Afstelling van 1. Henri Carton, Kiezers ARRONDISSEMEHTS-COÏÏMISSARIS. ARRONDISSEMENTSCOMMISSARIS. AFZETTING VAN M. CARTON. Stads Nicinvs. mannen, die reeds zooveel dienst aan de stad en aan het arrondissement hebben gedaan onder de, van wege de Bisschop, voorgestelde kandidaten, er is geen een die in het arrondissement geboren is, noch die cigcntlijk met deszelfs noodwendigheden is bekend. In de eerste jaren na de omwenteling van 1850, het waren Rousselaernaars die al de ambten be kleedden het waren de vertrouwde van het klein Seminarie onder wiens voogdij men IJ peren had geplaatst, en dat men eens onderzoeke welke guns ten de stad of arrondissement hun te danken hebben gehad. Welnir. het is nogmaals Rousselaere die in de kiezing van 2 Augusli de verachtelijke rol speelt van de mannen, die op eene eervolle wijze hunne zending hebben vervuld, door onbekenden te doen vervangen, wat zeggen wij, onbekenden? er zijn onder hun mannen wiens voorgaande op eene na- deelige wijze zouden kunnen ontwikkeld worden, maar wij zijn in de gewoonte niet van in persoon lijkheden te treden, wij laten dien eerioozen middel aan onze tegenkanters over Men leest in den Moniteur van 25 Juli 1870 Een Koninklijk besluit van 24 Juli 1870, ge last M. Van Elslande, lid der Permanente Deputa tie van denProvincialenRaad vanWest-VIaanderen, de intérim te vervullen der bediening van Arron- dissements-Commissaris van IJ peren, in vervan ging van M. Carton, toegelaten om zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. Amen Deze uittrek uit het Koninklijk besluit behelst eene schijnheiligheid en eene lengen. Eene schijnheiligheid, want men heeft verme den in het besluit het woord AFSTELLING te plaatsen Eene leugen, want men de afgestelde ambtenaar toelaat zijn recht op pensioen te doen gelden, en men geheel wel weet dat hij, volgens de wet, dit recht niet heeft. De AFSTELLING van eenen openharen ambtenaar is een brutale maatregel, die hel publiek afkeer inboezemt, bovenal wanneer die ambtenaar 25 jaren allergrootste diensten bewezen heeft en in zijn arrondissement ontelbare vrienden heeft; om deze laatste te verblinden en niet te kwetsen, het Ministerie heeft het woord AFSTELLING ver doken onder dit van vervanging. MaarM. Kervyn is er nevens, indien hij gelooft dat hij daarmede de wederwraak tegen het Ministerie zal kunnen in houden welke de afstelling van een beminden en nuttigen ambtenaar heeft te weeg gebracht. M. Carton is wel en in vorm AFGEZET, hij schept er eene eer in het te zijn door een clericaal Ministerie. Wat het zoogezegde recht op pensioen betreft, M. Kervyn heeft het maar in het Koninklijk be sluit gesteld dan om het volk te misleiden over den afstootelijken maatregel door hem genomen, en hij hoopt dat het zal geloovcn dat M. Carton, net als M. Bicbuyek, zich zal getroosten meteen pensioen over zijne ontnomene bediening. Het is noodig dat men hel we te. M. Carton zal geene centiem pensioen trekken, hij heeft liet ten anderen niet noodig; want toen] M. Carton een openhaar ambt aanveerd heeft was de geldkwestie zijn doel niet. Zijn vaderland dienst bewijzen, zijn arrondissement nuttig zijn, zijn politieke gezind heid, door eerlijke middels doen zegepralen, zie daar wat de volksgezinde en uitmuntende ambte naar betracht heeft toen hij zich in het openbare leven begaf, en het is omdat hij moedig, met recht en onbewimpeld geweigerd heeft zijne grondbegin sels te verloochenen die deze van zijn geheel leven zijn en zijne vrienden die ze met hem hielpen verdedigen sedert 23 jaar, dat, hij door het clericaal Ministerie afgesteld is. M. Carton, nu afgesteld, keert terug in het hij zonder leven, zonder pensioen, en met hel hoofd recht: maar hij zal er niet lang in blijven, want met meer kracht dan ooit is hij gereed om zijne politieke tegenstrevers te bevechten, die nog geheel hl am o t zijn van de harde s tooien dat zij van dezen krach tigen kamper sedert 25 jaren ontvangen heb ben. Kiezers, gij zult door uwe stemming u kracht dadig verzetten tegen de handelwijs van het cleri caal Ministerie, die met de wanhoop der onmacht zich vreekt en zoovee! kwaad tracht te doen als het hem mogelijk is, gedurende den korten tijd dat het nog te leven heeft!... Kiezers! dal volk moet wegwij willen van geen catholijk Ministerie, die Belgic zon versmachten en hetzelve zou verbas-' teren. Wij willen noch van M. Biebuyck noch van M. Yan Renynghc die hunne hulp zouden bieden aan de schandelijke handelwijs; dus, Kiezers, gij zult eenparig stemmen voor de liberale kandidaten. IJ peren, 23" Juli 1870. IJperen, 5T Juli 1870. Gij hebt de afstelling van Bi. Carton als arrondissements commissaris reeds vernomen. Die schandelijke afstelling is hier ais eene donderslag' in de streek gevallen en bewijst ons waartoe ons hatelijk en ver- foeielijk klerikaal ministerie bekwaam is Die afstelling is met de schrikkelijkste verontweerdiging onthaald en de kiezers van ons arrondissement zuilen in de kiezing van Dinsdag aanstaande eene duchtige wederwraak nemen. Welke was de misdaad van BI. Carton Niets anders dan dat hij treffelijk man was en treffelijk man w ilde blijven. Hij wil zijne politieke vrienden niet verlaten en zijne poli tieke grondbeginsels niet verloochenen. Hij wil zijn schoon vorig leven niet schandvlekken, met de hand te leenen aan de klerikale onderdrukkers van vrijheid en van persoonlijke onafhankelijkheid. Hij wil niet medehelpen om de schijnheilige dieven der Langrandsbende, die n zoo onbeschaamd bestolen hebben, op den troon te zetten en hun alzoo toe te laten het gansche Jand in meerder veiligheid te bestelen en te ruïneeren. Hij wil zijnen machtigen invloed niet gebruiken ten pro- fijte van mannen, die den schijnheiligen uithangen, en die onder den masker der religie, bezield zijn met. de laagste driften, eigenbaat, wulpsheid, heb- en heerschzucht, die maar meester trachten te geraken om het volk onder de voe ten te houden, hetzelve onwetend en dom te laten, ten einde het te beter het vel te kunnen afdoen en het zweet uit te per sen. Ziedaar! Kiezers, waarom BI.Carton afgesteld is! Kent gij andere redenen? Wij zijn zeker van neen. Gij kent allen de menigvuldige diensten die hij u in alle ge vallen bewezen heeft. Hij heeft hier 25 jaren dienst als arrondissements-commis- saris en 25 jaren lang stond hij altijd bereid om u nuttig te zijn; hij was in alle moeilijke gevallen uwe raadsman, uwe Onderstand. Niemand verliet hem zonder eenen goeden raad of zonder zijne behulpzaamheid verworven te hebben. In za ke van mdicie heeft hij duizende vaders van familie, zonder onderscheid van opinie, op den rechten weg gesteld en groo- te kosten en onaangenaamheden vermeden. Voor de landbou wers was hij een echte vader; hij was altoos bereid om hunne rechten te doen gelden waar het behoorde en hunne bezwa ren te doen uit den weg ruimen. In een woord hij was de oprechte beschermer van groot en klein, van arm en rijk, zoo ver zijne invloed van ambtenaar hem dit toeliet. Kiezers, zult gij met overkruiste armen zulk eene schande lijke daad beschouwen Zult gij aldus zonder opstand die onteerende schandvlek laten drukken op het aangezicht van den besten uwer vrien den, op den treffelijken ambtenaar en den rechtveerdigen burger Neen! dat zal niet zijn, of er bestaat in de wereld nocli gevoel van eerlijkheid noch dankbaarheid niet meer. Gij zult, Dijnsdag aanstaande, met uwe stem komen pro testeeren tegen die schandelijke daad van een haat- en wraak zuchtig MinisterieGij zult als één man stemmen voor de vrienden van onzen denrharen oud-arrondissements-commis- saris. Gij zult eenpariglijk stemmen voor zijne vrienden, de liberale candidaten en het gansche vaderland zal er uw over toejuichen! Einst deze laatste dagen heeft 51. Carton, ter oorzaak zijner afstelling, menigvuldige bezoeken van genegenheid ontvan gen van personen van de stad en van den buiten, die hem hunne gevoelens van trouw en verkleefdheid gingen uitdruk ken. De gevoelvolle en krachtdadige man, die de eer boven het geld stelt en de persoonlijke vrijheid boven de huichelarij, welke voordeejen deze geven moge, die zijne grondbeginsels en zijne vrienden niet wil verloochenen voor eenen hoogen post, is uitnemende gevoelig geweest aan die voetstappen en aanziet gelukkig dat zijne lange en trouwe diensten aldus door het publiek geschat worden. Kiezers van I.Tperenpast op; er is reeds kwestie van de Rijschool te ïerVueren te plaatsen AANSTAANDE NEDERLAAG DER KLERIKALEN. Van alle kanten ontvangen wij de beste berichten over den uitslag der aanstaande kiezingen, en volgens onze berekenin gen zal de liberale en echt vaderlandsche denkwijze meer stemmen hebben in de Kamers dan zij er ooit gehad heeft. Gansch het land is om zoo te zeggen in opstand tegen het dom, onkundig en wraakgierig Ministerie dat te Brussel op distels zit en ons door de bisschoppen is opgedragen geweest. In ons arrondissement staat alles even goed. Een bewijs dat de klerikalen hier van hunne zaak wanhopen 't is dat zij ons maar twee kandidaten tegenstellen en welke kandidaten nog Eilaas, twee oude sukkelaars, zij tellen te samen meer dan 140 jaren; zij zijn reeds alle beide door de bisschoppen naar de Kamers gezonden geweest en hebben er niets anders gekregen dan een brevet van onbekwaamheid en slaafsche ge hoorzaamheid aan de bevelen der politieke geestelijkheid. Arme klerikale Kiezers, welken ellendige» kost kooint men u toch opdienen Aan de heeren Burgemeesters, Schepens, Gemeentt- Baadsleden, Secretarissen en Ontvangers. MM. Een Koninklijk besluit van 24" Juli lestleden komt mij af te stellen van mijne bedieningen van Commissaris des arron- dissements IJperen. Blijne misdaad is van mijne partij niet te hebben willen loochenen en mijne onderstand niet te willen weigeren aan mijne politieke vrienden. Na drij-en-twintig jaren van mijn leven besteed te hebben aan de zedelijke en stoffelijke ontwikkeling van ons schoon arrondissement, treed ik weder in het bijzonder leven zon der persoonlijken spijt. Voor enkele belooning ivensch ik uw vertrouwen, uwe achting en uwe vriendschap te behouden. Ik kan u nogtans niet verlaten, duurbare medewerkers, zonder u te bedanken over uwe zoo werkzame en loege- negene medehulp, welke gij mij gedurende mijne lange loopbaan verleend hebt en zonder u de verzekering te ge ven, dat in het toekomende zoowel als in het verledene, mijn eenigste hoogmoed zal zijn van u nuttig te mogen wezen Uwe gewezene en toegenegene Arrondissements - Commissaris HENRI CARTON. De trekking voorden Tuchtraad der Burgerwacht die moet zetelen in den 5" trimester '1870, heeft Zondag laatst plaats gehad. Zijn door het lot aangewezen Ejfektieve rechtersMM. Debrouwer,Willem, onder-lui tenant; Wyckaert, Leo, sergent; De Bruyne, Eugecn, briga dier, en Vanden Bogaerde, Hector, garde. Vervangende rechters, BIM. Merghelynck, Maurice, luite nant; Verhaeghe, Louis, serjant-fourrier; Stekelorum, Ju- liaan, kaporaal, en Doneker, Emiel, garde. Wij hebben nogeens, voor IJperen, eene goede tijding te melden. De heer Polydore Comein, thans gevestigd met ter woon te Brussel, en alwaer hij zich onderscheid als beeldhouwer, heeft op nieuw drij schitterende lauweren gepluktin de akademie, waar die artiest de hoogste klas bijwoont, heeft hij den eersten prijs bekomen in de historische samenstelling de tweede prijs in de modeleering naar de natuur, en de tweede prijs in het anatomie. Na zulke schitterende uitslagen, valt het ons niet moeiiijjc

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2