Briefwisseling dei* Toekomst. Nog een leugen van liet Nieuwsblad. Oorlogsberichten. BURGERSTAND Huwelijken Sterfgevallen. aantrekkelijke vergaderingen zoo rijk in wederzijdsch onder wijs. He aangename avondstonden der verledene jaren liggen nog versch in het geheugen en zullen, zoo als voorheen, druk bezocht worden door hen die het onderwijs als den hefboom aanzien van de nog zoo kwijnende en leugenachtige bescha ving onzer zoogezegde verlichte eeuw, daar de oorlog, die toch behoort aan de barbaarsche tijden, tegenwoordig nog op het eerste plan staat en de gloire militaire helaas nog de ooren doen ruischen en de oogen verblinden der grooté mas- sas,geëxploiteerd door de gekroonde hoofden die,onder Gods genadedezelve aanzien als eene kudde slaven maar goed ge noeg om het effekt hunner kanonnen en mitrailleusen vast te stellen VlaauiscBic Ster. Nog eene maatschappij die Woensdag, 12 dezer, hare werkzaamheden aangepakt heeft. Deze moedige kampers voor vlaamsche taal en zeden, houden het vol, niettegenstaande de verbitterde aanvallen der dom pers-mannen, die van onze stad eene groote Congregatie zoe ken te maken, indien zij konden. Die mannen schamen zich niet dit edel tijdverdrijf en volksvermaak te bestempelen met den naam van zedebedervende tooneelen Zij weten dat het anders is, en zijn ver het te willen bekennen; doch het publiek, die jaarlijks verlangt tot dat de vrolijke en onderwijzende vertooningen der Ster plaats grijpen, dat publiek is daar om alle lasteringen te logenstraffen, gelijk uit welke bron zij mochten hunnen oorsprong nemen. De Sterrelingen hebben begonnen aan de repetitie der ver tooning welke zij aanzocht zijn den 15 November in Veurne te geven. Daarna zullen zij zich moeten onledig houden met zich ge reed te maken voor den prijskamp van Lokeren,die eenemaand na de vertooning van Veurne plaats grijpt. Intusschen ver wachten zij de toekenning door deStad van eene subsidie die gedurend dit tooneel-saizoen hun zal toelaten in IJperen eenig leven te brengen in de zoo treurige winter-avonden en misschien haar in state zal stellen ook voor hunne noodlijden de medeburgers, door de ontvangsten eener buitengewone vertooning, te kunnen ter hulpe komen, daar er in het aan staande zure jaargetijde veel armoede en ellenden zullen te lenigen vallen. Donderdag, tusschen 9 en 10 ure 's morgens, in het midden des storms die zoo geweldig loeide, is er eene lucht bal over onze stad voorbijgesneld. Hij richtte zich van zuid op noord. De luchtreizigers, die waarschijnlijk franschen waren, gaven noodseinen door hel afbranden van vuurwapens. De ballon moest van grooten bouw zijn daar hij, alhoewel nogal hoog, nochtans aan de aanschouwers tamelijk groot voorkwam. De nieuwsbladeren zullen ons, zonder twijfel, later de me- dedeeling geven van de landing der luchtreizigers, indien zij door den storm naar de zee niet gedreven geweest zijn, al waar zij zonder uitkomst zullen verodgeiukt zijn. Vau den 7 tot den 14 October. GEBOORTEN Mannelijk geslacht fj te zamen, 5. Vrouwelijk 1) Laporte, Franciscus, winkelier, en Devos, Julia, zonder be roep. Ghisquiere, Emilius 54 jdaglooner, ongehuwd, klaver straat. Dewagter, Petrus, 65 jdaglooner, vveduwaar van Knockaert, Victoris, St. Jacobs-nevens-IJpre. Vander- meersch, Ludovica, 50 jaren, winkelierster; echtgenoote Ca- rolus, Heylbroek, Dixmudestraat. Dumoulin, Emilius, 14 jaren, fabriek werker, Meenenstraat. Casier, Léopoldus, 75 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Virginia, Blootacker, Dixmudestraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht. 4. Vrou welijk geslacht. 5. te zamen 7. Poperinghe, 12 October 1870. Reeds verscheide malen heeft het Nieuwsblad den corres pondent der Toekomst aangerand nopens de latijnsche teksten die hij somtijds bij zijne artikels voegt tot bekrachtiging zij ner gezegden en tot confusie zijner godsgeleerde tegenstre vers. Hoewel deze teksten meest altijd ontleend zijn aan de Heilige Schriftuur, die niet dolen noch falen en kan, onze ijpersche dagbladkeurder is niet beschaamd van, in het belang van zijnen politieken winkel, die heilige ontleeningen te ver loochenen en dezelve uit te geven als getrokken te zijn uit slechte boekwerken. Nog Zondag halst beweerde hij dat de poperingsche correspondent zijne leering voor de godde- tooze Toekomst uit valsche bijbels put. De geestelijke schrijver weet zeer wel dat hij vrijwilliglijk liegt, en 't geen hij nog beter weet, 't is dat hij zich van die lastering bedient uit nijd en wraakzucht tegen zijn liberalen evenmensch, in hoop van hem te doen aanzien als eenen ket ter of protestant, en hem als dusdanig door zijne fanatieke lezers te doen haten en, indien het mogelijk ware, te doen steenigen. Vos omnes fralrês estis, zegt een onzer teksten, en zie hoe onze navolger van Caïn dieh evangelischen tektst uitlachtAizoo ook gaat hij te werk met al onze andere la tijnsche spreuken. Niets is liberaler dan het Evangelie en niemand is liberaler dan God, en 't is om dat onze politieke priesters of heden- daagsche Pharizeën met de liberale leeringen waarvan het Boek der boeken vervuld is, over gansch de wereld niet kun nen domineeren, dat zij de mipste melding van die leeringen bestrijden, bijna nooit van dezelve prediken en dezelve in geen verstaanbare talen laten lezen. Zij weten immers dat Christus in den bijbel maar van politiek spreekt dan om te zeggen: Mijn rij It is van deze wereld niet. Geefaan Cesar 'tgeen aan Cesar toekomt, enz., en zij, vreezen dat het volk, met zulke dingen te lezen, eene vergelijking zou maken tusschen die schoone leerstelsels van den'Zaligmaker en het leelijk gedrag zijner plaatsvervangers. 't Is daarvoor dat zij een bijbel op hun eigen hebben waar van de zedeleer maar schijnheiligheid, hoogmoed en wereld- sche heerschzucht is, en krachtens welken het hun genoeg is te zeggen Doet naar mijne woorden maar niet naar mijne werken, 't Is ook daarvoor dat zij al andere bijbels verwerpen onder voorwendsel dat zij vervalscht zijn. De ware en echte bijbel is dien waaruit de correspondent der Toekomst ten allen tijde 2ijne teksten getrokken heeft.'t Is eene latijnsche vertaling die men Vulgata noemt, welke vertaling, voorafgaandelijk door den H. Hieronimus overzien en grootelijks verbeterd geweest zijnde, door het Concilie van Trenteals authentiek is verklaard geweest. De editie waarvan de correspondent gewoonlijk gebruik maakt,is een dikke boek met roode snede, gedrukt te Antwerpen, ten jare 1608, bij Joannas Moretus, naar een exemplaar uit de drukkerij van den Vatikan,alsdan nieuwlijks opgerecht door den Paus Sixtus Quintus, en voor opschrift dragende Biblia sacra Vulgata} Editionis Sixti Quinti pont. max. jussu recognita at que edita. Daar is den valschen bijbel waarvan het Nieuwsblad spreekt Maar wij dagen den goddeloozen schrijver uit van ons éénen tekst aan te halen dien hij zou kunnen betwisten of beweren vervalscht te zijn, en wij verzoeken hem voortaan te zwijgen van zijne valsche bijbels, of wij zullen hem een ande ren bril op zijnen neus stellen. X. Neerlaag ilcr JFraiischen. De Carlsruher Zeituug bevat eene depeche van generaal Degenfeld aan den groothertog van Baden, gedagteekend 7 October en luidende als volgt: Gisteren, van 9 ure 's morgens tot 4 ure namiddag, is er nabij Saint-Remy en Nompatelize, een zegepralend gevecht geleverd tegen de fransche linietroepen en mobiele garden. De vijand is in volle wanorde op Rambervillers teruggesla gen. Hij was eens zoo sterk als wij en telde 14,000 man, on dersteund door de zuidelijke batlaillons, onder bevel van generaal Potevin. Wij hebben aanzienlijke verliezen geleden; dezelve bestaan in 20 officieren en 410 manschappen gedood of gekwetst. De verliezen van den vijand zijn driemaal zoo groot; hij heeft 60 officieren verloren en er werden 600 krijgsgevangenen ge maakt. Rouanen, 8 October. De nationale garde heeft Gambetta, die per ballon uit Parijs kwam, sterk toegejuicht. De minister hield eene redevoering, eindigende met de woordenlaat ons vrede maken met de victorie of met den dood. M. Gambetta is naar Tours terug gekeerd, voorzien van volledige macbl; hij wil weêrstand bieden tot het einde toe. Gevecht voos* Metz Berlijn, 8 October. Uit het pruisische hoofdkwartier te Corny. Gisteren heeft de vijand te Worppy de aivisie Kummer aangerand. Na een hevig gevecht, dat tot in den nacht duurde, werd de vijand overal teruggedreven. De verliezen der Franschen zijn aanzienlijk. Het kanonvuur was zeer hevig; onze verliezen 650 man. Gevecht te ©aeistlw. S' Quentin, 9 October. De stad, alhoewel niet versterkt, biedt weêrstand. Alles komt in 't geweer. De vijand maakt eene barrikade bij het kanaal. De voorstad Isle heeft vijf uren een regelmatigen aanval tegen gehouden. De Pruisen zijn teruggeslagen. De belegerden hebben eenige verliezen ondergaan; de pre- fekt is aan het been gewond. De Pruisen moeten zwaarder verliezen hebben dan wij. In den omtrek heerscht grooten geestdrift. Rijsel, 11 October. Een brief van S' Quentin, zegt hel volgende De Pruisen zijn niet meer terug voor de stad verschenen. De staat van verdediging der barrikaden is samengesteld uit ongeveer 6000 verschillende troepen. Saarbrucken, 9 October. In den afgeloopen nacht hebben de Pruisen vruchteloos gepoogd het kasteel la Grange in de lucht te doen springen. Bezaine heeft eenen uitval tegen de divisie Kummer gedaan. De Pruisen werden teruggeslagen. Kummer heeft op zijne beurt aangetast en, door het 10 legerkorps ondersteund, heeft hij de Franschen binnen Metz teruggedreven. Florentie, 9 October De Offcieële Gazette kondigt een dekreet af vaststellende dat de romeinsche staten deel maken van het italiaansch ko ningrijk. De paus behoud de weerdigheid en de onschendbaarheid, aan de persoonlijke voorrechten van eenen vorst gehecht. Eene wet zal de voorwaarden vaststellen, de onafhankelijk heid van den paus en de vrije uitoefening van zijn geestelijk, gezag waarborgende. Een dekreet benoemt generaal Lamarmora, bevelhebber van Rome en van de romeinsche staten. Tours, 10 October. Gambetta heeft eene proklamatie gericht aan de burgers der departementen. Volgens hem zijn er te Parijs onder de wapens 400,000 nationalen, 100,000 mobiele garden en 60,000 reguliere soldalen. De omheining is verdedigd door 5,800 kanons met munitiën voor elk 400 schoten. Er is geen hongersnood te vreezeu; Parijs heeft levensmiddelen voor vele maanden. Een legerkorps, onder kommando van den hertog van Mecklemburg, marcheert op Rijsel; een ander, onder dat van Vogel von Falkenstein, op Lvon en Besancon. De Times zegt dat verscheidene batterijen, met zware ka nons op de hoogten staan tusschen Sèvres, S' Cloud en Bou- gival. Te S' Cloud bedreigt eene batterij met mortiers de Champs-Elysées en de wijk Hausmann. De verschansing van Vilfejuif, bestreken door de forten Bi- cêtre en Ivry, werd door de Duitschers verlaten en door de Franschen bezet. Parijs zal waarschijnlijk gesommeerd worden zich over te geven, voor dat het bombardement begint. De nieuwe granaten van Krupp, welke naar Parijs gezondi n zijn, hebben eene lengte van 5 voeten en bevatten 70 ponden poeier. Men heeft er van deze granaten naar het leger voor Metz gezonden. Men voert een monsterkanon aan, dat kogels schiet van 550 kil. zwaar om hetzelve voor Parijs te gebruiken. Het beleg van Verdun neemt aanvang. Berlijn, 1 2 October. Officieel. Versailles, U October. Hetbeiersch leger korps van generaal vonTanu, en de afdeelingen der ruiterij van prins Albert en graaf Stolberg hebben den 10 October bij Arthenay de vijandelijke afdeeling verslagen. Wij namen 5 kanons en maakten 2000 krijgsgevangenen. Onze verliezen beloopen tot 110 man. De vijand is op de vlucht gedreven de vervolging duurt voort. Men verwacht binnen kort aan de inneming van Orleans; den 10 October verjoeg de afdeeling ruiterij 4000 mobielen over de Eure; zij hebben aanzienlijke verliezen ondergaan. Tours, 12 October. De Constitutionnel zegt, dat een koerier, die de pruisische lijnen is doorgetrokken, meldt dat er den 7 October een be langrijk gevecht is geleverd tusschen de Mont-Valérien en Saint-Cloud. Generaal Ducrot voerde het bevel. De pruisen zijn geheel verslagen. Zij hebben hunne standpunten verlaten en zijn op Versailles geweken. Rijsel, 12 October. De vijand schijnende af te zien zich van S' Quentin meester te maken, rukt op Amiens. Helgoland, 12 October. De fransche vloot ts in het zicht. Versailles, 12 October. Gisteren, namiddag, na een gevecht van negen uren, is liet fransch leger der Loire op Orleans en zelfs verder achter uit geslagen. Orleans is stormenderhand ingenomen wij hebben ver scheidene krijgsgevangen gemaakt. Onze verliezen zijn in ver houding, maar weinig aanzienlijk. Beaugency, 15 October. 1500 Pruisische kavaliers doen rekwisilien te Saint-Ay. Eene depeche van Cambriels uit Remiremont ontvangen, zegt, dat de fransche voorposten gisteren een gevecht hebben geleverd tegen ongeveer 15,000 Pruisen, die van artillerie waren^voorzien. Het voordeel is langs den kant der fransche troepen geble ven.

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2