openbarTtrekking. Slads Nieuws. ESTAMINET DE CASINO, Static-straat, IJperen. Briefwisseling dei' Toekomst. Verscliillige tijdingen. IJperen, 9" Juli 1870. BURGERSTAND Sterfgevallen. Het publiek wordt verzocht de TREKKING bij te wonen van liet Kunststuk, gebeiteld door den heerP. Oeyen, en dat in loting te koop aangeboden werd De loting die moest gedaan worden op 4" JULI laatst, zal maar plaats hebben op M A A N D A G 11" dezer, ten 6 ure 's avonds, in den Casino. De wet geeft hun het recht de wereldlijke scholen te inspec- leeren.Zij maken van dit recht gebruik zooveel als zij willen. Zij weten dus dat in die scholen de religie wordt onderwezen meer dan al de rest; zij komen daarbij zelf in die scholen nog de religie onderwijzenen zij schamen zich niet aan de onnoozele menschen wijs te maken, dat de religie uit die scho len verbannen is. Onze Normale scholen, zoowel voor onderwijzers als on derwijzeressen, staan onder het geestelijk gezag. De leerlin gen die er uitkomen, worden grootendeels door geestelijken of onder hun opzicht onderwezenen de klerikalen ont zien zich niet die onderwijzers en die onderwijzeressen zeer dikwijls als vijanden van de religie en als vijanden van de gees telijkheid af te schilderen. Indien zij rechtzinnig konden zijn, zij zouden bekennen, dat zij niets hoegenaamd op onze scholen weten af te wijzen in den grond moeten zij hun eigen integendeel belijden, dat onze scholen veel beter zijn dan de hunne; en zij maken van elke gelegenheid gebruik om ze te beliegen en te belasteren. Wij spreken niet van de schromelijke dingen, welke bijna dagelijks in de broerkens en paterkens-scholen voorvallen, wij spreken daar niet van, dan als iedereen ze verhaalt, of de tus- schenkomst van de justicie er ons toe dwingt en ons verbiedt langer te zwijgen. Maar zij, zij zijn niet gelukkiger dan als zij de eene of ande re grove leugen, de eene of andere wel gcconditionneerde las tering kunnen uitvinden, om er de wereldlijke scholen mede trachten te benadeelen. Razend omdat zij voelen dat hunne scholen zoo ver tegen de wereldlijke achteruit staan onder alle opzichten, rapen zij gretig alle duuwe en kinderachtige vertelsels van de straat op, verzamelen zorvuldig al den oudenwijvenklap, al de kwezel praatjes, al de flauwste uitstrooisels, om ze door hunne hand langers te verspreiden en ze in hunne gazetten voor klinkende munt op te disschen. Dat alles doen zij. Hebben wij het recht niet te zeggen, dat men niet weet wat men het meest moet bewonderen, hun ne onbeschaamdheid of hunne scheinheiligheid in den oorlog dien zij onze wereldlijke scholen aandoen? Hebben wij het recht niet te zeggen, dat zij wel laag moe ten gevallen zijn, om alzoo tegen hunne inwendige overtui ging slecht te noemen wat zij weten zeer goed te zijnom alzoo de kwade driften van het onwetendste deel der bevol king op te hitsen, alleen om hunnen haat tegen den vooruit gang te voldoen Ja, dat recht hebben wijdat recht hebben alle burgers, die niet ziende blind zijn en die getuigen zijn van de gemeen- ne wijs, waarop, bij voorbeeld, de klerikalen ten opzichte van de stadsmeisjesschool te werk gaan. Dat recht hebben wij, gelijk vvij ook het recht hebben om te zeggen, dat, indien de wet van 1842 veranderd wordt, en zij zal vroeg of laat veranderd worden, vveest er zeker van, dit alleen de schuld zal zijn van de klerikale onverdraagzaam heid en van de klerikale dcloyauteit. Lierenaar Volgens de algemeene geruchten, zou het Koninklijk be sluit, de ontbinding der Kamers aankondigende, eerlang in den Monileur verschijnen. De kiezingen zouden op den tweeden Augusti bepaald zijn. *A Onze Pompiers met hun korps muziekanten, alookcen detachement van elks der Burgerwacht en Artillerie zijn Zon dag laatst naar Belle (Frankrijk) geweest op het militaire feest aldaar ingericht. Dat stadje was zindelijk opgetooid, zoowel in het kleinste straatje als op de grootste Plaatsen. Omtrent (>0 korpsen en genootschappen schutters en muziekanten woonden dit schitterend feest bij. Duizende vreemdelingen, van alle kanten uit Frankrijk en Belgie toegestroomd, door kruisten de stad en krioelden in hotels, herbergen en kroe gen. In alle andere steden zag men lot heden, bij het verwelko men der korpsen, den wijn van eere schenken aan de opper hoofden der sociëteitenmaar te Belle werden geheel de de tachementen, hoe talrijk ook, tot den laalstcn man, door het stadsbesluer ontvangen en verwelkomd, en in de zalen van het stadhuis stroomde den Nektar der Verbroedering en 't Brood der Vriendschap, onder de gedaante van lekkere bonbons, werd op eene zeer hoffelijke wijze den feestgenoten aangebo den Bravo! Broeders van Belle! Wij vonden hij u nog terug die oude vlaamsche herbergzaamheid en het vriendenonthaal welk men altoos bij onze vaderen van echt vlaamsche bloed aantrof. Iets half doen is beter niet gedaan zegt ons het spreekwoord, en Belle heeft deze spreuk begrepen ook is het aan den indruk van dit overheerlijk onthaal te wijten dat het feest dobbel wel gelukt is. Het Korps Pompiers heeft den vierden prijs geloot bestaan de in drie zilveren lepels en vorken. Men zegt nog, dat builen de herinnerings-medailjen, deze der luisterbjkste intrede, van schoonste kleedij en verst afgelegenste hero is ten deele ge vallen. Het Muziek van het bovengenoemde korps pompiers, verlrekt morgen ochtend Zondag, met den eersten trein naar Gent, alwaar het een der eente plaatsen gaat hekleeden op het schitterend Festival dat aldaar, ter gelegenheid der alge meene kermis, plaats heeft. Morgen, 10 dezer, hee't in de maatschappij St-Sebas- tiaan alhier, waarvan onze Staatsminister M. Alfons Vanden- peereboom Hoofdman is, de gioote schieting plaats, opgedra gen aan al de handboogschutters van het Arrondissement van IJperen. Het schoon weder, alsook de groote weerde de Op- pervogels, geschonken door den Hoofdman, zullen ongetwij feld veel liefhebbers uitlokken. A Op Witten-Donderdag laatst (14 April 1870), werd alhier door de politie aangehouden zekeren Aloïs Merlevede, geboortig van Poperinghe, ieschuldigd van menigvuldige diefstallen te Poperinghe en alliier in onze omstreken gepleegd te hebben die kerel is in zijnen leertijd niet meer, want hij reeds meermalen werd veroordeeld. Hij is den 8 dezer uit het gevang van Meenen ontsnapten alle opzoekingen zijn tot nu toe zonder goeden uitslag gebleven. van den 1 tot den 8 Jtuli. GEBOORTEN Vrouwelijk'l\ te zamen' i2' Huwelijken. Baete, Franciscus, kalchielegger, en Vanderheyden, Joanna, kantwerkster. - Puyenbroek, Franciscus, kaporaal bij het 4" ligne, en Cuvelier, Carolina, kleermaakster. Dethoor, Edouardus, IJzer gieter, enDepuydt Sidonia, kantwerkster. Verfaillie, Jeremias, 55 jaren, daglooner, echtgenoot van Lagron, Maria, Lange Thourontstraat. Cressy, Calharina, 91 j., zonder beroep, wedmve van Caidinael, Ignatius, S' Nicolaus nevens IJpre. - Delittre, Amelia G7 jkantwerk ster, echtgenoote van Dufour, Carolus, Lange Thouroutstraal. Cooren, Andreas, 82 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Theresia Pamcele, Meeneastraat. Spons, Maria, 75 j., kantwerkster echtgenote v»n Petrus Decroix, Lombaard straat. Calmeyn, Rosalia, 77 jaren, dagloonster, echtge note van Leopold Soetaert, S' Jacobs-nevens-Ypre. Crock, Seraphina, 55 jaren, kantwerkster, echtgenote van Ludovicus Decock, Mondstraat. Kinderen beneden de 7 jaren mannelijk geslacht, 1, vrou welijk geslacht, 2, te sainen 5. - Passchendaele, 27 Juni 1870. Mijnheer de Opsteller, Nu, dat er een beslissend einde gekomen is voor de Recht bank van eersten aanleg uwer stad, over de zaak van een der tigtal onbejarige kinderen die in hel begin des winters, al spelende met sneeuwballen, vierof vijf glazen ruiten van 10 c gebroken hadden, in eenen venster van eenen stal loebehoo- rende aan M. Julius Bayart, wil ik mij de moeite geven u eenige overwegingen over deze zaak mede te deelen. Een artikel der Toekomst van 1 Mei laatst, maakt melding van het schandig gedrag van vier of vijf congreganisten, vrienden van M. Bayart, die op eene onbetamelijke wijze, den avond der inhuldiging van 't nieuw collegie van Burgmeester en Schepenen, het huis van onzen achtbaren doktoor met vuilnissen besmeten hadden. Een gerechts-onderzoek werd van wege de magistratuur op deze zaak bevolen en alhoewel de zaak der gebroken ruiten reeds twee maanden geleden was, vernederde zich M, Bayart lot de grootste sperlelingen te maken en zich te doen doorgaan als een slachtoffer van eene partij die zijnen ondergang wilde bewerken. Hij klampte zich bijzonder vast aan een kind tegen wiens ouders hij den onverzoeniijksten haat had opgevatNogtans is dit kind, door den Rechtbank, in beroep, vrijgesteld Deze eenigeWoorden, Mijnheer, dienen hier tot het besla- tigen van andere bijvoegelijke middels die in deze twee zaken zijn werkstellig gemaakt geweest, om M. Bayart in zijne klachten ter hulp te komen en hem nog meer te verblinden. Personen die hunne plaatsen verschuldigd zijn aan eene liberale deputatie die de kiezers van Passchendaele krachtig ondersteunden, tot den vollen zegepraal zelfs, hebben hun neerstig beladen in de zaken Bayart-Vandeweghe. Zonder die kiezers nogtans, de deputatie bestond niet, en bijgevolg men had misschien nooit van hunne benoemingen gehoord. Dat die personen uit mijn weinige woorden leeren hoe de kiezers van Passchendaele om het onvoorzichtig gedrag ten opzichte van eenige onder hun, den vader van M. Van Re- nynghe, hunnen gewezen onderpastor, uit de Kamers hebben gehouden, en hoe zij zich niet min bekwaam vinden nog schik king te nemen tegen personen die onhandig genoeg zijn hunne waarde te miskennen, met in Passchendaele de sacristie en hare duizende versmadingen te helpen ondersteunen Aanveerdt, M., de verzekering mijner ware achting. Bij koninklijk besluit van 12 Juni wordt M. B. Duval, ontvanger der dirc'kte belastingen te Hooglede, toegelaten zijne rechten op pensioen te doen gelden. Hij zal vervangen worden door M. P. Desmet, thans ontvanger te Oostvleleren. Ziehier de statistiek op 51 december laatstleden van de behoeftigen te Brugge. 1509 grijsaards en zwakken, die zich aan geen hoegenaamd werk kunnen overleveren 195 vveezen: 10,747 andere behoeftigen, op eene bestendige wijze gehol pen en 2597 personen, slechts gedurende een gedeelte van 't jaar bijgestaan, dus te samen 14,648 behoeftigen, aan welke men 118,411 fr. 45 c. in geld of eetwaren heeft ingedeeld, dit is 8 fr. 9 c. door eiken persoon ontvangen. In gansch onze provincie is er slechts eene stad te vinden die minder aan hare behoeftigen geeft dan Brugge en dat is Meenen Kortrijk geeft 11 fr. 47 c. per persoon Dixmude, 26 fr. 8 c. Veur- ne. 19 fr. 24; Iseghem, 27 fr. 25 Oostende, 15 fr. 66 Poperinghe 11 fr. 88 Rouselare, 11 fr. 58Thielt, 25 fr. 85 Thourout, 17 fr. 29; Wervick, 10 fr. 5; en IJperen, 12 fr. 69. Zekere familien worden somtijds wreed beproefd. Don derdag ging eene arme vrouw van Bergen, vrouw Degalle, naar het hospitaal om er haren man te bezoeken, die er ziek ligt, wanneer bij het uitgaan zij eenen hoop volk aan de poort ziet. Zij vraagd wat er gebeurd is, en de ongelukkige vrouw verneemt dat men er het lijk van haren zoon bragt, werkman in de statie, door een locomotief verpletterd, met wagons, die aan het rijden waren, te willen aaneenhechten. Men zal zich herinneren, dat nauwelijks een jaar geleden het oudste harer kinderen, eenen treinwachter tusschen Brai- nc-le-Comte en Jurbise gedood wierd, bij het vallen van eenen trein. Kapelaan op Sint Jellincks (Langemark), M. Heldenberg onderpastor te Poperinghe, in vervanging van M. Van Bru- waene, ontslaggever. M. Knockaert, onderpastor te Cuerne, gaat over naar Pope ringhe en is opgevolgd door M. Ballanck, onderpastor te Vivc- Sint-Baefs. M. Boedts, professor te Poperinghe, wordt onderpastor te Beernem. Het vraagstuk der genezing zonder medecijn is opgelost door de belangrijke uitvinding van het kostelijk Revalenla A.iabica, die 50 maal minder kost dan andere geneesmiddels. Het geeft de volkomene herstelling terug aan de organen der spijsverteering, aan het zenuwgestel, de longen, de lever en het slijmvlies, aan de zwaksten zelf genezende de maagont- sleking, de slechte verteering, de gewoone opstoppingen, de speen, de slijmen, de winden, de herlklopgingen, de buik loop, de opzwellingen, de hoofddraaiïngen, het oorruisschen, het zuur, het snot, het braken, de pijnen, krampen en buik trekkingende slaaploosheid, de noest, de kortborstigheid, de borstziekte, de tering; zweeren, puisten, zwaarmoedig heid, uitgeputheid, rhumatism, de kozijns, de koorsen, zin kingen, de moederkwaal, zenirwsmart, slecht bloed, de bleekzucht, de maandstonden, het water, en het gemis aan kleur en zenuwkracht. Ziehier een klein uittreksel der 72,000 genezingen Certificaat n° 56,955. Barr (Nederrijn), 4 Juni 1861. Mijnheer, Het Revalenta heeft bij mij wonderlijke uitwerksels gehad mijne krachten zijn terug gekomen en een nieuw leven is bij mij ontstaan, alsof ik nog jong ware. Mijne eetlust, die bij mij sedert veel jaren onbeduidend was, is wonderlijk terug gekomen, en mijne hoofdpijn, die mij sedert 40 jaar niet verliet, kwelt mij nu niet meer. DAVID RUFF, grondeigenaar. Voedzamer dan het vleesch, zij geeft de gezondheid weèr en kost 50 maal minder dan den prijs van allen geneesmiddel, in doozen: 1/4 kil. 1 fr. 25; de kilo 7 fr.; 12 kilo 60 fr. Du Barrij en Cci 12. keizerstraat, Brussel.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2