Stads Nieuws. Briefwisseling dep Toekomst. Be vrijheid der aanstaande Miezingen. Verschillige tijdingen. Van al de geestelijken werd hij bemind en ge acht, en van de kerkoversten om zijne deugden hoog geprezen. Die man heette Retsin hij was de groote vriend van M. d'Anethan, die in dien tijd minister van justitie was. Die vrome Retsin was marchand van heilige beenderen 5 hij vond daar ruim zijn bestaan in! Want hij verkocht die beenderen als zijnde de stof felijke overblijfselen van oude heiligen. En de priesters vonden dat goed zij zegden amenzij beschermden en ondersteunden den godvruchtigen handeldrijver in relikwien. Maar al de liberale gazetten ontlasten hunnen spotlust op den godvreezenden heendermarchand Het ging zoo ver dal de tribunalen er zich mede bemoeiden. De zaak moest klaar getrokken worden. En deskundigen stelde vast, dat de rijkbetaalde relikwien van Retsin niets anders dan konijnen- heenderen waren De vrome Retsin werd van aftroggelarij over tuigd en tot vijf jaren gevang veroordeeld Maarde minister van justitie, de vriend van den relikwic-marchand, liet hem los zonder dat hij van den koning gratie had gekregen. Dit verwekte een groot schandaal onder de be volking, en in de Kamer werd dat aan den minis ter drij dagen lang krachtig verweten. Den 8 juni 1847 wierpen de kiezers het kleri kaal ministerie omver. Welnu, kan men het gelooven die zelfde ko.mj- nev-minister, M. d'Anethan, de vriend van den scheinheiligen Retsin heeft de pretentie van op nieuw 's lands bestuur in handen te willen nemen. En de klerikale gazetten durven onbeschaamd de medewerkers van Langrand en de vrienden van den misdadig en Retsinaan de onwetende lieden voorstellen, om het land te besturen. (Stad Gend.) IJperen, 10" Juli 1870. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. In onze stad heeft men insgelijks eenige mannen van het genie-regement gezien die, zoo het schijnt, op de noorder- en oostergrenzen gezonden zijn om op het eerste teeken van be weging van fransche of pruisische troepen op onzen bodem overal de ijzerenwegen te vernietigen door de rails uit te ruk ken en de bruggen te doen springen. De telegraafdraden zou den ook aan de vernieling niet mogen ontsnappen. Vele personen zagen deze bewegingen onzer troepen aan als eene mise-en-scène van ons Gouvernement, doch de laat ste tijdingen schijnen ten vollen deze gissing te logenstraffen en bewijzen dat de huidige staat erger kan zijn dan men wel denkt. Zaterdag nacht heeft er een hevig onweder gewoed, dat op verschillige plaatsen brandrapen door den bliksem ver oorzaakt heeft: op Becelare is eene hofstede met la koeibees- ten en 3 peerden opgebrand. Langs de kanten van Iseghein ter hofstede gebruikt door sieur Raes, zijo de schuur en koci- stallen in assche gelegd geworden -13 koeibeestcn zijn omge komen. ïusschen Beveren en Cooiscamp is eene tweewoonst met wat koolzaad door het hemelsch vuur vernield. Berichten uit de andere provinciën maken insgelijks mel ding van merkelijke schade door het onweder aangericht. In Holland heeft hetzelve niet minder hevig gewoed. De schieting van Zondag 11., bij het gild S' Sebastiaan, gegeven door M. Alph. Vandenpeereboom, was overheerlijk. Meer dan 600 schutters woonden het feest bij. in lang heeft er aan deze pers zulk geene levendigheid ont slaan, al de herbergen en koffijhuizen daaromtrent gelegen waren letterlijk met schutters en nieuwsgierigen opgepropt, en zoolang de schieting gedeurd heeft vormde er zich eene gedurige heen-en weêrbeweging in stad waarvan iedereen zijn aandeel in het profijt, dat gewoonelijk zulke aangelegene schietingen medebrengen, ruimschoots gehad heeft. De oppervogei (100 fr.) is door eenen schutter van Guillau- nie-Teli van IJperen afgeschoten, een opper-zijvogel door S' Sebastiaan van Langemarck, en een andere door het gild van Kfverdinghe. Ter gelegenheid van de 89c verjaring der inhuldiging van Leopold I, Koning der Belgen, zal op Donderdag 31 Ju li, ten 11 ure 's morgens, in de parochiale kerk alhier een Te Deum gezongen worden. Het beroepshof van Gent heeft zich maandag vereenigd, tot bet kiezen der kandidaten voor de plaats van raadsheer en voor degene van voorzitter bij de rechtbank van IJperen. Zijn benoemd: voor de plaats van raadsheer, 1" kandidaat, M. Van Praet, rechter te Brugge; 2° kandidaat, M. Molitor, voorzitter der rechtbank te Kortrijk. Voor de tweede plaats1° kandidaat, M. Jweins, rechter te IJperen 2% BI. Alleynes, rechter te Brugge. f'1 geva' van schoon weder het muziek der Pompiers zal Zondag middag, van twaalf tot een ure, in den Publieken Hof stukken uitvoeren. Men schrijft ons uit Meessen In den nacht van Zaterdag-Zondag is er te Wytschaete een groot ongeluk gebeurd. Eene hofstede behoorende aan M. Duval, onzer stad, en gebruikt door Jan Braem, is door het vuur des hemels leenemaal vernield. De beestialen en eenige meubels'zijn kunnen gered worden. Alles was verzekerd. In eene weide der weduwe Lefébvre, van Waasten, zijn er vijf koeien door den bliksem dood geslegen; in eene andere weide, gebruikt door Boelez, te Ploegsteert, werd er eene door de electriciteit getroffen. van den tot den 15 Mi. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 5) tg zam Vrouwelijk 1) Declein, Willem, blikslager, en Lalous, Maria, naaister. Lahousse, Vitalis, roedsmilter en Debreu, Melania, zonder beroep. Deraedt, Cornelia Goj., zonder beroep, ongehuwd, S' Ja- cobstraat. Burgho, Franciscus, 38 jaren, herbergier, we- duwaar van Sophia Hof, Esplanade, Dubois, Sophia, 86 j., zonder beroep, ongehuwd, bollingstraat. Vanhecke, Bene dicts, 77 j., kantwerkster, weduwe van Philippus Duflou, Elverdingsiraat. Degroote, Léopoidus, 69 jaren, schilder, echtgenoot van Henrica Denoyelle, Méenenstraat. Titeca, Coleta, 84 j., zonder beroep, weduwe van Joannes, Boudry, Brielen-nevens-IJpre. Gobert, Josephus, GO jechtgenoot, van Amelia Terriere, Bleenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren mannelijk geslacht, 2, vrou welijk geslacht, O, te samen 2. Popcringhe, ia Juli 1870. De klerikale partij is nauwelijks aan het bewind, en reeds geeft zij een bewijs van hare Welbekende verdraagzaamheid en reclitveerdigheid. Zij weten allen dat de aanstaande kiezing eene worsteling zal zijn tusschen de priesterheerschappij en het burgerlijk gezag, tusschen onze heerschzuchtige bisschoppen en de ver nuftige Staatsmannen die sedert 1847 aan het land eenen schitterenden voorspoed en eene duurzame vrede verzekerd hebben. He wel, onder voorwendsel van de vrijheid en de rechtzinnigheid der kiezingen te waarborgen, ons nieuw Mi nisterie komt een bevelbrief uit te geven waardoor het aan al de bedienden van het Gouvernement verboden is zich te be moeien met de kiezing of den minsten invloed te gebruiken op het kiezerskorps, op straf van afstelling van hunne be diening. Die strenge maatregel is toepasselijk aan de heeren Gouverneurs, Arrondissements-Commissarissen en alle be dienden der verschillige administratien, zoo als inspecteurs, controleurs, verificateurs der directe belastingen, douanen, assisen, kadaster, enz., die, even als de ingenieurs, de op zichters van bruggen en wegen, zich niet meer aan dit ver bod zullen mogen onttrekken als de commissarissen van policie en andere hoegenaamde bedienden door het Gouverne ment benoemd. Eene uitzondering nogtans is bij voorrecht toegestaan aan de door het Gouvernement besoldigde fonctionnarissen die hunne benaming van den bisschop ontvangen hebben. Niet al leen deze zijn met verplicht van zich van alle tusschenkomst in dekiezingte onthouden; maar men zegt nog dat deministe- rieele bevelbrief welhaast zal gevolgd worden door eene bis schoppelijke circulaire waardoor het intgendeel aan al de pastors, kapellaans en alle hoegenaamde geestelijken, kosters en kerkbedienden zal bevolen zijn van door alle mogelijke mid dels, hoe oneerlijk zij mogen wezen, te drukken op den geest der kiezers in het belang der goede zaak. Welk kontrast Eu men noemt dit de waarborg der electorale vrijheid en rechtzinnigheid 1 In de tegenwoordigheid van deze vrijheidminnende maat regels, niets is curieuser dan het over- en wedergeloop van onze kathoiijke kopstukken. Men ziet ze met een blij gelaat, en hunne handen wettende, al de huizen afloopen van hunne ijverigste partijgenooten, waar zij door het achterpoortje binnensluipen om in het geheim hunne oorlogsplannen vast te stellen en den val van M. Van Merris te beramen. Beguns tigd in hunne bewerkingen door de losbandige predikatiën der agenten van het bisdom en de mondstopping der agenten ven het burgerlijk gezag,het zal hun niet moeilijk vallen hunne slagorde ten voordeele der priestersheerschappij in te richten. Buiten de aigemeene vergaderingen in het lokaal der bij tende Grenadiers, sommige kleine klubjes hebben nog plaats in de herberg den Postlioorenalwaar men reeds de afzetting van Bi. den Gouverneur op voorhand besloten heeft. Wij hopen dat de weldenkende meerderheid van het kie zerskorps de onbezonnenheden van al die dutsen en sukke laars naar rechte zal oordeelen, en dat de liberale maatschap pij van Poperinghe in deze klerikale landsberoerte aan hare taak niet zal te kort blijven. X. Zooals wij vroeger reeds aangekondigd hebben, zal het XII Nederlansch Taal-en Letterkunding Congres, den 50,31 en 1 September 1870, te Middelburg, gehouden worden. Alles voorspelt dal dit Congres zeer merkwaardig zijn zal en grooten bijval bekomt. Wij vernemen uit goede bron dat de werkzaamheden, voor 't Congres zeer gunstig loopen al de voornaamste Noord- en Zuid- Nederlandsche Letterkundigen hebben hunne medewer king toegezegd. Veie Belgen zullen zich ook naar Middelburg begeven om, bij zoo voordeeiige gelegenheid, met het schoo- ne eiland Walcheren eens in kennis te geraken. En dit is wei de moeite waard, want het vruchtbaar Zee land, met zijne rijke weilanden en zijn uitmuntend vee, is een der fraaiste gewesten van Europa. Daarbij, eene prijsvermin dering van vervoerkosten, langs ijzerenweg en stoomboot, en eene reeks vermakelijkheden, waartoe provincie, stad en in gezetenen zich aanzienlijke opoffering getroosten alles werkt samen om het verblijf der Congresleden in Zeeland zeer aan genaam te maken. Vele onzer landgenoten ondernemen, tijdens de vaneantie dagen, een pleizierreisje wij kunnen hen niet genoeg aanma nen om dezen keer een uitstapje naaf Middelburg te wagen wij zijn overtuigd dat zij het ons zullen dank weten. De onthulling van het grafmonument opgericht ter na gedachtenis van den schrijver en volsredenaar Jan Van Rys- wyck, heeft zondag laatst, 10 dezer, verjaardag der begrave- nis van den overledene, te Antwerpen plaats gehad. Vlaamsche maatschappijen van Gent, Brugge, Lier, S' Ni- kolaas, Dendermonde, Ninove, Borgerhout enz., waren bij deze plechtigheid met hunne vaandels aanwezig, of zich aldaar doen vertegenwoordigen. Mde Terbocq, lid van de Kamer der volksvertegen woordigers voor het arrondissement Dendermonde, is maan dag overleden - Sederdt eenigen tijd heeft men zoovele verkoopingen van onroerende goederen niet gezien in onze provincie als te genwoordig. Vele aktionnarissen van Langrand, zegt men, trachten zich van hunne eigendommen te ontmaken, om zich te onttrekken aan de stortingen, waarmede zij bedreigd wor den. De rechtbank van Namen heeft beslist, dat een teeken of kruis, met een handteeken niet gelijk mag gesteld worden; dat dien ten gevolge een schrift slechts een teeken dragende, van alle waarde ontbloot blijft en zelfs als niet bestaande aan zien wordt. De Courrier da Bas-Rhin geeft belangrijke bijzonder heden over de ontdekking van eene petroliebron, bij het bosch van Haguenau. Deze exploitatie, die ongeveer 1,200 hectaren bevat, is nog maar op het derde eener hectare gedaan geweest en heeft nogthans reeds een miljoen liters opgeleverd. Deze plaats, genoemd devallei van Schwabwiller, is de eenigste ia Frankrijk waar men p; trolie vindt. De gewezen koning van Hanover heeft, zegt men, voor twee en half miljoen, de villa Metternich, bij Weenen, aange kocht. Sedert den 25 februari 1831 is de liberale denkwijze gedurende 23 jaren en 8 maanden aan het bewind geweest en de katolieke partij 15 jaren en 8 maanden. Naar wij vernemen hebben sommige pauzeiijke zouaven in militair kostuum op S' Pietersdag, te Cachtem, zoodanig van hunnen neus gemaakt, dat men 't gevang van Rumbeke in een kazerne heeft moeten veranderen voor die onoverwin nelijke dapperen, die daar toch overwonnen zaten. 't Zouave-garen zal er nog bij in weerde verliezen. Men verzekert dat het kamp van Beverloo, wat de groo te wapenoefeningen betreft, den 20 of den 21 dezer zal gehe ven worden. ld O o IM a Over een drij lal weken is het JAAR 50, dat brugsche schimpblad dat menigeen onzer treffelijkste burgers eer en faam roofde, dat ons zoo schandelijk bevocht en menig maal onzen ondergang voorspelde, zijne eigene dood ge storven. Hetzelve is thans vervangen door een eenvoudig gazetje, getiteld: 'T JAAR 70 en gedrukt, niet bij Hono- ré Vandenberghe, maar bij BI. Delplaee. Dat Honoré nu maar krokodilietranen storte over zijn afgestorven blad voor gyfipf]g.i} lieden, wij zingen intus- schentijd eenen blijden Requiem. De begravenis heeft zonder de minste solemniteit en zoo veel mogelijk in 't duikertje, om de schande te ontgaan, plaats gehad. R. I. Pa

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2