. Lucie de Lammermoor, Fan- taisie, (Donizetti). 4. An der schonen blauer. Donau, AVai- zer von Strauss, deinandée, (arr. par Walhain). 6. Offen- bachiana, Potpourri, (Conradi). Zondag, 29 dezer, ten middage, concert in den Publie- ken Hof door het Muziek der Pompiers. 1L'enfant d'Ypres, marche (Ch. Dewulf2. Ouverture: le Lac des Fees (Ch. Otto). 3. Fantaisie sur Lara (Maillard) 4. Chsex, Valse (Labitsky). De Précurseur van Antwerpen verzekert dat het Gou vernement het voorstel de muurschildering in deGroote Halle zaal toe te vertrouwen aan M. Ferdinand Pauwels, voor goed besloten heeft. Men weet dat wijlen M. Ch. De Groux met dit werk reeds belast was en dat uit oorzaak zijner wankelende gezondheid hetzelve niet heeft kunnen aanvangen. Al de teekeinngen, waar naar hij ging schilderen zijn gereed, en binnen eenigen tijd zal er eene tentoonstelling van dezelve plaats hebbe, als nog van andere gevrochten van den betreurden artiest. EENIGE DATUMS UIT Een uitstapje der Maatschappij Sint-Sebastiaan. 3 Juni 1764. Ten 4 ure des morgeus Eed en Confraters vergaderden zich in hun giidhof, waar zij zich in stoet vorm den en, voorgegaan door den zot der Gilde zij begaven zich naar Sint-Maartens kerk om er de bescherming van hunnen patroonheilige af te smeeken. Van daar begaven zij zich naar de Kaai, alwaar er hen eene bargie wachtte, versierd met wimpels en vlaggen, om hun naar Bïxmude over te brengen. In deze stad aangekomen, werd het Gild schitterend ont haald, een stoet voorgegaan van een muziek, kwam het bij de Boogbrug afhalen. De schieting begon ten 9 ure 's morgens en duurde tot 8 ure des avpnds. Den nacht werd overgebracht in leute, en iedereen stofte over het drinken van het meest getal pinten groot bier. 's Anderendaags Werd er te Dixmude eene tweede mis voor de Confrérie van [Jperen gezongen, en na eene parade op de Markt, begaven de schutters zich naar den Kom en keerden naar IJperen terug. Zij ontscheepten ten 6 ure des avonds. De toegeloopene menigte was ontellijk en de stoet had veel moeite om zich eenen weg te banen. In de Dixmudestraat, haalden de Bazin nen de Confraters uit de rangen, om hun te verwelkomen en den wijn van eere aan te bieden. Het was maar ten 9 ure dat de Stoet het Giidhof bereikte. Mocht deze nagedachtenis uit vroegere tijden de broeder banden onder de huidige confraters nog nauwer sluiten, en de Eed samengesteld uit eene vooruitstrevende en werkende jongheid, bezield en deelachtig van den moed en de faam van hare voorzalen, op nieuw het vaandel bij den vreemde en ia het land doen onderscheiden. van den '8© tot de:a 81* SSei. GEBOORTEN 2) te Mracn' Devaux, Edouardus timmerman en Declercq, Cornelia, kantwerkster. Philips, Bruno, wever, en Roegiers Alixe, kantwerkster. Bolengier, Otner, zonder beroep, en Ca- siryck, Maria, zonder beroep. Derille, Jacobus, 71 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Apolonia Debacker,Dixmudeslraat. Tasseel, Clernentia, 39 j., kantwerkster, echtgenoote van Bruneel Ludovicus, oude Houtmarkt. Vandenbroeie, Sijlvie, 27 j., zonder beroep, echtgenoote van Nolf, Emiiius, Dixmudestraat. Joos, The- resia, 68 j., winkelierster, echtgenote van Rierre, Dionisius, Rijsselslraat. Claerebout, Alexander, 62 j., meubelmaker, echtgenoot van Braam, Regina, kiekenmarkt. Depuydt, Petrus, 52 j., winkelier, echtgenoot van Verhelle, Theresia, Dixmudestraat. Carrain, Petrus, 26 j., daglooner, onge huwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren: Mannelijk geslacht, 1, Vrou welijk geslacht, 0, te zamen 1. Poperinghe, 25 Mei 1870. Na het Journal d'Ypres waaraan wij reeds geantwoord hebben, de Opinion is ook nog komen de benaming aanran den van MM. Van Merris en Roelens,als schepenen onzer stad. Indien de Popéringsche kiezers, zegt dit blad, door de katho- lijken willen bestuurd worden, wat recht heeft het Gouverne ment van hun liberale bestuurders op te leggen? Deze vraag is gevolgd van eenige bemerkingen over de communale vrij heid op welke het Koninklijk besluit van 7 Mei eene groote inbreuk zoude gemaakt hebben. De wil der kiezers en de communale vrijheid, ingeroepen door onzen tegenkanter, zijn juist de twee beweegredens waarop het ministerie zich gesteund heeft om de voormelde benamingen te doen. Niets kan beter den wil der popenng- sche kiezers doen kennen dan hunne aanhoudende en dappere worstelingen tegen den wil der geestelijkheid die de grootste vijand is der vrijheid en die, overal waar zij kan, door mid del der religie het volk aan hare heerschappij onder werpt. Omdat het kiezerskorps, misleid door eene leering die onze nationale instellingen en onze vrijheden bestrijdt, nog te onwetende is om zich aan die misleiding le onttrekken, is het een reden dat het de straf drage van zijne verblindheid en omdat de blinden in meerderheid zijn,moeten de klaarzienden hetzelfde lot ondergaan? Neen, de wet ware onrechtveerdig indien er tegen hare gebrekkelijkheden of tegen de misbruiken die er uit kunnen spruiten geen hulpmiddel ware. Wij weten dat, onder ons conslitutionneel regiem, de meer derheid de wet geeft aan de minderheid, maar indien de grootste helft der bevolking, niettegenstaande de bewerkstel ling van een Waarblijkend bedrog, maar van eenige stemmen de minderheid overtreft, gelijk het te Poperinghe in October laatst het geval is geweest, heeft zij nog het recht van, door valsche vertegenwoordigers gesproten ui! dit bedrog, als op permeester te gebieden aan de andere helft die, in regelmatige conditiën, zelve de meerderheid zou geworden zijn Wij kunnen dit niet aannemen, en, dewijl de Wetgever de voorzienigheid gehad heeft van den keus der Schepenen aan de bescheidenheid van het Gouvernement toe te vertrouwen, met de bemachtiging van zelfs, indien de omstandigheid het ver- eischt, den Burgmeester buiten den Ptaad te noemen, wij zijn van gevoelen dat deze schikking strekt om een tegenwicht te stellen aan alle vrijheidschende misbruiken en overdrevenhe den van de eene of de andere partij. De tusschenkomst van het Gouvernement, ver van aan de communale vrijheid eene hinderpaal te brengen, zou haar dan tot waarborg dienen. liet Nieuwsblad voegt ook zijne klachten bij die van het Journal d'Ypres en van de Opinionmaar hetgeen ons doet lachen, 't is dat die sukkelaar, die den titel van Monseigneur geeft aan boeren en van Eerweerdigen Heer aan schoenlap pers, zijne kwaadheid niet kan duiken wanneer hij spreekt van Van Merris, van J. Roelens, van B. Vrambout van Brugge en van de wale Pirmez. Niets betreurt hij meer dan de admi nistratieve bekwaamheden van den achtbaren heer Berten. Wij hebben in onze laatste correspondentie een staaltje gege ven van die uitmuntende bekwaamhedenindien onze tegen strever het verlangt, wij zullen op deze kwestie nog weder keereu. Men zag over eenige dagen den wijzer van onze stadshor- logie heen en weêr vliegen even als den wijzer van eene makronkas. Bemerkende dat er volk op den toren was, ieder een was nieuwsgierig om te weten wie die makrondraaiers waren, en, door middel van een vergrootglas, men verkende M. den Burgmeester, M. Dewulf en Sander Bolden. Men zegt dat welhaast recht zal gedaan worden aan onze reclamatiea tegen de onregelmatigheid der uurklok en dat men ernstig be zig is aan de herstelling van onze oude patrakke. X. Karel-Cies was Zondag laatst te Wulverghem in de eerste mis. De geestelijke beklom den predikstoel en predikte zoo lang dat menig hoerenwerkman in slaap viel. Karel-Ciés ook had moeite om wakker te blijven, en op het laatst haalde hij zijnen kerkboek uit om zich meer of min eene betamelijke houding te geven. De eerweerde predikant die op Karel-Cies vergramd is, wij willen hier niet zeggen waarom, schoot uit en zegde dat alvvie, gedurend het sermoen in zijnen boek leest een slecht opgevoeden mensch is. Karel-Cies was de eenigste die in zijnen hoek las, maar iets dat den predikant ontvlogen was, is dat Karel-Cies zijne opvoeding ontvangen heeft in het geestelijk kollegie van PoperingheDus eene slechte opvoe ding (volgens het logiek van 't verstandig en H. Nieuwsblad). Karei-Cies vraagt nog waarom hij voor het afkondigen van zijne huwelijksbanden te Kemmel maar 5 fr. moet betalen en te YVulverghem 5 fr. 50 c. M. Mandel, opsteller van de Cote Libre is door den brabandschen Jury vrijgesproken. Men zegt dat een landbouwer van Reningheisl, ita me nigvuldige beproevingen genomen te hebben over eene sub stantie die men somtijds in de broekagien vindt, eindelijk ge lukt is eene nieuwe vette te vervaardigen die de kracht van den besten guano heeft. Tot bekendmaking van deze zonder linge meststof die hij hem dagelijks verkrijgbaar is, had hij op 24 april laatst groote en kleine stalen er van afgelegd ia de herberg den Gouden Arend op het gehucht den Ouderdom; maar dezen depot geene liefhebbers vindend, heeft hij, tot verdere beproeving en tot bevestiging zijner uitvinding, een geschenk er van gedaan aan M. den pastor die heden kan ge tuigen dat deze vluchtige vette, waaraan de uitvinder den naam geeft van Chiangontine, in korten tijd een verbazend uitwerksel op zijnen groenselhof gehad heeft. (Medegedeeld). De Moniteur bevat de wijzigingen, weike er, te beginnen van 1 juni aanstaande, aan de verzending der brieven en hoe ken zullen toegebracht worden. Het briefport voor gansch het binnenland is bepaald op 10 centiemen per brief van 45 grammen 20 c. per 50 gram men 50 c. per 50 grammen 40 c. per 100 grammen; en vervolgens rnet bijvoeging van 40 centiemen per 50 gram men. De niet gefrankeerde brieven betalan 20 centiemen. De gebonden en gekartonneerde boeken, oorspronkelijk en bestemd voor het binnenland, zullen voortaan onder kruis band, ingelijks langs den post worden verzonden, aan 4 cen tiem per 50 grammen. Zaterdag nacht is het magazijn van stoppe, werk, kro ten en vodden van den heer Calier-Soete, te Rouselare, totaal door eenen brand vernield. Alles was verzekerd, zegt men, voor 8000 francs. De besmettelijke longziekte of veeplaag woedt met hevig heid in de stallen van de wed. Pevenage, landbouwster te Wetteren. Er zijn reeds verscheidene beesteu afgemaakt ge worden. Dezer dagen hebben er te Brussel proefnemingen plaats gehad met de nieuwe moordtuigen, genaamd mitrailleuses, van het stelsel Chrislophe en Mantigny; de generaals Soudain de Niederwerth, Bormann en Berten waren hier bij tegen woordig. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de ver schrikkelijke verwoestingen, welke die moordtuigen aanrich ten. Ieder schot in een panneel van 5 meters vierkant, maakte 57 kolengaten. En zoo kan men 481 kogels per minuut schie ten De gewone voorraad is 2664 kardoezen, welke men ia

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2