Stads Nieuws. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. AV Maandag laatst, 's namiddags ten 5 1 /2 nre, waren onze kooristen op de Statie vergaard, om hunne kunstbroeders, de Orphéonisten van Ilazebrouck, af te wachten, die van den Prijskamp van Mons aankwam en, den eersten prijs medebren gende, dien zij aldaar door hunne kunde bekomen hadden. Onze koormannen hebben hunne vrienden door den mond van den voorzitter M.YandenBogaerde gelukgewenscht en verwel komt, daarna in het lokaal den wijn van eer aangeboden en na de verschillige monumenten onzer stad bezocht te hebben,de Orphéonisten vertrokken met zich de toejuichingen en geluk- wenschingen der ijperlingen mededragende en onder het handdrukken zich niet vaarwel maar tot wederziens zeg gende. ^Dinsdagavond heeft het muziek van 'tKorps Pompiers, ter gelegenheid van de patroonfeest van St. Pieter, serenade gegeven aan onzen Burgmeester, M. Beke,en aan M. Ramoen, kapitein-kommandant van het genoemde Korps-Pompiers. Een groot getal handboogschutters onzer stad zijn dezer week naar de schietingen van Proven en Bunkerke geweest en zijn afgekomen met eenige stukken zilverwerk. Ter gelegenheid van den Thuijndag, vernemen wij dat de Duivenlief hebbers, Les Eelaireurs de Nov, (Grand Mo- narque),een grootePrijskamp opParijs uitschrijven,waarvoor er 700 fr. prijzen door de maatschappij aangeboden worden. Met de opening van het Badsaizoen, kunnen wij onze stadsgenoten eene goede tijding mededeelen Koupons gaans-keeren zijn te bekomen op den ijzeren weg, aan de volgende prijzen IJperen naar Oostende 7-00 5-00 3-50 Nieuport 7-00 O-00 O-50 Blankenberge9-00 6-50 4-50 Hazebrouck 6-40 4-50 O-20 Dunkerke (langs Lichtervelde) 14-80 11-50 7-70 Hazebrouck naar Dunkerke 6-90 O-20 4-3o - Kales 10-60 7-95 6-65' - Bolonje 22-60 17-00 12-40 TVij hebben deze week eenen brief uit Wervick ont vangen, waarin de schrijver hevig uitvalt tegen de lichte handelwijs eeniger mannen die aldaar Zondag laats een bol- iingfeest zijn gaan bijwonen. Die leutemakers, waarschijnlijk te diep in het glas gekeken hebbende, lieten langs de straat niemand gerust en ten slotte zij zouden zich overgegeven hebben aan niet al te schoone handelwijs tegenover eene her- bergmeid, en, dat zij de baas, die protesteerde, zouden aangevallen zijn Het schijnt nog dat de statie oversten van Comen en Wervick ook niet al te vrede zijn over de handelwijs van eénige dezer heeren. Wat er van zijn moge, onze correspondent sluit met de verzekering te geven dat de policie-commissaris vlijtige opsporingen doet om de al te geestige bolders voor het gerecht te doen dansen. Het is niet noodig te zeggen dat wij alles onder voorbehou ding mededeelen en de verantwoordelijkheid aan onzen cor respondent laten. Eene diefte van kleedingstukken werdt Vrijdag laatst te Meenen gepleegd. Onze policie werd per telegram gewaar- schouwd, en heeft de schuldige vrouw alhier aangehouden. Een werkman (van Wercken afkomstig) lag Vrijdag in Paterstraat zoodanig beschonken dat men er geen leven aan zag. Men droeg hem naar ons Gasthuis alwaar hem de H. Olie werd toegediend. Korten tijd nadien, bij zichzelven gekomen, begon hij te vloeken en te tieren om nog een druppel, dat de zieken er van verschiktenhij meende zich in eene herberg De policie bracht hem dadelijk naar de Beurs ,stads-depot. De dieven die onlangs op de Statie (alhier) ontvreem dingen gedaan hebben zijn de verledene week veroordeeld, de man tot 4 maal 3 maanden gevang en 4 maal 26 fr. boet, de vrouw tot 4 maal 8 dagen gevang. Overvloed aan materie dwingt ons een artikel van Pas- schendaele tot binnen dagen uit te stellen. van tien 24 «Shbsï tol den 1 Jsili. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) Vrouwelijk 2) te zamen, 6. Als men eene vergelijking maakt tusschen het katholijk en het liberaal leven, men moet bekennen dat er tusschen beiden een zoo groot verschil bestaat als tusschen den nacht en den dag. Langs den eenen kant men ziet niet anders dan domme dweeping, menschenschuwheid, onverdraagzaamheid, haat, nijd en nooit geene leute; langs den anderen kant men ziet de menschen God eeren door hunne liefde onder elkander, door het redelijk gebruik van hunne vijf zinnen, door hunne samenwerking aan het algemeen welzijn en door de feeste lijke viering van het goed dat zij verrichten, 't Is hetgeen «ij Zondag laatst op een bijzondere wijze hebben kunnen besta- tigen te Proven, alwaar het puik der liberalen, niettegen staande de dweepzuchtige tegenkantingen van een welbeken den pootspeler, die zich in volle opgetoogenheid rond M. den Baron Mazrman geschaard hebben om de goede werken van dien heer ten voordeeie der gemeente uitgevoerd door een vrolijk feest in te huldigen en toetejuichen. Terwij! kapellaan Lampe die werken verdoemde en de fees telingen uitmaakte voor eene bende francmagons en duivels die uit de hel gebroken waren om de katholijke zielen van Proven te schaken en aan Lucifer over te leveren, Mijnheer de Baron vergastte zijne evennaasten op een luisteriijk banket, en maakte niet alleen de groote katten, maar ook de burgers van minderen stand, en tot de arme menschen toe, deelachtig van de huisbegieting van het nieuw Gemeente-Huis en van de doopmg der schoone brandspuit waarmede het nieuw inge richt Pompierskorps gewapend was. Indien de geestelijkheid gevraagd geweest ware om met haren kwispel het Gemeente- Huis en de brandspuit te wijden, en daarna de eerste plaats te bekleeden in het banket, alsdan zouden die werken voor treffelijk geweest zijn, alsdan zou de Baron een brave man zijn. Maar al wat van de liberalen voortkomt, al wat zonder de permissie of de tusschenkomst der geestelijkheid uitge voerd wordt, is door haar vervloekt en verwenscht in de Roode Zee. Te Rousbrugghe heeft men ook eene brandspuit, en, om dat het Pompierskorps dier gemeente ingericht is geweest onder het liberaal bestuur van M. Vandenbussche, men stelt zoo weinig belang in dit nuttig waterwerktuig dat men, in geval van brand, niet zou weten hoe te werk gaan om het op de plaats der ramp te brengen. Niet alleen de doorgang van het pompekot is afgestopt met den zwaren antaar van de Maand van Maria die daar elf maanden op een jaar berust en waarachter de speut in het stof verborgen ligtmaar men heeft nog de aanpalende straat opgebroken door het uitnemen van hare kasseien als of men de vervoering der liberale pomp zou willen onmogelijk maken. Wat zou men zeggen indien, bij voorbeeld, de kerk in brandkwame? Meent men misschien dat de wijwaterpotten die zich aldaar bevinden en de tegen woordigheid van Onzen Heer de uitbreiding der vlammen zou beletten De ondervinding leert dat tot nu niets beter het vuur kan blusschen dan de opgezwollene darm eener welge schikte jachtpomp. Kapellaan Lampe heeft schoon het tegenstrijdige te bewe ren,hij zal nogtans moeten bekennen dat een zijner katholijke parochianen, die tot het banket uitgenoodigd was, in deze waarheid zijne dood gevonden heeft. Deze ongelukkige, na reeds van de brandblussching eene genoegzame ondervinding gehad te hebben, had zuiken vurigen lust om aan de liberale keelververschingen deel te nemen, dat hij,hiervan afgehouden zijnde door kapellaan Lampe die in zijn huisgezin den mees ter speelt, zich niet heeft kunnen wcèrhouden van in het ge heim deze verversching te beproeven met zich tot over den kop in een naburig bluschwater te baden. Zijn vurig tempe rament werd te samen met zijn leven uitgebluscht. Ziedaar de werken der kalhoiijkerij. Indien men die verge lijkt met de werken der liberalerij, mag men niet zeggen dat zij verschillen gelijk den dag met den nacht, gelijk het leven met de dood Medegedeeld Alle zieken vinden gezondheid, kracht, eetlust, goede spijs- verteering en goede slaap weder, door het kostelijk gezond- heidsmeel Revaienta Arabica. Het geneest zonder medecijn, purgatiën of onkosten de slechte verteeringen, de maagontste kingen, de slijmen, winden, het zuur, het niezen, de ophef, de braking, de verstoptheden, de afgang, de hoest, de kort ademing, de tering, alle ongesteldheid aan de borst, in de keel, de adem, de stem, de long, de blaas, de lever, de lenden, de ingewanden, het slijmvlies, de heersnen en het bloed. 72,000 genezingen, waaronder deze van Z. H. Paus, de hertog Plus- kow, Mevr. de Markiezin de Bréhan, enz. enz. gggagrotMBaagmeBBB^gmaMBagig^CTWBBgaMW voorzitterschap van den Burgemeester en in de tegenwoor digheid van al de notabele vreemdelingen, die daartoe uitge noodigd werden. De zitting werd geopend verklaard. De Burgemeester richt zich op en spreekt met ontroering in de ziel en in de stem eene schoone inhuldigingsrede uit. Hoezeer wij het wenschen mogen het is ons onmogelijk hier die merkweerdige redevoering te geven. Het zij vol doende te zeggen dat zij op een plechtig oogenblik de vrij heidszucht en de volksgezindheid der Gemeente-Overheid en vooral van den Burgemeester komt bevestigen. In die rede wordt aangewezen wat er al nuttigs door de gemeente Proven is bewerkstelligd geweest, en wij, die sedert lange jaren deze gemeente kennen, wij zeggen dat inderdaad het Bestuur van Proven te weinig navolgers telt. De achtbare spreker bedankt in warme bewoordingen de hooggeplaatste vrienden en amb tenaars die aan den roep van Proven hebben beantwoord. Deze redevoering, alle oogenblikken onderbroken door de luidruchtigste toejuichingen, heeft bij al de aanhoorders de aangenaamste ontroering doen ontstaan. Na lezing van het proces-verbaal dier zitting, hetwelk goedgekeurd en geteekend werd door de leden van den Gemeente-Raad, werden een honderdtal aanwezige notabelen insgelijks verzocht dit heugelijk stuk met hun handteeken te bekleeden. Alsdan werd door den heer Burgemeester het nieuw Korps Pompiers ingesteld en de nieuwe prachtige brandspuit met hare schoone uitrusting werd hun overhandigd. Gedurende deze aandoenelijke plechtigheden binnen het Stadhuis, juichtte de jubbelende menigte in de straten. Dui zenden vreemdelingen wemelden over en wéér in het gedrang der overgroote menigte. Ten 5 ure namen de Gemeente-Raad en al de uitgenoodig- den, ten getalle van ten minste honderd, plaats aan de tafel van het Banket in de groote zaal van het Gemeente-Huis, die daartoe zeer bevallig opgetooid en versierd was. De grootste gnlhertigheid heerschte gedurende dit echt smakelijk feest maal maar de geesten werden in vlam ontstoken op het oogenblik der Toasten. Die aan Z. M. den Koningen de Ko ninklijke Familie werd voorgedragen door M. den Baron Mazeman de Couthove; als immer werd hij met krachtige toejuichingen begroet. M. Carton, Arrondissements-Commis- saris, stelde de gezondheid voor van 51. den Burgemeester van Proven het geestdriftig onthaal dat aan deze woorden gedaan werd getuigde dat al de tafelgenoten hoog deel namen in de gevoelens van het achbaar hoofd onzes arrondissements. M. Mazeman nam weder het woord en in eene beknopte en gevoelvolle rede bedankte hij zijne twee boezemvrienden, de heeren Alph. Vandenpeereboom en Stas, aan wier buitenge wone vriendschap, goeden raad en diepe verkleefdheid hij de herwinning van zijn gezicht, welk hij op het punt stond te verliezen, verschuldigd is. Bij die schoone woorden dreunde de zaal onder de levendige toejuichingen der toehoorders. M. Alph. Vandenpeereboom, door die rede diep getroffen, richtte zich op en gaf, met zijne gekende welsprekendheid, den vollen stroom aan de edele gevoelens die uit zijnen boe zen welden. De vergadering was als verrukt en de spreker daartoe zichtbaar aangezet nam toe in vuur en vierde den los sen toom aan zijne geestrijke en humoristieke denkbeelden. Hij sloot met de gezondheid voor te stellen van zijne ambt genoten bij de Kamers. M. de Baron De Rasse, dronk aan het behoud van den Gemeente-Raad van Proven en M. Carpentier, Vrederechter van 't canton Rousbrugge, stelde in naam van het canton Rousbrugge een heildronk voor aan M. den Baron Mazeman de Couthove. Dit leutig en hertelijk feestmaal eindigde ten o ure. Gedurende den tijd van het Banket speelden de deelnemen de Muziekmaatschappijen op twee estraden, die daartoe op zettelijk opgeslagen en prachtig versierd waren aan elk uiteinde der plaats. Des avonds werd er een luisteriijk vuurwerk afgeschoten en sloot dit allezins merkweerdig feest voor dezen dag op eene waardige wijze. Onze stadsgenoot, M. Alf. Vandenpeereboom,geeft op eigene kosten, als hoofdman onzer oude Gilde Sl Sebastiaan, eene merkweerdige schieting op de pers dezer maatschappij, op Zondag 10 Juli 1870, voor geheel het arrondissement IJperen. De opperprijzen hebben 300 fr. weerde. Zooveel kleine vogels als schutters. -Inleg 3 fr., terug 3 fr. Nog nooit heeft men dergelijke schieting aangetroffen en het getal schutters zal zekerlijk overgroot zijn, daar de mild dadige begiftiger de wederliefde van alle man met hert, weg draagt. A* Zondag avond laat heeft de stadsbeller door geheel de stad een kind, dat men te huis mistte, uitgebeld. Wat men vreesde, is voorgevallen men heeft Maandag laatst zijn lijkje opgevischt uit het water achter de battrij des Minnepleins. Het ware moeilijk u de wanhoop der ouders afteschilderen. Onze burgerwachten en artilleurs gaan Zondag, 3 de zer, naar Belle om in den trachter te schietenonze Pompiers met hun muziekkorps gaan insgelijks, naar de schieting en festival,zoodat men het detachement van IJperen op goed 100 mag schatten. Bravo! aizoo is het der moeite weerd met onze buren te gaan verbroederen. Bryxis, Adolphus, schoenmaker, en Parain, Maria, winke lierster. Legrand, Carolus, wever, en Talon, Mathilda, kantwerkster. Leboucq, Hermanns, 39 jaren, barbier, echtgenoot van Moerman Julia, Mondstraat. Degrave, Coleta, 68 j., kant werkster, ongehuwd, S' Jans hospitaalstraat. Brevne, Lé- onardus, 72 j., koeien houder, echtgenoot van Verschaeve, Barbara, Meenenstraat. Meerseman, Angelina, 54 j., win kelierster, echtgenoote van Philippe, Ludovicus, Rijsselstraat. Claeys, Franciscus, 63 j., kleermaker, weduwaar van Le boucq, Sophia, Sterrestraat. Kinderen heneden de 7 jaren Mannelijk geslacht, 2, Vrou welijk geslacht, 5, te zamen 5. Genezing N° 68, 471. Pruneüo (bij Mondovi) 27 oct. 1866. M. Ik mag verze keren dat ik, sedert twee jaar dat ik gebruik make van de wonderbare Revaienta Arabica van Dubarrij ik door geen mij ne kwalen welke de ouderdom medebrengt, gekwollen ben, ik ben niet meer gewaar dat ik 84 jaren telMijne beenen zijn zeer kloek, ik heb mijn bril niet meer noodig, mijne maag is goed gelijk bij iemand van 30 jaar, Ik lever mij over aan de vischvangst, hoor biecht, bezoek de zieken, doe nog al ver re reizen te voet, en mijn gedachten zijn klaar en bezit eene goede memorie. Ik geef u oorlof deze Verklaring zoo ruchtbaar te maken ais gij het goedvind. Onderdanige Dienaar, abbé P. Cartelli, pastoor van Prunetto. Voedzamer dan het vleesch, zij geeft de gezondheid weêr en kost 50 maal minder dan den prijs van allen geneesmiddel

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2