Politieke kiepkap. maatregels te recht veerdigen die koophandel, nij verheid eti het openbaar krediet vernietigen. Met de bijeenkomst der Kaniers, die met den 4" of 5" Augusti zullen kunnen plaats hebben, af te wachten, men had aan de bankbrieven gedwongen kours kunnen geven, de Bank had aldus haar 120 millioenen voorraad kunnen in bewaarnis houden en ons geld zou aldus naar Frankrijk niet kunnen overgebracht worden. Deze maatregel heeft ongetwijfeld ook een groo- ten invloed gehad op de buitengewone daling der staatsactiën en is eene onvergeeflijke misgreep die gevaarlijke gevolgen zou kunnen hebben, en die de mate geeft van hetgeen men te verwachten heeft van mannen die hun finantiëel onderwijs in de za ken Langrand hebben bekomen. Het Nieuwsbdad, gelijk al de andere clericale ga zetten, tracht den lieer De Bavay te verscbooncn en stuurt verwijlselen toe aan den heer Bara, om dat hij denzelve heeft willen dwingen een vervolg in te spannen tegen de schurkerijen van den heer Langrand en zijne medeplichtigen, en het is niet min waar dat, indien de Proknreur-generaal, war neer de heer Bara hem heeft bevolen, of beter zoo haast al de bedriegerijen van den Roomschen Graaf ontdekt waren, zijne plicht had gekweten, hij de ondergang van veel vaders des liuisgezins zou voorkomen hebben. De Mo.mtecr van Zondag laatst bevat de navol gende mededeeling, die wij aan de opmerkzaamheid onzer lezers aanbevelen Deze bekendmaking ontsluiert de ongemeenc krachteloosheid van het kabinet en de hinderpalen die het ontmoet. Zij bewijst dal de mannen, die aan het staatsbestuur zijn, zich niet sterk genoeg ach ten om de verantwoordelijkheid hunner daden op zicli te nemen. Wij begrijpen len vollen dat, in te genwoordigheid der ondervindingloöshcid zijner «linisiers, Zijne Majesteit gemeend heeft zijne ou de raadsheeren te moeten raadplegenniets is na tuurlijker, maar wij nemen geenszins aan dat de in bedieningzijnde ministers zich achter de ziens wijze hunner voorgangers verschansen om hunne verantwoordelijkheid te dekken. Dit komt ons noch waardig, noch grondwettelijk voor. De staatsminis ters nemen in de staatszaken geen werkzaam deel en blijven dus van de ministeriëele verantwoorde lijkheid heel en gansch vrijvan toen af kan men zich van ambtswege achter hunne manier van zien niet beschutten. Reeds is de clerikale partij in volle werk voor de kiezingen in liet arrondissement van !Jperen. De pastors, en vooral de kapelaans, niet alleen van de dekenij, maar van gansch het besturend arron dissement, worden aehtervoigens bij M, den deken geroepen; het is in het huis van dezen geestelijke, in de Sint-Maartens Kloosterstraat, dat, zoo het schijnt, het hoofdkwartier van hel clerikaal leger gevestigd is. Het pasgeboren kabinet, zoo men ziet, kan, zon der groot gevaar voor hem, zich van ailegouverne- menteele drukking onthouden, de geestelijkheid zal op lijd en plaats drukken Bijzonderlijk noemt men ons dén kapelaan van Oostvleleren, die zich door zijne waarlijk aposto lische vlijt en stoutmoedigheid onderscheidt: de liefdadige geestelijke bepaalt zich niet met de meest dwingelandsehe drukking op het geweten der kie zers uit te oefenen. Nooit heeft men machtiger bc- dreigingsmiddelen zien gebruiken. Vurig sporen wij onze vrienden aan zich met de verrichtingen en dreigende gebaren van M-. den ka pelaan bekend te maken, opdat wij ze aan liet pu bliek kunnen mededeelen. De geestelijkheid moet zoo haar priesterkleed niet ongestraft bezoedelen. De Monit-eur van Woensdag deelt eenen om zendbrief mede die een echt zwaard van Damocles over het hoofd der ambtenaars hangt. Inderdaad mogen deze noch rechtstreeks,noch onrechtstreeks noch door zich zeiven, noch door hunne agenten in de worsteling die zich voorbereidt, tusschenkomen. Men maakt er helooten, politieke ontmanden van; men ontneemt hun een recht dal aan alle Belgen toekomt, want de Grondwet verleent aan allen liet recht hunne gezindheid te openbaren en aan hun nen zegepraal te arbeiden. En na aldus een ver standig gedeelte van hét kiezerskorps den mond gestopt te hebben, levert men het, voelen en vuis ten gebonden, aan de geestelijkheid, zij, die hare vrijheid van handeling behoudt, ofschoon zij het budget op den rand aantéekent ten zelfden titel als de andere ambtenaars. Daarin bestaat er eene schreeuwende onrecht vaardigheid, tegen welke wij ons met gecne genoeg zame krachtdadigheid zouden kunnen verzetten; van den anderen kant verzekert men ons, dat ver schelde ambtenaars besloten hebben van ai hunne vrijheid gebruik te maken, in weerwil van al de ministeriëele omzendbrieven. (Oorlog en Kiezing). Men verzekert dat hel klerikaal Ministerie te Luik eene commande gedaan heeft van duizenden ijzeren muilhanden voor al de burgerlijke ambte naars van België. Alleenlijk zal er een klein verschil in zijn die voor de liberale ambtenaars zullen ge sloten zijn meteen maalslot en die voor de klerikale met een ressort, dat zij zullen opendoen als zij willennogtans zullen deze moeten gesloten zijn als zij op de groote markt passccren. Die zal leven zal zien Wij klagen en wij zijn onredelijk,want wij heb ben de eerste Ministers van de wereld Men beweert dat die befaamde mannen bunnen moed in de twee handen gaan nemen en dat zij vast, besloten hebben het leger met zijne teenen te laten spelen en zelve, in levende lijve, op te trekken te gen het vreemde leger dat eerst over onze grenzen zou stappen. Ziehier hun plan Aan het hoofd Minister Cornesse, als hoornbla zer, dan de Langrandist Baron d'Anelhan, met eene plakkaart, waarop de namen staan van die groote Ministers al te samen, afgezet met ezeloo- ren; daarna zou volgen de academieke Baron Ker- vyn met den grooten pal las van zijnen vader (uit de hertogin van Gerolstein); vervolgens Minister Jacobs, met eenen grooten schako op zijn hoofd, verbeeldende de fortificatiën van Antwerpen en een detachement ijdele geldbeurzen uit den winkel van Langrandop de vijfde lijn Minister Tack in een verkwikkend had, gevuld melde SO.000-00 franks overschot, die de liberalen in de Staatskas gelaten hebben, en eindelijk Generaal Guillaume, niet eenen vermeerderden budget van oorlog in zijne beurs en eene gloeiende lont in zijn hand: Geheel dal persooneel zal opgevuld zijn met petards, fu- seën en bomben. Als zij den vijand zien opkomen zullen zij zich op hunne kniën werpen om hun vergiffenis te vra gen over hunne stoutmoedigheid. Generaal Guil laume zal alsdan zijne lont aan het averechts aangezicht van den laats ten steken, zij zullen allen eene sch... laten gelijk een kanonslag en al vijstend en krakend in de lucht springen als een stoomboot, waarvan de ketel springt De vijand verschrikt en ontsteld zal zijne beenen in zijne armen pakken en vluchten zoover hij land ziet Die ongehoorde heldendaad schijnt den 2 Oogst te moeten plaats hebbenzij zal met een gedenk stuk, verveerdigd hij middel der verlorene kapita len van Langrand, op den Groeningerkouter te Korlrijk vereeuwigd worden Mocht het zoo wezenWij zouden zingen op den gekenden voois In de mane In de mane De klerikale Jans, kandidaten voor de aanstaan de kiezing van IJperen, moeten, zoo het schijnt, nog gebakken zijn. Als zij uil den oven komen zal men den hoorn blazen en roepen -JFarme kadetjes. Wij zulien alsdan ne keer gaan kijken of zij wel gebakken en niet verbrand zijn Arme Jans ~==s~ésh®3=b1®^®^!====. <t Van verschillige kanten heeft zich het gerucht verspreid, dat het koninklijk besluit van 8 Juli, de ontbinding der twee Kamers uitsprekende, zou ingetrokken worden. Dat gerucht was maar de weêrklank van die gedachte, diep in de harten des volks geschreven, dat ieder keer ais er oogenbiikken van zware beproevingen zijn, het aan het volk- toekomt, door wettige middelen te bewijzen, dat het aan den Koning en aan onze instellingen verkleefd is. j' Het kabinet, met dezelfde gevoelens van vaderlandsche liefde bezield, heeft zich afgevraagd of de grondwet toelaat, dat de Kamers, die door een,beshiit van ontbinding gesloten zijn, op nieuw kunnen geroepen worden om te zetelen Voorname schrijvers, onderscheiden rechtsgeleerden den ken dit niet. Het kabinet, na het bericht gehoord te hebben van MM. de ministers van Staat, wordt door een ernstigen twijfel tegengehouden. Het gouvernement heeft, onder zijne verantwoordelijk heid alle maatregels genomen en zal die blijven nemen, welke door de omstandigheden worden noodig geoordeeld, zeker zijnde de onderstand te bekomen van allen, zonder onder scheid van partij of denkwijs. En nu, op 2 Augusti het kieskorps bijeen geroepen zijn- de, voorbehoud het zich, indien het noodig is, onmiddelijk de nieuwe Kamers bijeen te roepen. -li Belgie dat, gedurende veertig jaren, alle zijne plichten heeft weten te vervullen, is verzekerd van den eerbied voor al zijne rechten. Terzelver tijd dat Belgie voldoet aan zijne buitenlandsche verplichtingen, kan bet niet beter zijn vertrouwen in zich zelf betuigen en in de mogendheden die zijne onzijdigheid en zijne onafhankelijkheid hebben gewaarborgd, dan, te midden der gebeurtenissen van buiten, kalm en regelmatig zijne vrije en vreedzame instellingen uit te oefenen, n Het Journal d'Ypres, in zijn laatste nummer, bezigt vijf of zes kolommen om hekelingen en betichtigingen uil te kramen tegen M. Carton, sedert 1847 arrondissements-commissaris,, en diegedurend drie-en-twintig jaren zooveel diensten bewe zen heeft aan onze buitengemeenten. Wij zullen op deze driftige en onbewijsbare aanvallen niet dan door een verachtend stilzwijgen antwoorden en aan hun de beoordeeling laten over den man wiens dienstveerdigheid zij hebben kunnen waardèeren. Wij zullen nogtans opmerken dat het Journal d'Ypres het zelfde stelsel inhuldigt van be- tichtiging en iukwisitien tegen de ambtenaren en onafhanke lijke mannen, in stilte aanbevolen in de laatste ministerieele omzendbrieven, stelsel dal algemeen in dwang was ten tijds der clericale kabinetten. Wij d ringen sterk aan bij de gemeentebestuurders, opdat zij door hunne stemming, zich krachtdadig zouden verzetten tegen de wederkeering van zulk een afstootelijk stelsel. Op het oogenblik dat wij ons blad gingen drukken, ontvan gen wij een waarlijk ongelooflijk nieuws; wij haasten ons het aan onze lezers mede te deelen, want De waarheid kan soms ongeloofbaar schijnen. Eene vergadering van tien tot twaalf geestelijken heeft den twintigsten dezer, in de pastorij, te Meessen plaats gehad. Dit concilie, in het klein, was voorgezeten door M. Boone, deken van Sint Maartens te IJperen; de kerkvaders verhan delden er geene geestelijke maar politieke zaken Eene volledige lijst van vier catholijke kandidaten voor de worsteling van den tweeden Augusti zou voorgoed in deze vergadering, uitsluitelijk uit priesters samengesteld, vastge steld zijn geweest. Op deze lijst bevinden er zich drie ouderlingen, die samen meer dan 215 winters beleefd hebben Wij zullen voor het oogenblik hun nog niet noemen; nog tans gelooven wij den naam te mogen laten kennen van eenen hunner, omdat deze die denzelve draagt zijne kandidatuur pu bliekelijk voor de Kamers stelt, zegt men. Deze candidaaf is. M. Biebuvek, oud-voorzitter der rechtbank van eersten aan leg te IJperen. Die grijsaard is tegenwoordig op kiezersloop met de stijfzinnigheid en de vlugheid van eenen jongeling, vergezeld van zijnen schoonbroeder M. Spillebout, van Rous- selare, die zich alhier voor de clericale partij op de bres komt stellen, omdat men alhier niemand vindt om dien onvader- landschen post te beklcedcn. De tijd ontbreekt ons vandaag om te spreken over het voor gaand van dit wederkeerende parlementarisch spook, en de tijfels bloot te leggen, die hem in het vertrouwen der kiezers zal aanbevelen. In ons aanstaande nummer zullen wij eene

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2