Briefwisseling der Toekomst. De klerikale meerderheid. Oorlogsberichten. BURGERSTAND Sterfgevallen. Huwelijken. Sterfgevallen. met hunne spuiten stilhouden omdat zij niet wisten waar het onheil plaats greep. De torenwachter hield op met zijn nood sein te laten hooren en trok zijn lanteern in. Het scheen een valsch alorm te zijn geweest, veroorzaakt door het in brand schieten van twee vlaken stroo die zich te dicht eenen in brand zijnden brijken-oven bevonden. Bertholomeus, Hoogezieken of S' Jan. Deze ge meente heeft ieder jaar hare kermis die valt op het einde der maand Angusti. Deze Kermis trekt jaarlijks veel onzer IJper- lingen naartoe, die aldaar wafels gaan eten. Gelijk als alles vermindert en verflauwt, zoo valt deze eertijds zoo geestige kermis ook af, en buiten den maandag is er om zoo te zeggen niemand geweest. Ons dunkens zijn de huidige tijdsomstan digheden daar niet vreemd aan. M. J. Ferrand, dezer stad, komt te Gent op eene zeer voldoende wijze zijn exaam af te leggen als kandidaat in phi losophic en letteren. Koninklijk besluit 21 Augusli. Mr J.-C.-L. Vuylsteke, kandidaat-notaris te Wervick, is ter dezer verblijfplaats no taris genoemd in vervanhing van zijnen vader, ontslaggever. 22 Augusti. Is genoemd, D. Vandenherghe, schepene der gemeente Rousbrugge-Haringhe, in vervanging van D. Lonc- ke, ontslaggever. 6 Augusti. Adjudant-majoor, de kapitein Vandroogen- bl-ouck van het 10"; luitenant, Vande Vyver der grenadiers officier der administratie, de adj. Van Baeckerghem. 18 1/2 centiemen additionneel zullen, voor 1871, ten voordeele der provincie geheven worden op de grondlasten. M. H. Joye komt te Gent met onderscheiding zijn ex- aam af te leggen als kandidaat in philosophic en letteren. M. Ch. De Ghelcke komt te Luik, op eene zeer vol doende wijze, zijn laatste exaam af te leggen als doktor in de rechten. van den 19 tot den Angusti. GEBOORTEN ®lannelljk SesIacht a) te zamen, 4. Vrouwelijk 1) Vandaele, Lambertus,73 jaren,herbergier, echtgenoot van Amelia Dedier, Moskowstraat. Vanden Broek, Joannes, 70 jaren, daglooner, echtgenoot van Rosalia Denorme, Meenen- straat. Goethals, Sijlvia, 28 jaren, kantwerkster, echtge note van Ludovicus Dumoulin, Meenenstraat. Descamps, Nathalia, 31 jaren, herbergierster, echtgenote van Henricus Hessel, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht. 1. Vrou welijk geslacht. 1. te zamen 2. Van den 26 Augusti tot den 2 September. GEBOORTEN Mannelijk geslacht. C. Vrouwelijk idem. 2. te zamen 8. Coppieters, Julius, opsteller bij de Koninklijke Commissie der Monumenten, Delerive Estella, zonder beroep.Decroix, Ferdinandus, werkman, en Misselis, Maria, kantwerkster. Vailaeys, Stephania, 28 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Bukkerstraat. -Deweerdt, Ludovicus, 59 jaren, timmer man, echtgenoot van Amelia Leleu, Meenenstraat. Jans- soone, Euphémia, 60 jaren, kantwerkster, echtgenote van Joannes Devos, Lange Meersch. Vandewynckel, Augusti- nus, 75 jaren, zonder beroep, weduwaar van Lucia Poot, Dixmudestraat. Vandeghen, Pelagia, 58 jaren, zonder be roep, weduwe van Ludovicus Deboo, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jarenmannelijk geslacht, 3, vrouwelijk geslacht, 2, te samen, 5. Poperinghe, 50 Oogst 1870. Als men den hoogmoed en de opgeblazenheid aanziet waermede de klerikalen zich beroemen op hunne triomf van 2 Oogst, men zou zeggen dat zij waarlijk het belgisch volk tot hunne leering bekeerd hebben, en dat zij van het land gansch meester geworden zijn met, in vervanging van het liberaal ministerie, de Langrandsbende aan het staatsbestuur geplaatst hebben. En och Heershet minste onderzoek van dezen toestand is genoeg om te zien hoe ijdel hunne pocherij en hoe ongegrond hun meesterschap is. Inderdaad, waarin bestaat die groote triomf waarover onze tegenstrevers, bijzonderlijk in hunne dagbladeren, zoo ge weldig pochen en stoffen Is het in den zegepraal hunner princiepen die zij willen doen aannemen als de princiepen van den Godsdienst? Is het in de toetreding van het volk tot de onfaalbare leerstelsels van de Encyclieken en van den Syllabus? In het geheele niet. Deze princiepen en die leerin gen hebben zij aan den dag niet durven brengen omdat zij wel wisten dat het volk van dezeive afkeerig was en zich, in volle 19° eeuw, onder geene theocratische dominatie wilde buigen. De ondervinding had hun geleerd dat de meerder heid der Belgen, doordrongen van de grondbeginsels der Constitutie, liberaal was, en het is maar met het volk te be driegen en met aan hun wormstekig uithangberd een vernis van liberaüsmus te geven dat zij zich voor het kiezerskorps hebben durven aanbieden. De uitbreiding van het stemrecht, de vermindering van den budjet van oorlog en de verligting der belastingen waar mede zij de kiezers gestreeld en tot een algemeenen strijd uitgelokt hebben, zijn immers drij liberale denkbeelden waar aan de klerikalen niet gewoon waren, en die zij zelfs aan het programma der progressisten ontleend hebben om te toonen dat zij de doclrinairen in liberalismus overtroffen. Zij hebben dan hun vaandel, dat zij niet durfden ontvouwen, in hunne beurs gesteken, en een vooruitgaande programma in de oogen des volks doen glinsteren, om de kiezers door dit lokaas in het net te vangen en des te beter hunne heimelijke inzichten te verwezenlijken. Hunne triomf is dan geen zegepraal van prin ciepen geweest maar een zegepraal van heerschzucht en van wereldsche dominatie. Sommige klerikale dagbladjes nogtans, om aan de politieke geestelijken eene gewichtigheid te geven die, volgens ons, maar bestaat in hunne dikke buiken, willen in den uitslag der laatste kiezing niet anders doen zien dan den val der francmaconliberalerij en de opheldering der godsdienstige gevoelens. Maar, wij vragen het, wat deel kan de Godsdienst hebben in dezen vermomden zegepraal Ofwel de Godsdienst nioet gaansch buiten de politieke driften, die de laatste kies- worsteling gekenmerkt hebben, gesteld worden, ofwel men maakt van denzelven het afschuwelijkste schrikbeeld dat men zich kan voorstellen. En inderdaad kan de religie de uitdrukking wezen van eene meerderheid samengesteld uit de monsterachtigste en de tegenstrijdigste elementen die men ooit gezien heeft Kan de Godsdienst verbeeld worden door eenen d'IIane-Steenhuyse, eenen Brasseur en andere Gods loochenaars Kan hij vertegenwoordigd worden door eenen d'Anethan, eenen Nothomb, eenen Jacobs, eenen Kervyneenen de Liedekerke, eenen Tack, eenen Desmet de Lange en an dere Langrandisten Kan hij de emanatie zijn der ontevre dene progressisten, der uitgekochte vrijdenkers en der me nigvuldige hijpokrieten, spekulateurs en vuilaards van wie de voormelde meerderheid ten grooten deele haar mandaat ont vangen heeft Neen, de religie en de godsdienstige grondbe ginsels zijn in dezen zegepraal voor niets geweest. Neen, deze zegepraal is geene kathólijke triomf; hij is niet anders' dan een klerikaal volksbedrog, gesproten uit de huilende samen zweering van politieke priesters en mannen zonder houw noch trouw. De tijd zal dit bedrog welhaast uitwijzenin plaats van de beloofde hervormingen, in plaats van vermindering van las ten, in plaats van rechtveerdigheid, bedaardheid en verzoe ning, wij zullen wraakzuchtige partijschap, onverdraagzaam heid, achteruitkruiping en schulden hebben gelijk vóór 1847. Het begin voorspelt ons reeds het toekomende; maar het kan niet anders: Chassez le naturel, il revient au galop. De tijd was wel gekozen voor dezen bedrogvollen veld tocht. De radikalen door hunne onvoldane eischen, en de ka- tholijken door hunne trouwlooze lasteringen hadden het volk zoodanig moede gemaakt van de zoogezegde doctrinairen, dat men de oude liberalen aanzag als versleten en afgekookt, en dat men eene nieuwe soort van liberalen wilde hebben de klerikalen in hun eigen zeggende: mundis vult decipi, (de wereld wil bedrogen zijn), gaven zich voor die nieuwe libe ralen uit, en onder dit masker hebben zij volkomenlijk hun doel bereikt. Wij moeten het bekennen, de klerikalen in zaak van kie zingen zijn slimmer dan de radikalen. De eerste, het zwak van het volk kennende, hebben het met leugenachtige belof ten gevleid en met looze listen tot zich getrokken, en, gelij- kerwijs men vliegen vangt met zeem en niet met azijn, deze taktiek heeft hun uitnemend wel gelukt. De andere integen deel, met al hunne rechtzinnigheid, willen dat men zijn pro gramma opentlijk ten toon stelle opdat de onwetende kiezers zoowel als de kopstukken, en de klerikalen zoowel als de liberalen er van zouden onderricht zijn. Dit noemt men hazen vangen met trommels. Advies aan de Pruisichen en aan de Franschen. In alle geval de kathólijke meerderheid samengesteld gelijk wij het hierboven getoond hebben, is geene natuurlijke meerderheid zij is, gelijk in 1855, eene majorité factice, en daarom is haar meesterschap ongegrond en even wankel baar als onder het miifisterie Dedecker, dat in 1857 gevallen X. Sedert de veldslagen van den li, 16 en 18 augusti, voor Metz, beginnen wij in de krijskundige beweging van de twee oorlogvoerende legers in Frankrijk, een weinig klaan te zien. Door de fransche depechen zijn de pruisische troepen, hu- lanen en zware kavalerie, te Stenay, Varennes. St. Remv, Doulevanr en Brienne aangeduid. Stellen wij deze berichten tegenover de telegrammen van Berlijn, volgens welke het hoofdkwartier van koning Wilhelm van Pont a Monsson, naar Bar-le-Duc is verplaatst en de twee eerste lekerkorpsen tegenover maarschalk Bazaine zijn gebleven dan kunnen wij er uil besluiten, dat behalve de troepen met de bewaking van Metz en het geretrancheerde kamp gelast, gansch hel duitsche leger in optocht is naar Parijs, door eenen weg, welke zich van de belgische grenzen, nabij Longvvy, tot in de valleien van de Marne en de Aube uitstrekt. Het fransch leger heeft den 21 het kamp van Chalons ver laten. Het vertrek der troepen is zoo spoedig geweest, dat zij menigvuldige voorwerpen, zelfs kleedingstukken, achterge laten hebben. Bij hun vertrek hebben zij hel vuur in het kamp gesteken. Mac-Mahon is bij het verlaten van het kamp van CliJlons naar Rethel en Mazières getrokken. Hij bedreigt dus den rech ter vleugel van den vijand, doch eene aan sluiting tusschen Bazaine en hem is onwaarschijnlijk, ter oorzake van de aan zienlijke vijandelijke macht, welke tusschen hen ligt. Te Parijs blijft men voort hét grootste geheim houden, zoowel over de positie van den maarschalk Bazaine als over de beweging van den maarschalk Mac-Mahon. Ondertusschen, de ministers toonen zich vol vertrouwen over den finalen uit slag der militaire werkingen. Ook verwacht men zich eiken dag aan het vernemen van eenen grooten zegepraal, die de fortuin onder de fransche vaandels zal terug brengen. De toebereidselen, tot de verdediging van Parijs, worden met spoed en ijver voortgezet. De omliggende forten worden bezet met eene talrijke en krachtige artillerie en zij bevatten reeds veel troepen en voor raad. Alles, zoowel te Parijs als in de forten, is in gereedheid, om zich krachtdadig te verdedigen, ingeval Frankrijk's hoofd stad moet belegerd worden. Al de oogsten, rondom Parijs, moeten te Parijs in magazijn worden gebrachtzoo niet zuilen zij worden verbrand, om niet tot voedsets aan den vijand te dienen. Een leger van 220,000 Pruisen njarcheert op Parijs. Eene depeche uit Berlijn, 29 augusti, meldt dat er bijna Busancy, eene kleine kantons-hoofdplaats, op 18 kilometers oostwaarts van Vonziers, een gevecht heeft plaats gehad, waarin de Pruisen viktorieus zijn gebleven. Men meldt uit Arlon, 50 augusti: Het kanon ronkt sedert twee dagen Eenigen zeggen dat er een veldslag plaats heeft; andereu dat het een gevecht tus schen' voorposten is. Metz en Thionville zijn geblokkeerd. Longwy is ingesloten. Men beweert dat er zich 500,000 man voor Metz bevinden en dat er 500,000 anderen vooruit rukken. Men kan Montmedy niet meer verlaten; de weg is afgesne den men gaat de bruggen doen springen. Het gerucht is hier verspreid dat maarschalk Bazaine de Pruisen vrijdag te Courcelles heeft verslagen. De verliezen der Pruisen zijn groot. Het bombardement van Straatsburg duurt voort en richt groóte schade aan. Op dit oogenblik begint men kanons van het zwaarste kaliber te gebruiken. Twee opvolgende gevechten zijn Dinsdag en Woensdag geleverd, tusschen legers, die zich tegenover elkander in het departement der Meuse bevinden. Beiden zijn nogmaals ria- deelig aan de fransche legers geweest. Woensdagnamiddag, heeft eene depeche uit Varennes ko mende, langs Berlijn, ons de eerste overwinning van den voorpost van het I2e duitsch korps (Saksers) tegen het 5° fransch korps (Lefailly) bekend gemaakt. Het gevecht had Woensdag te Nouart plaats op een paar mijlen van Busancy op den weg van Stenay en op ongeveer vier mijlen ten zuid-westen van deze laatste stad. Woensdag avond, is eene tweede depeche gekomen, ook langs Berlijn, meldende dat het gevecht der voorposten niet eene afgezonderde zaak is geweest en dat hel duitsche leger ook in den Joop van den dag van Woensdag eenen aanval heeft gedaan op het leger van Mac-Mahon, nabij Beaumont, op drij mijlen ten noord-westen van Stenay. Zij voegt er bij dat de Franschen zijn verslagen en naar de belgische grenzen gedreven, maar dat de vijand niet is kunnen achtervolgd wor den uit hoofde van de duisternis. Eindelijk een der bijzoudere correspondenten van de Inde pendence maakt ons bekend, door eene depeche uit Florenvil- le, Woensdag ten 4 ure 20 minuten van den namiddag verzonden dat het gevecht Dinsdag morger.d ten 5 ure is her nomen, dat de Duitschers de Franschen aan de belgische grenzen hebben vervoegd, dat zij Carignan bezet en Mac-Ma hon hebben verplicht naar Sedan op te rukken, waar het te vreezen is, dat hij geblokeerd wordt. Het gevecht duurde nog voort op het oogenblik dat deze depeche werd verzonden. In den nacht van 2! op 22 Augusti heeft in de Putziger Wijck (aan de Bocht van Datitzig) een kort gevecht plaats ge had tusschen het Pruisische fregat Nymph en drie Fransche -pantserschepen.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2