Briefwisseling der Toekomst. Be electorale beweging Cl orl ojssfoer ichten te geiooven dat de kunstenaar, een ijpersch kind, wel zou kunnen aanspraak maken op een deel der subsidien die voor zulke takken gestemd zijn. ïn alle geval hopen wij dat onze stadsregeering zulke schoone gelegenheid niet zal laten ont snappen om de ijpersche kunstwereld te bevestigen dat den roem der kinderen harer ingezetenen haar niet onverschillig is en nog meer voor M. Comein dan voor allen anderen, daar die schrandere jongeling bij elke prijskamp die er tot nu toe plaats greep, zich op eene overheerlijke wijze heeft doen on derscheiden en de schoonste prijzen behaald heeft. De genaamde Francis Goudezeune, oud 27 jaar,dienst bode, geboren te Langemarck, is de verledene week (Don derdag) alhier door onze politie aangehouden geweest. Op het öogenbük zijner aanhouding was hij drager van veie kledingstukken voortkomende van diefte. Deze kerel heeft reeds verschelde malen voor diefte veroor deeld geweest. Tijdens zijne aanhouding verdedigde hij zich tegen de politie. In de Liberale Vereeniging van Zaterdag laatst heeft M. Alp. Vandénpeereboom, Minister van Staat, eene treffende redevoering uilgesproken. Het is jammer dat zulk een man zich niet kan laten hooren bij menschen die de ooren vol ge blazen zijn van de zwarte mannenbij dezen die zich laten wijsmaken dat de kiekens hooi eten die zich laten bij den neus leiden als de grootste onnoozelaars der gansche wereld want als declericale leugenaars alzoo vanPieter naar Paul ge- loopen hebben, dat zij van 't Geloove, van God, van den Paus en van de H. Kerk geklapt hebben omdat zij zouden stemmen bekomen, gij zoudt ze moeten hooren toen zij bij malkaar zijn hoe zij lachen met de eenyoudigaars die zij vast gehad hebben in hunne geestigheid over de middels en de redens die zij aangehaald hebben maken zij hunne kiezers uil voor domkoppen, voor ezels. Merci voor zulke complimenten. Onze stad gelijkt aan een begijnhof. Wij die gewoon waren langs onze straten groote beweging van soldaten te zien, nu is alles dood! De eslaminets, koffijhuizen, zijn ledig en stil de appartementen onbewoond; de neeringdoeners verliezen veel. En zeggen dat IJperen zal veroordeeld zijn om nooit geen garnizoen meer te hebben, indien er een clericaal Ministerie te Brussel is Wat moeten wij doen 0111 dit te beletten Stemmen voor AL de liberale candidaten die aan het hoofd van ons bladje staan, anders zitten de ijperlingen erin tot over den kop M. Ferd. Van Daele,oud-leerling van stads kollegie komt te Gent, op eene zeer voldoende wijze, zijn exaam af te leggen van eerste doctoraat in de rechten. Poperinghe, 20 Juli 1870. TE POPERIW GIIE De worsteling die op 2 Oogst moet plaats hebben tusschen de liefhebbers der priesterheerschappij en de voorstanders van het burgerlijk gezag, kondigt zich hier aan op eene wijze die al de belangrijkheid laat zien van den aanstaanden slag. De katholijken, waaronder men moet tellen al de bekeerde zondaars, de hijpokrieten, de spekulateurs' en de vuilaards, zijn in een geweld dat onbeschrijvelijk is. Niet alleen zij hou den dagelijks vergadaringen in het lokaal der Bijtende Grenadiers, maar zij hebben nog talrijke bijeenkomsten in het kollegie, in de clubkamer van kapellaan Krullebolle en in de huizen van hunne beste vertrouwelingen. Terwijl het vrouwvolk alle avonden in groote troppen den omgang gaat om van O. L. Vrouw ter Mirakelen den goeden uitslag der kiezing af te smeeken, het mannevolk loopt met geheele ben den al de herbergen af waar de baas kiezer is, om, door het vullen der stoopen, de herbergiers en de brouwers tot zich te trekken en te doen stemmen voor M. Van Renynghe. De li beralen in tegendeel,door geen andere princiepen bezield dan die welke in deze zware tijdsomstandigheid het vaderland kunnen redden, nemen het wat stilder en wenden zich tot al wie niet door den drank, maar door de rede te overhalen is. En hoewel van den eenen kant de liberale fonctionnarissen, tegenstrijdiglijk aan de Constitutie, verboden zijn hunne denkwijze te openbaren en te verdedigen, terwijl van den an deren kant de geestelijke budjetknagers vrijelijk de kiezers door alle slach van bedrogmiddels mogen misleiden, beide partijen, niettegenstaande deze ongelijkheid van wapens, wedijveren zooveel het in hun vermogen is om hunne weder- zijdsche vijanden den klop te geven en meester van het ter rein te blijven. Bereid met een gelijken ijver tot den strijd, zij branden van eene even vurige streving naar den zegepraal. Maar hetgeeii bijzonderlijk den moed verheft van onze te genstrevers, 't is de hoop van in het bureel van IJperen de zelfde medehulp te vinden waarmede zij in 1868 zijn vereerd geweest. Zij duchten niet zich luidop te beroemen over de sympathie welke M. Van Renynghe gedurende een en twintig jaren in de hoofdstad van het arrondissement genoten heeft en de ongunst waarmede de kandidatuur van M. Van Merris door de progressisten is onthaald geweest. Nog een staptje, zeggen zij, nog eens kleine poging van den kant der gevor derde.liberalen, en M. Van Merris zal buiten vliegen. Wij hebben niet noodig hier de overdrevene verwaandheid van onze vijanden te doen uitschijnen. Iedereen weet dal M. Van Merris in korten lijd zijne proeven gedaan heeft, dat hij door zijne stemgevingen in de Kamer getoond heeft wat hij is, en dat hij in den weg des vooruitgangs en der politieke hervorming van ons land verder gegaan is dan men het meende te mogen verhopen. Het is dus niet alleen eene ver metelheid maar eene lafheid, voor mannen die niet anders dromen dan de wederkomst der verledene tijden van eene ondersteuning te willen zoeken bij eene fractie der hberaie partij die van het verledene zoo eenen afschrik heeft dat zij, om het te ontvluchten, haastiger wilt vooruitioopen dan al de andere liberalen, en die, in dezen vooruitloop, hare princie pen voor ernstig en rechtzinnig wilt doen aannemen. Wij eerbiedigen de overtuiging van eenieder, zoowel van eenen katholijk als van een libre penseur; maar wij vinden geene overtuiging in eene partijschap die zich zoekt te doen gelden door de mengeling van tegen elkander schreeuwende princie pen. In alle geval dit betrouwen welk de katholijke partij stelt op de medehulp van een deel harer politieke tegenstrevers, be wijst hare flauwheid en hare bedrogvolle ontaardheid. Wij zouden op het gerucht dat hier over deze verbondma- king geloopen heeft geen acht genonien hebben, indien wij niet getuige geworden waren van de hevige en beteekenisvolle verontwaardiging die ter dezer gelegenheid plotseling uit borst onder sommige ligtgeloovige liberalen, en van de wraaknemende inzichten waarmede zij in het toekomende de avancéen bedreigden die op zoo eene onberadene wijze hunne oude popei'ingsche vrienden van meer tot meer van zich zochten te verwijderen. Maar deze laatste omstandigheid scheen ons te belangverwekkend 0111 geene opmerkingen et- uit te trekken. Al wie liberaal is te Poperinghe stemt voor de liberale kandidaten van IJperen, aan welkdanige nuance zij mogen toebehooren,in de vaste overtuiging dat alle ware libe rale ijperling voor den poperingschen kandidaat zal stemmen, en het is maar door deze wedervergelding dat de voortduren de ontwikkeling en de volkomene zegepraal der vooruitgaande gezindheid in ons arrondissement kunnen verzekerd worden. Poperinghe maakt inderdaad sedert eenige jaren een schoon en bijna een beslissend bijwicht in de schaal der kiezingen, en wij moeten bekennen dat het eene zelfmoordende laatdun- kenheid zoude zijn, voor die welke de volkomene ontvoogding van het arrondissement willen betrachten, van hiervan geene rekening te houden. Vele kiezers die te vooren aan de politiek onverschillig waren, zijn liberaal geworden omdat M. Van Merris, door zijnen oavermoeibarén ijver en door zijnen in vloed, hen uit hunne onverschilligheid getrokken heeft. Het ware gedaan met de politieke toekomst en met de ontvoog ding van het arrondissement, indiên, door den va! van dezen heer, Poperinghe zich later onthield of op nieuw in zijnen le- venloozen staat gedompeld ware. Wij hebben de overtuiging dat deze bedenkingen overtollig zullen zijn, dat alle iveldcnkende kiezers^ zoowel van den lande als van de steden, met een gelijken ijver zullen samen werken aan den zegepraal der liberale zaak, en dat onze va- derlandsche zinspreuk Eendracht maakt macht in onzen optocht tegen de eeuwige vijanden van het menschelijk geluk eene schitterende toepassing zal vinden. X. Terzelder lijd naderde een deel van bet kamp, tot op 8 kilo meters der grenzen, dat is te zeggen tot boven Slyring, waar de veldbatterijen staan. Saarbriicken, 23 juli. Zoo het schijnt had men in den nacht van 22 op 25 lucht gekregen in Saarlouis, dat de vijand in dien omtrek, een slag wilde wagen,'t Was zoo. Het dorp Wehrden werd spoedig bezet, en inderdaad de vijand wilde de brug aldaar passeeren. De Pruisen ontvingen de Fransehen zeer kalm en dreven hen terug in het bosch, tegen Clarenthal. Er zijn in de schermutseling te Staarbrucken, 24 dezer, tien man en een officier gevallen. De soldaten worden ongeduldig. Het water beging overal te ontbreken. In den omtrek van Metz wordt het twee stuivers per emmer verkocht. Het voeder voor de paarden is rioch overvloedig, noch van goede kwaliteit. Deze hinderpaal be staat in twee legers; maar het schijnt dat het bij de Pruisen nog erger is dan bij de Franschen. Zijn toegekomen MM. de maarschalk Macmahon Wolf, intenden-generaalRaoult, divisie- generaalForgeot, bevel hebber der arlilerie. De proklamentie van den keizer, deze morgend aangeplakt, is door bevolking goed onthaaid geworden. De zouaven en de turcos zijn met veel bijval ontvangen. Het gansche leger, rond Metz samengetrokken, is vooruit gerukt. De groote werking, die eerst dicht bij de belgische gre- zen moest geschieden, zal dus ongeveer 50 uren verplaast worden. Dit is een groot geluk voor Belgenland. Er is sprake van om een reservekamp yan 60,000 man in de omstreken van Dyon op te richten. Het fransch paviljoen heeft zich in de Baltischezee vertoont; men meldt, dat het eskader daar is aangekomen, welk men over een paar dagen in de Noordzee had opgemerkt. Het fransch gouvernement heeft aan het kabinet van Lon den voorgesteld de fransche inboorlingen, die zich in Duilsch- land bevinden, onder de bescherming van Engeland te stellen. Lord Granville heeft geantwoord, dat Engeland die zending aanvaardt. De wapening der forten te Antwerpen is thans voltooid. Een duizendtal voerwagens en fourgons, met poeier en bal len geladen staan gereed op het Kasteelplein, onder bewaking- van verscheidene schildwachten, om op het eerste bevel naai de grenzen te vertrekken. De broodbakkerij van het zuidkasteel van Antwerpen heeft vrijdag -17,700 brooden aan de troepen van bet garnizoen en de forten afgeleverd. Zaterdag moesten er 10,030 brooden gebakken worden.Men heeft 18,000 zakken rogge gekocht en vrijdag zijn er reeds drie duizend zakken op het zuidkasteel gebracht; er worden dagelijks 120 a 150 zakken rogge ver bakken. De slachterij moet, den eenen dag door den anderen, 20 a 50 hoornbeesten leveren. Een engelsch dagblad bevestigt, dat het engelsch gouver nement maatregels heeft genomen, 10,000 man troepen ge reed te houden, om ze naar Belgie te zenden, in geval de on zijdigheid van België zou geschonden worden. Een dikke sluier bedekt de bewegingen en plans der oor logvoerders. Het geheim is zoo goed bewaard en het consigne zoo goed in acht genomen, dat men niets te weten komt. Volgens alle waarschijnlijkheid zal het de fransche armee zijn, die den Rhijn zal overtrekken. Doch wij herhalen 't, alles is geheim, tot zelfs het vertrek des kiezers. Dit vertrek is echter nabij. Intusschen hebben er reeds schermutselingen tusschen de voorposten plaats. Eene officieele depeche van Straatsburg, in dato van 22, kondigt aan dat de Pruisen, ten 4 ure, den hoekmuur hebben doen springsn der brug van Kehl (rechteroever). De slag was verschrikkelijk de torens der brug zijn gansch vernield. Destukken der brug zijn tot op den franschen oever geval len. Men bemerkt geen enkel soldaat meer op den rechten oever. De badensche soldaten gaan achteruit en worden door de wurtemburgsche en beiersche troepen vervangen. 11 De troepen liggen aan weêrskanten van den Rhijn. De Pruisen en Baders liggen rustig in het gras. De Franschen lachen, zingen en zetten neuzen aan den tegenovergestelden oever. Dat alles is spel. Straks zal de groote dans de doodendans beginnen Te Forbach, gansch op de fransche grenzen gelegen. Een kleine afstand scheidt daar de twee legers van elkander. De troepen zijn er altijd op het qui vive, gereed om zich tegen de uitvallen der Pruisen te verdedigen. Drie dagen geleden naderde een Uhlanerofficier, de fransche voorposten en schoot met zijnen revolver op een franschen kolonel, die insgelijks riposteerde. Beider scholen waren nutteloos. Zondag moest eene fransche patrouilje 't geweervuur on derstaan van Pruisen, die in hindelaag waren. Gelukkig waren de Franschen buiten schot. In den avond van denzelfden dag werd een fransche schildwacht doodgeschoten. Dinsdag heeft eene ernstige schermutseling plaats. De Prui sen zijn in Carling, een dorp met 500 inwoners, gekomen, en werden door de jagers te voet achteruit gedreven, op het oogenblik dat de jagers te paard verkenningen deden op het pruisisch grondgebied. Vc3ss»8se. Per hectoliter. 27 Juli. 20 Juli. Tarwe (nieuw) tot tol Tarwe van fr. 29 54 32 55 Rogge 25-50 24-50 24-00 25 Sucrioen 21 22-50 00-00 00 Haver 16-00 18-00 16-00 18- Boonen 28 50-00 28-00 30 RoiiHsielarc. Per 21 1 /2 heet. 26 Jul i. Zaai-tarwe fr.aBoonen, fr. 58 00 a Nieuwe tarwe 55 a 55 Aardap, 100 k. a Oude tarwea Boter p. kilo 2 00 a 5 Roode tarwe 32 00 a 53 50 Eieren p. 25 1 75 a 1 8 5 Rogge 21 00 a 22 Viggens 19 00 a 21 Ilaver 16 50 a 17 Koolzaada Koolzaad-olie p. 105 kilo. Lijnzaad-olie p. 105 kilo Koolzaad-olie, fr. 104 50 a 105 00 j 97 00 a 98 00 Lijnzaad-olie, 81 00 a 00 00 80 00 a 81 00 IJPEREN. AARD 23 Juli. 50 Juli. DER GRANEN ENZ. verkochllc kwantiteit. iniddenpr. p. tOOkiio. verkoehtte kwantiteit. iniddenpr. p. 100 kilo. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter 21.900 6,500 600 0,700 1,000 2,600 31-00 20-25 25-50 25-50 26-00 7-50 290-00 59,100 2,500 0,000 1,500 1,200 4,000 50-00 21-29 00-00 25-00 26-00 7-50 310-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 51" Juli tot 7" Augusti is gesteld aan 29 c. per kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 3