Nieuws. Oorlogsberichten. Verscliilligc tijdingen. IJperen, 25n Juli 1870. Veemarkten. levensschet geven van dien buitengewonen candidaat, alsook van zijne medecandidaten, hem toegevoegd in het Concilie van Meessen Maar wij kunnen niet nalaten die ongedwongene wijze aan te stippen, met welke de geestelijkheid hunne instrumenten aan de gèloovige kiezers opdringt. Het is maar den zaterdag '23 Juli dat de vergadering in St- Laurent gevraagd is, omdat de leden hunnen keus zouden doen van clericale candidatenwelnu deze keus was reeds vastgesteld sedert den twintigsten dezer, in het klein Concilie te Meessen, en die mannen zijn sedertdien in optocht tot het welgelukken hunner naming. Deze catholijke vergadering zal mogen de candidaten pro- clameeren die over eenige dagen door M. den deken en zijne geestelijke broeders geproclameerd zijn Ziedaar de vrijheid die zij aau de kiezers verleenen om een vrijen keus te doen van hunne mandatarissen, ziedaar met welke verachting zij hunne getrouwe kiezers behandelen Onnoodig te zeggen dat deze candidaten in het arrondisse ment met een algemeenen schaterlach begroet zijn, hetgeen een goed voorteeken is voor de triomf der liberalen. Zaterdag, ten 3 ure namiddag, heeft de Liberale Ver- eeniging der stad en arrondissement IJperen eene algemeene vergadering gehouden alwaar een groot getal leden van stad en van den omtrek tegenwoordig warenIn deze zitting maakte de Voorzitter, M. de Burgemeester Beke, bekend dat het comiteit, uitgenoodigd zijnde door den liberalen Bond van Antwerpen tot het inrichten eener algemeene landsverga dering van alle liberalen om tot het opstellen eener verzoe ningsprogramma te kunnen komen, geraadzaam gevonden had niet toe te treden, alhoewel het den wensch uit dat de Antwerpenaren in hunne pogingen zouden mogen gelukken. De reden daarvan is dat de tijd ontbrak om algemeenlijk de leden over het besluit van toetreding te raadplegen. Daarna werd er overgegaan tot het kiezen van kandidaten voor het Senaat en de Volksvertegenwoordigerskamer. M. Baron Mazeman voor het Senaat en MM. Pieter Beke, Jules Van Merris en Alfons Vandenpeereboom voor de Kamers waren met eenparigheid van stemmen herkozen. Sedert het vertrek van ons garnizoen, heeft onze stad nogal van hare levendigheid verloren. De oorlogsberichten en allerhande vertellingen min of moer overdreven, maken een zekeren somberen indruk op onze inwoners. Onze ge meente kermis, die waarschijnlijk te midden de bloedstortin gen van den fransch-prusischen oorlog zal vallen, zal veel van hare aantrekkelijkheid weggenomen zijn; want het voor naamste is moeten, door de tijdsomstandigheden, weggelaten worden, het Festival, dat zoo veelbelovend zich voordeed is onbepaaldelijk uitgesteld, doordien al de vreemde sociëtei ten opzeg hunner reis naar IJperen gedaan hebben, omdat meest al hunne leden moeten soldaat zijn 1 Onze ingezetenen zijn in angstige verwachting op de aan staande gebeurtenissen. De treinen vervoeren dagelijks een groot getal ingeroepene borgerskinderen, waaronder er man nen zijn die vrouw en kinders moeten verlaten om tol de vei ligheid des vaderlands op te trékken. Weenende ouders, zusters, broeders, vrouwen en kinderen vergezellen hun lot op de statie. Het is niet geloofüjk hoe alles in korte dagen een treurig wezen heeft aangetrokken. Koophandel en werk zijn verlamd, en wij wenschen uit ganscher harte dal deze staat van 'zaken spoedig eindigen mocht. Onze ijpersche koorzangersmaatschappij La Lvre Ouvrière is Zondag laatst naar Dixmude gegaan om zich te laten hooren op het Muziek- en Zang-Festival dat aldaar, ter gelegenheid der Kermis, plaats had. Dit gezelschap jongelingen, alhoewel sedert korten tijd als Zangmaatschappij ingericht, heeft te Dixmude zeer goed ge lukt en zich weerdig getoond van de warme toejuichingen waarvan het het voorwerp is geweest. In de loting is hun een prachtig album met koorzangen te beurt gevallen. Dit gezelschap, samengesteld uit kinderen der ijpersche Werkende klas toont aan iedereen dat er kunst-elementen te vinden zijn onder alle standen en nog meest onder de volks klas die door eigen vernuft het dagelijks brood weet te ver dienen. Wij voorspellen dezen kring een lang en roemvol bestaandoch wij nemen hier de vrijheid eene aanmerking te doen, het is van zich nooit te laten medeslepen door man nen die, onder alle voorwendsels, zich overal weten in te mengen en later zich van eene maatschappij meester maken om ze door eenige glazen bier te doen dienen voor eene par tij die de grootste helft onzer ijperlingen afkeurt. Soort bij soort, en de jonge werkende klas heeft van nie mand eene aalmoes noodig Bij kon. besl. is M. Biebuyck, gewezen voorzitter dei- rechtbank van eersten aanleg onzer stad, een pensioen toege staan van 6,000 fr. Donderdag laatst, ten elf ure voormiddag, heeft alhier in onze hoofdkerk het Te Deum plaats gehad, ter herinnering der inhuldiging van wijlen onzen koning Leopold 1. Deze plechtigheid werd bijgewoond door al de burgerlijke en mili- tairn overheden onzer stad, alsook door het korps van het middelbaar onderwijs. De artillerie der burgerwacht leverde de eerewacht, de pompiers vormden de haag: meestal de heeren officieren en onder-officieren der burgerwacht waren in deze plechtigheid tegenwoordig. O Alle weken zullen wij onze lezers bekend maken niet de feilen alleenlijk als echt erkent, en alle overbodige en twijfel achtige .voorvallen niet zorg weglaten. Den 14 Juli heeft men te Parijs in de beide kamérs den toestand uitgelegd, die eindigde met eess© «©rfwg-svcr- M&patïg. Die verklaring is verhaast geworden door eene circnlairvan den Koning van Pruisen aan zijne agenten gedaan. 1Bevestigende de belediging die hij den franschen am bassadeur, M. Bennedetti, had gedaan. 2. Weigerende de intrekking von Hohenzollern. 3. Aan dezen de vrijheid terug gevende, de kroon te aan voerden. Te Parijs, waar de eigenliefde van den Franschman ge kwetst is, werd de oorlogsverklaring met geestdrift ontvan gen. Gansche benden doorkruisten de straten, onder de geroepen van Weg met Pruisen 1 leve de oorlogweg niet Bismark! naar Berlijn! leve Frankrijk! leve de Keizer! Ove rigens in gansch het Keizerrijk door heerscht er een onbe- schrijvelijke geestdriftoveral is men tgen Pruisen gestemd en wenscht men den oorlog. Het fransch leger zal uit vijf korpsen bestaan onder het be vel van Canrobert, Palikao, Frassart, Mac-Mahon en Defailly. Keizerlijke garde en reserve: Bazaine. De monitor Rochambeaii, bevelhebber Bonie, is den 17 te Cherbourg op reede gelaten. De wapening beslaat uit 14 stukken, 4 gegroefde kanons van 27 centimeters en 10 idem van 24 centimeters, Het fransch ontschepingsleger vormt zich en wordt in de versehillige fransclie havens van Brest en van Duinkerke bij een geroepen. In Pruisen is de opgewondenheid niet minder groot. Men wacht er onbeschroomd en vastberaden de verdere gebeurte nissen af. De beide landen wapenen zich even dapper en op eene eene vervaarlijke wijze. Volgens opgave der krijgsmachten kunnen de beide landen bijna evenveel landtroepen onder de wapens brengen. Men schat op meer dan 1 millioen het getal strijders dat elkeen der landen kan opleveren; echter is Frankrijk op zee veel sterker. Wij oordeelen nog niet; maar wij zeggen toch reeds dat het wreed, boosaardig wreed is, voor een zuur gezicht, de welvaart van Europa op te offeren, miliioenen te verkwisten en honderd duizende menscnen te vermoorden. 't Zij zoo: wij vragen niet om, in welken geestdrift ook te deelen en wenschen geene militaire glorie te behalen. Al wat wij verlangen is dat Belgie in de verschrikkelijke botsing, welke zal plaats hebben, gespaard worde. De oorlog in Duitschland wordt een nationale oorlog; Bei eren en Wurtenberg hebben hunne troepen ingeroepen om Pruisen bij te springen, en men zal nog anderen in die bewe ging medeslepen. Frankrijk zal dus, op weinige uitzondering- na, tegenover gansch Duitschland staan, maar die duitsche wapenopneming zal ook andere volkeren aan den kant van Frankrijk doen plaatsnemen. De Pruisen hebben de rails van den ijzeren weg op de pruisische grenzen van het hertogdom opgebroken. 2000 man kampeeren te Wasserbillig. De betrekkingen met Trier zijn onderbroken. Hetzelfde heeft plaats tusschen Mets en Sarrebruck. Al de bruggen die zich op de linie bevinden zijn afgebro ken. De boeren van Trier, Conz en Wasserbillig zijn opgeëischt binnen de 24 uren hun koorn af te snijden. Niemand mag over de brug passeeren. Alle uren komen er troepen bij. Elk man van 18 tot 36 ja ren, gediend of niet gediend hebbende, moet vertrekken. Men heeft den 19 Juli tijdingen ontvang dat '100,000 man te Kreuznoch zijn bijeengetrokken. Nederland, Luxemburg, Zwitserland en Belgie hebben, op beloften van onzijdigheid, de verzekering bekomen, dat hun grondgebied niet zal geschonden worden. Wij verlangden niets beter dan dat die beloften worden gehouden. In het engèlsch parlement heeft de minister verklaard dat Engeland volkomen onzijdig blijven zal. Uit Kopenhagen meldt men dat hel deensch kabinet beslist heeft zich onzijdig te houden. In Belgie werkt men ook ijverig om ons leger op oorlogs voet te brengen. Al de klassen zijn binnengeroepen. Het leger zal in twee korpsen worden verdeeld. Een groot gedeelte on zer troepen bevindt zich op de grenzenten einde onze onzijdigheid te doen eerbiedigen. De uitvoer van paarden, andere dan veulens, is voorloopig verboden. In versehillige provinciën zijn commissien van offi cieren gelast met den aankoop van paarden voor het leger. Men verzekert dat de eerste ban der burgerwacht zal gemo biliseerd worden. Door het vertrek der troepen wordt in ver schelde groote steden de garnizoensdienst reeds door de bur gerwacht verricht. Hei. kavalerirkorps der burgerwacht van Verviers, bijzon der korps, heeft bevel tot vertrekken ontvangen. Het schijnt dat de clericaien eindelijk besloten hebben hunne kandidaten te stellen Te Dixmude, tegen M. de Brevne, SI. Rembry, fiIs. Te Veurne, tegen SI. Bieswal, SI. Visart. Het kamp van Beverloo is den 24 opgebroken. Te Rome, is den 18 Juli, hij plechtige stemming de on feilbaarheid van den paus verklaard, door 3.35 stemmen te gen twee. Alle slach van ziekten worden door de heilzame Revalenta Ara bi ca genezen. Zij geeft de gezondheid, de kracht, de spijs- verteering en de siaaplusf. weder. Zij geneest zonder mede- cijn, purgaties of onkosten de slechte verteeringen, maagont stekingen, slijmen, winden, het zuur,, snot, het niezen, de opwerpingen, de braking, de verstoptheid, de afgang, de korthorstighëid, de tering, alle ongesteldheden aan de borst, {le keel, de adem, de stem, de longen, de blaas, de lever, de lenden, de ingewanden, het slijmvlies, de heersnen en het; bloed, witten en rooden vloed. 72,000 genezingen, waar onder deze van Z. H. den Paus, des hertogs van Piuskow, Mevr. de Markiezin de Bt'éhan, enz., enz. Genezing n° 63,845. Ecrainville (Seine-Inférieure), 27" November 1865. Ik was lijdend sedert 36 jaar aan eene kort horstighëid die mij 's nachts dwong 4 of 5 maal mijn bed te verlaten door de bevangenheid die mij -soms mijn adem ont nam. Sedert 8 dagen dat ik van de Revalenta du Barry neem, bevind ik mij zeer goed, ik kan zeer wel adem halen en slaap wel. Ik heb de eer enz., ROILLET, Pastor. Voedzamer dan het vleesch, zij geeft de gezondheid weêr en kost 50 maal minder dan den prijs van allen geneesmiddel, in doozen: 1/4 kil. 1 fr. 25; de kilo 7 fr.; 12 kilo 60 fr. Du Barrij en Cci 12. keizerstraat, Brussel. Eetlust, spijsverteering, slaaplust en kracht, wederverkre- gen door het Revalenta chocolaad, aan de persoonen en kinde ren van flauwe gezondheid,het is drijmaal meer voeden dan het vleesch, in tabletten van 6 Tassen, 1,25voor 12 tassen 2 fr. 25; 24 t. 4 fr. Doozen poeder van 12 tassen, 2,25; 18 t. 7 fr. 120 t. 16 fr; 576 t. 60 fr. of omtrent 10 C. de tasse. Du Barrij en C'°, keizerstraat, 12 Brussel, en te IJper bij Ch. Becuwe, apotheker, Botermarkt; H. Frysou, apolh.,Dix- mudestraat; G. Veys, apoth., Rijselstraat; TI. Mahieu, bakker, Botermarkt. VcHriie. Per hectoliter. 15 Juli. 20 Juli. Tarwe (nieuw) tot, tol Tarwe van fr. 31 54-25 52 55 Rogge 24-50 00-00 24-00 25 Sucrioen oo 24-25 00-00 00 Haver 16-00 18-00 16-00 18 lloonen 30 52-00 28-00 30 I.ei5¥ess Per 100 kilo - 18 Juli. Nieuwetarwe fr. 55 a Oude tarwe a R ogge 10 50 a Boekweit a Haver 25 50 a Aardapp. fr. 00 00 a Boter, de kilo 2 56 a F.iers, de 26 1 65 a Koolzaadolie 00 00 a Liinzaadolie 78 a Gent. Per hectoliter. 15 Juli. Tarwe, fr. 24 75 a 25 50 Kempz. 100 k.a- Rogge, 15 75 a 16 00 Koolz.olie, gulda Haver, I I 00 a 0 00 Lijnolie, -a Peerdeboon. 19 00 a 20 00 Lijnkoeken, fr. 24 00 a 23 Koolz. 100 k 45 00 a 50 00 Koolzaadkoek. 19 50 a 00 Lijnzaad. 54 00 a 59 00 Kempkoeken. -a Kortrijk, 18 Juli. - 362 hoornbeesten zij n te koop gesteld, waarvan er 518 zijn verkocht geweest. Brugge, 19 Juli.-Ter veemarkt van heden telde men 565 hoornbeesten. Deverkoop was niet levendig. IJPEREN. AARD BER GRANEN ENZ. 23 Juli. 16 Juli. verkoclitlc kwantiteit. middenpr. p. iOOkiio. verkoclilte k wan li teit. middenpr. p. KM) kilo. Tarwe 21,900 51-00 23,600 50-00 Rogge 6,500 20-25 12,200 21-00 Haver 600 25-50 0,500 25-00 Erweten 0,700 25-50 1,200 25-00 Boontjes 1,000 26-00 1,600 26-00 Aardappelen 2,600 7-50 2,500 8-50 Boter 290-00 290-00 24" Juli tot 51" Juli is gesteld aan 30 c. per kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 3