Oorlogsberichten De gevangene fransche Generaals. TWEE PHARAÏLDEN. vraagd werden, wij meenden eerst dat deze reklamatien bij zonderlijk gericht waren tegen de menigvuldige hijpokrieten, oni)oozelaars,spekulateurs en vuilaards die onze kieslijsten be zoedelen, en dat men een kiezerskorps wilde maken uitsluite- lijk samengesteld uit rechtzinnige, treffelijke en weldenkende burgers. Maar wij zijn in onze meening bedrogen geweest. Al wat die lijsten onteert, al wat schijnheilig, baatzuchtig, kruipend en onwetend is, wordt met de grootste zorg be houden, en alle middels zijn in het werk gesteld om de geleerde en redenerende kiezers van het stemrecht te verwij deren. Grootelijks tegengewerkt door de nieuwe schikking dei- kieswet die, voor den Gemeenteraad en den Provincieraad, het cijns vermindert ten voordeele van al wie kan be wijzen, 't zij door handtitels, 't zij door af te leveren certifika- ten, dat hij zijne middelbare scholen gedaan heeft, onze lijs— tenkeurders weten niet wat uitzoeken om de wet te verijdelen. En daar die nieuwe schikking, bij gebrek aan de vaststelling der gestichten die sedert 1830 als middelbare scholen mogen aanzien worden, vóór het eerste jaar maar gedeeltelijk toepas selijk is en slechts de kiezers kan aanveerden die reeds een wettig bewijsstuk van bekwaamheid bezitten, zij schijnen van deze onderscheiding tusschen het zekere en het onzekere geene rekening te willen houden, 't Is alzoo dat zij eene tegen spraak opgeworpen hebben tegen de inschrijving der open bare ambtenaren, zoo als de heeren kontroleurs der direkte belastingen en der douanen, den heer ontvanger der contri- butien,den heer greffier van het vredegerecht en den heer veearts van het gouvernement, wier benaming zeker een echte titel is van bekwaamheid en wier schoolverkeer door geene toekomende getuigschriften meer moet bewezen worden. Al de andere reklamatien, klaarblijkelijk strekkende om aan de liberale en klaarziende kiezersËun stemrecht te ont nemen, zijn op niet min ongegronde en kwaadtrouwige be weegredens gevestigd; maar wij hopen dat het beroep dei- belanghebbenden de ijdelheid er van genoegzaam zal doen waarderen, 't Geen ons te meer dit betrouwen geeft, 't is dat onze geestelijke lijstenkeurders, beschaamd over hun eigen werk, hetzelve niet hebben durven onderteekenen, en hiertoe twee strooien mannen gebruikt hebben, te weten Vincentius Rouserékruinscheerder en de sleppe Van Wtberghe, koopman in pastorswijnen. X. De samenkomst van M. Favre, minister van buitenlandsche zaken, met den pruisischen minister M. von Bismark, voor doel hebbende te onderhandelen wegens de vredesvoorwaar den, die door de beide oorlogsvoerende partijen zouden kun nen aanvaard worden, heeft geen gunstigen uitslag gehad. Frankrijk, verontweerdigd door de buitenmatige eischen van Pruisen, heeft besloten de oorlog tot den laatsten man voort te zetten. Ziehier den korten inhoud der proklamatie van het plaatse lijk gouvernement te Tours, aan Frankrijk gericht onder dag- teekening van 24 September: u Vóór de insluiting van Parijs, heeft M. Jules Favre 51. von Bismark willen zien en de denkwijze des vijands kennen. Ziehier de verklaringen van den duitschen kant: Frankrijk moet tot eene mogendheid van tweeden rang worden verminderd. Pruisen eischt den Elzas en Lotharingen tot Metz, wil het toestemmen in eenen wapenstilstand. Het durft de overleveringen van Straatsburg, Toul en den berg Valerien vragen. ii Parijs woedend over dergelijke vragen, zal zich eerder onder de puinen laten begraven. ii Op zoo'n onbeschaamde eischen, antwoordt men slechts door den strijd tot het laatste toe. li Frankrijk neemt dien strijd aan en rekent op allen. Middelerwijl verzamelt zich een ontzaggelijk leger Duit- schers rond Parijs. Er komen bijna dagelijks tijdingen over kleine gevechten die in de nabijheid der hoofdstad plaats heb ben, die echter maar weinig belang opleveren. De pruisische legers, die voortdurend versterkingen ontvangen, zijn voor nemens de stad geheel en gansch in te sluiten, en wanneer zij zich niet overgeeft, de belegering te beginnen. Het totale cijfer der Duitsche troepen die zich op het fran- sche grondgebied bevinden, bedraagt thans 650,000 man, samengesteld uit 21 regimenten, terwijl nog verscheide andere legerskorpsen in Duitschiand in gereedheid worden gehouden. Frankrijk van zijnen kant vormt nieuwe legers. Parijs wordt buitenmate verstrerkt. Op de Seine liggen kanonneer- booten. Overal ziet men verschansingen en barrikaden. \olgens pruisische berichten, hebben, bij de omsingeling- van Parijs, de volgende gevechten plaats gehad: Den 17 September hebben detachementen der 17'' brigade, de vijandelijke bataillons, noordelijk van het bosch van Bre- vannes (noordoostelijk van Vilieneuve) verslagen. Den 18, klein gevecht bij Bicèlre. Den 19, terugwerping des vijands uit zijne verschanste stellingen, door het 5C pruisische en 2° beiersche korps tot aan gene zijde van hooger gezegd fort. Zeven kanons werden door de Pruisen genomen. Onze verliezen zijn gering. Te 5 ersailles werden 2000 mobiele garden gevangen geno men. Sèvres, dat duitsch garnizoen vroeg, is door de Pruisen be zet. De vesting Toul is den 25 September door de Pruisen inge nomen. De troepen die Toul bezetteden zijn krijgsgevangen geno men op dezelfde voorwaarden, als die welke betrokken waren in de kapitulatie van Sedan. Den 25 September is er voor Metz een zeer hevig gevecht geleverd. De Franschen hebbel gepoogd zich eenen doortocht naar Thionville te banen, terzelfder tijd dat zij eenen geveins den aanval tegen 5Iercy-le-Haut deden. De kanonnade heeft 4 uren geduurd. Eindelijk werden de Franschen met groote verliezen teruggeslagen. Straatsburg heeft zich den 27 September overgegeven na eene heldhaftige verdediging. 451 officieren en 17,000 man, de nationale garde er in begrepen, hebben de wapens neerge legd. Die tijding is officieellijk aangekondigd door generaal von Werden, bevelhebber van het bezettingsleger. Chatiny, 28 September. De Pruisen trekken voor Spissons te zarnen de stad zendt kanonballen en obitscrs en do,et sedert zaterdag uitvallen. De vijand heeft eene brug over de Aisné geworpen en de gebouwen van het voorgeborchte in brand gestoken. Beauvais, 28 September. 500 Pruisen zijn gisteren voor Clermont door de garde mobielen afgeslagen zij zijn terug gekomen met kanonnen, geladen met mitraljen en hebben verscheidene gehuchten in brand gesloken. De garde mobielen zijn op bevel van den generaal achteruit geweken en de vijand is te Clermont binnen gerukt. De Times meldt, dat een kolom infanterie, ondersteund door kavalarie en artillerieeenen uitval uit Metz heeft gedaan, Lagrange en Colomby heefl bezet en tot aan Ars is vooruit gerukt, maar eindelijk door de pruisische overmacht zijn te rug geslagen, die Lagrange en Colomby in brand heeft gesto ken. Epernon, 29 September. Rambouillet wordt door de Pruisen omringd. Rouanen, 29 September. Eene depeche kondigt de aankomst aan van eenen koerier 's morgends uit Parijs vertrokken. De toestand te Parijs is zeer goed de pogingen van den vijand blijven zonder uitslag. De fransche troepen hebben de standpunten hernomen, die zij vroeger verloren hadden. Ziehier, volgens den Staats-Anzeiger, de namen der te Sedan gevangen genomen fransche generaals le Legerkorps. 1De generaal bevelhebber, divisie generaal Ducrot 2. De kommandant der artillerie brigade-generaal Joly Frigola 5. De kommandant der 20e divisie, Pellé 4. De kommandant der 5° divisie, L'HeviIler 5. De kommandant der 4° divisie, Lartigues 6. De kommandant der kavalerie-divisie, generaal Michel (dood). Van den brigade staf. 7. De kommandant der le brigade, De Montmarie 8. De kommandant der 2C brigade, Grandil 9. De kommandant generaal Lefevre 10. De kommandant generaal Patlerettrecourt 11De kommandant Fraboultt de Kerleadec 12. De generaal de Bellemarè 13. De kavaleriebrigade-kommandant, generaal Leforestier de Baudoeuvre. 5C Legerkorps. 14. De divisie-generaal Gozé 15. De kommandant der tweede divisie, generaal De l'Abadie m d'Agdrin 16. De kommandant der 3e divisie, brigade generaal Abat- tucci 17. De generaal-stafovei'ste De .Mauzières 18. De brigade-generaal Sauris 19. De brigade-generaal baron Nicolas-Nicolas 7° Legerkorps. 20. De divisie-generaal Felix Douay (broeder van den bij Weissenburg gesneuvelden generaal) 21. De overste van den generaalstaf, generaal Benson 22. De kommandant der genie, generaal Louis Doutreiaine 25. De kommandant der 1° divisie, de brigade-generaal de S' Ililaire 24. De kommandant der 2° divisie, generaal Lieberd 25. De kommandant der 5° divisie, generaal Brodas 26. De kommandant der ruiterij-divisie, generaal b" Ameil 27. De brigade-generaal De la Bastide 28. Artillerie, brigade-generaal De Liégeard 12c Legerkorps. 29. De kommandant opper-generaal Le Brun 50. De overste van den generaalstaf, brigade-generaal Gres- leF 51. De divisie-bevelhebbersder 4e divisie,generiraal Grand- champs 52. Der 2" divisie, generaal Lacretelle 55. Der 5e divisie, generaal De Vassoigne 54. Der 4e divisie, generaal Dauvrier de Villegly, komman dant der artillerie 55. Bucape, kommandant der genie 56. Cambriels, brigade-generaal 57. Jlarquiseau, 58. Beboul, 59. Cadart, 40. Labaske, 41. Bertrand, Werden verders gevangen genomen Van het 1° korps 52,400 man. 2° i. 11,166 I. n 5° ii 15,618 ii a 6° 25,509 x Samen 84,495 man. In deze lijst zijn niet begrepen generaal von Wimpffen en zijnen staf, deze reeds in de afreize begrepen zijnde, voordat de vesting overgenomen werd door generaal von Bernhard, en ook niet generaal de Mac-Mahon, die gewond is. Alle zieken vinden gezondheid, kracht, eetlust, goede spijsverteering en goede slaap weder, door het kostelijk ge- zondheidsmeel Itevalenta-Arabica. Het geneest zonder mede- cijn, purgatiën of onkosten, de slechte verteeringen, de maagontstekingen, de slijmen, winden, het zuur, het niezen, de ophef, de braking, de verstoptheden, de afgang, de hoest, de kort ademing, de tering, alle ongesteldheid aan de borst, in de keel, de adem, de stem, de long, de blaas, de lever, de lenden, de ingewanden, het slijmvlies, de hersnen en het bloed. 72,000 genezingen, waaronder deze Aan L. H. de Paus, de hertog Pluskow. de Markiezin de Bréhan, enz. Genezing N° 68,471 Prunetlo (bij Mondovi) 27 Oct. 1866. 51., Ik mag u verzekeren dat ik, sedert twee jaar dat ik ge bruik make van de wonderbare Revalenta Arabica van Dubar- ry ik door geen mijne kwalen welke de ouderdom medebrengt, gekwollen ben, ik ben niet meer gewaar dat ik 84 jaren tel Mijne beenen zijn zeer kloek, ik heb mijnen bril niet meer noodig mijne maag is goed gelijk bij iemand van 50 jaar; ik lever mij over aan de vischvangst, hoor biecht, bezoek de zieken, doe nog al verre reizen te voet, en mijne gedachten zijn klaar en bezit eene goede memorie. Ik geef u oorlof deze verklaring zoo ruchtbaar te maken als gij het goedvindt. Onderdanige Dienaar Abbé P. Cartelli, pastor van Prunetlo. Voedzamer dan het vleesch, zij geeft de gezondheid weèr en kost 50 maal minder dan den prijs van allen geneesmiddel, in doozen: 1/4 kil. 1 fr. 25; de kilo 7 fr.; 12 kilo 60 fr. Du Barrij en Cci 12. keizerstraat, Brussel. Eetlust, spijsverteering, slaaplust en kracht, wederverkre- gen door het Revalenta chocolaad, aan de persoonen en kinde ren van flauwe gezondheid,het is drijmaal meer voeden dan het vleesch, in tabletten van 6 Tassen, 1,25 voor 12 tassen 2 fr. 25; 24 t. 4 fr. Doozen poeder van 12 tassen, 2,25; 18 t. 7 fr. 120 t. 16 fr; 576 t. 60 fr. of omtrent 10 C. de tasse. Du Barrij en C'°, keizerstraat, 12 Brussel, en te IJper bij Ch. Becuwe, apotheker, Botermarkt; II. Frvsou, apoth.,Dix- mudestraat; G. Vevs, apoth., Rijselstraat; H. Mahieubakker, Botermarkt. MENGELINGEN. Twee dienstmeiden, beide Pharaïlden geheeten, gingen den Vrijdag vóór de gemeente-kermis naar eene hofstede om kernemelk. Zij gingen den Zondag na den noen mogen uit gaan en met hunnen geliefden eene burte dansenLangs den weg liep het gesprek, zoo als men peinzen kan, op dien ge lukkigen dag. Sander en Kó lagen hun dicht aan het hart, eu den Zondag werd verwacht met het grootste ongeduld. Dag boerinne,'t is schoo weêre vandage, is 't nie waar? Zulk 'nen Vrijdag zulk 'nen Zondag zeg mende kermis gaat't lukken. 't Is t'hopen, Pharaïldige. Hoeveel zou j'er geerne hen Voor 10 centiemen, boerinne, als j. belieft. En ik ook, ik zou'd er geern zooveel hen. Nem! 't Is Pharaïlde, dat moet lukken: 2 Pharaïlden De twee Phaaaïïden en de boerin lachtten. -In wat gaat ge uwe melk doen, als 't u belieft Ha... ha... ha... 'k Heb de mande medegepakt in plaats van de seulemaar 't is een klein ongeluk, wij zullen onze melk in d'andere seule doen. In de mijne 3Iaar 'k heb ook eene mande meê Zij stonden als aan den grond genageld. Door verstrooidheid en opgetrokken in hunne liefde, zij hadden de waschmande medegenomen omkernemelk te halen.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2