Bataljons, Kaaislraat, n° 8, die hun eene persoon lijke kaart zal overhandigen. De Majoor-Kornmandarit, A. HYIMDERICK. BURGERSTAND Sterfgevallen. Sterfgevallen. vaas «Isaa tot «leas 16 September. GEBOORTEN Manne!ljk geslacht 6) zamen 12. Vrouwelijk b) Debrouwer, Napoleon, 60 j., kuiper, ongehuwd, Meenen straat. Wettelynck, Lazarus, 65 j., verwer, echtgenoot van Maria Delcu, Meenenstraat. Debacker, Apolonia, 73 jaren, kantwerkster, weduwe van Joannes Deriile, Meenen straat. Plancque, Juliana, 19 jaren, kantwerkster, onge huwd, S' Jacobs-nevens-IJpre. -Clinkemaillie, Joanna, 46 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Rijselstraat. D'hondt, Coleta, 69 jaren, dagloonster, weduwe van Auguslinus Moer man, Meenenstraat. Gentillie, Carolus, 70 j-zonder be roep, weduvvaar van Joanna Vandenbroucke, Hondstraat. Delbaere, Carolus, 26 jaren, wagenmaker, echtgenoot van Maria Pynaert, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht. 2. Vrou welijk geslacht, 5. te zamen 7. Vass dess IS <Sess SS September. GEBOORTEN Mannelijk geslacht. 8. Vrouwelijk idem. 8. te zamen '16. Ca rijBernardus, 63 jgepensiorineerden Colonel, echtge noot van Eliza Ramos-di-CastelIa, Eiverdingstraaat. Hul- laert, Maria, 24 j., kantwerkster ongehuwd, S' Nicolaus- nevens-IJpre. üetiollander, Léonia, 20 jaren kantwerkster, ongehuwd, Houtmarkt. Vantholi, Gustavus, 24 jaren, bakker, ongehuwd, Boterstraat. Dejonge, Petrus, 30 j., werkman, ongehuwd, Meenenstraat. -Soenen Theodorus, 29j., kladschilder, echtgenoot van Catharina Raekel Platteel— straat. Kinderen beneden de 7 jaren: mannelijk geslacht, 4, vrouwelijk geslacht, 3, te samen, 7. O": «S Het pruisisch leger bevindt zich thans voor de forten van Frankrijks hoofdstad. Parijs is gelijk men weet, tot eenen krachtdadigen weêrstand voorbereid, en, zoowel de gardes- mobile als de troepen die het bezetten zijn stellig voornemens, zooais de fransche dagbladen verzekeren, liever zich tot den laafsten man toe te laten mitraljeeren dan de stad aan den vijand over te geven. He verwoestingen welke rond Parijs zijn gedaan, op bevel der fransche overheid, zijn jammerlijkal de huizen die zich te nabij de stad bevonden, zijn vernield. Van aan Melun ver brandt men al de prachtige bosschen die Parijs omringen. Ce oogsten der hoeven op eene zekere uitgestektbeid gelegen, die niet te Parijs werden ingeleverd zijn, insgelijks aan de vlammen overgeleverd. Men heeft al de kunstwerken en brug gen doen springen op de banen en spoorbanen rond de stad. Alle korrespöndentien met Parijs zijn onderbroken niemand mag noch in, noch uit de stad meer gaan zelfs geen brief mag er uit of ingaan. Er is nog hoop dat de zaken niet tot het uiterste zullen ge dreven worden, maar er valt tevens te vreeezen dat, wanneer men nog moet handgemeen worden, de laatste bloedstoring misschien nog de schrikkelijkste za! zijn, die lot rouw en schande, zoowel van Frankrijk ais van Pruisen, zal plaats hebben. Men heeft reeds verschïllige raaien gesproken van bemidde ling, 't is te zeggen, van tusschenkomst der andere groote mogendheden, om lot het aanbieden van vredesvoorstellen te kunnen geraken doch de toestand biedt weinig vertrouwen aan. Volgens de engelsche bladen zou koning Wilhelm reeds 3 milliard schadevergoeding vragen. De vrede zou moeten ge- teekend worden in Parijs zelve Be helft van de vloot zou als... desseri door de Pruisen verlangd worden. Volgens verschillende tijdingen heeft men Metz, ten gevol ge der ramp van Laon met vergroot geweld beschoten. In den nacht van den 13 wierp men 9 duizend granaten. Eene tijding van den 8 meldt, dat de buikloop groote verwoesting aanricht tusschen de Duitschers. Voorraad was er schier niet ie bekomen. Spionen der Pruisen zeggen, dat er in Metz 50,000 gekwetsten en 20,000 zieken liggen. Ên toch is er geen spraak van overgaaf. Parijs, 18 september. Men meldt uit Neufchateau Een luchtbal is hier gevonden 300 brieven behelzende van officieren, die te Metz zijn ingesloten en echte berichten ge vende van die plaats van 16 september. Die brieven zeggen dat het leger van Bazaine is ingesloten rond Metz sedert het gevecht van Gravelotte. Het heeft veel mondbehoeften. De gevechten van li, 16 en 18 oogst zijn overwinningen voor het fransch leger geweest. Als hel oo- genblik zal gekomen zijn, zal het leger door de pruisische legerbende weten te breken. De geestdrift is zoo groot alsloen het leger Parijs verliet. Geenenkel gevecht heeft sedert den 1 september plaats gehad. Bij de kapitulatie van Sedajheeft kolonel Gallifet, de held van Afrika en Mexiko, in plas van zich over te geven, zich met zijne dappere chasseurs (Afrique door den vijand heen geslagen. Sedert dien dag hee men van hem of zijn rege- ment niet meer hooren spreket Men weet niet waar hij' zich bevindt. Het blijkt uit een heden ontvngen telegram, dat Parijs se dert den 19° dezer door den vijnd geheel ingesloten is. Het korps van generaal Vinoy, dat ret de Duitschers slag is ge weest, om hun het oprukken t beletten, werd teruggewor pen. Rome is Woensdag door de aliaansche troepen bezet ge worden. De pauselijke slrijdmact heeft eerst wederstand ge boden, maar vervolgens op lat van den Paus, het vuur gestaakt. De aangekondigde bijeenkomsn tusschen M. Jules Favre en M. von Bismarck zijn begonnn en de Times geeft er in lichtingen over. Het is op het kastel van M. de Rothschild, te Ferrières dat zij plaats hebben. Pruisische depechen zeggen at het getal mobielen die krijgsgevangen zijn genomen in o gevechten te Seaux, 2000 man beloopt. Telegram van den koninjaan de koningin. 20 September. Bij onze nadering verliet de vjand zijne stellingen van Pierrefitte, nadat wij Villeneuve S'Georges over de Seine wa ren getrokken. Geheel Spanje zou opstaan legen eene Pruisische kandida tuur. Het 2e en het 5° beiersche Korf van generaal Vinoy aan op de hoo; De vijand werd teruggedreven i Wij hebben 7 kanons veroverd gemaakt. Het weder is prachtig. Set geleden randden 5 afdeelingen te van Seaux. Titer de forten in Parijs, n veel grijgsgevangenen 7° regement heeft erg Telegram van den kroonprins. tersailles, 20 September. Parijs is omsingeld op de lijn vin Versailles tot aan Vincen- nesde verschansingen en 7 kanois genomen. Onze verliezen zijn gering. Mundolsheim, 20 Sept. De schans 35 van Straatsburg is heden ingenomen door de landwehr, na eenen krachtdadigén aanval. Het hevig vuur des vijands is om 8 uur tol zwijgen gebracht. lpinel, 20 Sept., 's avonds. Toni is -gisteren hevig aangevallen geworden. Men verzekert dat de aanval is afgeslagen en dat de pruisi sche kanonnen zijn omverre geworpen en verbrijzeld. Orleans.Berichten, uit de Seine-et-Marne ontvangen, zeggen dat de Pruisen twee neèrlagen hebben geleden, eene te Athis-Mont en eene andere in de omstreken van Lagny. Florentie, 21 September. De Officiëele Gazette van Italië meldt, dat Rome gisteren door een contingent van elke verblijvende afdeeliog bezet is. Het italiansch leger is nabij de stad gelegerd. De bezetting die gekapituleerd heeft zal naar Civita-Vecchia worden gezonden. De inlandsche troepen zullen de depots uitmaken. De vreemdelingen zuilen naar hun vaderland worden ge zonden. Gisteren heeft men 15 gevallen van gele koorts vasgesteld. Giem, 22 september. Het gerucht schijnt zicht te bevestigen dat 2000 Pruisen uitgeput en in wanorde, met talrijke kanons te Pithiviers, Malesherbes en Puiseaux zij-n binnen gerukt en geneigd zijn zich over te geven. (Onder voorbehouding.) Florentie, 22 september. Ten gevolge der wanorders in den Cité Leonine, te Rome, door de bevolking veroorzaakt tegen de pauselijke gendarmen, heeft de Paus aan generaal Cadorna gevraagd, dat hij troepen zou zenden om de orde te handhaven. Generaal Cadorna heeft daarin toegestemd. Neufschateau, 22 September. De beschieting van Toul duurt voort. Men verzekert dat 18,000Pruisen rond Toul zijn vereenigd. Rouen, 22 September. De pruisen hebben 2 dorpen in brand gesteken en Mantes gekannoneerd, dat begint te branden. Madrid, 22 September. De republikeinsche dagbladen kondigen een manifest van Oresne af, tot het vormen van een spaansch legioen aanhit sende, om Frankrijk ter hulp te snellen. Vervolg der datums op welke de voornaamste gebeurtenis sen van den oorlog hebben plaats gehad. 5 Septembe. Jules Favre doet in het Wetgevend Korps het voorstel om het gezag aanTrochu op te dragen,waartegen Paiikao en de meerderheid protesteert. Een nieuw fransch leger wordt aan de Loire samengetrokken. 4 September, Het Wetgevend Korps is des nachts bijeen gekomen. Jules Favre stelt voor de vervallenverklaring van Napoleon en zijne dijnastie uit te spreken. De vergadering bewaart het stilzwijgen. Des morgens wordt de republiek uitgeroepen, en een voor- loopig bestuur van tien personen benoemd. Een nieuw minis terie wordt samengesteld. Het bestuur der nationale verde diging bestaat uit al de leden van het Wetgevend Korps, die uit het Seine-departement zitting houden. Napoleon wordt naar Wilhemshohe bij Kassei overgebracht. 3 September. Het Wetgevend Korps wordt ontbonden en de Senaat afgeschaft. De zegels gelegd op het paleis Bour bon. Aan alle om politieke redenen veroordeelden is amnestie verleend. In alle groote steden is de republiek afgekondigd. De Duitschers bombardeeren Monlmédy; 90,000 krijgsge vangen worden naar Duitschland gezonden. 6 September. De politieke eed en de zegelbelasting op de dagbladen in Frankrijk afgeschaft. Proclamatie van het voorloopig gouvernement. Circulaire van Gambetia den mi nister van binnenlansche zaken. De ambassadeurs te Londen en Petersburg ontslagen. 7 September. Circulaire vun Jules Favre, Minister van builenlandsche zaken. Generaal Vinoy met de overgebleven troepen te Parijs aangekomen. Voorhoede van het Duitsche leger (e Laon Epernay. 8 September. De Vereenige Staten erkennen de Fran sche republiek. De.leden van het Corps Diplomatique te Parijs beraadslagen over een voorstel om zich naar het Duitseh hoofdkwartier te begeven. De prinsen van Orleans keeren op verzoek der Fransche re geering naar Londen terug. Groote agitatie te Florence. Uit Rome worden adressen aan Victor-Emmanuel gericht om Ilaliaansche troepen naar Rome te doen oprukken. 9 September. De communicatie met Parijs langs den noorderspoorweg is verbroken. De mobiele garde heeft be vel ontvangen binnen 24 uren de forten te betrekken. De verkiezingen tot samenstelling eener Assemblee constituante zijn op 16 October bepaald. 10 September. De vesting Laon door een duitseh leger korps onder den hertog van Mecklemburg belegerd. Het di plomatiek korps stelt pogingen in het werk, om onderhande lingen tusschen de oorlogsvoerende partijen aan te knoopen. Devesting Laon springt in de lucht. 11 September. Thiers gaat als gevolmachtigde naar Londen, Wèennen en S' Petersburg. 12 September. De koning van Pruisen meldt, dat te Laon verraad gepleegd werd. Toul, Straatsburg en Metz houden stand. 15 September. Cremieux zal het fransch gouvernement vertegenwoordigen in Tours. M. Seward, oud-minister der Republiek, bij Victor-Emmanuel gezonden. Al de fran sche soldaten, in vreemden dienst, moeten naar Frankrijk komen. Dit slaat op de pauslijke troepen. Portugaal erkent de fransche republiek. Pruisen te Provins, te Carlepont, te Tracy en te Laval. Thiers vertrekt naar Londen. Te Laon zijn 93 Pruisen en 500 fransche mobilen omgekomen. Men twijfelt aan de mogelijkheid van vrede te maken. 14 September. Gevecht bij Montereau. 20 ulhanen ge dood, 40 gekwetst. Ander gevecht te Melan en te Brie- Comte-Robert. Verscheidene fransche vrijschutters gevangen. De dienst van den spoorweg tusschen Parijs en Lyon opge schorst. De Staatsraad afgeschaft. Parijs zal verdedigd worden dagelijks door 70,000 man. Er zijn 500,000 gewee- ren. Pruisen te Colmar. Pruisen ten getalle van 50,000 te Crépy en Valois. Nanteuil en Plessis. 15 September. De keizerin en de keizerlijke prins ver trokken van Hastings voor Torckay. De zaakgelastigden van Engeland, Spanje, Oostenrijk en Holland geven aan Jules Favre de hartelijke verzekering dat zij tot nader orde te Parijs zullen verblijven. De italjansche troepen trekken de ro- meinsehe Staten binnen. De Paus, die, als hij vroeger ge vraagd werd om in Rome te blijven, geantwoord had: it non possuwus. (Het kan niet zijn!) is nu blij in den Vatikaan te mogen blijven. 16 September. Pruisische verkenners te Creteil, Neuil- ly en Mai ne, te Corbeil en te Clamart. Franschen doen al de bruggen der spoorwegen rond Parijs springen. Toch trek ken de Pruisen voort. Zij zijn te Abion, te Juvisy, waar ge vochten wordt. IJzeren weg van Parijs naar Lyon opge broken. 17 September. Toul op nieuw gehombardeerd. De Fran schen zeggen dat de Duitschers 15 regementen verloren heb ben. 13! De Pruisen omsingelen Parijs van langs om dichter, behalve den Westkant, die tot nu toe nog vrij blijft. 18 September. Tweede circulaire van Jules Favre over de vervroeging der kiezingen voor de Constituante. (Vervolg hierna).

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2