Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Be winkel van liet onderwijs. IJperen, 18" Juni 1870. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. berale kandidaat, gekozen le zamen met M. Boiicquéaii, een independente door de klerikale partij ondersteund. Te Bergen is het liberalism meer afgeteekend door de kie zing van M. Marius-Bptilenger, in vervanging van M. Carlier, ontslaggever, en degene van M. Leo Defuisseaux, die zich te genover JI. de Brouckere had gesteld. Te Luik is M. d'Andrimoni, gewezen burgemeester, door de liberale associatie voorgedragen in vervanging van Bi. Lesoin- 11e, ontslaggever, aan het hoofd der lijst gekozen. Te Gent zijn zes kierikaien gekozen en BI. de Keichove, burgemeester, liberale kandidaat, wordt in de ballotering met ongeveer 700 stemmen meerderheid gekozen. De erge aflroggelarijén, de uitpiuderingen, ten laste der klerikale kopstukken in bet proces van Mandel uitgekomen heeft de domperspartij geen kwaad gedaan. Boe meer schandaligheden op de klerikale partij vallen, hoe meer stem men zij bekomt. Deze partij heeft niets anders verloren dan hare eer. Het is wel de moeite waard om er van te spreken. (Stad Gent.) A'IÜX'W IRBNISTERSE. Het liberaal ministerie heeft zijn ontslag gegeven. Het gerucht loopt, dat het volgend klerikaal ministerie is samengesteld ■MM. Detheux, biiitenlandsche zaken, opperhoofd van het ka binet. Delcour, justicie. Jacobs, financiën. De Naeyer, binnenlandsche zaken. Van Overloop, openbare werken. Greindel, oorlog. Het spreekt van zelfs, dat wij de tijding onder alle voorbe- hotidirig mededeelen. Zondag' laatst ten 0 ure 's morgens had eene cijbel schieting plaats voor de Pompiers. De prijzen werden ge wonnen door de Pompiers Gryffon en Gredis. Na deze feest begaven allen zich in corps vergezeld der muziek die intus- sehentijd terug gekeerd was van de wapenoefening der Bur gerwacht, naar het kerkhof ter vervulling van eenen godsdiens tige» plicht. Na eene korte aanspraak door den heer capitien commandant gehouden, plaatsten zij er op het graf van den heer Brunfaut, hunnen welbeminden en onvergeetbaren lui tenant, een schoon ijzeren kruis, ten gelegenheid van den verjaardag zijner begraving. Dit strekt ter eere der Pompiers die op geen lolïekijker wijze de nagedachtenis konden doen herleven van eenen oprechten volksvriend die door zijne opgeruimdheid van geest de ziel en het leven was van alle feesten. Bij koninklijk besluit is M. E. Hocke, kandidaat-notaris te IJperen, notaris te Wevelghem benoemd. In het kort zullen wij een feuilleton mededeelen spre kende over de afgi ijsiijkheid en de schade van den oorlog, en over de weldaden en het geluk van den vrede. Programma der stukken welke Zondag, 19 dezer, ten 0 1/2 u 's avonds in denllof dei-Maatschappij Concorde (buiten) door het muziek der Pompiers, zullen uitgevoerd worden 1Le Drapeau d'Honneur, pasredoublé, Van Buggenhout. 2. Festival, ouverture, Lutner. 5. Ne touchez pas a la Reine, fantaisie, arr. Van Calck. 4. Le Poête et le Paysan. 5. Souvenir du Hanovre, valse, Labilsky. 'V PROVEIV. Zondag' aanslaande 26 Juni geeft de beer Baron Mazeman,senateur, en Burgmeester der gemeente Proven, aldaar een overschoon feest der gelegenheid der in- hulding van het niewgebouwd Gemeente-huis en de inrichting van een korps Pompiers. Het feest is volledig Festival 1200 fr. prijzen schieting naar de pers, 500 fr. prijzen; Vuurwerk, Banket en een feest aan den armen der gemeente, niets ontbreekt er en op den voet zooals alles ingericht is zal dit feest in het geheugen blijven van allen die het zullen bijgewoond hebben. (Zie onze aankondigingen). Zondag 5 Juli, heeft plaats te Belle (frankrijk) het groot militaire-feest bestaande in een Festival voor Fanfaren en Harmonie en eene Chineescbe Cijbelschieting voor Pom piers en Garden. De prijzen voor het Festival voor al de categoriën beloopen tot fr. 1,100, en voor de Cijbelschieting tot fr. 1,220. Bo ven dit zijn nog twaalf vergulde medailjen toegekend aan de verschillige korpsen. De spoorweg-maatschappijen van het Noorde en van Ex ploitatie,geven eene vermindering van 50 voor de muziek korpsen der sapeurs en der Garden die zich naar het feest van Belle begeven. Wij vernemen dat onze Pompiers-muziek en een groot ge tal burgerwachten er zich tuarloe begeven. Maandag avond, (en 7 ure, is er vergaieri'ng beroepen voor al dezen die de reize van Belle gaan oidernemen, ten einde zich te verstaan over het vertrek en lit verblijf aldaar. De vergade ring heeft plaats in het lokal der Cijbelschieting' op de Es planade. EEK HITST APKEN MAR HIAZERROUCK. Zondag laatst zijn wij meteenige vrienden een uitstapken gaan doen naar onze zuiderbiren van denzelfden stam, aard en tale. Omtrent 5 1/2 ure de namiddags van hier weggere den, trokken w ij als schichten door Vlamerlinghe, Poperinghe en verlieten ons vaderland aai den Abeele. Op den franschen grond, oitmoet men eerst Godewaers- velde of Godts.veldé, eene state ten zuiden van Steenvoorde, waar al de reizigers de visiet ier fi ansehe douaanbedienden te ondergaan hebben. Deze statie, ligt aan den voe; van den Katsberg, waarop hét Klooster der Trappisten getouwd is. Deze abdij heeft eene kerk, een overgroot Woonhuis,waarbij gevoegd is een land- bouw-gesticht. In 4790 was lef eene kluis. De gebouwen en den grond werden gekocht.in 4821, cloor Nikolaas Ruys- sen, schilder, geboortig van Hizebrouck, die in 4784 den grooten Prijs van Rome behialde; bij bewoonde 20 jaar Engeland, alwaar hij eene grorte faam verwierf. Overleden in 1826, hij had de gebouwen doen herstellen en liet er eerst de Broeders der Christelijke Lierih'g in vvoonen doch deze werden door voorname redensdadelijk vervangen door Trap pisten, aan wieRuyssen, nazinedood, alles naliet. De statie van Godsvelde verblende, markt de baan eene kromte, trekt over eene brug ei loopt op het grondgebied der gemeente Eecke.Op deze gemenle stond voortijds een kasteel genaamd 't Hagedoornkasteel, alsook eene Kommanderij van Tempeliers, die laatst nog aan het orde van Maltha behoorde, en waarvan de kapelle in 184 verdwenen is. Eecke bezit nog eene Rhetorika-Kamer, die Inslaat van 1542 en die in 4861 een Tooneel- en Letterkundigen Prijskamp uitschreef waar onze stadsgenoot M. Lafaut, foor zijn gedicht, en de maat schappij De VlaamscheSter,zi;h zoo schitterend deden onder scheiden. Welhaast kwamen wij ti Caester aan, tweede fransche statieplaats, een groot en scioon dorp, waarvan de huizen gebouwd zijn langs den nmeinschen militairen weg van Doornik naar Cassel. In dit jemeente ook was er een Tem peliers-huis, gesticht in 4112. Dit dorp bezit nu nog eene kapelle gekend onder den mom van Kapelle der Drij Maag den en waarvan men eene mirakuleuze legende bezit van den jare 855. Drij dochters van Kenuli, koning van Mericiën, in Enge land, namen het Roomsch Geloof aan, en belofte van zuiver heid gedaan hebbende, ondsrnamen zij de reis naar Rome. Ontscheept te Mardyck, en in de verschillige kloosters op hunnen weg stil gehouden lëbbende, zetteden zij zich neder omtrent het middaguur ii het midden der bosschen van Caester, om zich een weinig te versterken met de mondbe hoeften welke zij ontvangen hadden in de abdij van Eecke, toen drij moordenaars, uit Engeland gezonden door machtige heeren, waaraan de drij maagden hare hand geweigerd had den, hen aldaar overvielen en vermoordden. De heere van Strazeele, een ouderling, die het gezicht verloren had, dit schelmstuk vernomen hebbende, deed zich ter plaats gelei den, raakte de bloedige wonden der jonge maagden, bracht de hand aan zijne oogen en kreeg dadelijk het gezicht weder! Uit erkentenis deed hij ter plaats eene kapel bouwen. In 4080 was de kapel van Caester zóó vermaard voor het genezen der oogen dat de pelgrims er van al de hoeken van Vlaanderen naartoe stroomden. Die jaarlijksche ommegang heeft plaats op den 1" Zondag van Juli, en daar dezelve veel opbracht, heeft in 4843 Z. H. de Paus Gregorius XVI nieuwe aflaten verleend. Caester verlatende, trokken wij over het grondgebied dei- gemeente Borre, een klein plekje op welks kerk het jaartal 4 594 staat, en bezit de grafsteden der heeren van Borre, die er voortijds een burgslot hadden. Eenige stonden later be vonden wij ons op eene hoogte van waar wij het schoon zicht der stad Kassei hadden, benevens dat van den berg van denzelfden naam. Het gefluit van het stoomtuig kondigde ons aan dat wij het doelpunt onzer reize bereikt hadden. Wij waren in de statie van Hazebrouck. Hoe stonden wij verbaasd, toen wij eensklaps en als bij toover- slag ons bevonden in eene statie die men in België van eersten rang noemtwant de beweging van convooien, de inrichting der buffetten en de drang der reizigers moet niet ten onder doen voor eene statie als Gent of Brussel De stad Hazebrouck, hoofdstad van het arrondissement, is klein maar van een aangenaam uitzicht, men treft er de pa rochiale kerk aan, die, opgericht in 1430, de schoonste stee- nen eu doorlichtige naald van geheel het Noorder-departe- ment bezit, dezelve is gebouwen van 1490 tot 1520, en heeft 240 voeten hoogte. De kerk bevat ziltens en een preêkstoel zeer kunstig gesneden. De doopvont is ook merkweerdig. Het deksel is in gedreven koper, de dooping in den Jourdaen verbeeldende; de ingang is afgesloten door eene gesmeden ijzeren traiilic uitnemende zuiver en licht. De vensters ver beelden, in hedendaagsch geschilderd glas, de 44 statiën. Gedurende ons bezoek in de kerk, predikte men in het vlaamsch, het is ten anderen deze taal welke de inwoners dei- stad spreken, alsook nog deze der 41 gemeenten van dc 5a welke het arrondissement uitmaken. Het oud kerkhof dat rond de kerk ligt, is in eenen publie- ken hof herschapen de groote markt is een langachtig vier kant waar men de onder-prefektuur aantreft, dienende voor Stadhuis en Rechtbank. Dit gebouw heeft een grootsch uit zicht en is in den corinthiaanschen stijl gebouwd, hetzelve werd begonnen in 4 807 en voltooid in 1820. In het midden der markt staat een schoon kiosk, dienende voor de repetilien der kommunale muzijk. Het Café du Commerce, is prachtig opgezet, en de verbruikers vinden er een lief onthaal en on betwistbare goeden drank. Het klein Hazebroekje mag op dien voet in lijn gebracht worden met de prachtige koffijnuizen van Parijsonder dit oogpunt mag Hazebrouck met veel on zer groote steden vergeleken worden. Nevens het Stadhuis, in de Lelie, is de zetel der Koormaatschappij l'Orpheon. Da<ii- hebben wij het genoegen gehad de repetitie der stukken voor den Prijskamp van Mons te hooren, welke ons zeer voldoende scheenen. De zaal is rijk versierd en wel bemeubeld, zoowel in billard als in pianos en andere muziek-instrumenten, welk alles den eigendom is van dien merkweerdigen kunstkring. Wat ook bij onze naburen eene ingeborenheid is, is de voor treffelijke wijze op welke zij de vreemdelingen weten te onthalen. Eenige straten der stad doorloopende, mérkten wij ook som mige voor ons aardige uitsteekberden op Débit de Sel et de Bonneterie. Horlogerie et Sabotene. Sardines et Tabac, enz. Ja, van Sardinen gesproken. Een reiziger had eenige dagen te voren aan eene vitrien doosjes Sardienen zien liggen, en, bemerkende dat zij maar 50 centiemen geteekend waren in plaats van 1-50 of 4-75, verhaastte zich een te koopen-cm er mede cadeau te doen aan zijne vrouw die dezelve zeer geern at. Te huis gekomen zijnde ontving de vrouw het aangename geschenk, 's Anderdaags 's middags aan tafel opende men het bedoelde doosje met Sardinen. Het water kwam in de mond van Madame,zoo zeer verlangde zij naar de geliefkoosde spijs, al met eens geeft zij een schreeuw en werpt het doosje met gramschap wegHet was blink Zeer te vrede, verlieten wij ten 8 111 ure het mooi stadje Hazebrouck, na vier uren aldaar een aangenaam verblijf ge noten te hebben, ons innig belovende er nog somtijds een namiddag te gaan doorbrengen. van desa tot den 17 Jfiaas, GEBOORTEN ®lannelljk. geslacht 5) zarae„ 8_ Vrouwelijk Lesage, Edmondus, schoenmaker, en Derykere, Maria, kantwerkster. Debackere, Seraphinus, herbergier, en Dcle- forly, Maria, dienstmeid. Six, Ludovicus, meubelmaker, en Delacauw, dementia, zonder beroep. Dehuyssere, Carolina, 92 jaren, zonder beroep, weduwe van Albertus Vermeersch, Rijselstraat. Vandenbulckr, Jacobus 86 j., zonder, beroep, weduwaar van Passchasia Michiel, Dixmudestraat. Wullems, Maria, 77 j., zonder beroep, ongehuwd, Bollingstraat. Poperinghe, 10 Juni 4870. Menigmaal hebben wij gezegd dat het onderwijs in de han den der geestelijkheid niet anders was dan eene aangeprezenc koopwaar die men met een godsdienstig en zedelijk vernis versierde om hare hoedanigheid te verheffen boven het laïek onderwijs en om, door dien bedriegeiijken schijn, de geeste lijke gestichten te doen zegepralen over het Staats- en Stads— onderwijs. Wij hebben tevens getoond dat die oogenverblin- dende concurrentie van het geestelijk onderwijs tegen het burgerlijk onderwijs, ver van de godsdienstige en zedelijke belangen ten doe! le hébben, een politieken strijdmiddel was strekkende om de opgroeiende jeugd in de bisschoppelijke gestichten te fanatiseeren en er later katholijke kiezers van te maken, ten einde de priesterheerschappij boven het burger lijk gezag te plaatsen. En 't geen ons bewees dat de Gods dienst voor niets was in het kalhoiijk onderwijs, H is dat de jongelingen in dit onderwijs opgebracht, wanneer zij in de wereld komen, onder het betrek van zedelijkheid en van eer doorgaans min waarborgen opleveren dar. die welke de we- reidsche scholen bijgewoond hebben. Deze concurrentie hadden wij tot nu maar doen uitschijnen onder de gestichten van hoogei' en middelbaar onderwijs maar zij is niet min klaarblijkend onder de lagere scholen waar onze politieke geestelijkheid zich van den meusch wil meester maken van zijne jongste jaren af, om denzelven des te beter te kunnen vormen naar hare hand. Hiervan hebben wij onlangs een doorslaande voorbeeld gehad in onze stad Pope ringhe waar het lager onderwijs gegeven wordt in eene stads school, in eene broederschool en in de krutschool van het kollegie.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2